Справа № 308/14614/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2016 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Дергачової Н.В., при секретарі судового засідання Меркуловій Ю.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Закарпатська ощадна кредитна спілка» про повернення вкладу та стягнення процентів, -
В С ТА Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Кредитної спілки «Закарпатська ощадна кредитна спілка» за якою просить суд (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 21.09.2016 року): стягнути з останньої на свою користь 5 000,00 грн. - суму вкладу, 295,88 грн. процентів за вкладом, 268,49 грн. упущену вигоду через неможливість отримати проценти в іншій фінансовій установі; 49,00 грн. - пені, визначеної п. 5.1. Договору; 40,27 грн. - 3% річних від простроченої суми; 14 700,00 грн. - пені на підставі ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» та 10 000,00 грн. моральної шкоди.
В обґрунтування позову позивач зазначив наступне.
27.08.2015 року між ОСОБА_1 та Кредитною спілкою «Закарпатська ощадна кредитна спілка» був укладений договір № КСДВ - 0000039 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 1 Закону України «про захист прав споживачів» позивач є споживачем як фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника. Таким чином він вважає, що на нього розповсюджені гарантії та захист, встановлені в т.ч. Законом України «Про захист прав споживачів»
Відповідно до додатку до договору № КСДВ - 0000039, 27.08.2015 року на депозитний рахунок було внесено 5 000,00 грн. згідно цього ж додатку по графіку виплат відсотків по депозитному договору спілка виплачувала позивачеві 252,05 грн. станом на 27.11.2015 року та 252,05 грн. станом на 27.02.2016 року.
Також після 27.11.2015 року позивач декілька разів приходив у приміщення спілки за відсотками в сумі 252,05 грн., однак двері були зачинені і відсотки йому не виплатили, що й зумовило звернення до суду з відповідним позовом.
Позивач та його представник у судове засідання не прибули, незважаючи на той факт, що про час і місце розгляду справи були судом повідомлені належним чином. Проте подали заяву за якою просять суд розглянути справу за відсутності позивача, позовні вимоги задовольнити та категорично заперечили проти винесення заочного рішення у цій справі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, причини неприбуття суду не повідомив, а тому суд в порядку ст. 169 ЦПК України, розглянув справу у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Як зазначено у ч. 2 ст. 197 ЦК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням зазначених положень та у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу судом не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 серпня 2015 року між Кредитною спілкою «Закарпатська ощадна кредитна спілка» та ОСОБА_1 був укладений договір № КСДВ - 0000039 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
За умовами п. 1.1. цього договору спілка прийняла від вкладника внесок (вклад) на депозитний рахунок грошову суму 5 000,00 грн. строком на 6 місяців та 0 днів, та зобов'язалася повернути вкладникові таку суму та проценти на неї на умовах та в порядку, встановлених цим договором.
Відповідно до п. 1.2, 1.3 цього договору днем початку строку дії договору є 27.08.2015 року, а днем закінчення строку вкладу є 27.02.2016 року. Процентна ставка за вкладом встановлюється у розмірі 20 процентів річних, згідно встановлених ставок, що діють у спілці на день укладення цього договору.
Згідно договору проценти нараховуються на суму вкладу та виплачуються вкладнику згідно таких правил: проценти на вклад нараховуються за фактичну кількість днів користування кредитною спілкою сумою вкладу і починається з наступного дня після отримання кредитною спілкою суми вкладу, а припиняється в день закінчення строку вкладу, визначеному в п 1.2. договору чи день дострокового розірвання, в порядку визначеному розділом 4 Договору. Базою нарахування процентів є сума грошових коштів фактично внесена вкладником за цим договором. Виплата процентів здійснюється вкладнику з періодичністю, вказаною у графіку виплати процентів, зазначеному у додатку до договору, який є невід'ємною його частиною.
Відповідно до договору вкладник має право достроково в односторонньому порядку вимагати розірвання цього договору, повернення всієї суми вкладу та процентів за вкладом, попередньо повідомивши спілку в порядку та з врахуванням наслідків, передбачених цим договором.
Сторони також у п. 5. 1 Договору домовилися, що у випадку неповернення спілкою вкладу та суми відсотків в строк, визначений у п. 1.2 (з урахуванням інших вимог договору) спілка виплачує пеню у розмірі 0,01% відсотка від неповерненої суми вкладу за кожен день затримки виплати.
Відповідно до додатку до договору № КСДВ - 0000039, 27.08.2015 року на депозитний рахунок відповідача було внесено позивачем 5 000,00 грн. Сторонами у цьому ж додатку було встановлено графік виплати процентів по депозитному договору, відповідно до якого спілка зобов'язалася виплачувати позивачеві проценти у розмірі 252,05 грн. 27.11.2015 року та 252,05 грн. - 27.02.2016 року.
Внесення позивачем внеску до кредитної спілки у розмірі 5 000,00 грн. також підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру від 27.08.2015 року № 306, виданою відповідачем.
Судом встановлено, що позивач на виконання умов договору звертався до відповідача із заявою від 07.12.2015 року про повернення коштів та виплату відсотків, що підтверджується фіскальним чеком ЗД УДППЗ «Укрпошта» від 07.12.2015 року № 0093588.
Відповідно до ст. 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Згідно з ч. 2 ст. 1060 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу, незалежно від його виду, банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.
За ч. 1 ст. 1061 ЦК України банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язань або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Разом з тим, ст. 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Як зазначено у п. 1.1, 1.2, 1.3 Правил здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, затверджених Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 30.12.2011 № 821 та Зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10 лютого 2012 р. за № 211/20524 (далі - Правила), цими Правилами регулюється загальний порядок здійснення депозитних операцій кредитних спілок.
У цих Правилах терміни вживаються в такому значенні:
депозитні операції кредитної спілки - операції, які здійснюються із внеском (вкладом) та включають залучення та виплату внесків (вкладів), нарахування та виплату процентів за внесками (вкладами), що підлягають обов'язковій фіксації в комплексній інформаційній системі кредитної спілки;
строковий внесок (вклад) на депозитний рахунок - грошові кошти в готівковій та безготівковій формі, унесені до кредитної спілки її членом на договірних умовах, на визначений строк та під процент із зобов'язанням їх повернення зі спливом встановленого договором строку.
Інші поняття, які вживаються в цих Правилах, застосовуються у значеннях згідно із законодавством України, що регулює діяльність кредитних спілок.
Договір залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається на умовах видачі внеску (вкладу) на першу вимогу (внесок (вклад) до запитання) або на умовах повернення внеску (вкладу) зі спливом встановленого договором строку (строковий внесок (вклад) з
урахуванням Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 02.12.2003 № 146, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за № 1225/8546.
Договором залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок може бути передбачено внесення грошових коштів на інших умовах їх повернення. Умови цього договору не можуть суперечити законодавству України.
Сума внеску (вкладу), строки дії договору, умови залучення та повернення внеску (вкладу), а також нараховані на такі внески проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах.
Пунктами 3.1 та 3.2 цих Правил також встановлено, що кредитні спілки повертають внески (вклади) та сплачують нараховані проценти у строки, що визначені умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитні рахунки між вкладником і кредитною спілкою.
За договором про залучення внеску (вкладу) на депозитний рахунок незалежно від його виду кредитна спілка зобов'язана видати внесок (вклад) або його частину на першу письмову вимогу з урахуванням умов договору.
У разі отримання кредитною спілкою письмової вимоги члена кредитної спілки про повернення внеску (вкладу) або його частини кредитна спілка зобов'язана:
прийняти письмову вимогу шляхом проставлення на ній: дати отримання, підпису уповноваженої особи, прізвища, імені та по батькові уповноваженої особи і відбитка печатки кредитної спілки;
зареєструвати письмову вимогу члена кредитної спілки згідно з положенням про документообіг, затвердженим кредитною спілкою;
виконати вимогу відповідно до умов договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
За умови неможливості виконання кредитною спілкою вимоги члена кредитної спілки про повернення внеску (вкладу) або його частини кредитна спілка додатково до вимог абзацу першого цього пункту зобов'язана видати вкладникові письмове повідомлення про невиконання (неналежне виконання) цієї вимоги із зазначенням: причини, дати видачі повідомлення, підпису уповноваженої особи, прізвища, імені та по батькові уповноваженої особи і відбитка печатки кредитної спілки.
Кредитна спілка виплачує вкладникові проценти на суму внеску (вкладу) в розмірі, який встановлюється в договорі про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
Кредитна спілка здійснює нарахування плати (процентів) на внески (вклади) на депозитні рахунки на підставі відповідних договорів з дотриманням вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в останній день кожного місяця та в день, визначений умовами укладеного з членом кредитної спілки договору.
Нарахування процентів за договором залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок відбувається відповідно до порядку, встановленого договором.
Згідно ст.. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання. Проценти на неустойку не нараховуються.
Як зазначено у правовій позиції Верховного Суду України у справі № 6-2003цс15 (постанова від 21.10.2015 року) цивільно-правова відповідальність - це покладення на правопорушника основаних на законі невигідних правових наслідків, які полягають у позбавленні його певних прав або в заміні невиконання обов'язку новим, або у приєднанні до невиконаного обов'язку нового додаткового.
Покладення на боржника нових додаткових обов'язків як заходу цивільно-правової відповідальності має місце, зокрема, у випадку стягнення неустойки (пені, штрафу).
Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (частина друга статті 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (частина третя статті 549 ЦК України).
За положеннями статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Враховуючи вищевикладене та відповідно до статті 549 ЦК України штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення - строків виконання грошових зобов'язань за кредитним договором свідчить про недотримання положень,
закріплениху статті 61 Конституції України щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності за одне і те саме порушення.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідача на його користь 5 000,00 грн. - суми вкладу, 295,88 грн. процентів за вкладом, 268,49 грн. упущеної вигоди через неможливість отримати проценти в іншій фінансовій установі; 49,00 грн. - пені, визначеної п. 5.1. Договору; 40,27 грн. - 3% річних від простроченої суми є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Що ж стосується стягнення з відповідача пені у розмірі 14 700,00 грн. на підставі ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» суд зазначає, що з урахуванням вищевикладеної правової позиції Верховного Суду України та статті 61 Конституції України суд вважає, що повторне нарахування пені є порушенням принципу, що ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Суд також зазначає, що стосується позовних вимог про стягнення з відповідача 10 000,00 грн. моральної шкоди, то суд вважає, що зазначені вимоги позивачем належним чином не обґрунтовані та не підтверджені належними доказами у справі, тому не підлягають до задоволення.
У суду також відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача, як того просить позивач, судових витрат, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
Суд вважає за необхідне у відповідності до ч. 3 ст. 88 ЦПК України стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 565,37 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 509, 549, 550, 553, 554, 610-612, 625, 629, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст. 60, 88, 208, 209, 213-215, 294, 296 ЦПК України, суд, -
ВИР І Ш И В:
Позовну заяву задовольнити частково.
Стягнути з Кредитної спілки «Закарпатська ощадна кредитна спілка», АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - 25452281, на користь ОСОБА_1, м. Ужгород, вул. Минайська, 8/74, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за договором від 27 серпня 2015 року № КСДВ - 0000039 про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок: 5 000,00 грн. - суму вкладу, 295,88 грн. процентів за вкладом, 268,49 грн. упущеної вигоди через неможливість отримати проценти в іншій фінансовій установі; 49,00 грн. - пені, визначеної п. 5.1. Договору; 40,27 грн. - 3% річних від простроченої суми.
В решті позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Кредитної спілки «Закарпатська ощадна кредитна спілка», АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - 25452281, на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 565,37 грн. (п'ятсот шістдесят п'ять гривень 37 копійок) пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_2
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2016 |
Оприлюднено | 05.10.2016 |
Номер документу | 61642427 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дергачова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні