ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2016р. Справа№ 914/2055/16
За позовом: Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Лев-парк», м. Львів,
про: розірвання договору оренди та стягнення 154 845,52 грн заборгованості по орендній платі.
Суддя М. Синчук
при секретарі О. Гринчишин
За участю представників:
позивача: ОСОБА_1 - довіреність №2302-вих-8 від 05.01.2016 р.
відповідача: не з'явився.
Представнику позивача роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лев-парк» про розірвання договору оренди та стягнення 154 845,52 грн заборгованості по орендній платі.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач в порушення умов договору №80-12 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення від 01.02.2012 р. своєчасно та в повному обсязі не вніс орендну плату, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 154 845,52 грн. Крім того, позивач просить суд розірвати договір №80-12 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення від 01.02.2012 р.
Ухвалою суду від 09.08.2016 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 22.08.2016 р.
В судове засідання 22.08.2016 р. представник позивача з'явився, вимоги ухвали суду від 09.08.2016р. виконав, позовні вимоги підтримав.
В судове засідання 22.08.2016 р. представник відповідача не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом за адресою вказаною у позовній заяві, про причини неявки уповноваженого представника в судове засідання не повідомив, вимог ухвали суду від 09.08.2016р. не виконав. Поштове відправлення з ухвалою суду від 09.08.2016 р. надіслане на адресу відповідача повернулось до суд з відміткою «За закінченням терміну зберігання».
Ухвалою суду від 22.08.2016р. розгляд справи відкладено на 05.09.2016р. Поштове відправлення з ухвалою суду від 22.08.2016 р. надіслане на адресу відповідача повернулось до суд з відміткою «За закінченням терміну зберігання».
Ухвалою суду від 05.09.2016р. розгляд справи відкладено на 12.09.2016р. Ухвалою суду від 12.09.2016 р. розгляд справи відкладено на 26.09.2016 р.
В судове засідання 26.09.2016 р. представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд позов задоволити.
В судове засідання 26.09.2016 р. представник відповідача не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом, про причини неявки уповноваженого представника в судове засідання не повідомив, вимог ухвали суду від 09.08.2016р. не виконав.
Відповідно до ч.3 ст.22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно із пунктом 3.9.2 постанови № 18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Одночасно, застосовуючи положення Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи господарський суд зазначає, що частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, який кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки про місце, час та дату розгляду справи останній повідомлений належно, проте не скористався правами передбаченими діючим господарським процесуальним законодавством, а також в матеріалах справи достатньо необхідних господарському суду документів для прийняття обґрунтованого та правомірного рішення.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вислухавши представника позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.
Між сторонами у справі укладено Договір №80-12 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення укладений між Управлінням комунальної власності Департаментом економічної політики Львівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Лев-парк» від 01.02.2012 р. (надалі - Договір). Згідно з п. 1 Договору предметом його є надання права Орендодавцем Орендареві на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення (надалі Об'єкт) на умовах оренди на терміни відповідно до Ухвали ЛМР від 14 07 2011 № 665.
Відповідно до розділу 2 Договору орендодавець (позивач у справі) передав, а орендар (відповідач у справі) прийняв в тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності атракціон площею 410,0 кв.м. (тротуар, газон, тощо) за адресою: м. Львів, вул. Чорноморська, 12 (біля дитячого та спортивного майданчика), а орендар зобов'язався своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.
Відповідно до розділу 7 Договору термін дії договору встановлюється на 5 років.
За умовами Договору (п.3.2.) передбачено, що Орендар сплачує Орендодавцеві плату за користування Об'єктом площею 410,0 кв. м, щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі (35,0*410,0*27*18*0,0084)/12*1,2= 5858,25 грн, за місяць в тому числі ПДВ 976, 38 грн.
Відповідно до п. 3.3. Договору розрахункові ставки орендної плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік. У разі зміни розрахункових ставок та розмірів орендованої площі, внесення плати орендарем здійснюється у розмірі нових ставок з дати набрання ними чинності і орендар зобов'язаний не пізніше 3-х днів з цієї дати підписати з орендодавцем зміни до цього Договору. Відсутність або не підписання змін орендарем не звільняє його від внесення плати у розмірі і за ставками згідно з цим пунктом у тому числі за зміненими, як це встановлено цим абзацом. Конкретні розміри орендованої площі встановлюються вищезгаданою ухвалою на розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення відповідно до п. 2 Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на підставі представленої і погодженої у встановленому порядку проектної документації.
Згідно з розрахунком орендної плати Відповідачем орендна плата вносилась невчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 154 845,52 грн, з вересня 2015 року по травень 2016 р., що є предметом стягнення за позовом.
В судові засідання представник відповідача не з'явився, щодо позову не заперечив, доказів сплати заборгованості суду не надано.
Відповідно до п. 6.4. та п. 6.5. Договору у разі постійного порушення однією із сторін умов договору інша сторона має право звернутися до господарського суду з метою розірвати цей Договір в односторонньому порядку. Несплата оренди протягом шести місяців з дня закінчення терміну платежу є підставою для дострокового розірвання цього Договору на вимогу орендодавця.
При винесенні рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться
Відповідно до ч.6 ст.283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст.174 ГК України, господарські зобов язання можуть виникати з
господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до п 1 ст.509 ЦК України, зобовязанням є правовідношення, в якому одна особа (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, як-от передати майно, сплатити гроші та інше або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошових зобов'язань
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до п 3.8. Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного торговельного та іншого призначення, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 NВ« 2451 несплата оренди протягом шести місяців з дня закінчення терміну платежу є підставою для дострокового розірвання договору оренди на вимогу орендодавця. При цьому з орендаря стягується заборгована сума орендної плати з врахуванням пені за кожен день протермінування.
Як вбачається із довідки по заборгованості, Відповідач не сплачував орендну плату ще з вересня 2015 року (9 місяців).
Відповідно до п. 6.4. та п. 6.5. Договору у разі постійного порушення однією із сторін умов договору інша сторона має право звернутися до господарського суду з метою розірвати цей Договір в односторонньому порядку. Несплата оренди протягом шести місяців з дня закінчення терміну платежу є підставою для дострокового розірвання цього Договору на вимогу орендодавця.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Таким чином, вимоги позивача про розірвання договору №80-12 від 01.02.2012 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності та умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення, укладеного між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 парк", є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.287 ГК України, орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.
Згідно з п 1.1 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 01.04.2016 №237, управління комунальної власності Львівської міської ради є структурним підрозділом департаменту економічної політики Львівської міської ради.
Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006 №219 до повноважень департаменту економічної політики Львівської міської ради належить здійснення управління майном, що належить до комунальної власності міста у визначених міською радою та виконавчим комітетом межах; виконання повноважень орендодавця, продавця, органу приватизації майна комунальної власності міста, надання обліку орендних платежів та контролю за їх надходження.
Відповідно до п п.2.1. 2.2 Положення про управління комунальної власності Львівською міської ради основними завданнями управління є: виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова: передача в оренду, відчуження майна комунальної власності територіальної громади м. Львова. Згідно з п.1.4 Положення Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та установах банків державного сектору, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, кутовий штамп та бланк встановленого зразка.
Відповідно до Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 №2451 укладання договорів оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на окремих конструктивних елементах благоустрою комунальної власності, справляння орендної плати здійснює управління комунальної власності департаменту економічної політики.
Як встановлено судом, згідно з розрахунком орендної плати Відповідачем орендна плата вносилась невчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 154 845,52 грн.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Станом на день розгляду справи судом, відповідач щодо позовних вимог не заперечив, доказів сплати заборгованості суду не надав.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості з оплати орендної плати в розмірі 154 845,52 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір №80-12 від 01.02.2012 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності та умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення, укладеного між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (адреса: 79008, Львівська область, м. Львів, пл. Галицька, 15; ідентифікаційний код 25558625 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лев-парк" (адреса: 79000, Львівська область, м. Львів, пл. Міцкевича, 6/7; ідентифікаційний код 37776539 ).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лев-парк" (адреса: 79000, Львівська область, м. Львів, пл. Міцкевича, 6/7; ідентифікаційний код 37776539 ) на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (адреса: 79008, Львівська область, м. Львів, пл. Галицька, 15; ідентифікаційний код 25558625 ) 154 845,52 грн. заборгованості.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лев-парк" (адреса: 79000, Львівська область, м. Львів, пл. Міцкевича, 6/7; ідентифікаційний код 37776539 ) на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (адреса: 79008, Львівська область, м. Львів, пл. Галицька, 15; ідентифікаційний код 25558625 ) 3 700,68 грн. судового збору.
5. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 03.10.2016 р.
Суддя Синчук М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2016 |
Оприлюднено | 07.10.2016 |
Номер документу | 61743828 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Синчук М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні