Ухвала
від 28.03.2016 по справі 308/2776/16-ц
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

308/2776/16

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.03.2016 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Бенца К.К.,

при секретарі Коціпак З.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород подання заступника начальника міського відділу державної виконавчої служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області, погодженого з начальником Ужгородського МВ ДВС Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України громадянина України ОСОБА_1 , керівника ТОВ «Уж-Ойл» ЄДРПОУ 37231242, РНОКПП - НОМЕР_1, що знаходиться за адресою м. Ужгород, вул. Станційна, 56 «А» , мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-

встановив:

До Ужгородського міськрайонного суду звернувся заступник начальника МВ ДВС Ужгородського МРУЮ ОСОБА_2 з поданням яке погоджене з начальником МВ ДВС Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України громадянина України ОСОБА_1 , керівника ТОВ «Уж-Ойл», ЄДРПОУ 37231242, що знаходиться за адресою м. Ужгород, вул. Станційна, 56 «А». В обґрунтування вимог у поданні зазначається, що на виконанні в міському відділі ДВС знаходиться зведене виконавче провадження від 19.11.2013 року № 43447465 про стягнення грошових сум з ТОВ «Уж-Ойл» по виконанню наказу № 907\789\14 виданого 30.09.2014 року Господарським судом Закарпатської області про стягнення з ТзОВ «Уж-Ойл» на користь ТзОВ «Росток» заборгованість в сумі 26704,36 грн. та 1827,00 грн. судового збору та наказу №907\397\15 виданого 08.06.2015 року Господарським судом Закарпатської області про стягнення з ТзОВ «Уж-Ойл» на користь ПАТ КБ «Приват Банк» заборгованість в розмірі 139731, 48 грн.

23.07.2015 року державним виконавцем винесено постанови про відкриття виконавчого провадження та надано боржнику строк на самостійне виконання рішення суду до 30.07.2015 року. У строк наданий для добровільного виконання, виконавчі документи боржником не виконано, не дивлячись на те, що державним виконавцем вжито усіх передбачених законодавством України заходів примусового виконання рішення. З посиланням на викладене, а також на те, що ним було вжито усіх передбачених законодавством України заходів примусового виконання рішення зокрема, з метою забезпечення виконання рішення зведеного виконавчого провадження, зокрема, 31.10.2014 року державним виконавцем винесено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, відносно всього майна боржника , та 31.10.2014 року, 21.04.2015 року та 05.08.2015 року державним виконавцем винесено постанови про арешт коштів боржника, відносно коштів на рахунках боржника та відповідно до повідомлень банківських установ кошти достатні для задоволення вимог стягувачів на арештованих рахунках боржника не перебувають , а також з посиланням на норми ЗУ В«Про виконачве провадженняВ» , ст. 377-1 ЦПК України, вважаючи що боржник ухиляється від виконання зобов'язань покладених на нього рішенням просить суд подання задоволити.

Відповідно до ч.2 ст.377-1ЦПК України суд негайно розглядає подання, зазначене в частині першій цієї статті, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця.

Дослідивши матеріали подання, суддя приходить до висновку, що дане подання є необґрунтованим і таким, що не підлягає до задоволення з наступних підстав

В судове засідання державний виконавець не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, розгляд справи просив провести без його участі, про що зазначив у поданні.

Згідно матеріалів подання, встановлено, що у МВ ДВС Ужгородського МРУЮ на примусовому виконанні знаходиться зведене виконавче провадження відкрите державним виконавцем МВ ДВС Ужгородського МРУЮ 23.07.2015 р. по виконавчому наказу №907\789\14 виданого 30.09.2014 року господарським судом Закарпатської області про стягнення з ТзОВ «Уж-Ойл» на користь ТзОВ «Росток» заборгованість в сумі 26704,36 грн. та 1827,00 грн. судового збору та наказу №907\397\15 виданого 08.06.2015 року Господарським судом Закарпатської області про стягнення з ТзОВ «Уж-Ойл» на користь ПАТ КБ «Приват Банк» заборгованість в розмірі 139731, 48 грн.

Постановою державного виконавця МВ ДВС Ужгородського МРУЮ від 23.07.2015 року було зобов'язано боржника самостійно виконати вимоги виконавчого документу та надано строк для самостійного виконання до 30.07.2015 р.

З подання державного виконавця МВ ДВС Ужгородського МРУЮ вбачається, що вимоги виконавчого документа не виконані станом на 15.03.2016 р.

Відповідно до ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Закон України В«Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян УкраїниВ» від 21 січня 1994 року регулює порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлює порядок розв'язання спорів у цій сфері.

Статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" встановлені підстави для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян за кордон в тому числі і у разі ухилення від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, до виконання зобов'язання.

Як передбачено п.2 ст. 6 цього Закону, підставою для тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон є наявність невиконаних зобов'язань, в тому числі аліментних, але лише до моменту виконання зобов'язань, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.

Статтею 6 цього Закону передбачено, що громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта, а громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон. Зазначеною статтею не передбачено здійснення таких дій як встановлення тимчасового обмеження судом права виїзду громадянина за межі України.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок,випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок розв'язання спорів у цій сфері регулює ЗУ «Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України».

Крім того, слід зазначити, що право державного виконавця на звернення з поданням до суду про тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон виникає лише у разі ухилення боржника від виконання, покладених на нього рішенням суду, зобов'язань, тобто наявність лише самого зобов'язання не наділяє державного виконавця правом на звернення до суду з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за кордон.

Статтею 377-1 ЦПК України передбачено, що питання про тимчасове обмеження боржника-фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби.

Пунктом 18 ч.3 ст.11 Закону України "Про виконавче провадження", визначено, що державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням. Тобто, зазначене звернення здійснюється в межах повноважень державного виконавця як посадової особи органу державної влади.

Крім того, державний виконавець має право звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України.

Дана норма вказує, що таке право державного виконавця на звернення з поданням до суду про тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон виникає лише у разі ухилення боржника від виконання, покладених на нього рішенням суду, зобов'язань, тобто, наявність лише самого зобов'язання не наділяє державного виконавця правом на звернення до суду з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за кордон. Окрім того, факт ухилення має підтверджуватись сукупністю доказів, які державний виконавець зазначає у поданні та додає відповідні докази.

Разом з тим, діюче законодавство не розкриває визначення поняття "ухилення" боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням.

На думку суду, особа, яка має невиконані зобов'язання, не може вважатися винною в ухиленні, поки не буде доведено протилежне.

Відповідно до положення ч. 2 ст. 10 ЦПК наявність умислу та обставини, які є предметом посилання суб'єкта подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України як на підставу його вимог, підлягають доведенню. Зокрема, задоволення такого подання можливе лише за умови "доведення факту ухилення боржника від виконання зобов'язання".

Законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявність факту невиконання зобов'язань, а за ухилення від їх виконання. У зв'язку з цим з метою всебічного і повного з'ясування всіх обставин справи, встановлення дійсних прав та обов'язків учасників спірних правовідносин, суду належить з'ясувати, чи дійсно особа свідомо не виконувала належні до виконання зобов'язання в повному обсязі або частково.

Саме невиконання боржником самостійно зобов'язань протягом строку, про що вказує державний виконавець в постанові про відкриття виконавчого провадження, не може свідчити про ухилення боржника від виконання покладених на нього рішенням обов'язків.

Судом встановлено, що 23.07.2015 року, державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, боржником по якому є ТОВ «Уж-Ойл».

Однак державним виконавцем не подано доказів в підтвердження того, що боржник керівник ТОВ «Уж-Ойл» ОСОБА_1 ухилявся від виконання зобов'язань за виконавчим провадженням. Державний виконавець покладається лише на факт наявності у боржника невиконаного зобов'язання, покладеного на нього судовим наказом, що само по собі не доводить факту ухилення від виконання покладених на нього зобов'язань.

До подання не надано суду доказів саме ухилення боржника керівника ТОВ «Уж-Ойл» ОСОБА_1 від виконання зобов'язань перед стягувачем, які є підставою для обмеження його у праві виїзду за кордон. Наявність повідомлення банківських установ на запити державного виконавця не є доказом ухилення боржника керівника ТОВ «Уж-Ойл» ОСОБА_1 від виконання зобов'язань перед стягувачем.

В матеріалах подання відсутні належні докази того, що боржник ТОВ «Уж-Ойл» ОСОБА_1 отримав постанову про відкриття виконавчого провадження і йому відомо про наявність виконавчого провадження та отримав виклик до державного виконавця.

Єдиним доказом належного повідомлення боржника про виклик або про вручення йому процесуальних документів можуть бути дані про його розпис про отримання виклику, документів, тощо , що підтверджує факт вручення йому виклику, документів, тощо .

Крім того у поданні відсутні відомості про те, чи громадянин ОСОБА_1 є документованим паспортом громадянина України для виїзду за кордон або ні.

Із подання вбачається, що ОСОБА_1 не виконує наказ.

Слід виходити з того, що процесуальний порядок обмеження права боржника на виїзд за межі України прямо встановлений виключно нормами ЦПК України (ст. 377-1 ЦПК України).

Зважаючи на викладене, враховуючи наявні матеріали подання, приходжу до переконання, що державним виконавцем не були наведені факти, які безпосередньо б свідчили про наявність дійсної загрози виїзду боржника за кордон та ухилення від виконання судового рішення , не надано суду доказів саме ухилення боржника керівника ТОВ «Уж-Ойл» ОСОБА_1 від виконання зобов'язань перед стягувачем, які є підставою для обмеження його у праві виїзду за кордон, а тому подання як необґрунтоване не підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст. 6 Закону України „Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян УкраїниВ» , ст. 1, 11 Закону України "Про виконавче провадження" , ст. 377-1 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у задоволенні подання заступника начальника міського відділу державної виконавчої служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області , погодженого з начальником Ужгородського МВ ДВС Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України громадянина України ОСОБА_1 , керівника ТОВ «Уж-Ойл» ЄДРПОУ 37231242, РНОКПП - НОМЕР_1, що знаходиться за адресою м. Ужгород, вул. Станційна, 56 «А».

Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_3

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення28.03.2016
Оприлюднено05.10.2016
Номер документу61604991
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —308/2776/16-ц

Ухвала від 28.03.2016

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бенца К. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні