26.09.2016
Провадження №2/389/751/16
ЄУН 389/2145/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2016 року Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Берднікової Г.В.
при секретарі - Чукановій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам'янка Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванковецької сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, третя особа: Управління Держгеокадастру у Знам'янському районі Кіровоградської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до Іванковецької сільської ради, в якому просить визнати за нею право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 загальною площею 5,08 гектарів з кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті її рідного брата ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Свої вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її рідний брат ОСОБА_3 Після його смерті відкрилася спадщина, зокрема на земельну ділянку НОМЕР_1 загальною площею 5,08 гектарів з кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області та належала йому на праві власності на підставі державного акту про право приватної власності на землю серії НОМЕР_3. Проте, прийнявши у встановленому порядку спадщину ОСОБА_3, свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку отримати вона не може, оскільки правовстановлюючий документ, що міг би підтвердити належність земельної ділянки спадкодавцю - втрачено.
Позивач як і її представник у судове засідання не з'явилися, при цьому представник позивача надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити, справу розглядати у їх відсутність.
Представник відповідача Іванковецької сільської ради у судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій не заперечує проти задоволення позовних і просить розглядати справу за відсутності їх представника.
Представник третьої особи - Управління Держгеокадастру у Знам'янському районі Кіровоградської області у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, причина його неявки суду не відома.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 6).
З довідки Управління Держземагенства у Знам'янському районі Кіровоградської області вбачається, що відповідно до Книги записів (реєстрації) державних актів на право приватної власності на землю по Іванковецькій сільській раді за ОСОБА_3 був зареєстрований державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 на земельну ділянку площею 5,08 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2. Підстава для передачі землі у приватну власність: розпорядження Знам'янської районної державної адміністрації від 24 травня 2002 року №186-р. Інформація щодо отримання державного акту ОСОБА_3 в управлінні відсутня (а.с 7).
Згідно з довідкою Іванковецької сільської ради ОСОБА_3 на день смерті проживав один по АДРЕСА_1 без реєстрації (а.с. 10).
Інформаційна довідка зі Спадкового реєстру свідчить про те, що після смерті ОСОБА_3 у Знам'янській районній державній нотаріальній конторі 01 березня 2016 року заведено спадкову справу №62/2016 (а.с. 16).
З матеріалів спадкової справи вбачається, що до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, після визначення судом додаткового строку, звернулася позивач ОСОБА_1 Нотаріусом відмовлено їй у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну ділянку, у зв'язку з ненаданням правовстановлюючого документу, що міг би підтвердити право власності спадкодавця на землю (а.с.17).
У газеті «Сільське життя» від 21 листопада 2015 року розміщено оголошення про втрату Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 виданого на ім'я ОСОБА_3 (а.с. 9).
Родинний зв'язок між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, підтверджується рішенням Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 жовтня 2015 року (а.с. 15).
Нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки станом на 01 січня 2016 року, становить 160565 грн. (а.с.25). Інформація стосовно обмежень, обтяжень, відчужень на земельну ділянку відсутня. Інші спадкоємці не встановлені.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У статті 1258 ЦК України зазначено, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ч.2 ст. 1262 ЦК України).
Частиною 1 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п.10 постанови №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» відповідно до ст. 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
У відповідності до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року, N 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Судом встановлено, що внаслідок відсутності оригіналу (дублікату) правовстановлюючого документу на спірну земельну ділянку, обґрунтованої відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, позивач, яка прийняла спадщину відповідно до вимог закону, позбавлена можливості у позасудовому порядку визнати право на спадщину. А тому, позовні вимоги про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 174, 213-215, 294 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 загальною площею 5,08 гектарів з кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті її рідного брата ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Кіровоградської області у десятиденний строк з дня її проголошення, через суд першої інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Г.В. Берднікова
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2016 |
Оприлюднено | 03.10.2016 |
Номер документу | 61577886 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні