Рішення
від 03.10.2016 по справі 904/6872/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.10.16р. Справа № 904/6872/16

За позовом Публічного акціонерного товариства "ПроКредит Банк", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Греві Трейн", м. Дніпро

про стягнення 653 949,59 грн.

Суддя Колісник І.І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 07.07.2016 року, представник;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ

Публічне акціонерне товариство "ПроКредит Банк" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Греві Трейн" про стягнення заборгованості у сумі 653 949,59 грн., з яких: капітал за кредитом - 500000,00 грн., проценти за неправомірне користування кредитом - 60 547,95 грн., пеня - 93401,64 грн. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором про надання овердрафту № 501.45101 від 28.04.2015 року в частині своєчасного та повного повернення кредитних коштів, у зв'язку з чим у останнього виникла заборгованість у сумі 500 000,00 грн. - капітал за кредитом та 60 547,95 грн. - проценти за неправомірне користування кредитом.

За несвоєчасне виконання грошових зобов'язань позивач нарахував до стягнення з відповідача пеню у сумі 93 401,64 грн. за період з 25.01.2016 року по 12.07.2016 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позові.

Відповідач свого повноважного представника не направив. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до вимог статей 64, 87 Господарського процесуального кодексу України за адресою, зазначеною у позові.

Надіслана на адресу відповідача судова ухвала з повідомленням про час та місце розгляду справи була повернута підприємством поштового зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до підпункту 3.9.1 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду від 18.08.2016 року з призначенням розгляду справи на 12.09.2016 року, після чого розгляд справи був відкладений на 03.10.2016 року.

У судове засідання відповідач свого повноважного представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, з матеріалами справи не ознайомився, витребуваних судом письмового відзиву, двостороннього акту звірки чи обґрунтованого контррозрахунку не надав.

За таких обставин та відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи передбачений статтею 69 цього Кодексу двомісячний строк розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами та за відсутності відповідача.

У судовому засіданні 03.10.2016 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

28.04.2015 року між Публічним акціонерним товариством "ПроКредит Банк" (далі - Кредитор, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Греві Трейн" (далі - Позичальник, Відповідач) був укладений договір про надання овердрафту № 501.45101 (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору кредитор зобов'язується надати позичальнику кредит (далі - кредит, овердрафт) шляхом здійснення протягом строку дії овердрафту переказів грошей із вказаного у пункті 1.2 цього договору рахунку позичальника згідно з розрахунковими документами позичальника понад залишок коштів на даному рахунку у межах ліміту овердрафту (далі - ліміт), встановленого цим договором.

Пунктом 1.2 договору визначені умови, на яких видається овердрафт, а саме:

Рахунок позичальника - № 26005210324289.980 у кредитора.

Розмір ліміту - 500 000,00 грн.

Строк дії овердрафту - з 28.04.2015 року по 28.04.2016 року включно.

Проценти: тип процентної ставки - фіксована, розмір процентів - 26.00% річних, виходячи з 360 календарних днів у році.

Цільове призначення кредиту - поповнення обігових коштів.

Комісія за встановлення овердрафту - 1 (одна) гривня.

Комісія за управління кредитом у зв'язку зі збором, обробкою, збереженням даних та перевіркою їх у відповідних реєстрах/бюро - розмір комісії становить 350,00 грн., комісія нараховується при укладенні договору, а також при зміні будь-яких умов, на яких видано овердрафт і сплачується у день укладання договору та таких змін.

Комісія за управління кредитом у зв'язку із зміною забезпечення та/чи виведення з-під застави - розмір комісії становить 100 грн. Комісія сплачується позичальником за кожен випадок подання позичальником та/чи заставодавцем (іпотекодавцем) заяви про заміну забезпечення та/або виведення з-під застави (іпотеки) у день задоволення такої заяви.

Комісія за управління кредитом у зв'язку із внесенням змін у типові форми договорів - розмір комісії становить 100 грн. Комісія сплачується позичальником за кожен випадок внесення змін за ініціативою позичальника чи його поручителів/заставодавців (іпотекодавців) до будь-якого з типових договорів кредитора (кожного окремо) у день підписання відповідних договорів із змінами.

Мінімальний розмір чистих кредитових оборотів - 1 000 000,00 грн. Для цілей даного договору розмір чистих кредитових оборотів розраховується, починаючи з 01.05.2015 року включно.

Згідно з пунктом 1.3 договору ліміт - це максимальна сума можливого залишку кредиту впродовж строку дії такого ліміту. Розмір чистих кредитових оборотів - загальна сума коштів, що зараховується на рахунок позичальника як доходи від його підприємницької діяльності за кожен календарний місяць строку дії овердрафту (далі - розмір оборотів). До розміру оборотів не зараховуються:

- кредити, позики, фінансові допомоги, внески до статутного капіталу;

- кошти з депозитних та інших рахунків позичальника;

- надходження від пов'язаних осіб позичальника;

- повернення платежів за невиконаними договорами;

- інші надходження, які не є доходами від підприємницької діяльності позичальника.

Якщо розмір оборотів позичальника за календарний місяць буде менший ніж мінімальний розмір чистих оборотів, вказаний у пункті 1.2 цього договору, то розмір ліміту овердрафту зменшується пропорційно до зменшення розміру чистих оборотів позичальника та/або припиняється чи призупиняється видача овердрафту або зменшується строк дії овердрафту. Конкретний вид та момент настання наслідків зменшення чистих оборотів позичальника визначається кредитором, про що позичальнику має бути відправлено повідомлення не пізніше ніж через 10 (десять) календарних днів з моменту вступу в силу таких наслідків.

За користування овердрафтом позичальник у перший банківський день кожного календарного місяця, а у випадку повного погашення овердрафту - у день повного погашення сплачує кредитору проценти у розмірі, вказаному у пункті 1.2 цього договору. Проценти нараховуються у дні погашення процентів на суму залишку кредиту, існуючого на момент закриття кожного з операційних днів за кожен календарний день періоду між датою (включно), що передує поточному нарахуванню та датою (включно) останнього нарахування процентів (датою видачі кредиту - для першого нарахування). При цьому залишком кредиту у небанківські дні є залишок на кінець останнього операційного дня, що передував цим дням (пункт 3.3 договору).

Згідно з пунктом 3.10 договору сторони погодилися, що належним та достатнім доказом наявності та розміру заборгованості позичальника є письмова довідка кредитора.

Цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами (пункт 7.1 договору).

Договір укладено на строк дії овердрафту, встановленого пунктом 1.2 цього договору. Закінчення строку дії договору має наслідком лише припинення його умов щодо можливості видачі позичальнику нових кредитів у межах овердрафту. Усі інші умови договору, зобов'язання сторін, що виникли на його підставі і були неналежно виконані чи невиконані, зобов'язання щодо відповідальності, а також права та обов'язки сторін продовжують діяти до повного належного виконання таких зобов'язань та реалізації прав (пункт 7.2 договору).

На виконання умов договору про надання овердрафту № 501.45101 від 28.04.2015 року Публічним акціонерним товариством "ПроКредит Банк" надавалися Товариству з обмеженою відповідальністю "Греві Трейн" кредитні кошти у межах встановленого ліміту, які використовувалися ним, що підтверджується наданою позивачем банківською випискою (а.с. 13 - 32 том 1).

Згідно з підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 договору кредитор вправі вимагати дострокового погашення кредиту при виникненні обставин, вказаних у пункті 2.4 цього договору та/або порушення вимог пункту 5.2 цього договору.

Відповідно до підпункту 2.4.1 пункту 2.4 договору кредитор має право в односторонньому порядку повністю або частково відмовитись від надання позичальнику кредиту/його частини чи призупинити видачу кредиту/його частини якщо розмір оборотів позичальника є меншим ніж мінімальний розмір, вказаний у пункті 1.2 цього договору.

Підпунктом 5.2.7 пункту 5.2 договору встановлено, що позичальник зобов'язаний забезпечити наявність чистих оборотів позичальника на рівні, не меншому ніж мінімальний розмір, а також виконання вимог кредитора, які є умовою видачі та подальшого користування кредитом (страхування предметів забезпечення, надання додаткового забезпечення чи документів, обсяг користування послугами кредитора тощо).

У зв'язку з тим, що розмір чистих кредитових оборотів відповідача складав меншу суму ніж 1 000 000,00 грн., Публічне акціонерне товариство "ПроКредит Банк" відповідно до умов пунктів 1.3, 2.4, 4.1 договору попередило відповідача про те, що з 18.01.2016 року припиняється видача овердрафту, розмір ліміту овердрафту зменшується до 0,00 грн. та звернуло увагу останнього на необхідність поповнення ним рахунку на суму, що перевищує різницю між дебетовим сальдо рахунку позичальника і новим розміром ліміту (а.с. 76 том 1).

Згідно з довідкою позивача № 1-2/16/2988 від 27.09.2016 року, виданою ним відповідно до пункту 3.10 договору та на доповнення до наданих ним банківських виписок про рух грошових коштів по рахунку позичальника, заборгованість відповідача по капіталу складає 500 000,00 грн. (а.с. 75 том 1).

Відповідач належним чином умови договору в частині поповнення рахунку не виконав, заборгованість зі сплати кредиту (капіталу) у сумі 500 000,00 грн. не сплатив, що і стало причиною виникнення спору.

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (стаття 1054 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини першої статті 1048 Цивільного кодексу України розмір і порядок отримання процентів за договором позики встановлюється договором.

За змістом частини другої статті 1054 Цивільного кодексу України правила статті 1048 цього Кодексу поширюються на відносини за кредитним договором.

Згідно з частиною першою статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).

Пунктом 3.2 договору сторони передбачили, що якщо розмір дебетового сальдо рахунку позичальника досягає ліміту овердрафту, то позичальник зобов'язується не пізніше як до останнього банківського дня календарного місяця, в якому мав місце такий факт, поповнити рахунок позичальника на суму, не менше ніж розмір процентів за користування овердрафтом у цьому місяці. Якщо внаслідок зменшення розміру ліміту розмір використаного позичальником овердрафту перевищуватиме новий розмір ліміту, то позичальник зобов'язується не пізніше ніж через 5 (п'ять) банківських днів з моменту встановлення зменшеного ліміту поповнити рахунок позичальника на суму, що перевищує різницю між сумою дебетового сальдо рахунку позичальника та новим розділом ліміту.

Враховуючи викладене, а також з огляду на те, що припинення видачі овердрафту мало місце 18.01.2016 року, повернення кредиту у сумі 500 000,00 грн. мало бути здійснено до 25.01.2016 року.

Заявлені позивачем до стягнення проценти у сумі 60 547,95 грн. за користування кредитом у сумі 500 000,00 грн. із розрахунку 26% річних за період з 25.01.2016 року по 12.07.20216 року визначені відповідно до умов нарахування процентів, передбачених пунктом 3.3 договору.

Перевіркою розрахунку порушень не встановлено.

Приймаючи до уваги, що строк погашення кредиту та процентів настав, а докази щодо їх сплати відповідачем відсутні, позовні вимоги про стягнення на користь позивача заборгованості за кредитом у сумі 500 000,00 грн., 26% річних за користування кредитом у сумі 60 547,95 грн. є законними і обгрунтованими.

Згідно з частиною першою статті 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Порушенням зобов'язання, відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (стаття 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов'язань може забезпечуватись відповідно до договору неустойкою (штрафом, пенею). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до пункту 6.1 договору при порушенні встановлених цим договором строків погашення грошових зобов'язань позичальник сплачує пеню у розмірі 0,5% від суми непогашеної заборгованості, але не менше ніж 15 (п'ятнадцять) гривень у еквіваленті валюти кредиту за кожний календарний день прострочення, включаючи день повного погашення заборгованості. Починаючи з 31 календарного дня прострочення, вказаний розмір пені збільшується до 1% за умови подання кредитором відповідного повідомлення позичальнику про таке збільшення. Розмір пені не може бути збільшено, якщо погашено не менше ніж 80% усього боргу чи місячного погашення не менше ніж 30% від суми заборгованості. Якщо законодавством встановлено обмеження щодо максимального розміру пені для певних осіб, то в такому випадку пеня нараховується в максимальному розмірі встановленому законодавством.

Заявлена позивачем до стягнення пеня за прострочення виконання зобов'язання у сумі 93 401,64 грн. нарахована за період з 25.01.2016 року по 12.07.2016 року.

Пеня нарахована відповідно до умов договору та в порядку, передбаченому статтею 3 Закону України № 543/96-ВР від 22.11.1996 року "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" щодо обмеження її розміру подвійною обліковою ставкою Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Отже, на користь позивача підлягає стягненню 653 949,59 грн., з яких: 500 000,00 грн. - заборгованість за кредитом, 60 547,95 грн. - 26% річних за користування кредитом, 93401,64 грн. - пеня.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 9 809,24 грн. покладається на відповідача.

Керуючись статтями 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Греві Трейн" (49000, м. Дніпро, вул. Чкалова, буд. 12, оф. 303, ідентифікаційний код 38754165) на користь Публічного акціонерного товариства "ПроКредит Банк" (03115, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 107-А, ідентифікаційний код 21677333) заборгованість за кредитом у сумі 500 000,00 грн., 26% річних за користування кредитом у сумі 60 547,95 грн., пеню у сумі 93 401,64 грн., судовий збір у сумі 9 809,24 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 07.10.2016 року.

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.10.2016
Оприлюднено12.10.2016
Номер документу61870324
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6872/16

Рішення від 03.10.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 12.09.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 18.08.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні