Рішення
від 03.10.2016 по справі 904/6883/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.10.16р. Справа № 904/6883/16

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зебестов", м. Одеса

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про стягнення 10 763,18 грн.

Суддя Колісник І.І.

Представники:

від позивача: Хлопко А.Ю., довіреність № б/н від 02.09.2016 року, представник;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Зебестов" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 10 763,18 грн. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем договору №01/09/2014/Кр/ІВолг-1 від 01.09.2014 року суборенди невідокремленої частини нежитлової будівлі щодо повної та своєчасної оплати за користування орендованим приміщенням та компенсації за комунальні послуги за вересень - жовтень 2015 року, у зв'язку з чим у останнього виникла заборгованість у загальній сумі 10 763,18 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позову з наведених у ньому підстав.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у судові засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив, відзиву на позов не надав. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до вимог статей 64, 87 Господарського процесуального кодексу України за адресою, зазначеною у позові.

Надіслана на адресу відповідача судова ухвала з повідомленням про час та місце розгляду справи була повернута підприємством поштового зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до підпункту 3.9.1 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду від 17.08.2016 року з призначенням розгляду справи на 12.09.2016 року, після чого розгляд справи відкладався на 03.10.2016 року.

Враховуючи передбачений статтею 69 Господарського процесуального кодексу України двомісячний строк розгляду справи, а також відповідно до статті 75 цього Кодексу суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами та за відсутності відповідача.

У судовому засіданні 03.10.2016 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

01.09.2014 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Зебестов" (далі - Орендар, Позивач) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (далі - Суборендар, Відповідач) був укладений договір № 01/09/2014/Кр/ІВолг-1 суборенди невідокремленої частини нежитлової будівлі (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору орендар зобов'язується передати суборендарю в строкове платне користування частину нежитлового приміщення загальною площею 12,7 кв.м., для розміщення офісу (далі - Об'єкт оренди), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2, а орендар прийняти це приміщення та своєчасно сплачувати орендну плату та інші рахунки та повернути об'єкт оренди орендареві відповідно до умов договору.

Об'єкт оренди використовується орендарем відповідно до договору оренди №3/Оф/2014 від 01.09.2014 року, що укладений із ТОВ "Тека", якому ця житлова будівля належить на праві власності (пункт 1.2 договору).

Згідно з пунктом 1.4 договору факт передачі об'єкта оренди оформлюється двостороннім актом приймання-передачі. Акт складає сторона, яка передає об'єкт оренди. У разі закінчення строку цього договору або його дострокового припинення повернення об'єкта оренди здійснюється орендарем орендодавцеві у строк, що не перевищує 3-х днів з моменту закінчення строку цього договору або його дострокового припинення. Факт повернення об'єкта оренди оформлюється двостороннім актом приймання-передачі. Акт складає сторона, яка повертає об'єкт оренди.

Пунктом 3.1 договору сторони передбачили сплату суборендарем на користь орендаря наступних платежів (далі - Платежі):

- компенсацію за отримання комунальних послуг (далі - комунальні платежі);

- орендну плату.

Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 договору до комунальних платежів віднесені витрати зі сплати за електропостачання, водопостачання, водовідведення, опалення, компенсація втрати електричної енергії у зв'язку з її перетіканням у мережах орендаря.

Орендар самостійно розраховує суму компенсаційної плати за електропостачання згідно з показами власних лічильників за попередній місяць та з урахуванням офісного обладнання та техніки, якою користується суборендар. У разі наявності лічильника у суборендаря останній компенсує орендареві витрати за електропостачання згідно з показаннями лічильника. Покази лічильника фіксуються двостороннім актом.

Орендар самостійно розраховує суму плати за опалення, виходячи із загальної суми витрат та площі об'єкта оренди.

Орендар самостійно розраховує суму компенсаційної плати за водопостачання та водовідведення згідно з показами лічильників з урахуванням кількості працівників суборендаря та відвідувачів, які будуть знаходитись на об'єкті оренди та кількості днів у місяці проведення вбирання об'єкта оренди. У разі відсутності лічильника об'єм водопостачання та водовідведення буде визначатися згідно з будівельними нормами та правилами (ДБН В.2.5-64:2012, затверджені наказом від 31.10.2012 року № 553).

Суборендарем щомісячно, не пізніше 5-го числа поточного місяця за попередній місяць, сплачується компенсація за отримання комунальних послуг. Оплата здійснюється на підставі отриманих від орендаря рахунків. По закінченню звітного місяця сторони можуть проводити звірку розрахунків. У разі наявності переплати за відповідними рахунками така сума зараховується за наступний місяць, а у разі встановлення факту недоплати, суборендар зобов'язується сплатити решту суми не пізніше 3-х робочих днів.

Сума комунальних платежів може корегуватися орендарем залежно від місячного обсягу спожитих послуг та від тарифів на електричну та теплову енергію або на воду чи послуги з водовідведення або на інші послуги. У випадку зміни тарифів орендар на вимогу суборендаря надає відповідні підтверджуючі документи.

Згідно з підпунктом 3.1.2 пункту 3.1 договору (в редакції додаткової угоди від 01.09.2015 року) орендар сплачує щомісячну орендну плату (як базова розрахункова) у сумі 8617,00 грн. з ПДВ на місяць.

Нарахування та сплата орендної плати здійснюється на підставі підписаного сторонами/їх повноважними представниками акту приймання-передачі майна, що не є перешкодою орендареві надавати суборендареві відповідні рахунки для сплати орендної плати.

Орендна плата сплачується орендарем щомісячно на умовах передоплати не пізніше 10-го числа поточного місяця за поточний місяць.

Розмір орендної плати може змінюватися орендарем на умовах і в порядку, визначених цим договором:

- у зв'язку із загальним підвищенням цін на товари і послуги (інфляцією) за офіційними даними Держкомстату України;

- у зв'язку з введенням та/або збільшенням земельного податку, введенням нових податків, прийняттям рішень або дій державних органів України або органів місцевого самоврядування, які привели до збільшення витрат орендаря;

- з метою ефективного використання нежитлового приміщення та враховуючи ринкові ціни на такий вид послуг орендар має право на власний розсуд самостійно змінювати розмір орендної плати впродовж дії строку договору;

- у випадку передачі суборендарем частини об'єкту оренди у суборенду.

У разі наміру щодо збільшення розміру орендної плати (крім випадку збільшення орендної плати у зв'язку з загальним підвищенням цін на товари і послуги (інфляцією) за офіційними даними Держкомстату України) орендар зобов'язаний повідомити про це суборендаря за 30 (тридцять) календарних днів до дати введення нової орендної плати, шляхом відправлення останньому письмового повідомлення та додаткової угоди до даного договору.

Зміна розміру орендної плати за цим договором (крім випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку із загальним підвищенням цін на товари і послуги (інфляцією) за офіційними даними Держкомстату України) підтверджується підписанням сторонами відповідної додаткової угоди до цього договору. У разі незгоди суборендаря підписати відповідну додаткову угоду про збільшення орендної плати даний договір по закінченню 30 календарних днів з моменту відправки повідомлення суборендареві (про збільшення орендної плати) вважається розірваним, тобто таким, що припинив свою дію.

Даний договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами. Нарахування орендної плати починається з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі об'єкта оренди. Договір діє до 31.12.2015 року, але орендна плата та інші платежі нараховуються до моменту повернення об'єкта оренди за актом повернення (пункт 7.1 договору в редакції додаткової угоди від 01.12.2014 року).

На виконання умов договору за актом приймання-передачі майна від 01.09.2014 року позивач передав, а відповідач прийняв у користування для розміщення офісу об'єкт оренди, а саме: частину нежитлового приміщення площею 12,7 м 2 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 17 том 1).

Розділом 2 договору суборенди встановлені обов'язки сторін згідно з якими, окрім іншого, суборендар зобов'язався не пізніше 3 (трьох) діб після припинення дії договору або у випадку його дострокового розірвання з підстав, передбачених договором, законами або рішенням суду, здати об'єкт оренди орендареві за актом у стані, придатному для експлуатації, але не нижче вартості об'єкта оренди на момент його передачі в оренду за винятком нормального зносу. Оплаті підлягає весь період користування об'єктом оренди до дня фактичної передачі. Крім того, суборендар прийняв на себе обов'язок відшкодовувати (компенсувати) орендареві понесені ним витрати з оплати за електропостачання, опалення, охорону об'єкта оренди/нежитлової будівлі, водопостачання та водовідведення та послуги з прибирання, компенсувати витрати електричної енергії у зв'язку з її перетіканням у мережах орендаря, послуги зв'язку, у тому числі Інтернету.

31.10.2015 року між позивачем та відповідачем була укладена додаткова угода відповідно до умов якої сторони домовились про дострокове припинення дії договору оренди нежитлового приміщення № 01/09/2014/Кр/ІВолг-1 від 01.09.2014 року з 31.10.2015 року, який є останнім днем оренди.

Відповідно до додаткової угоди між сторонами було підписано акт приймання-передачі майна від 31.10.2015 року за яким відповідач повернув позивачеві раніше прийняте в оренду нежитлове приміщення площею 12,7 м 2 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 22 том 1).

На виконання умов договору позивачем були виставлені рахунки-фактури та складені акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) за період із вересня 2015 року по жовтень 2015 року на загальну суму 17 853,29 грн.:

- акт № ОУ-0004643 від 30.09.2015 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) з орендної плати за вересень 2015 року на суму 8617,00 грн. з ПДВ;

- акт № ОУ-0005014 від 31.10.2015 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) з орендної плати за жовтень 2015 року на суму 8815,19 грн. (з урахуванням індексу інфляції) з ПДВ;

- акт № ОУ-0005224 від 30.09.2015 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) з компенсації витрат по воді за вересень 2015 року на суму 16,69 грн. з ПДВ, рахунок-фактура №СФ-0004177 від 29.09.2015 року на суму 16,69 грн.;

- акт № ОУ-0005613 від 31.10.2015 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) з компенсації витрат по воді, витрат активної електроенергії та реактивної електроенергії за жовтень 2015 року на загальну суму 404,41 грн. з ПДВ, рахунок-фактура №СФ-0004677 від 29.10.2015 року на суму 404,41 грн. (а.с. 23, 24, 28 - 31 том 1).

Усього: 17 853,29 грн. (8617,00 + 8815,19 + 16,69 + 404,41 = 17 853,29).

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань щодо сплати орендної плати та компенсації комунальних послуг неоплаченими за розрахунком позивача залишились послуги позивача з орендної плати у сумі 1526,89 грн. із загальної суми 8617,00 грн. за актом № ОУ-0004643 від 30.09.2015 року та послуги за наступними актами: № ОУ-0005014 від 31.10.2015 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) з орендної плати за жовтень 2015 року на суму 8815,19 грн.; № ОУ-0005224 від 30.09.2015 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) з компенсації витрат по воді за вересень 2015 року на суму 16,69 грн.; № ОУ-0005613 від 31.10.2015 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) з компенсації витрат по воді, витрат активної електроенергії та реактивної електроенергії за жовтень 2015 року на загальну суму 404,41 грн.

Несплата відповідачем орендної плати та відсутність з його боку компенсації комунальних послуг у загальній сумі 10 763,18 грн. (1526,89 + 8815,19 + 16,69 + 404,41 = 10763,18) за період з вересня 2015 року по жовтень 2015 року і є причиною виникнення спору.

Відповідно до частини першої статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з частиною першою статті 795 Цивільного кодексу України передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (частина перша статті 762 Цивільного кодексу України).

Частиною першою статті 286 Господарського кодексу України передбачено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина перша статті 193 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до підпунктів 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 договору суборенди виконання зобов'язань з оплати орендних платежів та компенсації комунальних послуг мало бути здійснено відповідачем у наступні строки:

не пізніше 10.09.2015 року щодо сплати орендної плати за вересень 2015 року за актом № ОУ-0004643 від 30.09.2015 року на суму 8617,00 грн. з ПДВ;

не пізніше 10.10.2015 року щодо сплати орендної плати за жовтень 2015 року за актом № ОУ-0005014 від 31.10.2015 року на суму 8815,19 грн. (з урахуванням індексу інфляції) з ПДВ;

не пізніше 05.10.2015 року щодо компенсації комунальних послуг за вересень 2015 року на суму 16,69 грн. з ПДВ;

не пізніше 05.11.2015 року щодо компенсації комунальних послуг за жовтень 2015 року на суму 404,41 грн. з ПДВ.

Із загальної суми орендної плати за вересень 2015 року, що складає 8617,00 грн., відповідачем було сплачено за рахунок здійснених ним платежів з переплатою за попередні звітні періоди лише 7090,11 грн., що підтверджується наданим позивачем актом звірки станом на 01.07.2016 року (а.с. 32-33 том 1).

Докази на підтвердження сплати відповідачем у визначені договором строки залишку орендної плати за вересень 2015 року у сумі 1526,89 грн. (8617,00 - 7090,11 = 1526,89), а також інших спірних платежів за актами: № ОУ-0005014 від 31.10.2015 року на суму 8815,19 грн.; № ОУ-0005224 від 30.09.2015 року на суму 16,69 грн.; акт № ОУ-0005613 від 31.10.2015 року на суму 404,41 грн. відсутні.

Строк оплати є таким, що настав.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 612 цього Кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За таких обставин заборгованість відповідача є доведеною і складає 10 763,18 грн. (1526,89 + 8815,19 + 16,69 + 404,41 = 10763,18).

Отже, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості у загальній сумі 10763,18 грн. є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 1378,00 грн. покладається на відповідача.

Керуючись статтями 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (50027, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зебестов" (65080, м. Одеса, вул. Варненська, буд. 4-б, ідентифікаційний код 34738789) основний борг у сумі 10763,18 грн., судовий збір у сумі 1378,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 04.10.2016 року.

Суддя І.І. Колісник

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.10.2016
Оприлюднено10.10.2016
Номер документу61783270
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6883/16

Рішення від 03.10.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 12.09.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 17.08.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні