Рішення
від 12.09.2016 по справі 310/3362/16-ц
БЕРДЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 310/3362/16-ц

2/310/2057/16

РІШЕННЯ

Іменем України

12 вересня 2016 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

у складі: головуючого - судді Парій О.В.

при секретарі - Мирошниченко Н.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Бердянського міськрайонного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Грандфінресурс» про захист прав споживача та стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що в лютому 2013 року побачивши рекламу, де пропонувалися вигідні умови, він звернувся до відповідача з метою отримання швидкого кредиту в розмірі 200000,00 грн.. Йому видали реквізити, за якими він мав сплатити 8000,00 грн. первісного внеску, як підтвердження платоспроможності та укладання після цього договору. Сплативши зазначену суму 22 лютого 2013 року він уклав договір № 219163 та відповідні додатки до нього. Його запевнили, що він отримає кошти в сумі 200000,00 грн. найближчим часом протягом трьох - п'яти днів. На час підписання договору він вважав, що укладає договір позики з фінансовою установою, яка має право на залучення коштів фізичних осіб та видачу позики. Він є людиною необізнаною в тонкощах юриспруденції, а запропоновані для підпису документи були на п'яти аркушах та набрані маленьким шрифтом. Через деякий час в телефонному режимі йому запропонували сплатити черговий платіж, як це передбачено договором, який становив 1666,70 грн. та адміністративні витрати за договором в розмірі 840,00 грн.. Вказані кошти сплачено 18 березня 2013 року. Такі щомісячні платежі він продовжував сплачувати до грудня 2015 року (24.12.15 р. - останній платіж). Не отримавши позики, він зрозумів, що договір з відповідачем був укладений під впливом обману та із застосуванням нечесної підприємницької практики. В період з 22 лютого 2013 року по 24 грудня 2015 року ним сплачено 28 внесків та адміністративних витрат на загальну суму 78969,56 грн.. Просить: - визнати недійсним договір від 22 лютого 2013 року № 219163 та додатки № 1 та № 2 до нього, укладений між ним та відповідачем; - стягнути з відповідача на його користь 78969,56 грн..

В судове засідання представник позивача за дорученням ОСОБА_2 надав заяву про підтримання позовних вимог та про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання представника не направив. Повідомлений Заяв про відкладення розгляду справи не надходило.

Аналізуючи надані докази суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 22 лютого 2013 року між ПП «Грандфінресурс» та ОСОБА_1 укладений договір № 219163, за умовами якого адміністратор за згодою учасника зобов'язується вчинити від імені та за рахунок учасника певні юридичні дії, спрямовані на придбання учасником грошової суми у розмірі 200000,00 грн. на умовах діяльності «Альянс Україна», в тому числі сформувати реєстр учасників, забезпечити його адміністрування; організовувати та проводити захід по розподілу грошового фонду, надати учаснику відповідну суму, заявлену для придбання на умовах діяльності Програми; надавати інші послуги і здійснювати інші правочини, погоджені сторонами, у порядку та строки, передбачені цим договором та додатками до нього. Учасник доручає Адміністратору використовувати суми чистих внесків для формування Фонду Реєстру та його розподілу, а також надавати заявлені грошові суми.

В Додатку № 2 до договору викладені умови Програми «Альянс Україна» і зазначено, що програма «Альянс Україна» - це програма, що базується на створенні реєстру учасників, метою яких є придбання грошових сум у поряду та на умовах, передбачених договором та додатками до нього. За визначенням термінів адміністративними витратами є плата Адміністратору за послуги, пов'язані з організацією діяльності програми «Альянс Україна», зазначена у Додатку № 1 до договору № 219163, яка сплачується за погодженням сторін Учасником з черговим щомісячним чистим внеском. Адміністративний платіж це одноразова плата, що сплачується Учасником на користь Адміністратора після отримання дозволу на отримання грошової суми, заявленої для придбання на умовах діяльності програми «Альянс Україна». Загальний платіж - це щомісячний платіж, який складається з суми чистого внеску і адміністративних витрат та сплачується Учасником у порядку та терміни, визначені Додатками №1,2 договору.

Відповідно до п.п. 1.1. цього договору ПП «Грандфінресурс», як адміністратор, зобов'язується від імені та за рахунок учасника вчинити певні юридичні дії, спрямовані на придбання товару на умовах діяльності програми «Альянс Україна», у тому числі: сформувати реєстр учасників, забезпечити його адміністрування, організовувати та проводити заходи по розподілу грошового фонду, здійснити оплату товару на користь учасника або надати учаснику відповідну суму у позику, надавати інші послуги, погоджені сторонами. Послуги, які є предметом договору, надаються шляхом формування реєстрів учасників Програми, метою яких є придбання товару. Договір активується на четвертий день з моменту його підписання, після цього учасник реєструється в Програмі «Альянс Україна». Коли Фонд реєстру є достатнім, адміністратор організовує комітет по розподілу грошового фонду. Після сплати четвертого загального платежу учасник програми набуває право участі у найближчому заході. Захід по розподілу грошового фонду проводиться комітетом по розподілу грошового фонду. Захід проводиться комітетом не менше одного разу на два місяці Комітетом застосовується процедура розгляду поданих від учасників заяв на розподіл грошового фонду для визначення порядку надання дозволу учасникам. Учасник, який не подав заяву, не бере участі у заході (додаток № 2, п.п. 4.1.-4.11). Пунктами 2.1.1., 2.1.2 договору передбачені обов'язки учасника, а саме: у день підписання договору сплатити одноразовий комісійний внесок та адміністративний платіж, не пізніше 15 числа кожного місяця сплачувати загальний платіж, який включає чистий внесок, за рахунок якого адміністратор надає відповідну суму позики або здійснює оплату товару, та адміністративні витрати, що є платою за послуги адміністратора з організації діяльності програми.

Судом також встановлено, що на виконання умов договору, ОСОБА_1 сплатив на користь ПП «Грандфінресурс» одноразовий комісійний внесок, щомісячні платежі, платежі по адміністративних послугах, що підтверджується відповідними квитанціями. Однак заявлену до отримання як позику суму у розмірі 200000,00 грн., обумовлену в договорі, йому так і не було надано.

Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів» виконавець послуг не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими.

Відповідно до ч. 2, п. 3 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про захист споживачів» - умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності, його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача, зокрема, встановлення жорстких обов'язків споживача, тоді як надання послуги обумовлене лише власним розсудом виконавця.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 19 Закону України «Про захист прав споживачів» забороняється підприємницька практика яка спонукає або може спонукати споживача дати згоду на здійснення правочину, на який в іншому випадку він не погодився б, така практика вводить в оману стосовно основних характеристик продукції, таких як: її наявність, переваги, небезпека, склад, методи використання, очікувані результати споживання.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 була надана нечітка, неправдива інформація стосовно даних угод, дії ПП «Грандфінресурс» є забороненими та підпадають під дію ст.19 Закону України «Про захист прав споживачів», щодо того, що підприємницька практика є такою, що вводить в оману, якщо під час пропонування продукції споживачу не надається або надається у нечіткий, незрозумілий або двозначний спосіб інформація, необхідна для здійснення свідомого вибору.

Так відповідно до п. 2 ч. 1, п. 7 ч. 3 ст. 19 Закону України «Про захист прав споживачів» забороняється нечесна підприємницька практика, яка включає будь-яку діяльність, що вводить в оману споживача; забороняється, як таке що вводить споживача в оману утворення, експлуатація або розвиток пірамідальних схем, коли споживач сплачує за можливість одержання компенсації, яка надається за рахунок залучення інших споживачів до такої схеми, а не за рахунок продажу або споживання продукції.

Відповідно до ст. 1 укладеного договору адміністратор зобов'язується вчинити певні дії спрямовані на придбання грошової суми зазначеної в додатку №1, та на умовах діяльності Програми «Альянс Україна», що містяться в додатку №2, який є невід'ємною частиною цього договору: сформувати реєстр учасників, забезпечити його адміністрування; організовувати та проводити заходи по розподілу грошового фонду, надати учаснику відповідну суму, заявлену для придбання на умовах діяльності програми; надавати інші послуги і здійснювати інші правочини, погоджені сторонами у порядку та строки, передбачені цим договором та додатками до нього. Вартість, порядок та строки розрахунків зазначені в додатках. Згідно ст. 2.4.1 договору адміністратор зобов'язується суворо дотримуватися усіх умов договору та його додатків. Відповідно до ст. 4 даний договір не є зворотною фінансовою допомогою (позикою).

Виходячи зі змісту зазначеного договору виконання послуг з адміністрування системи полягає в тому, що: клієнт сплачує передбачені договором кошти, а ПП «Грандфінресурс» формує групу клієнтів, за рахунок чистих внесків яких здійснюється розподіл грошового фонду, для надання учаснику відповідної суми. Також договір не містить строків та (або) термінів отримання клієнтом товару та не передбачає будь-яких гарантій отримання клієнтом товару навіть у разі повної оплати його вартості.

За правилами ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», договір про надання фінансових послуг (яким відповідно до ст. 4 цього Закону є договір про надання споживчого кредиту) повинен містити розмір фінансового активу, зазначений у грошовому виразі, строки його внесення та умови взаєморозрахунків.

За положеннями ч. 5 ст. 11, ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів» до договорів із споживачами про надання споживчого кредиту застосовуються положення цього Закону про несправедливі умови в договорах, зокрема положення, згідно з якими передбачаються зміни в будь-яких витратах за договором, крім відсоткової ставки. Продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими. Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача. Якщо положення договору визнано несправедливим, включаючи ціну договору, таке положення може бути змінено або визнано недійсним. Положення, що було визнане недійсним, вважається таким з моменту укладення договору.

Аналіз указаних норм дає підстави для висновку, що несправедливими є положення договору про споживчий кредит, які містять умови про зміни у витратах, зокрема щодо плати за обслуговування кредиту та плати за дострокове його погашення, і це є підставою для визнання таких положень недійсними.

Оскільки ОСОБА_1 за умовами договору повинен був сплачувати кошти за отримання позики, і за можливість одержання права на отримання позики, а ПП«Грандфінресурс» без залучення власних коштів формує об'єднання клієнтів, за рахунок коштів яких здійснюється передача права на отримання позики одному з учасників цього об'єднання, що є компенсацією за рахунок коштів інших учасників групи, залучених до умов діяльності програми та враховуючи правові висновки Верховного Суду України, викладені в постанові від 23 травня 2012 року (справа 6-3 5цс 12), які є обов'язковими для всіх судів України, суд приходить до висновку, що діяльність відповідача з реалізації програми є такою, що вводить позивача в оману та порушує його права.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 ЦК України якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (ч. 1 ст. 229 ЦК України), такий правочин визнається судом недійсним.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України.

Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, зокрема, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 614 та ч. 1 ст. 623 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані збитки.

Суд приходить до висновку, що в діяльності відповідача наявні ознаки нечесної підприємницької практики, а умови правочину суперечать нормам та вимогам Законодавства України. Дана програма ПП «Грандфінресурс» являє собою пірамідальну схему, діяльність яких заборонена Законом.

Враховуючи викладене, оскаржуваний договір належить визнати недійсним та стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти, внесені за договором, в сумі 78969,56 грн..

Судовий збір в розмірі 1184,54 грн., від сплати якого позивач звільнений, підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 57-62, 88, 208, 209, 212-215, 224-228, 293, 294 ЦПК України, ст.ст. 203, 215, 230, 526, 611, 614, 623 ЦК України, ст.ст. 18, 19 Закону України «Про захист прав споживачів», суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Грандфінресурс» про захист прав споживача та стягнення коштів, - задовольнити.

Визнати недійсним договір від 22 лютого 2013 року № 219163 та додатки № 1 та № 2 до нього, укладений між ОСОБА_1 та Приватним підприємством «Грандфінресурс» (ЄДРПОУ 31469012).

Стягнути з Приватного підприємства «Грандфінресурс» (ЄДРПОУ 31469012) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) грошові кошти в сумі 78969 (сімдесят вісім тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять) гривень 56 (п'ятдесят шість) гривень.

Стягнути з Приватного підприємства «Грандфінресурс» судовий збір на користь держави в розмірі 1184 гривні 54 копійки.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: О.В.Парій

СудБердянський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення12.09.2016
Оприлюднено05.10.2016
Номер документу61605368
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —310/3362/16-ц

Рішення від 12.09.2016

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Парій О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні