Рішення
від 23.09.2016 по справі 535/687/16-ц
КОТЕЛЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 535/687/16

Провадження № 2-о/535/43/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2016 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Цвітайла П.В.,

при секретарі Дрижирук Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Котельва цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - Покровський старостат Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, відділ Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області, приватний нотаріус Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпак Віталій Іванович;-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт, що земельна ділянка площею 2, 5000 га. яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і розташована на території Куйбишевської сільської ради Шишацького району полтавської області та належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 з кадастровим номером НОМЕР_2 дійсно має кадастровий номер НОМЕР_1.

Обгрунтовуючи звернення до суду тим, що вона є єдиною спадкоємицею за законом на майно померлого батька - ОСОБА_3, проте звернувшись до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку отримала відмову, оскільки було виявлено помилки у кадастровому кварталі земельної ділянки. Виправлення помилки кадастрового номеру з НОМЕР_2 на новий НОМЕР_1 є неможливим, так як існують розбіжності щодо вказівки кадастрового номеру у державному акті на право приватної власності на земельну ділянку та у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за НОМЕР_3 та рекомендовано звернутися до суду (а.с. 14).

У відкритому судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 пояснила суду, що вона є єдиною спадкоємицею за законом на майно померлого батька - ОСОБА_3. Проте звернувшись до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку отримала відмову, оскільки існують розбіжності в кадастровому номері земельної ділянки. Встановлення даного юридичного факту потрібно їй для вирішення питання спадкування після смерті батька. При цьому вона вимушена з даним питанням звернутися до суду, щоб встановити факт, що має юридичне значення.

Представник заінтересованої особи - Покровський старостат Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку. Покровський старостат Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області надіслав до суду листа № 02-21/111 від 09.09.2016 року, в якому просять судовий розгляд провести без участі представника Покровського старостату Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області (а.с. 38-46).

Представник заінтересованої особи - відділ Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку. Відділ Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області надіслав до суду листа від 09.09.2016 року, в якому просять судовий розгляд провести без участі представника відділу Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області (а.с. 47, 51-52).

Представник заінтересованої особи - приватний нотаріус Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпак Віталій Іванович в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку. Приватний нотаріус Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпак Віталій Іванович надіслав до суду листа від 12.09.2016 року, в якому просять судовий розгляд провести без участі приватного нотаріуса, у вирішенні даного питання покладаються на розсуд суду (а.с. 30).

Суд, системно дослідивши матеріали цивільної справи в їх сукупності, вивчивши правові норми, які регулюють дані правовідносини, заслухавши пояснення заявниці, приходить до переконання, що заяву слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4, виданого Малорублівською сільською радою Котелевського району Полтавської області ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с. 9).

На час відкриття спадщини ОСОБА_3 проживав разом з ОСОБА_1 в с. Лихачівка Котелевського району Полтавської області, що підтверджується довідкою за № 254 від 20.05.2016 року та копією рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 02.11.2015 року (а.с 10-12).

Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 2,50 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і розташована на території Куйбишевської сільської ради Шишацького району Полтавської області та належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № НОМЕР_6 від 22.03.2005 року (а.с. 15-18).

Проте, приватний нотаріус був позбавлений можливості видати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, оскільки на запит нотаріуса за № 362/02-14 від 25.11.2015 року відділом Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області наданий витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НОМЕР_9 від 05.05.2016 року, на земельну ділянку площею 2,500 га, яка знаходиться на території Куйбишевської сільської ради Шишацького району Полтавської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - НОМЕР_1.

Зі змісту повідомлення заінтересованих осіб про виправлення помилки у відомостях Державного земельного кадастру за № НОМЕР_7, наданого відділом Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області 05.05.2016 року вбачається, що у зв'язку із «Помилкою кадастрового номера НОМЕР_2, невірний кадастровий квартал земельної ділянки» внесено зміни до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку та виготовлено новий аркуш Поземельної книги із зміненими відомостями та долучено до Погосподарської книги № НОМЕР_1 від 22 березня 2005 року за реєстровим номером № НОМЕР_1 (а..с 19-21).

У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2013 року Закону України «Про державний земельний кадастр» та постанови КМУ від 17.10.2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» відділ Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області позбавлений можливості внести виправлення до державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії НОМЕР_8, виданого 22.03.2005 року, що підтверджуєтеся листом за № 31-1628-99.3-884/2-16 від 03.06.2016 року.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий квартал - компактна територія, що визначається з метою раціональної організації кадастрової нумерації та межі якої, як правило, збігаються з природними або штучними межами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, вулицями, шляхами, інженерними спорудами, огорожами, фасадами будівель, лінійними спорудами тощо);

Згідно статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Виходячи із змісту вимог ч. 2 ст. 256 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Вирішуючи дану заяву по суті, суд враховує всі обставини і оцінює всі отримані докази з точки зору справедливості, добросовісності закріплених в ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6 Цивільного кодексу України та неприпустимості позбавлення особи права на судовий захист, відповідно до вимог ст. 234 ЦПК України шляхом підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість того, що земельна ділянка площею 2,50 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і розташована на території Куйбишевської сільської ради Шишацького району Полтавської області, з кадастровим номером - НОМЕР_2, має дійсно кадастровий номер НОМЕР_1, і протиставлюваних, зворотних доказів суду не надано.

Помилка допущена в присвоєнні кадастрового номера підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за № НОМЕР_3 від 05.05.2016 року, де зазначено, що земельна ділянка з кадастровим номером - НОМЕР_1 належить ОСОБА_3 на підставі державного акту від 22.03.2005 року ПЛ 126959 (а.с. 16-18); повідомленням заінтересованих осіб про виправлення помилки у відомостях Державного земельного кадастру за № НОМЕР_7, наданого відділом Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області 05.05.2016 року (а.с.19) та протоколом № 201586 від 05.05.2016 року про виправлення помилки (а..с 20-21).

Таким чином, системно проаналізувавши все вище викладене в сукупності, з урахуванням зібраних та досліджених у судовому засіданні доказів та їх належною оцінкою, суд приходить до переконання, що виникнення права на спадкування у заявниці ОСОБА_1, залежить від доведення певного юридичного факту, а саме факту що земельна ділянка дійсно має кадастровий номер НОМЕР_1 .

Відповідно до вимог ст. 235 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 61, 212-215, 234, 235, 256, 259, 294 ЦПК України, ст. 3 ЦК України суд;-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - Покровський старостат Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, відділ Держгеокадастру у Шишацькому районі Полтавської області, приватний нотаріус Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпак Віталій Іванович, задовольнити повністю.

Встановити факт, що земельна ділянка площею 2,50 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і розташована на території Куйбишевської сільської ради Шишацького району Полтавської області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № НОМЕР_6 від 22.03.2005 року, з кадастровим номером - НОМЕР_2, має дійсно кадастровий номер НОМЕР_1 .

Судові витрати заявниці - ОСОБА_1 не відшкодовуються.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через Котелевський районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя

В повному обсязі рішення складено 23.09.2016 року


СудКотелевський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення23.09.2016
Оприлюднено29.09.2016
Номер документу61496987
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —535/687/16-ц

Рішення від 23.09.2016

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Цвітайло П. В.

Рішення від 23.09.2016

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Цвітайло П. В.

Ухвала від 02.09.2016

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Цвітайло П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні