Постанова
від 20.09.2016 по справі 822/1619/16
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Копія

Справа № 822/1619/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Ковальчук О.К. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі до сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" про стягнення капіталізованих платежів у сумі 60989,74 грн., -

ВСТАНОВИВ :

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі (далі ВВД ФСС НВВПЗ України в Дунаєвецькому районі) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" про стягнення капіталізованих платежів у сумі 60989,74 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у ВВД ФСС НВВПЗ України в Дунаєвецькому районі перебуває на обліку застрахована особа - ОСОБА_1, що отримав травму внаслідок нещасного випадку на виробництві та якому призначено страхові виплати за рахунок коштів фонду. Оскільки сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" перебуває в стані припинення, то згідно з приписами ч.2 ст.1205 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) необхідно здійснити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат зазначеній особі в сумі 60989,74 грн. В добровільному порядку кошти відповідачем не сплачені. У зв'язку з зазначеним, позивач звернувся з зазначеним позовом до суду.

Сторони в судове засідання не з'явились.

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, повноважних представників не направив, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

З урахуванням приписів частини 1 статті 41 та статті 128 КАС України, у зв"язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи здійснювався за відсутності сторін та третіх осіб без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Суд встановив, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" як платник страхових внесків зареєстроване у ВВД ФСС НВВПЗ України в Дунаєвецькому районі.

На підставі акта про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 №1 від 15.06.1991 року та довідки МСЕК серії 2-18 АИ № 057098 від 08.02.2002 року ОСОБА_1 призначені безстрокові щомісячні страхові виплати.

10.08.2006 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис, про перебування сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" у стані припинення за судовим рішенням.

06.07.2016 на адресу голови ліквідаційної комісії позивач надіслав претензію №02-17/275 від 06.07.2016 на суму 60989,74 грн.

Вказана претензія отримана 08.07.2016, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Відповідь на претензію №02-17/275 від 06.07.2016, а також кошти для виплати страхових виплат на адресу позивача не надходили.

У зв'язку із залишенням вказаних вимог без виконання, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №1105-XIV).

Основними принципами державного соціального страхування в силу статті 3 Закону №1105-XIV є, зокрема:

- обов'язковість страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом;

- державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав;

- обов'язковість фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом;

- відповідальність роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

За змістом статті 4 Закону №1105-XIV Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом і також є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Водночас згідно з пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону №1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, які в силу пункту 1 частини 2 вказаної статті використовуються на виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.

Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №765 (далі - Порядок №765).

Відповідно до пункту 1 Порядку №765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи у першу чергу задовольняються вимоги її кредиторів щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

В силу вимог статті 1205 ЦК України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд встановив, що право на відшкодування шкоди належить ОСОБА_1.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута.

Позиція щодо наявності у суб'єкта господарювання, що ліквідується, обов'язку проводити капіталізацію страхових виплат висловлена Верховним Судом України у постанові від 26.06.2012 у справі № 21-156а12, яка в силу статті 244-1 КАС України є обов'язковою для врахування усіма судами України.

Факт заподіяння шкоди здоров'ю громадянину ОСОБА_1 не спростовано та не заперечується.

Згідно з пунктом 3 Порядку №765 капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Позивач для визначення періоду, на який розраховувалася капіталізація платежів щодо осіб, яким безстроково призначені страхові виплати використав дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Державною службою статистики України за 2014 рік.

Згідно наявного у матеріалах справи розрахунку, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим складає 60989,74 грн.

Оскільки на час звернення відділення з даним позовом до суду капіталізовані платежі відповідачем не сплачені, відповідач не виключений з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, то вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури та підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Станом на день розгляду справи доказів про сплату капіталізованих платежів у сумі 60989,74 грн. суду не подано.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (32400, с.Мушкутинці, Дунаєвецький рн., код ЄДРПОУ 02776685) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі (р/р 37176400900158, МФО 815013, ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 25939764) капіталізовані платежі в сумі 60989,74 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя /підпис/О.К. Ковальчук "Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.09.2016
Оприлюднено29.09.2016
Номер документу61556918
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —822/1619/16

Ухвала від 29.05.2024

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук О.К.

Ухвала від 20.02.2024

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук О.К.

Ухвала від 15.01.2018

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук О.К.

Ухвала від 19.01.2018

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук О.К.

Ухвала від 20.09.2016

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук О.К.

Постанова від 20.09.2016

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук О.К.

Ухвала від 23.08.2016

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук О.К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні