ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2016Справа №910/11610/16
За позовом:
1) Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва"
2) Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації
до Громадської організації "Прип'ять-Нова"
про звільнення приміщення
Суддя Якименко М.М.
Представники сторін:
від позивача-1: Черниш Н.Д. - за довіреністю від 23.03.2016 року;
від позивача-2: Марченко О.О. - за довіреністю №1025/02/11-4142 від 11.05.2016 року;
від відповідача: не з'явилися.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва" та Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація звернулися до Господарського суду м. Києва з позовом до Громадської організації "Прип'ять-Нова" про звільнення приміщення
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач після припинення дії Договору №276/1417 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 11.04.2013 року продовжує користуватися орендованим майном, не повертає його позивачу-1 та не звільняє його.
З цих підстав, позивач просив суд задовольнити позов зобов'язавши відповідача звільнити нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 5-а, та по акту прийому-передачі передати позивачу-1.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.06.2016 року порушено провадження по справі та призначено її розгляд на 03.08.2016 року
02.08.2016 року через відділ діловодства господарського суду м. Києва від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
В судовому засідання 03.08.2016 року оголошено перерву до 23.08.2016 року.
В судовому засідання 23.08.2016 року оголошено перерву до 30.08.2016 року.
В судове засідання 30.08.2016 року представник відповідача не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Ухвали суду, позовна заява надсилались на всі відомі адреси, в тому числі на юридичну адресу підприємства згідно відомостей єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 30.08.2016 року представники позивача-1 та позивача-2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Відповідно до статті 85 ГПК України в судовому засіданні 30.08.2016 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи в їх сукупності та заслухавши пояснення представників позивача-1 та позивача-2, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
11.04.2013 року між Деснянською районною в місті Києві державною адміністрацією (далі по тексту - позивач-2, орендодавець), Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс» (далі по тексту - балансоутримувач) та Громадською організацією "Прип'ять-Нова" (далі по тексту - орендар, відповідач) укладено №276/1417 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (далі по тексту - Договір), за умовами якого (п. 1.1. Договору) ОРЕНДОДАВЕЦЬ згідно з протоколом №133 засідання постійної комісії Київради з Витань власності від 30 жовтня 2012 року та на підставі розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 29.11.2012 №663 передає, а ОРЕНДАР приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва; далі - об'єкти оренди, за адресою: м. Київ, вул. Милославська 5-а, для розміщення громадської » організації.
Відповідно до п. 2.1. Договору, об'єктом оренди є:
- нежиле приміщення, загальною площею 14,90 кв. м,
в тому числі 1 поверх - 14,90 кв.м.,
згідно з викопіюванням з поповерхового плану, що складає невід'ємну частину цього Договору.
Згідно з п. 9.1. Договору, цей Договір є укладеним з моменту підписання його Сторонами і діє з « 01» квітня 2012 року до « 31» березня 2014 року.
11.04.2013 року на виконання умов Договору позивачем-2 та балансоутримувачем передано об'єкт оренди, а відповідачем прийнято, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі нерухомого майна від 11.04.2013 року (копія якого міститься у матеріалах справи).
04.11.2015 року між сторонами укладено Додаткову угоду 31 до Договору, згідно якої змінено балансоутримувача з Комунального підприємства по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс» на Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» (далі по тексту - позивач-1, балансоутримувач), а також продовжено дію Договору до 31.03.2016 року.
Згідно з п. 9.4 Договору, договір припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Пунктом 9.7 Договору передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформлюються додатковою угодою, яка є невід'ємною частиною цього договору.
Листами від 04.04.2016 року вих. №43-1723 та від 26.04.2016 року вих. №102/р2/46-3711 позивач-1 та позивач-2 звернулися до відповідача з повідомленнями про припинення договору і необхідності звільнення приміщення (копії листів №43-1723 від 04.04.2013 та № 102/р2/46-3711 від 26.04.2016 та докази їх направлення містяться в матеріалах справи).
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивачі зазначили, що відповідач в порушення умов Договору, після його припинення, продовжує користуватися орендованим майном, не повертає його позивачу-1, та не звільняє об'єкт оренди.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ) (ч.1. ст. 760 ЦК України).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі (ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
Згідно з ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 765 ЦК України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму.
Частинами 1, 4 ст. 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Згідно з ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 527 ЦК України, боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно вимог ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до с. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 795 ЦК України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.
Листами від 04.04.2016 року вих. №43-1723 та від 26.04.2016 року вих. №102/р2/46-3711 позивач-1 та позивач-2 звернулися до відповідача з повідомленнями про припинення договору і необхідності звільнення приміщення (копії листів №43-1723 від 04.04.2013 та № 102/р2/46-3711 від 26.04.2016 та докази їх направлення містяться в матеріалах справи).
З наведеного слідує, що після закінчення строку дії договору, в межах місячного строку з дати закінчення дії договору, і позивач-2 (як орендодавець), і позивач-1 (як балансоутримувач), повідомили відповідача (як орендаря), про припинення дії договору у встановлений строк та необхідність повернути об'єкт оренди за відповідним актом. Як наслідок строк дії договору припинено 01.04.2016 року, а правова підстава користування об'єктом оренди у відповідача відсутня.
Відповідно до п. 7.6. Договору, у разі закінчення строку дії Договору або при його розірванні, Орендар зобов'язаний за актом приймання передачі повернути об'єкт оренди Балансоутримувачу у стані, в якому перебував об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених Орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.
ОРЕНДАР після припинення дії договору оренди зобов'язаний протягом 30 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству, організації. Акт приймання-передачі об'єкта оренди підписується відповідним ОРЕНДОДАВЦЕМ, ОРЕНДАРЕМ та БАЛАНСОУТРИМУВАЧЕМ. У разі невиконання цього пункту ОРЕНДАР сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати (п. 4.15. Договору).
Згідно з ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно з ч. 2 ст. 795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Суду не надано доказу повернення відповідачем позивач-1 об'єкту оренди.
Враховуючи те, що Договір №276/1417 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 11.04.2013 року є таким що припинив свою дію, то відповідач на підставі приписів ч. 1 ст. 785 ЦК України та ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» зобов'язаний повернути об'єкт оренди позивачу-1 та звільнити об'єкт оренди, а тому позовні вимоги є нормативно та документально доведені та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються судом на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 32, 33, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Громадську організацію «Прип'ять-Нова» (04211, м. Київ, ВУЛИЦЯ ЛАЙОША ГАВРО, будинок 9-Ж, квартира 69; код ЄДРПОУ 36994126) звільнити нежитлове приміщення загальною площею 14,90 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 5-а, та по акту прийому-передачі передати вказане нежитлове приміщення Комунальному підприємству «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» (02217, м. Київ, ВУЛИЦЯ ЗАКРЕВСЬКОГО, будинок 15; код ЄДРПОУ 39605452).
3. Стягнути з Громадську організацію «Прип'ять-Нова» (04211, м. Київ, ВУЛИЦЯ ЛАЙОША ГАВРО, будинок 9-Ж, квартира 69; код ЄДРПОУ 36994126) на користь Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» (02217, м. Київ, ВУЛИЦЯ ЗАКРЕВСЬКОГО, будинок 15; код ЄДРПОУ 39605452) 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. - судового збору.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя М.М. Якименко
Дата складання (підписання) повного тексту рішення: 23.09.2016 року.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2016 |
Оприлюднено | 03.10.2016 |
Номер документу | 61588208 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Якименко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні