ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.09.2016р. Справа № 914/1931/16
Господарський суд Львівської області розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом:Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» (м. Львів) до відповідача:Ходорівської районної лікарні (м. Ходорів) про:стягнення 172702 грн. 37 коп. недоврахованої електричної енергії
Суддя: Цікало А. І.
При секретарі: Паньків О. М.
Представники:
Позивача:ОСОБА_1 - представник (довіреність від 25.12.2015р. № 502-4571/2); ОСОБА_2 - представник (довіреність від 18.07.2016р. № 119-2444/2) Відповідача:не з'явився
22.07.2016 р. на розгляд господарського суду Львівської області за вх. № 2010 поступила позовна заява від Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Ходорівської районної лікарні про стягнення 172702 грн. 37 коп. недоврахованої електричної енергії.
Ухвалою суду від 25.07.2016 р. порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду на 15.09.2016 р.
Ухвалою суду від 15.09.2016 р. розгляд справи відкладено на 22.09.2016 р.
21.09.2016 р. до суду за вх. №37517/16 від представника відповідача надійшла заява про розстрочку виконання рішення на 48 місяців.
Позивач вимоги суду виконав, явку повноважних представників в судове засідання забезпечив.
Представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд задоволити позов з підстав, наведених у позовній заяві та поясненнях.
Відповідач вимоги суду виконав частково, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча і був належно повідомлений про місце, дату та час судового засідання, причин неявки представника в судове засідання не повідомив.
21.09.2016 р. до суду за вх. № 37517/16 від відповідача поступила заява, в якій відповідач визнав позов повністю та просить суд розстрочити виконання рішення на 48 місяців у зв'язку з скрутним матеріальним становищем.
Підпунктом 3.9.2 підпункту 3.9 пункту 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26.12.2011 р. № 18 (із змінами та доповненнями) роз'яснено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи те, що позивачем надано достатньо матеріалів для розгляду справи по суті, відповідач позов визнав повністю, з метою недопущення затягування розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи, відповідно до ст. 75 ГПК України, у відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, подані до суду, заслухавши пояснення представників позивача, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
16.05.2006 р. між Відкритим акціонерним товариством «Львівобленерго», яке відповідно до п. 1.1. Статуту перейменоване у Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго» (Постачальник, позивач у справі) та Ходорівською районною лікарнею (Споживач, відповідач у справі) укладено договір про постачання електричної енергії № 44183 з додатками (надалі - Договір; оригінал оглянуто в судовому засіданні, копію долучено до матеріалів справи)
відповідно до п. 1 Договору, Постачальник (позивач) продає електричну енергію Споживачу (відповідачу) для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю зазначеною в додатку № 9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору. Точка продажу електричної енергії: зазначена в додатку № 6 «Однолінійна схема».
Згідно з п. 2.3.3. та п. 2.3.4. Договору, Споживач зобов'язується оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 2 «Порядок розрахунків» та № 9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»; здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача згідно з додатком № 7а (7б) «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії» (п.2.3.4).
Відповідно до п. 4.2.3. Договору, Споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану - виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики обчислення обсягу електроенергії, недорахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 05.12.2001 р. № 1197, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі - Методика), у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених методикою.
Відповідно до п. 4.4. Договору, у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законом передбачено застосування санкцій чи тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформляється двохсторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.04.2016 р. представниками ПАТ «Львівобленерго» на підставі Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями; надалі - ПКЕЕ), в присутності представника відповідача, складено акт про порушення ПКЕЕ № 025303 (копію акту долучено до матеріалів справи). Акт підписаний представником відповідача без зауважень.
Відповідно до зазначеного акту, при огляді електроустановок відповідача по вул. Грушевського у м. Ходорів, виявлено встановлення перемички, штучної коло струму електролічильника по фазі «А», по фазі «В», по фазі «С».
За результатами розгляду вказаного акту про порушення, 19.04.2016 р. комісією по розгляду актів про порушення ПКЕЕ ПАТ «Львівобленерго» прийнято протокольне рішення про нарахування відповідачу вартості недоврахованої електричної енергії за шість місяців по середньодобовому електроспоживанню, взятому за період 10 днів (08.04.2016 р. - 18.04.2016 р.), відповідно до п. 2.10. Методики на загальну суму 172702,37 грн.
Протокол засідання комісії та розрахунковий документ вручено відповідачу 19.04.2016 р.
Станом на час розгляду справи, відповідач позов визнав повністю, доказів погашення заборгованості не представив.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного:
Згідно з ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.
Відповідно до ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Статтею 275 ГК України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно із п. 5.1. Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ), договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Пунктом 1.2. ПКЕЕ визначено, що недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
Відповідно до вимог п. 6.41. ПКЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Як вбачається з акту про порушення ПКЕЕ № 025303 від 08.04.2016 р., такий підписаний представником відповідача без зауважень.
Відповідно до вимог п.6.42. ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, на виконання вимог п. 6.42. ПКЕЕ, надав відповідачу протокол засідання комісії з розгляду акту про порушення разом з розрахунковим документом для оплати недоврахованої електричної енергії.
Відповідно до ст. 22 ГПК України, сторони користуються рівними процесуальними правами. Сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи. Відповідач має право, зокрема, визнати позов повністю або частково.
Частиною першою статті 78 ГПК України встановлено, що визнання позову відповідачем викладається в адресованій господарському суду письмовій заяві, що долучаються до справи. Ця заява підписуються відповідачем.
Відповідач подав до суду заяву від 19.09.2016 р. вих. № 68, котра поступила до господарського суду Львівської області 21.09.2016 р. за вх. № 37517/16, в якій, зокрема, визнав позов повністю.
У суду відсутні підстави вважати, що визнання позову відповідачем суперечать законодавству або порушує права і охоронювані законом інтереси інших осіб.
Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, а відповідач позов визнав повністю, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Ходорівської районної лікарні про стягнення 172702 грн. 37 коп. недоврахованої електричної енергії обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідач подав до суду заяву про розстрочку виконання рішення на 48 місяців із сплатою заборгованості рівними частинами. Зазначене клопотання обґрунтоване скрутним фінансовим становищем.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Відповідач належить до комунальних підприємств, основним напрямком діяльності якого є загальна медична практика. Фінансування відповідача здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів.
Враховуючи інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави, суд вважає за доцільне частково задоволити клопотання відповідача про розстрочку виконання рішення та розстрочити виконання рішення на 24 місяці із сплатою заборгованості рівними частинами.
За подання позовної заяви, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2590 грн. 54 коп., що підтверджується платіжним дорученням від 20.07.2016 р. № 15611 (долучено до матеріалів справи).
Витрати по сплаті судового збору, Відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись 11, 202, 204 ЦК України, ст. ст. 174, 236, 275 ГК України, ст. ст. 4, 4 3 , 4 5 , 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 78, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Ходорівської районної лікарні про стягнення 172702 грн. 37 коп. недоврахованої електричної енергії - задоволити повністю.
2. Стягнути з Ходорівської районної лікарні (вул. Б. Хмельницького, 63, м. Ходорів, Жидачівський район, Львівська область, 81750; ідентифікаційний код 20763846) на користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» (вул. Козельницька, 3, м. Львів, 79026; ідентифікаційний код 00131587) 172702 грн. 37 коп. недоврахованої електричної енергії з розстрочкою виконання рішення на двадцять чотири місяців зі сплатою заборгованості рівними частинами: до 25.10.2016 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.11.2016 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.12.2016 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.01.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.02.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.03.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.04.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.05.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.06.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.07.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.08.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.09.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.10.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.11.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.12.2017 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.01.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.02.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.03.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.04.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.05.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.06.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.07.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; 25.08.2018 р. - 7195 грн. 93 коп.; до 25.09.2018р. - 7195 грн. 98 коп.
3. Стягнути з Ходорівської районної лікарні (вул. Б. Хмельницького, 63, м. Ходорів, Жидачівський район, Львівська область, 81750; ідентифікаційний код 20763846) на користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» (вул. Козельницька, 3, м. Львів, 79026; ідентифікаційний код 00131587) 2590 грн. 54 коп. сплаченого судового збору.
4. Накази видати в порядку ст. 116 ГПК України, після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 27 вересня 2016 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Цікало А.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2016 |
Оприлюднено | 30.09.2016 |
Номер документу | 61568747 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Цікало А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні