номер провадження справи 2/76/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.09.2016 Справа № 908/2002/16
Суддя Мойсеєнко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватбанкВ» , м.Дніпро,
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» , смт.Якимівка Якимівського району Запорізької області,
про зобов'язання визнати кредиторські вимоги та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність №3059-О від 18.09.2012 р.);
від відповідача: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернулося публічне акціонерне товариство Комерційний банк В«ПриватбанкВ» з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» про зобов'язання визнати кредиторські вимоги та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу в сумі 153992,18 грн.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 20, 193 Господарського кодексу України, ст.ст.11, 15, 16, 110-112, 525, 526, 530 Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 01.08.2016р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 2/76/16 та призначено розгляд справи на 13.09.2016р.
Ухвалою від 13.09.2016 р. суд відклав розгляд справи на 21.09.2016 р. у зв'язку з неявкою представника відповідача та невиконанням сторонами вимог ухвали суду в повному обсязі.
В судовому засіданні 21.09.2016. був присутній представник позивача, за заявою якого фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалась.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.
Відповідач не надав відзиву на позов, не направив у судове засідання свого представника, не повідомив причин неявки.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 13.09.2016р. відповідач з 22.12.2015 р. перебуває в процесі припинення за судовим рішенням, однак запис про припинення відповідача до реєстру не вносився. Отже, відповідач не припинений як юридична особа і може бути відповідачем у справі. Місцезнаходженням відповідача є вул. Революції, буд.138, смт. Якимівка, Якимівський район, Запорізька область, 72500.
Про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся ухвалами суду від 01.08.2016р. та від 13.09.2016 р., які надсилались на вищезазначену адресу відповідача. Ухвала суду від 01.08.2016 р. повернулась до суду з відміткою поштової установи про закінчення терміну зберігання. Ухвала суду від 13.09.2016 р. повернулась до суду з відміткою поштової установи про відсутність такої організації.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
За таких обставин, враховуючи положення ст. 64 ГПК України, суд вважає відповідача таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Статтею 75 ГПК України передбачено, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті, і розгляд справи можливий без присутності представника відповідача.
В судовому засіданні 21.09.2016 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
14.10.2011 р. товариством з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» (відповідач) було підписано заяву про відкриття поточного рахунку зі зразками підписів та відбитку печатки, відповідно до якої банк за наявності вільних грошових ресурсів здійснює обслуговування кредитного ліміту клієнту за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого банк повідомляє клієнту на свій розсуд або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта. Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір процентної ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг та Тарифів банку (далі - Умови та Тарифи), розміщених в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом з даною анкетою (заявою) складають договір банківського обслуговування. Даною заявою відповідач засвідчив свою згоду виконувати умови, викладені в Умовах та Правилах надання банківських послуг, Тарифах банку - договору банківського обслуговування в цілому.
Згідно з п. 3.18.1.3 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, оплати відсотків та винагороди.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори.
За змістом прав та обов'язків, по яких сторонами досягнута домовленість, правовідносини сторін врегульовані кредитним договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Частинами 1, 2 статті 639 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
У ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України закріплено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У заяві від 14.10.2011р. відповідач засвідчив, що відносини між банком та клієнтом можуть вирішуватися як шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до даного договору, так і шляхом обміну інформацією/погодження за банківським обслуговуванням з клієнтом через веб-сайт банку (www.privatbank.ua, https://client-bank.privatbank.ua або інший Інтернет - SMS-ресурс, зазначений банком).
Пунктами 3.18.1, 3.18.1.1 Умов визначено вид кредиту - «кредитний ліміт на поточний рахунок» корпоративного клієнту. Кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - «кредит») надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта в межах кредитного ліміту (далі - «ліміт»).
Відповідно до п. 3.18.1.5 Умов кредитний ліміт в розумінні даного розділу Умов та правил надання банківських послуг являє собою суму грошових коштів, в межах якої банк здійснює оплату розрахункових документів клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку.
Згідно умов п. 3.18.4.4 Умов клієнт сплачує банку винагороду за використання ліміту у відповідності до п. п. 3.18.1.6, 3.18.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, яке існує на кінець банківського дня за попередній місяць, в прядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг. Клієнт доручає банку списувати винагороду зі своїх рахунків.
Пунктами 3.18.4.1, 3.18.4.1.1 та 3.18.4.1.2 Умов встановлено, що за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку процентів:
- за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну із дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (далі - «період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню»), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості;
- при необнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, клієнт сплачує банку за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню.
Пунктом 3.18.4.9 Умов передбачено, що розрахунок процентів за користування кредитом здійснюється щоденно, починаючи з дати виникнення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок процентів здійснюється до повного погашення заборгованості за кредитом. День повернення кредиту у часовий інтервал нарахування процентів не включається. Нарахування процентів здійснюється в дату уплати.
У п. 3.18.4.10 Умов також закріплено, що зобов'язання виконуються в наступній послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості перш за все направляються для відшкодування витрат/збитків банку згідно п. п. 3.18.2.2.16, 3.18.2.3.15, далі для погашення неустойки згідно розділу 5 даного розділу «Умов та правил надання банківських послуг», далі простроченої винагороди, далі - винагороди, далі - прострочених процентів, далі - процентів, далі - простроченого кредиту, далі - кредиту.
Остаточне погашення заборгованості виконується не пізніше дати, вказаної у п.3.18.1.8. При несплаті винагороди, процентів у відповідні їм дати уплати, вони вважаються простроченими.
Згідно з п. 3.18.4.1.3 Умов, у випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом в розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Відповідно до п. 3.18.4.1.4 Умов під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Згідно з п. 3.18.6.1 Умов обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта здійснюється з моменту подачі клієнтом в банк заяви на приєднання до «Умов та правил надання банківських послуг» (або в формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів та відтиску печатки» або в формі авторизації кредитної угоди в системах клієнтбанк/Інтернет клієнтбанк, або в формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного ліміту в межах вказаних у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань сторонами.
На виконання договору банк встановив кредитний ліміт на рахунок відповідача №26008060381713 розмірі 40000,00 грн. - з 14.10.2011р., 23.08.2012 р. - в розмірі 0,00 грн. та 29.08.2012 р. - в розмірі 40000,00 грн., що підтверджується довідкою ПАТ КБ «Приватбанк» від 06.07.2016 р. вих. №08.7.0.0.0/160706141636.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 20.10.2011 р. по 05.12.2012 р. відповідачем використовувались кредитні кошти в межах кредитного ліміту.
У зв'язку з порушенням строків повернення кредитних коштів, сплати процентів та комісій ПАТ КБ В«ПРИВАТБАНКВ» звернулось до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до відповідача ТОВ В«Тандемстрой-2009В» про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором банківського обслуговування № б/н від 14.10.2011р. в сумі 61 050,11 грн.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 18.11.2013 р. у справі №908/3081/13 позов задоволено. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПРИВАТБАНКВ» 40 000,00 грн. заборгованості за кредитом, 13 177,58 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 4 632,53 грн. пені, 3 240,00 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом та 1 720,50 грн. витрат на судовий збір.
У справі №908/3081/13 судом встановлено, що зобов'язання за договором банківського обслуговування № б/н від 14.10.2011р. з боку позивача виконані у повному обсязі. Факт одержання відповідачем кредитних коштів на загальну суму 40000,00 грн. підтверджується банківськими виписками за період з 01.10.2011р. по 26.09.2013р. по рахунку № 26008060381713, платіжним дорученням № 1 від 20.10.2011р. на суму 40000,00 грн. та меморіальним ордером № 0058 від 26.12.2012р. на суму 40000,00 грн.
ТОВ В«ТАНДЕМСТРОЙ-2009В» зобов'язання за договором банківського обслуговування № б/н від 14.10.2011р. не виконало, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед Банком в сумі 56 417, 58 грн. а саме:
- 40 000,00 грн. сума заборгованості за кредитом;
- 13 177,58 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом;
- 3 240,00 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом.
Також господарським судом у справі №908/3081/13 встановлено, що відповідачу правомірно нараховано пеню в розмірі 4 632,53 грн., оскільки це не суперечить умовам Договору та діючому законодавству.
Вказане рішення суду не було оскаржено та набрало чинності. На виконання рішення суду 03.12.2013 р. видно наказ.
Згідно з ч. 3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, не підлягають доведенню знову при розгляді даної справи обставини видачі кредиту, факт порушення зобов'язань щодо сплати кредиту, процентів, комісій та пені у розмірах, що встановлені рішенням господарського суду Запорізької області від 18.11.2013 р. у справі №908/3081/13.
Як вбачається з матеріалів справи, наказ господарського суду Запорізької області від 03.12.2013 р. у справі №908/3081/13 був пред'явлений банком до виконання. ВДВС Якимівського РУЮ винесено постанову від 06.02.2014 р. ВП №41915648 про відкриття виконавчого провадження за цим наказом, а 04.06.2014 р. винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві у зв'язку з відсутністю у боржника майна, на яке можливо звернути стягнення, боржник за вказаною у виконавчому документі адресою не знаходиться.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином .
У зв'язку з тим, що відповідачем не була сплачена сума простроченого кредиту, процентів на та комісії, позивач продовжував нараховувати на суму кредиту проценти за користування кредитом, а також комісію.
Відсотки на суму простроченого кредиту 40000,00 грн. нараховувались за ставкою 48% до 01.07.2014 р., а з 01.07.2014 р. по 20.05.2016 р. застосована збільшена процентна ставка 56%.
У п. 3.18.2.3.1 Умов сторони погодили, що збільшена процентна ставка починає діяти після того, як банк повідомить клієнта про настання подій, закріплених в даному пункті, а клієнт не погасить існуючу заборгованість в порядку та строки, передбаченими «Умовами та правилами надання банківських послуг». Банк повідомляє клієнта про настання подій, закріплених даним пунктом, на свій вибір або в письмовій формі, або шляхом встановлених засобів електронного зв'язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, смс-повідомлення тощо).
Про збільшення процентної ставки з 01.07.2014 р. та порядок її застосування банк повідомив клієнта через електронну систему Інтернет-клієнтбанк Приват24, що підтверджується випискою з Приват24 по клієнту ТОВ «Тандемстрой-2009».
Комісія нараховувалась в розмірі 0,9% від суми максимального кредитного ліміту 40000,00 грн. щомісячно в сумі 360,00грн.
Станом на 20.05.2016 р. заборгованість складає: по кредиту - 40000,00 грн., по процентах - 45239,81 грн., по комісії - 10080,00 грн.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до вимог ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні приписи містить стаття 193 Господарського кодексу України.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В порушення умов договору відповідач не сплачував у встановлені Умовами строки кредит, проценти за користування кредитом та комісійну винагороду, внаслідок чого станом на 20.05.2016 р. заборгованість складає: по кредиту - 40000,00 грн., по процентах - 45239,81 грн., по комісії - 10080,00 грн.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач не надав доказів сплати заборгованості або обґрунтованих заперечень проти позову.
За таких обставин суд визнав обґрунтованими майнові вимоги банку до відповідача за договором банківського обслуговування б/н від 14.10.2011 р. в наступних розмірах: по кредиту - 40000,00 грн., по процентах - 45239,81 грн., по комісії - 10080,00 грн.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України від 22.11.1996 р. N 543/96-ВР В«Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язаньВ» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 3.2.1.5.4 діючих Умов та правил надання банківських послуг нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
На суми простроченого кредиту, процентів та комісії нараховувалась пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка станом на 20.05.2016 р. складає усього 58672,37 грн.
Відповідач не надав заперечень проти розрахунку пені. Майнові вимоги позивача до відповідача про стягнення пені в сумі 58672,37 грн. суд визнав обґрунтованими.
Судом встановлено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.10.2015 р. у справі №808/6998/15 за позовом Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області припинено юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» , оскільки підприємство протягом року не подавало фінансову звітність. До реєстру внесено запис про призначення головою комісії з припинення або ліквідатора ОСОБА_2.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 13.09.2016р. відповідач з 22.12.2015 р. перебуває в процесі припинення за судовим рішенням, однак запис про припинення відповідача до реєстру не вносився. Отже, відповідач не припинений як юридична особа і може бути відповідачем у справі. Місцезнаходженням відповідача є вул. Революції, буд.138, смт. Якимівка, Якимівський район, Запорізька область, 72500.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 105 Цивільного кодексу України встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Згідно з абз. 1 ч. 1, 4 ст.22 Закону України від 15.05.2003р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в редакції, чинній на момент внесення запису про припинення відповідача до державного реєстру, інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, зміну місцезнаходження юридичної особи, зміну найменування юридичної особи, прийняття засновниками (учасниками), судом або уповноваженим органом рішення про виділ, прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи, про втрати оригіналів установчих документів, про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) та її голову або призначення ліквідатора, постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, якщо таке рішення не пов'язане з банкрутством юридичної особи, постановлення судового рішення щодо порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи, про зменшення статутного (складеного капіталу юридичної особи, проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за принципом мовчазної згоди, про прізвище, ім'я, по батькові спадкоємця, опікуна, піклувальника чи управителя майна фізичної особи - підприємця, дату їх призначення, про постановлення судового рішення щодо порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи - підприємця, про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, про постановлення судового рішення щодо припинення провадження у справі про банкрутство юридичної особи або фізичної особи - підприємця підлягає обов'язковому оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у тому числі у формі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Повідомлення підлягають оприлюдненню протягом десяти робочих днів з дня внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що відомості про припинення відповідача та призначення голови ліквідаційної комісії були оприлюднені в Бюлетені державної реєстрації №340 (35) 2015 рік за період з 21.12.2015 р. по 30.12.2015 р.
Відомості про строк заявлення вимог кредиторів у суду відсутні та до матеріалів справи сторонами не надані.
Разом із цим суд враховує, що даний строк відповідно до ч. 5 ст. 105 Цивільного кодексу України не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Позивач звернувся до відповідача 27.05.2016 р. із заявою про визнання кредиторських вимог в сумі 153992,18 грн. та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу. Надсилання вказаної заяви підтверджується описом від 27.05.2016р. та фіскальним чеком від 27.05.2016 р. №4902713105676. Як вбачається з відомостей сайту підприємства поштового зв'язку, дана заява надійшла до відділення поштового зв'язку 01.06.2016 р. та була повернута позивачу 01.07.2016 р. за закінченням терміну зберігання.
На момент надсилання позивачем даної вимоги шестимісячний термін з дня внесення відомостей про припинення відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (22.12.2015 р.) не сплив.
Згідно з ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Позивач не отримав відповіді від відповідача про результат розгляду його вимог, що стало підставою для звернення позивача до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» про зобов'язання визнати кредиторські вимоги та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу в сумі 153992,18 грн.
Відповідно до ч. ч. 3, 5 ст. 112 Цивільного кодексу України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
В даному випадку вимоги позивача взагалі не розглядались ліквідаційною комісією, оскільки заява позивача повернулась на його адресу за закінченням терміну зберігання. Тобто дані вимоги не можуть вважатися погашеними відповідно до ч. 5 ст.112 Цивільного кодексу України.
Відповідач всупереч вимог ст. ст. 33, 34 ГПК України дані обставини не спростував.
Враховуючи те, що матеріалами справи підтверджена і відповідачем не спростована наявність у відповідача заборгованості за договором банківського обслуговування б/н від 14.10.2011 р. на загальну суму 153 992,18 грн., суд визнав правомірними вимоги ПАТ КБ «Приватбанк» про зобов'язання ТОВ В« Тандемстрой-2009В» в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 визнати грошові вимоги публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватбанкВ» в сумі 153 992,18 грн. та включити їх вимоги до проміжного ліквідаційного балансу товариства з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» .
Таким чином, позовні вимоги задоволені судом у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» (вул. Революції буд. 138, смт.Якимівка, Якимівський район, Запорізька область, 72500, ідентифікаційний код 36371710) в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 визнати грошові вимоги публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватбанкВ» (вул. Набережна Перемоги, 50, м.Дніпро, 49094, ідентифікаційний код 14360570) в сумі 153 992,18 грн . (сто п'ятдесят три тисячі дев'ятсот дев'яносто дві грн. 18 коп.) з оплати заборгованості за договором банківського обслуговування б/н від 14.10.2011р., з яких: заборгованість за кредитом - 40000,00 грн . (сорок тисяч грн. 00 коп.), заборгованість зі сплати процентів - 45239,81 грн . (сорок п'ять тисяч двісті тридцять дев'ять грн. 81 коп.), заборгованість з комісії - 10080,00 грн . (десять тисяч вісімдесят грн. 00 коп.), пеня - 58672,37 грн . (п'ятдесят вісім тисяч шістсот сімдесят дві грн. 37 коп.) та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу товариства з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» .
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю В«Тандемстрой-2009В» (вул. революції буд. 138, смт.Якимівка, Якимівський район, Запорізька область, 72500, ідентифікаційний код 36371710) на користь публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватбанкВ» (вул. Набережна Перемоги, 50, м.Дніпро, 49094, ідентифікаційний код 14360570) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2309,88 грн. (дві тисячі триста дев'ять грн. 88 коп.).
Видати наказ.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Рішення оформлено та підписано 26.09.2016 р.
і набирає законної сили після закінчення
десятиденного строку з дня його підписання.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2016 |
Оприлюднено | 30.09.2016 |
Номер документу | 61563139 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Мойсеєнко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні