ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03.10.16 Справа № 904/6481/16
За позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Орбіта-плюс", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Віват і Ко", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про повернення земельної ділянки
Суддя Ярошенко В.І.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - представник за дов №5/26-901 від 28.09.2016
від відповідача: не з'явились
від третьої особи: не з'явились
СУТЬ СПОРУ:
Криворізька міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Орбіта-плюс", в якому просить суд:
- розірвати договір оренди земельної ділянки від 21.03.2011, укладений між позивачем та відповідачем;
- зобов'язати відповідача повернути позивачеві земельну ділянку площею 0, 3361 га, кадастровий номер 1211000000:04:061:0002, розташовану по вул. Ватутіна, 31в, м. Кривий Ріг.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки, остання не повернута у визначений договором та чинним законодавством спосіб, та, крім того, фактично використовується іншим підприємством.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2016 порушено провадження у справі, її розгляд призначено на 12.09.2016 та залучено до участі у справі Товариство з обмеженою відповідальністю "Віват і Ко" у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
12.09.2016 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 12.09.2016 розгляд справи було відкладено на 03.10.2016.
Відповідач явку повноважного представника у судове засідання не забезпечив, відзив на позовну заяву та інші витребуванні судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, за адресою: 50053, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Мусорського, 16, оф. 405, оскільки поштовий конверт (арк. с. 35) з ухвалою суду, який направлявся на вищезазначену адресу відповідача, повернувся з поштовою відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
Представник третьої особи у судові засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, за адресою: 50053, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Ватутіна, буд. 31В, відповідно до витягу з ЄДРПОУ станом на 04.08.2016 (арк. с. 31-32), оскільки поштовий конверт (арк. с. 42) з ухвалою суду, який направлявся на вищезазначену адресу третьої особи, повернувся з поштовою відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 03.10.2016 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
21.03.2011 між Криворізькою міською радою (далі - позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Орбіта-Плюс» (далі - відповідач, орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору, орендодавець на підставі рішення міської ради від 14.05.2010 № 4068 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення для розміщення літнього кінотеатру, яка знаходиться на вул. Ватутіна, 31В у Жовтневому районі м. Кривого Рогу.
Договір зареєстровано у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 23.04.2010 за № 041010800337.
В оренду передається земельна ділянка площею 0, 3361 га (кадастровий номер:1211000000:04:061:0002) (п. п. 2, 4 договору).
Відповідно до п.37 договору передбачено, що дія договору припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно положень п.18, 19, 20 договору, після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду. Повернення земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі (повернення). Орендар зобов'язаний до підписання акту приймання-передачі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення у придатний стан включає в себе благоустрій земельної ділянки.
Рішенням Криворізької міської ради від 27.07.2011 № 512 «Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Кривому Розі» встановлено, що об'єктом самоврядного контролю за використанням та охороною земель до розмежування земель державної та комунальної власності є землі, розташовані на території Криворізької міської ради, у тому числі самовільно зайняті.
Основними завданнями самоврядного контролю є:
- забезпечення реалізації повноважень міської ради у сфері охорони та раціонального використання земель;
- запобігання порушенням законодавства у сфері використання і охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення;
- здійснення контролю за використанням та охороною земель міста, додержанням земельного та екологічного законодавства;
- вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.
Самоврядний контроль передбачає:
- спостереження за станом використання земель та виконанням заходів щодо їх охорони;
- відстеження наявності у землевласників і землекористувачів документів, що підтверджують їхні права на землю (арк. с. 13-14).
Спеціалістами сектору з питань будівництва, регулювання земельних відносин та індивідуальної житлової забудови, відділу житлово-комунального господарства виконкому Жовтневої райради було здійснено обстеження спірної земельної ділянки, в результаті чого встановлено, що остання використовується Товариством з обмеженою відповідальністю «Віват і Ко» з порушенням вимог земельного законодавства, про що було складено Акт обстеження земельної ділянки від 29.07.2015 (арк. с. 24).
Відповідно до наведеного, управлінням земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради було направлено пропозиції про врегулювання земельних відносин від 13.07.2015 № 1849 та № НОМЕР_1 «ОРБІТА-ПЛЮС» та ТОВ «Віват і Ко» і запропоновано звернутися до Криворізької міської ради стосовно внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки (25-27). Дані звернення були залишені без розгляду.
Станом на час розгляду справи, земельні відносини щодо спірної земельної ділянки не врегульовані, земельна ділянка не повернута Криворізькій міській раді за актом приймання-передачі, що і є причиною виникнення спору.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Частиною 3 статті 31 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Отже, договір може бути розірваним судом лише під час його дії з підстав визначених у законі.
Згідно з частиною третьою статті 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити, зокрема, строк дії договору.
Згідно з частиною сьомою статті 180 Господарського кодексу України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до п. 6 договору, договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Поновлення договору здійснюється на підставі ухваленого орендодавцем відповідного рішення.
Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
В матеріалах справи відсутні докази того, що орендар (відповідач) звертався до орендодавця (позивача) з повідомленням про свій намір скористатись своїм переважним правом на укладення договору на новий строк. Додаткова угода до договору оренди землі між сторонами також не укладалась.
Зважаючи на це, суд дійшов висновку про припинення дії договору оренди у зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено, відповідно до ч.1 ст.31 Закону України "Про оренду землі" відбулось 21.03.2016.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що договір оренди від 21.03.2011 було припинено 21.03.2016, а розірвати можна лише договір, який діє (строк дії якого не закінчився), тому позовні вимоги позивача в цій частині є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов’язання відповідача повернути спірну земельну ділянку, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, передбачений статтею 124 цього ж Кодексу.
Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою - державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки - договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" унормовано, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до приписів статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (стаття 152 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Відповідно до вимог ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за порушення строків повернення тимчасово займаних земель.
Враховуючи те, що строк дії договору оренди земельної ділянки від 21.03.2011 закінчився 21.03.2016, суд вважає, що відсутні правові підстави для використання спірної земельної ділянки відповідачем, а тому задовольняє вимогу позивача щодо зобов’язання відповідача повернути спірну земельну ділянку.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам, а саме у розмірі 1378 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Товариство з обмеженою діяльністю «Орбіта-Плюс» (50053, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Мусорського, 16, оф. 405; ідентифікаційний код 36607593) повернути Криворізькій міській раді (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, ідентифікаційний код 33874388) земельну ділянку площею 0, 3361 га, кадастровий номер 1211000000:04:061:0002, розташовану по вул. Ватутіна, 31в, м. Кривий Ріг.
Стягнути з Товариства з обмеженою діяльністю «Орбіта-Плюс» (50053, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Мусорського, 16, оф. 405; ідентифікаційний код 36607593) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, ідентифікаційний код 33874388) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 05.10.2016
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2016 |
Оприлюднено | 10.10.2016 |
Номер документу | 61798164 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні