36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
05.10.2016р. Справа № 917/1569/16
Суддя Ореховська О.О. , розглянувши матеріали
за позовом Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" (52291, Дніпропетровська область, м. Жовті води, вул. Перемоги, буд. 37, код ЄДРПОУ 36511461) в особі ліквідатора ОСОБА_1 (поштова адреса: 49000, м. Дніпро, а/с 189)
про стягнення 2 720,00грн.
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Аграрний цех "Жовторічанський" в особі ліквідатора ОСОБА_1 звернулось до господарського суду Полтавської області з позовною заявою від 23.09.2016р. за № 01-34/30-09 (вх. № 1762/16 від 03.10.2016р.) про стягнення з Приватного підприємства "Миргородська кераміка" заборгованості в сумі 2 720,00грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.
Розміри ставок судового збору визначені ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Разом із позовною заявою позивачем подано до суду клопотання від 23.09.2016р. за № 01-34/52-09 про звільнення від сплати судового збору, у зв"язку важким фінансовим становищем та цілковитою відсутністю коштів. Зазначене клопотання вмотивоване тим, що з 05.07.2016р. позивач перебуває в процедурі банкрутства - ліквідації, введеної постановою господарського суду Дніпропетровської області від 05.07.2016р. у справі № 38/5005/6563/11. Зазначає, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, господарська діяльність підприємства завершена, підприємство не отримує прибутку, за рахунок якого можливо було б сплатити судовий збір за подачу позовної заяви до відповідача. Також вказує на неможливість сплати судового збору за рахунок реалізації майна Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський", оскільки виявлене ліквідатором майно, в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі виключно для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів. Отже, як зазначається у клопотанні, ліквідатор не має законної можливості реалізувати майно банкрута та спрямувати кошти на оплату судового збору. З урахуванням викладеного, позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України В«Про судовий збірВ» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Пунктом 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України В«Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу УкраїниВ» № 7 від 21.02.13 р. встановлено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Також, в п. 3 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.11.2015, № 01-06/2093/15 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 22.05.2015 N 484-VIII)" зазначається, що за змістом положень статті 8 Закону питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
Отже, виходячи з наведених положень Закону України "Про судовий збір", суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору при врахуванні майнового стану заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази в розумінні ст. 36 Господарського процесуального кодексу України.
Як вбачається з доданої до матеріалів позовної заяви постанови господарського суду Дніпропетровської області від 05.07.2016р. у справі № 38/5005/6563/11 Державне підприємство "Аграрний цех "Жовторічанський" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Згідно ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема, пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості.
За приписами ч. 6 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого.
За таких обставин, порушення відносно позивача справи про банкрутство, так само, як і визнання його банкрутом, не є підставою для звільнення його від сплати судового збору.
Суд встановив, що позивачем не надано належних доказів на підтвердження неможливості сплати ним судового збору у зв"язку з незадовільним фінансовим станом, у зв"язку з чим, суд не вбачає правових підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та відмовляє в його задоволенні.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Виходячи з вищенаведених підстав, враховуючи відмову суду в задоволенні клопотання позивача та відсутність доказів сплати судового збору, суд вважає за необхідне повернути позивачу дану позовну заяву без розгляду.
З врахуванням викладеного, керуючись п. 4 ст. 63 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити в задоволенні клопотання Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" від 23.09.2016р. за № 01-34/52-09 про звільнення від сплати судового збору.
2. Повернути позовну заяву Державного підприємства "Аграрний цех Жовторічанський" в особі ліквідатора ОСОБА_1 про стягнення 2 720,00грн. без розгляду.
Додаток: заява та додані до неї матеріали.
Примітка: Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення (ст.63 ГПК України).
Суддя О.О. Ореховська
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2016 |
Оприлюднено | 10.10.2016 |
Номер документу | 61813602 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Ореховська О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні