Справа № 738/1606/16-ц
№ провадження 2/738/425/2016
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2016 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складі:
судді Сова Т.Г.
секретаря судового засідання Бреус Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мена Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Менської районної державної адміністрації, відділу держгеокадастру у Менському районі про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Менської районної державної адміністрації, відділу держгеокадастру у Менському районі про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування. Свій позов мотивує тим, що 12 жовтня 2015 року помер її чоловік - ОСОБА_4, після смерті якого відкрилась спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями по пров. Горького, 3 в м. Мена Менського району Чернігівської області та інше майно. Вона як спадкоємець першої черги за законом звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину проте у його видачі їй було відмовлено із-за відсутності правовстановлюючого документу на житловий будинок та запропоновано визнати право власності на нерухоме майнов судовому порядку. Крім, того вказує що після смерті спадкодавця відкрилась спадщина і на земельну ділянку, яка розташована на території Менської міської ради Менського району Чернігівської області, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну ділянку нотаріусом їй було відмовлено із-за розбіжностей у відомостях про земельну ділянку, а саме у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площа земельної ділянки зазначена 3,2170 га, тоді як в Державному акті на право власності на земельну ділянку площа земельної ділянки вказано 3,33 га. Позивачка просить визнати за нею право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташовані по пров. Горького, 3 в м. Мена Менського району Чернігівської області, та на земельну ділянку (кадастровий номер - 7423010100:02:000:0051), площею 3,2170 га, що розташована на території Менської міської ради Менського району Чернігівської області, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, в свої позовній заяві просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача - Менської міської ради Менського району Чернігівської області, Менської районної державної адміністрації, відділу держгеокадастру у Менському районі у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, надіслали до суду заяву про розгляду справи без їх участі.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явились, до суду надали заяви про розгляд справи без їх участі, позов визнають.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що справу можливо розглянути без участі сторін за наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухомість.
Судом встановлено, що 12 жовтня 2015 року в м. Мена Менського району Чернігівської області помер ОСОБА_4, про що відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Менського районного управління юстиції у Чернігівській області видано свідоцтво про смерть серії І-ЕЛ №262002 (а.с.7).
Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно.
Позивачка є спадкоємцем першої черги за законом, що документально підтверджується матеріалами справи (а.с.8).
Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 76/2015, заведеної за заявою ОСОБА_1, остання у встановлений законом строк звернулася до приватного нотаріуса Менського районного нотаріального округу ОСОБА_5 із заявою про прийняття спадщини. Інші спадкоємці за законом першої черги за законом, діти спадкодавця - ОСОБА_2, ОСОБА_3 відмовились від належної їм частки в спадщині, про що свідчать наявні в матеріалах спадкової справи заяви, наміру звертатись до суду із позовом про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини вони не мають.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03 серпня 2016 року №378/02-31 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований по пров. Горького, 3 в м. Мена Чернігівської області в зв'язку з неподанням документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії.
Спадкодавець ОСОБА_4 за життя отримав у користування земельну ділянку та здійснював на ній будівництво житлового будинку з надвірними будівлями по пров. Горького, 3 в місті Мена Чернігівської області, що підтверджується: рішенням №15 виконавчого комітету Менської ОСОБА_6 депутатів трудящихся від 15 січня 1981 року про відведення під індивідуальне будівництво земельної ділянки (а.с. 39); дозволом №2 на виконання робіт (а.с.41), договором про надання у безстроково користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на право приватної власності із кількістю кімнат від однієї до п'яти включно (а.с.42), рішенням №59 від 24 лютого 1991 року про визнання права власності на самовільно прибудований трьох стінок до житлового будинку (а.с.44), актом від 18 січня 1981 року (а.с.40).
Враховуючи те, що право на спірний будинок за померлим ОСОБА_4 підтверджено належними доказами, спірний будинок з господарськими будівлями є об'єктом права власності і за змістом ст. 1218 ЦК України може бути об'єктом спадкування.
Згідно довідки № 158 від 04 липня 2016 року, виданої КП Чернігівське МБТІ, право власності на житловий будинок по пров. Горького, 3 в м. Мена Чернігівської області станом на 31 грудня 2012 року не зареєстровано, будинок має 100% готовності (а.с. 12).
Згідно оцінки, проведеної 11 липня 2016 року КП Чернігівське МБТІ, вартість житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по пров. Горького, 3 в м. Мена Чернігівської області, становить 46482,00 грн. (а.с. 18-37).
З технічного паспорту на житловий будинок №3 по пров. Горького в м. Мена Чернігівської області, власник даного житлового будинку з надвірними будівлями відсутній, даний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами має такі характеристики житловий будинок А-1, погріб б1-1, веранда а-1, прибудова а1-1, сарай б-1, сарай Б-1, ганок а2-1, ворота №1, огорожа №2 (а.с.13-17).
Відповідно до роз'яснень, викладених у п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 „Про судову практику у справах про спадкування", свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленим цивільним законодавством. У разі відмови в оформленні права на спадщину нотаріусом особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до п. «г» ст. 81, ч.1 ст. 131 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Судом також встановлено, що після смерті спадкодавця відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 3,33 га ( кадастровий номер - 7423010100:02:000:0051), цільове призначення - для ведення товарного сількогосподарського виробництва, яка розташована на території Менської міської ради Менського району Чернігівської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЧН №182515 (а.с.45).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03 серпня 2016 року №379/02-31 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 3,33 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Менської міської ради Чернігівської області у зв'язку з тим, що в Державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЧН №182515 та витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку зазначені різні площі земельної ділянки, що успадковується.
Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-7403238622016 сформованого 29 липня 2016 року та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №0496 від 29.07.2016 року ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 3, 2170 га, кадастровий номер 7423010100:02:000:0051, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі Державного акту серії ЧН №182515 від 11 серпня 2003 року, виданого на підставі рішення органу виконавчої влади Менської районної державної адміністрації №175 від 13.05.2003 року, грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 75136,78 грн. (а.с.46-52).
Відповідно до п.2.9 наказу Держкомзему №43 від 04.05.1999 року „Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею та договорів оренди землі В» заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на державне підприємство „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах В» та його структурні підрозділи. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються.
Згідно з п. 4.1 наказу Держкомзему №325 від 22.06.2009 року В«Про затвердження Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкоюВ» виправлення орфографічних або технічних помилок у бланку та державному акті не допускається.
У зв'язку з допущеними при виготовленні Державному акті на право власності на земельну ділянку виправленням у написанні розміру площі земельної ділянки, позивач не може оформити спадщину на зазначену земельну ділянку, що призводить до порушення її прав.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі
Керуючись ст. ст. 328, 392, 1218, 1261, 1296, 1297 Цивільного кодексу України, ст..121 Земельного кодексу України, ст.ст.3, 10, 57-60, 174, 208, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Менської районної державної адміністрації, відділу держгеокадастру у Менському районі про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на спадкове майно за законом, що відкрилось після смерті чоловіка - ОСОБА_4, померлого 12 жовтня 2015 року в м. Мена Менського району Чернігівської області, на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований по пров. Горького, 3 в м. Мена Менського району Чернігівської області, вартістю 46482,00 грн.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на нерухоме спадкове майно за законом, що відкрилось після смерті чоловіка - ОСОБА_4, померлого 12 жовтня 2015 року в м. Мена Менського району Чернігівської області, на земельну ділянку площею 3,2170 га, кадастровий номер 7423010100:02:000:0051, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Менської міської ради Менського району Чернігівської області, вартістю 75136,78 грн..
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Менський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з моменту отримання його копії.
Суддя Т.Г. Сова
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2016 |
Оприлюднено | 05.10.2016 |
Номер документу | 61699592 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Сова Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні