Рішення
від 29.09.2016 по справі 389/489/16-ц
ЗНАМ’ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

29.09.2016

Провадження №2/389/161/16

ЄУН 389/489/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2016 року Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді - Берднікової Г.В.

при секретарі - Чукановій О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам'янка Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, ОСОБА_3 про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,50 га з кадастровим номером 3522288500:02:000:5096, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, що передана у приватну власність на підставі розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 18 серпня 2011 року №401-р «Про передачу у власність земельних ділянок» для ведення особистого селянського господарства, у порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_4, який помер 12 травня 2012 року.

Свої вимоги обґрунтувала тим, що розпорядженням голови Знам'янської районної державної адміністрації від 12 травня 2008 року №197-р її батькові ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку у спеціалізованих проектних організаціях проекту землеустрою для надання у власність земельної ділянки загальною площею 1,50 га ріллі за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у резерві ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,50 га виготовлено, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 3522288500:02:000:5096. Розпорядженням голови Знам'янської районної державної адміністрації від 18 серпня 2011 №401-р «Про передачу у власність земельних ділянок» затверджено проект землеустрою та передано ОСОБА_4 у приватну власність земельну ділянку площею 1,50 га, у тому числі 1,50 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у резерві ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області. 12 травня 2012 року ОСОБА_4 помер. Прийнявши після його смерті спадщину, вона не змогла успадкувати вказану земельну ділянку, оскільки батько за життя не встиг отримати державний акт про право власності на землю, що змусило її звернутися до суду з даним позовом.

Позивач як і її представник у судове засідання не з'явилися, при цьому представник позивача надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить суд позов задовольнити, справу розглядати у його відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради у судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій не заперечує проти задоволення позовних вимог і просить розглядати справу за відсутності їх представника.

Представник третьої особи - Управління Держгеокадастру у Знам'янському районі Кіровоградської області у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, причина його неявки суду не відома.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання також не з'явилася, у матеріалах справи міститься її заява, в якій вона не заперечує щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_3 і просить розглядати справу без її участі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно зі свідоцтвом про смерть, ОСОБА_4 помер 12 травня 2012 року (а.с.9). Позивач доводиться померлому ОСОБА_4 рідною дочкою (а.с.79).

Відповідно до розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації від 12 травня 2008 №197-р, ОСОБА_4 було надано дозвіл на розробку у спеціалізованих проектних організаціях проекту землеустрою для надання у власність земельної ділянки загальною площею 1,50 га ріллі за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у резерві ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області (а.с.80-81). Розпорядженням голови Знам'янської районної державної адміністрації від 18 серпня 2011 року №401-р «Про передачу у власність земельних ділянок» затверджено проект землеустрою та передано ОСОБА_4 у власність земельну ділянку площею 1,50 га, у тому числі 1,50 га ріллі, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у резерві ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, для ведення особистого селянського господарства (а.с.7). Технічна документація та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку свідчать про те, що межі земельної ділянки визначено та їй присвоєно кадастровий номер 3522288500:02:000:5096. Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня (а.с.82-90, 94-96).

З матеріалів спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4, вбачається, що з заявами про прийняття спадщини останнього у встановлений законом строк звернулися його дочки ОСОБА_1, ОСОБА_3, дружина ОСОБА_5 У подальшому ОСОБА_5 відмовилася від прийняття спадщини, а ОСОБА_1 та ОСОБА_3 отримали свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 4,61 га, яка розташована на території Красносільської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області з кадастровим номером 3520584000:02:000:2657, по ? кожній, яку ОСОБА_4 заповідав їм за життя. На день смерті останній був зареєстрований та проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, разом з ним проживала його дружина ОСОБА_5 (а.с.39-55).

ОСОБА_1 зверталася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та до ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області із заявами про надання їй можливості завершення процедури приватизації спірної земельної ділянки (а.с.13-14, 15). З листа від 11 лютого 2016 року №41 вбачається, що ОСОБА_2 сільська рада Знам'янського району Кіровоградської області не вправі передати ОСОБА_1 у приватну власність дану земельну ділянку, оскільки це не віднесено до компетенції сільської ради, а є прерогативою Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (а.с.16). Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відповіді на заяву ОСОБА_1 не надало.

У відповідності до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

До складу спадщини в силу ст.1218 ЦК України входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З листа Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» вбачається, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст.1216 ЦК України не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п.1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України .

Якщо спадкодавець не набув право власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду з позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування - право на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не право власності на земельну ділянку.

Отже , судом встановлено, що ОСОБА_4 за життя розпочав процедуру приватизації земельної ділянки загальною площею 1,50 га відповідно до чинного законодавства України, проте не завершив її, а саме не отримав правовстановлюючий документ - державний акт на право власності на земельну ділянку та не здійснив реєстрацію права власності на земельну ділянку , так як помер.

Таким чином, оскільки спадкодавець ОСОБА_4 у розумінні ст.125 ЗК України, не набув права власності на земельну ділянку, позивач як його спадкоємець має право на завершення приватизації та одержання правовстановлюючого документа на землю на своє ім'я.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3, 10, 11, 60, 174, 213-215, 294 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_4, який помер 12 травня 2012 року, право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,50 га з кадастровим номером 3522288500:02:000:5096 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, що передана ОСОБА_4 у приватну власність на підставі розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 18 серпня 2011 року №401-р «Про передачу у власність земельних ділянок».

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Кіровоградської області у десятиденний строк з дня її проголошення, через суд першої інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Г.В. Берднікова

СудЗнам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення29.09.2016
Оприлюднено05.10.2016
Номер документу61719709
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —389/489/16-ц

Рішення від 29.09.2016

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Берднікова Г. В.

Ухвала від 04.03.2016

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Савельєва О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні