АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22ц/790/4140/16
Справа № 619/4538/14-ц Головуючий 1 інстанції: Овсянніков В.С.
Категорія: договірні Доповідач: Сащенко І.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2016 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - Сащенко І.С.
суддів: - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
за участю секретаря - Чабан А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Пасстрансгаз-м» на рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 11 травня 2016 року по справі за позовом керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації, Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «Пасстрансгаз-м», третя особа - ОСОБА_4 про розірвання договору оренди земельної ділянки водного фонду,-
в с т а н о в и л а:
У вересні 2014 року керівник Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування вимог посилався на те, що у зв'язку з проведенням перевірки, прокуратурі Дергачівського району та Харківській обласній державній адміністрації стало відомо про порушення земельного законодавства зі сторони ОСОБА_3 та ТОВ «Пасстрансгаз-м», зокрема про те, що в прибережній захисній зоні орендованого ставка на відстані меншій за 50 метрів побудовано три капітальні будівлі, а саме житловий будинок загальною площею 266,8 кв.м., погріб та підсобну будівлю.
Дані будівлі по відношенню до дзеркала водного об'єкта розташовані на відстані 21,5 м. - до житлового будинку ( за техн. паспортом літ. «Б»), 34.9 м. до погребу (за техн. паспортом літ. «Ж», та 22,1 м. до підсобної будівлі ( за техн. паспортом літ. «К»).
Право власності на дані будівлі було визнано 07.08.2009 року Дергачівським районним судом в справі № 2-2056/2009 за ОСОБА_4
ОСОБА_4, діючи у якості представника ТОВ «Пасстрансгаз-м», використовуючи договір суборенди земельної ділянки водного фонду здійснив самочинне будівництво в прибережній захисній смузі ставка, який суборендований його товариством.
Просив розірвати договір оренди земельної ділянки водного фонду для товарного риборозведення та зобов'язати ОСОБА_3 повернути Дергачівській районній державній адміністрації земельну ділянку водного фонду для товарного риборозведення.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представники Харківської обласної державної адміністрації та Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області в судове засідання не з'явилися.
Рішенням Дергачівського районного суду Харківської області від 11 травня 2016 року позов задоволено. Постановлено розірвати договір оренди земельної ділянки водного фонду для товарного риборозведення, кадастровий номер 6322055600:02:000:0016, загальною площею 19,8433 га, укладений 29.12.2007 року між Дергачівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_3, який зареєстровано 30.01.2008 року за № 040869300002 Харківською регіональною філією ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
В апеляційній скарзі ТОВ «Пасстрангаз-м» просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення осіб, що з'явилися, перевіривши законність і обґрунтованість рішення районного суду у відповідності до ст. 303 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Згідно зі ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 213 ЦПК України - рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Згідно вимог ст. 214 ЦПК України - під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема питання про те, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин та яка правова норма підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Задовольняючи позовні вимоги керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області, суд першої інстанції виходив з доведеності невиконання умов договору суборенди земельної ділянки, а саме порушення умов використання за цільовим призначенням та збереження її стану.
Вказаний висновок судова колегія вважає вірним.
Встановлено, що розпорядженням голови Дергачівської РДА від 29.12.2007 року № 1349 було надано дозвіл на передачу в оренду земельної ділянки водного фонду для товарного риборозведення загальною площею 19,8433 га, в тому числі: під водою - 10,1478 га, під пасовищами - 9, 1310 га, під гідроспорудою - 0,4520 га, яри - 0,1125 га ОСОБА_3
29.12.2007 року між Дергачівською РДА та ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду для товарного риборозведення загальною площею 19,8433 га, в тому числі: під водою - 10,1478 га, під пасовищами - 9, 1310 га, під гідроспорудою - 0,4520 га, яри - 0,1125 га.
Вказаний договір оренди земельної ділянки було зареєстровано 30.01.2008 року за 040869300002 Харківською регіональною філією ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
17.12.2008 року об'єкт водного фонду для товарного риборозведення загальною площею 19,8433 га було передано за договором в суборенду ТОВ «Пасстрансгаз-м» строком на 48 років.
Вищевказаний договір суборенди зареєстрований в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, за № 040869300001 від 22.12.2008 року.
Під час укладання вищевказаного договору суборенди від 17.12.2008 року сторонами було посвідчено в п.3, що на земельній ділянці об'єктів нерухомого майна, а також інших об'єктів інфраструктури не існує.
Згідно з п.п.15-17 договору суборенди, умовою використання земельної ділянки, яка передана в оренду є використання її за цільовим призначенням та збереження її стану, а саме використання її для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (товарного риборозведення).
За п.31 вищевказаного договору суборенди орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди, дотримуватися екологічної безпеки землекористування (зокрема дотримуватись встановлених п.26 договору обмежень-обтяжень щодо діяльності в водоохоронних зонах та прибережних смугах).
Окрім цього, орендодавець за п.28 договору має право вимагати додержання режиму прибережних захисних смуг.
Відповідно до прикінцевих положень вищевказаного договору суборенди, невід'ємною частиною договору суборенди є кадастровий план та схема розташування земельної ділянки. Саме на схемах розташування земельної ділянки були встановлені та закріплені межі прибережної захисної смуги, шириною в 50 м, які окреслені пунктирною лінією.
У зв'язку з проведенням перевірки, прокуратурі Дергачівського району та Харківській обласній державній адміністрації стало відомо про порушення земельного законодавства зі сторони ОСОБА_3 та ТОВ «Пасстрансгаз-м», зокрема про те, що в прибережній захисній зоні орендованого ставка на відстані меншій за 50 метрів побудовано три капітальні будівлі, а саме житловий будинок загальною площею 266,8 кв.м., погріб та підсобну будівлю.
Відповідно до ст. 61 Земельного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів (п.б ч.2 ст.60 Земельного Кодексу України ).
Згідно з ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі» та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.
З довідки спеціаліста Державної інспекції сільського господарства в Харківській області вбачається, що проведеним 10.10.2013 року обстеженням, результати якого оформлено актом обстеження від 10.10.2013 року №509, встановлено, що на частині земельної ділянки загальною площею 19,8433 га, а саме земельній ділянці орієнтованою площею 0,64 га побудовані нежитлові та господарські будівлі і споруди, що мають адресу: вул. Прикордонна, 1, с. Козача Лопань, Дергачівський район, Харківська область. Відстань від вказаних будівель і споруд до узрізу води не перевищує 40 метрів (а.с. ).
Розташування нерухомих будівель по відношенню до води також зафіксовано спеціалістами, залученими до перевірки, а саме: геодезичною зйомкою, проведеною спеціалістами ПП «Перспектива-Земля»; довідкою головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління з контролю за використанням та охороною земель державної інспекції сільського господарства в Харківській області - ОСОБА_5; довідкою головного архітектора - начальника відділу архітектури та містобудування Дергачівської районної державної адміністрації ОСОБА_6; актом обстеження земельної ділянки №509 від 10.10.2013, який складений державним інспектором сільського господарства в Харківській області ОСОБА_5; комісійним актом Козачолопансьої селищної ради (а.с. 36-38, 39-41, 42-50, 53-55, 63-64, 81-82).
Згідно з ст. 143 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Згідно ст.31 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч.1 ст. 35 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі» та умовами договору.
За ч. 1 ст.34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про оренду землі» у разі невиконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Отже, орендодавець має права і несе обов'язки тільки перед орендарем, а орендар відповідає за виконання всіх обов'язків, в тому числі несе відповідальність і за суборендаря.
Відносно посилань ТОВ «Пасстрансгаз-М» на сплив позовної давності суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України ).
За загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина перша статті 261 ЦК України ).
Початок перебігу строку давності збігається з моментом виникнення в зацікавленої сторони права на позов, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому поряду через суд.
30.09.2013 року прокуратурою району було проведено перевірку додержання вимог Земельного Кодексу України в діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо законності розпорядження землями державної і комунальної власності, здійснення контролю за використанням та охороною земель, що підтверджується винесеною постановою та завданням.
Таким чином, вищевказані порушення законодавства стали відомі прокуратурі лише під час проведення перевірки, а саме в 2013 році.
Отже наслідки спливу позовної давності застосуванню не підлягають.
Згідно з ч. 1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 301, 303, 304, п.1 ч.1 ст. 307, ст. 308, 313, 314, 315, 317, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ТОВ «Пасстрансгаз-М» - відхилити.
Рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 11 травня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
судді
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2016 |
Оприлюднено | 07.10.2016 |
Номер документу | 61756250 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Сащенко І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні