Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогр'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа № 669/368/16-ц
Провадження № 2/669/165/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2016 року смт.Білогір'я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді Давидюка О.І.
при секретарі Дем'янюк Н.М.
з участю представника позивача ФГ «Левада плюс М» - Начичка В.О., представника відповідача ФГ «Родина СВ» - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Білогір'я цивільну справу за позовом Фермерського господарства «Левада плюс М» до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Фермерського господарства «Родина СВ», третя особа: Білогірська районна державна адміністрація Хмельницької області про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,
В С Т А Н О В И В:
10 травня 2016 року з послідуючими уточненнями від 11 травня 2016 року Фермерське господарство «Левада плюс М» (далі по тексту - ФГ «Левада плюс М») звернулося в суд з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Фермерського господарства «Родина СВ» (далі по тексту - ФГ «Родина СВ») про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 2,4725 га (кадастровий № НОМЕР_1), укладеного між ОСОБА_3 та ФГ «Родина СВ», визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 4,6818 га (кадастровий № НОМЕР_2), укладеного між ОСОБА_4 та ФГ «Родина СВ». Крім того, просить скасувати рішення реєстраційної служби Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 12 жовтня 2015 року № 11570928 щодо державної реєстрації іншого речового права (права оренди земельної ділянки площею 2,4725 га, кадастровий № НОМЕР_1), прийнятого на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_3 та ФГ «Родина СВ» та скасувати рішення реєстраційної служби Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 13 жовтня 2015 року № 11597270 щодо державної реєстрації іншого речового права (права оренди земельної ділянки площею 4,6818 га, кадастровий № НОМЕР_2), прийнятого на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_4 та ФГ «Родина СВ» (а.с. 5-8, 29-31).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 28 лютого 2007 року між ОСОБА_5 та ФГ «Левада плюс М» строком на 10 років було укладено договір оренди земельних ділянок площею 2,4725 га та площею 4,68 га, які розташовані на території Білогірської селищної ради Хмельницької області та згідно державних актів на право власності на земельні ділянки НОМЕР_3 та НОМЕР_4 належали орендодавцю ОСОБА_5
Вказаний договір оренди земельних ділянок був зареєстрований в Білогірському районному відділі ХРФЦДЗК.
Зазначає, що ФГ «Левада плюс М» добросовісно виконувало умови договору, використовуючи земельні ділянки за цільовим призначенням та своєчасно сплачуючи орендодавцю ОСОБА_5 орендну плату, а після смерті останнього орендна плата позивачем виплачувалася його спадкоємцям - ОСОБА_3 та ОСОБА_4, до яких в порядку спадкування перейшло право власності на орендовані позивачем земельні ділянки.
У вересні 20015 року позивач, використовуючи за договором оренди належні відповідачам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 земельні ділянки, засіяв їх озимою пшеницею, однак в листопаді цього ж року працівники ФГ «Родина СВ» таємно знищили частину посівів позивача, нарізавши борозни, за фактом чого був складений відповідний акт за участі представника позивача, представників відділу Держгеокадастру та управління агропромислового розвитку Білогірської РДА.
При цьому, в квітні 2016 року позивачу стало відомо, що між ОСОБА_3, ОСОБА_4 та новим орендарем ФГ «Родина СВ» були укладені договори оренди тих же земельних ділянок, які були передані попереднім власником (ОСОБА_4.) в користування ФГ «Левада плюс М» згідно договору оренди від 28 лютого 2007 року, строк дії якого ще не закінчився.
Вважає, що в зв'язку з укладенням ОСОБА_3 та ОСОБА_4 договору оренди з новим орендарем ФГ «Родина СВ» в період дії договору з попереднім орендарем були порушені права ФГ «Левада плюс М», які підлягають захисту в судовому порядку.
Представник позивача ФГ «Левада плюс М» - Начичко В.О. в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, підтримав повністю, просив позов задовольнити. Крім того, пояснив, що ФГ «Левада плюс М» добросовісно виконувало взяті на себе зобов'язання перед ОСОБА_5 відповідно до укладеного договору оренди земельної ділянки від 28 лютого 2007 року, а також належно виконує їх на даний час перед ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які є синами померлого ОСОБА_5 та переоформили право власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом. Зазначив, що в грудні 2013 році за договором оренди ОСОБА_3 було виплачено 1510 грн., в 2014 році ОСОБА_4 по відомості виплачено 2000 грн., в 2015 році на картковий рахунок кожному, за їх же згодою, було виплачено орендну плату 3000 грн. та 2672 грн. відповідно. Крім того, вказав, що ФГ «Левада плюс М» продовжує здійснювати обробіток земельних ділянок, які на даний час належать ОСОБА_3 та ОСОБА_4, жодних підстав для розірвання договору оренди не має і такі в позасудовому чи в судовому порядку не заявлялися, а тому існування одночасно двох правочинів щодо однакового об'єкту договору та зобов'язань суперечить законодавству України та породжує наслідки зобов'язань по двом договорам одночасно.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 80, 84, 92-93), двічі не з'явилися в судове засідання, письмових заперечень проти позову не подали.
Представник відповідача ФГ «Родина СВ» - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовних вимог не визнав, вважає, що оскільки договори оренди земельних ділянок від 10 серпня 2015 року між ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ФГ «Родина СВ» були належним чином укладені, проведено відповідну їх реєстрацію в реєстраційній службі Білогірського районного управління юстиції, тому відсутні правові підстави для визнання цих договорів недійсними та скасування рішень про їх реєстрацію.
Представник третьої особи: Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області в судове засідання не з'явився.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши та дослідивши матеріали справи в межах наданих суду доказів, суд вважає, що позов необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є спадкоємцями померлого ОСОБА_5, від якого перейшло право власності на земельні ділянки площею 2,4725 га (кадастровий № НОМЕР_1) та площею 4,6818 га (кадастровий № НОМЕР_2), які розташовані на території Білогірської селищної ради Хмельницької області та згідно державних актів на право власності на земельні ділянки НОМЕР_3 та НОМЕР_4 належали спадкодавцю ОСОБА_5, що не заперечується сторонами по справі (а.с. 10-13).
28 лютого 2007 року між ОСОБА_5 та ФГ «Левада плюс М» був укладений договір оренди належних ОСОБА_5 земельних ділянок згідно державних актів на право власності на земельні ділянки НОМЕР_3 та НОМЕР_4 строком на 10 років до 28 лютого 2017 року, який зареєстрований у Білогірському районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 010774800186 (а.с. 14-15, 32).
Відповідно до ч. 1 ст. 770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Як слідує зі ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб.
Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст. 148-1 Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов'язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.
Частиною 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Пунктом 15 договору оренди земельної ділянки від 28 лютого 2007 року, укладеного між ОСОБА_5 та ФГ «Левада плюс М», також було передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов розірвання договору.
При цьому, в п. п. 13-14 вказаного договору зазначено, що зміни до даного договору вносяться за взаємною згодою сторін з обов'язковою перереєстрацією даного договору і підставою для припинення договору є: закінчення строку його дії; придбання орендарем земельної ділянки у власність; примусовий викуп (вилучення) земельної ділянки у разі суспільних потреб; зміни обставин, що не залежать від орендаря або орендодавця; ліквідація юридичної особи (орендаря).
Крім того, в ч. 1 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено виключний перелік підстав припинення договору оренди землі, серед яких смерть орендодавця, а відтак перехід права власності на земельну ділянку до іншої особи (спадкоємця), не значиться.
З огляду на вищевказані законодавчі норми, смерть фізичної особи - орендодавця не є підставою для припинення договору, оскільки разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов'язки за договором оренди, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі.
Отже, укладення договору оренди з новим орендарем в період дії договору з попереднім орендарем, укладення якого без припинення попереднього договору не передбачено чинним законодавством, є прямим порушенням прав орендаря на належне користування землею.
Проте в подальшому, в період дії договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_5 та ФГ «Левада плюс М», 10 серпня 2015 року між ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ФГ «Родина СВ» були укладені договори оренди тих же самих земельних ділянок площею 2,4725 га (кадастровий № НОМЕР_1) та площею 4,6818 га (кадастровий № НОМЕР_2), які зареєстровані реєстраційною службою Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області рішеннями від 12 жовтня 2015 року № 11570928 та від 13 жовтня 2015 року № 11597270 відповідно (а.с. 63-66, 70-72).
Крім того, цього ж дня, тобто 10 серпня 2015 року, між ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ФГ «Родина СВ» було укладено акти приймання-передачі земельних ділянок, за якими земельні ділянки були передані від ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до ФГ «Родина СВ» (а.с. 67, 74).
Разом з тим, із наданих позивачем ФГ «Левада плюс М» квитанцій про виплату орендної плати за 2015 рік (а.с. 22), а також з показань представника відповідача ФГ «Родина СВ» ОСОБА_2 встановлено, що ФГ «Левада плюс М», як орендар, не припиняло користуватися земельними ділянками, які належали померлому орендодавцю ОСОБА_5
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Таким чином, суд вважає, що в результаті укладення ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як спадкоємцями ОСОБА_5, договорів оренди з новим орендарем ФГ «Родина СВ» в період дії договору з попереднім орендарем ФГ «Левада плюс М», за відсутності наміру останнього на припинення договору оренди та під час фактичного користування земельною ділянкою за цільовим призначенням, були порушені права ФГ «Левада плюс М» на належне користування орендованою земельною ділянкою, тому з цих підстав позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Крім того, з огляду на загальні засади цивільного законодавства та судочинства, права особи на захист у суді порушених або невизнаних прав, рівності процесуальних прав і обов'язків сторін, суд вважає, що на підставі п. 2 ч. 2 ст. 16 ЦК України право орендаря ФГ «Левада плюс М» на орендовані земельні ділянки, передбачене ст. 27 Закону України «Про оренду землі», підлягає захисту шляхом визнання недійсними договорів оренди цих самих земельних ділянок, укладених 10 серпня 2015 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з іншим орендарем ФГ «Родина СВ».
Із змісту положень ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» слідує, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
З огляду на вказане, в описаній вище ситуації, повний захист прав та інтересів ФГ «Левада плюс М», як орендаря, можливий шляхом визнання правочинів недійсними з одночасним скасуванням рішень про державну реєстрацію права оренди.
Враховуючи той факт, що рішення реєстраційної служби Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області від 12 жовтня 2015 року № 11570928 та від 13 жовтня 2015 року № 11597270 були прийняті на підставі договорів оренди земельних ділянок, укладених 10 серпня 2015 року між ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ФГ «Родина СВ», які підлягають визнанню недійсними із-за неправомірних дій відповідачів, а в силу ч. 1 ст. 236 ЦК України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення, тому позов в частині скасування рішень реєстраційної служби Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області також є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно ст. 88 ЦПК України розподіл судових витрат між сторонами слід здійснити наступним чином.
У відповідності до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Виходячи з наведеного, підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору з відповідачів ОСОБА_3 та ФГ «Родина СВ» на користь позивача ФГ «Левада плюс М» за вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 10 серпня 2015 року та скасування рішення реєстраційної служби від 12 жовтня 2015 року № 11570928 в розмірі по 1378 грн. з кожного, а також з відповідачів ОСОБА_4 та ФГ «Родина СВ» на користь позивача ФГ «Левада плюс М» за вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 10 серпня 2015 року та скасування рішення реєстраційної служби від 13 жовтня 2015 року № 11597270 в розмірі по 1378 грн. з кожного (а.с. 1-4).
Керуючись ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. 148-1 Земельного кодексу України, ст. ст. 3, 15, 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 179, 209, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Фермерського господарства «Левада плюс М» - задовольнити.
Визнати договір оренди земельної ділянки площею 2,4725 га (кадастровий № НОМЕР_1), укладений 10 серпня 2015 року між ОСОБА_3 та Фермерським господарством «Родина СВ», недійсним.
Скасувати рішення реєстраційної служби Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 12 жовтня 2015 року № 11570928 щодо державної реєстрації іншого речового права (права оренди земельної ділянки площею 2,4725 га, кадастровий № НОМЕР_1), прийнятого на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного 10 серпня 2015 року між ОСОБА_3 та Фермерським господарством «Родина СВ».
Визнати договір оренди земельної ділянки площею 4,6818 га (кадастровий № НОМЕР_2), укладений 10 серпня 2015 року між ОСОБА_4 та Фермерським господарством «Родина СВ», недійсним.
Скасувати рішення реєстраційної служби Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 13 жовтня 2015 року № 11597270 щодо державної реєстрації іншого речового права (права оренди земельної ділянки площею 4,6818 га, кадастровий № НОМЕР_2), прийнятого на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного 10 серпня 2015 року між ОСОБА_4 та Фермерським господарством «Родина СВ».
Стягнути з ОСОБА_3 та Фермерського господарства «Родина СВ» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 1378 гривень з кожного.
Стягнути з ОСОБА_4 та Фермерського господарства «Родина СВ» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 1378 гривень з кожного.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Хмельницької області через Білогірський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О. І. Давидюк
Суд | Білогірський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2016 |
Оприлюднено | 05.10.2016 |
Номер документу | 61644466 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білогірський районний суд Хмельницької області
Давидюк О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні