cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2016 року Справа № 46/553-б Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Куровського С.В.- головуючого (доповідача),
Катеринчук Л.Й., Білошкап О.В.,
за участю представників:
ПАТ "АКБ "Київ" - Пінчука Ю.А. (дов. від 23.06.2016),
ТОВ "НВБК "Відродження" - Ткачук Ю.В. (дов. від 08.06.2015),
ліквідатора Бєлкіна Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний
банк "Київ"
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016
та ухвалу господарського суду міста Києва від 23.03.2016
у справі №46/553-б господарського суду міста Києва
за заявою Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний
банк "Київ"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "НВБК "Відродження"
про визнання банкрутом,
встановив:
Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.03.2016 у справі № 46/553-б (суддя Чеберяк П.П.) відмовлено Публічному акціонерному товариству "Акціонерний комерційний банк "Київ" в задоволенні скарги на дії ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Бєлкіна Д.Ю., клопотання про усунення арбітражного керуючого Бєлкіна Д.Ю. від виконання повноважень ліквідатора банкрута та призначення ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю "НВБК Відродження" арбітражного керуючого Бандолу О.О., клопотання про призначення незалежної оцінки майна товариства з обмеженою відповідальністю "НВБК "Відродження", заяви про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна товариства з обмеженою відповідальністю "НВБК "Відродження".
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016 (колегія суддів у складі: Т.І. Разіна, Т.В. Ільєнок, С.В. Сотніков) ухвалу господарського суду міста Києва від 23.03.2016 залишено без змін.
В касаційній скарзі Публічне акціонерне товариство (ПАТ) "Акціонерний комерційний банк "Київ" просить скасувати вказані вище ухвалу господарського суду м. Києва від 23.03.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016, прийняти нове рішення, яким задовольнити скаргу на дії ліквідатора, усунути ліквідатора Бєлкіна Д.Ю. та призначити ліквідатором боржника Бандолу О.О.; призначити незалежну оцінку майна банкрута; визнати недійсними результати аукціону з продажу майна боржника за лотами № 1 та № 2. Вважає, що оскаржувані судові рішення прийняті з грубим порушенням норм матеріального і процесуального права, а саме ст.26, 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 4-2, 4-3, 43, 84 ГПК України.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон про банкрутство).
Ухвалою господарського суду м. Києва від 10.12.2010 за заявою ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" порушено провадження по справі №46/553-б про банкрутство ТОВ "НВБК "Відродження".
Постановою господарський м. Києва від 31.03.2014 визнано боржника банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Бєлкіна Дмитра Юрійовича.
14.01.2016 до господарського суду м. Києва надійшло клопотання ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" про проведення незалежної оцінки майна банкрута, оскільки початкова ціна на лот № 1, а саме об'єкт незавершеного будівництва об'єкта нерухомого майна, житлового будинку з вбудовано-прибудованим громадським центром та паркінгом, що розташований за адресою: м. Київ, 4-й мікрорайон житлового масиву "Позняки", земельна ділянка № 85, на земельній ділянці площею 1,0220 га, кадастровий номер 8000000000:63:245:0107, є значно нижчою балансової вартості вказаного майна, що викликає сумніви в обёєктивній оцінці майна боржника.
14.01.2016 до господарського суду м. Києва надійшла скарга ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" на дії ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Бєлкіна Д.Ю.
28.01.2016 до суду надійшло клопотання ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" про усунення арбітражного керуючого Бєлкіна Д.Ю. від виконання повноважень ліквідатора банкрута та призначення ліквідатором ТОВ "НВБК Відродження" арбітражного керуючого Бандолу О.О.
Крім того, 11.02.2016 ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" направлено до суду заяву про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна ТОВ "НВБК "Відродження".
Вказані скарга, клопотання та заява ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" обґрунтовані неналежним, на думку скаржника, виконанням арбітражним керуючим Бєлкіним Д.Ю. покладених на нього обов'язків ліквідатора банкрута, зокрема, самостійно, без погодження з комітетом кредиторів здійснено поділ майна ТОВ "НВБК Відродження" на лоти. У зв'язку з чим рішенням комітету кредиторів ТОВ "НВБК Відродження" від 28.01.2016 було визнано роботу ліквідатора Бєлкіна Д.Ю. незадовільною та прийнято рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про усунення його від виконання обов'язків ліквідатора банкрута та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Бандолу О.О., що підтверджується відповідним протоколом б/н від 28.01.2016. Вказані обставини вважає підставами для визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна ТОВ "НВБК "Відродження", реалізованого в ході аукціону, який відбувся 05.02.2016.
Відповідно до розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 22.12.2011 р. № 4212-VI положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Пунктом 1-1 Розділу X Прикінцеві та Перехідні положення Закону в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.
В даному випадку судами попередніх інстанцій вірно застосовані норми Закону в редакції, що діють з 19.01.2013.
Водночас, оскільки скарга, клопотання та заява ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" обґрунтовані одними й тими ж обставинами, які визначені скаржником як підстава для визнання недійсним аукціону, колегія суддів дійшла висновку про перегляд в касаційному порядку оскаржуваних судових рішень, прийнятих за результати їх розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно зі ст. 49 Закону про банкрутство продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів.
Згідно ч. 5 ст. 44 Закону про банкрутство ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.
Відповідно до ч. 6 даної статті продаж основних засобів, балансова залишкова вартість яких не перевищує одну тисячу гривень, може здійснюватись безпосередньо ліквідатором.
Пункт 8 ч. 8 ст. 26 Закону про банкрутство визначає, що до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про визначення складу майна в разі продажу частини майна у процедурі санації боржника або ліквідації банкрута.
Статтями 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що вперше аукціон проводиться без можливості зниження початкової вартості, якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону. У разі закінчення аукціону без визначення переможця проводиться повторний аукціон зі зниженням початкової вартості на 20 відсотків та з можливістю подальшого зниження початкової вартості на самому аукціоні, але не нижче, ніж до граничної вартості, - 50 відсотків початкової вартості. При цьому, про наведене зазначається у відповідному оголошенні. Другий повторний аукціон проводиться зі зниженням початкової вартості на 20 відсотків від вартості першого повторного аукціону та за відсутності бажаючих укласти договір початкова вартість знижується на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір. Можливості проведення третього повторного аукціону Законом не передбачено.
Згідно з ч. 3 ст. 55 Закону про банкрутство результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними. Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.
Таким чином, підставою для визнання результатів аукціону недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення аукціону, визначених Законом, а саме: правил, які визначають процедуру підготовки, проведення аукціону; правил, які регулюють сам порядок проведення аукціону; правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів аукціону.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на сайті Вищого господарського суду України розміщено інформаційне повідомлення № 25925 від 07.12.2015 про проведення аукціону та продаж майна в провадженні у справі про банкрутство ТОВ "НВБК "Відродження" у вигляді цілісного майнового комплексу, а також розміщено відомості про загальний розмір визнаних у встановленому законом порядку вимог кредиторів, що становить 84 154 808 грн. 47 коп.
31.12.2015 на сайті Вищого господарського суду України розміщено публікацію № 26967, в якій повідомлено, що аукціон з продажу майна боржника, а саме цілісного майнового комплексу ТОВ "НВБК "Відродження" не відбувся, у зв'язку з відсутністю заявок на участь у аукціоні.
Крім того, 31.12.2015 на сайті Вищого господарського суду України розміщено публікацію № 26970 про проведення аукціону в провадженні у справі про банкрутство ТОВ "НВБК Відродження" та продаж майна частинами.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що для продажу на аукціоні призначеному на 05.02.2016 було виставлено майно ТОВ "НВБК Відродження" у тому самому обсязі, що було заявлено для продажу на першому аукціоні.
30.12.2015 на адресу електронної скриньки ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ": раt777@ukr.net ліквідатором було направлено на узгодження акти інвентаризації майна ТОВ "НВБК Відродження" та перелік активів боржника, що підлягають продажу у процедурі ліквідації окремими частинами із зазначенням найменування майна, його характеристик, первісної вартості, балансової вартості, стартової вартості для аукціону та підстав визначення стартової вартості. Вказана електронна скринька є особистою скринькою представника ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" Прядко А.М., який представляє інтереси банку у цій справі та співпрацював з ліквідатором, використовуючи зазначену адресу електронної скриньки.
Крім того, доказів стосовно того, що станом на 28.01.2016 комітет кредиторів вимагав проведення зборів кредиторів, робив запити щодо надання додаткової чи іншої інформації ліквідатору, а також доказів звернення ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" до ліквідатора із зауваженнями, банком не надано.
Звіт ліквідатора ТОВ "НВБК Відродження" за грудень 2015 від 11.01.2016 за вих. № 02-01/51, який містив інформацію про заходи з організації аукціону та результати його проведення був направлений на адресу ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" цінним листом з описом вкладення.
Враховуючи, що первісний аукціон з продажу заставного майна цілісним майновим комплексом не відбувся у зв'язку із відсутністю заявок на участь в аукціоні, повторний продаж майна окремими лотами здійснювався з повідомленням про це комітет кредиторів та ПАТ "АКБ "Київ", колегія суддів вважає правомірним висновок судів попередніх інстанцій про необґрунтованість та безпідставність посилання скаржника на порушення ліквідатором вимог п. 8 ч. 8 ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Наведені обставини були також встановлені Головним територіальним управлінням юстиції у м. Києві при проведенні позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого, що підтверджується відповідною довідкою від 02.03.2016 № 9/10-47, копія якої міститься в матеріалах справи.
Доводи ПАТ "АКБ "Київ" стосовно того, що на других торгах, які відбулись 05.02.2016, не було виставлено на продаж оборотні активи боржника (телефон, факс, комп'ютер, колонки, домофон, туалетна кабінка БІО, пристрій крипто-захист, ксерокс, касовий апарат, калькулятор настільний, частка ТОВ "Трейд-Інвест") були предметом дослідження судів попередніх інстанцій, які встановили що балансова вартість вказаних основних засобів становить 00,00 грн., що підтверджується балансом ТОВ "НВБК Відродження", а за відсутності первинних бухгалтерських документів, ліквідатор позбавлений можливості встановити характеристики названого майна, визначити його початкову вартість, а також факт оплати боржником частки ТОВ "НВБК "Відродження" у статутному капіталі ТОВ "Трейд-Інвест".
Розглянувши клопотання про проведення незалежної оцінки майна банкрута, судами встановлено, що відповідно до звіту про оцінку вартості незавершеного будівництва, з відсотком готовності 5%, що розташоване за адресою: м. Київ, Дарницький р-н. у мікрорайоні житлового масиву "Позняки", діл. 85, складеного ПАТ "Державною акціонерною компанією "Національна мережа аукціонних центрів", ринкова вартість незавершеного будівництва, з відсотком готовності 5%, станом на 25.12.2015 становить 3 414 120 грн. 00 коп. Вказана вартість незавершеного будівництва, була зазначена як початкова у договорі на проведення аукціону.
Вказаний висновок разом із додатком до звіту ліквідатора станом на 31.12.2015 були направлені на адресу ініціюючого кредитора, про що свідчать наявні в матеріалах справи копія фіскального чеку та опису вкладення у цінний лист.
Відповідно до ст. 43 Закону про банкрутство, майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів.
Згідно положень ст. 57 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" початкова вартість майна визначається арбітражним керуючим. Початкова вартість підлягає зазначенню у договорі на проведення аукціону.
З огляду на встановлені обставини, відсутність доводів щодо проведення ліквідатором необ'єктивної оцінки майна банкрута, колегія суддів погоджується з висновком судів про відсутність підстав для задоволення клопотання ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ" про призначення незалежної оцінки майна ТОВ "НВБК Відродження".
За фактами, викладеними у скарзі ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ", Головним територіальним управлінням юстиції у м. Києві, як було наведено вище, проводилась перевірка діяльності арбітражного керуючого Бєлкіна Д.Ю. під час виконання повноважень ліквідатора ТОВ "НВБК Відродження", за результатами якої складено відповідний акт, згідно якого порушень у діяльності арбітражного керуючого Бєлкіна Д.Ю. під час виконання повноважень ліквідатора ТОВ "НВБК Відродження" не виявлено.
Відповідно до ст. 111-7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Відтак, твердження, зазначені в касаційній скарзі, про помилковість висновків місцевого та апеляційного судів, порушення норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді справи у касаційному провадженні, крім того, пов'язані з переоцінкою доказів, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувані Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016 та ухвалу господарського суду міста Києва від 23.03.2016 у даній справі прийняті у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 , 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Київ" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016 та ухвалу господарського суду міста Києва від 23.03.2016 по справі №46/553-б залишити без змін.
Головуючий Куровський С.В.
Судді Катеринчук Л.Й.
Білошкап О.В.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2016 |
Оприлюднено | 10.10.2016 |
Номер документу | 61849658 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Куровський C.B.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні