ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.10.16 Справа № 904/7176/16 За позовом Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпродзержинської міської ради, м. Кам'янське Дніпропетровської області
до товариства з обмеженою відповідальністю "Комербудавтотех", м. Кам'янське Дніпропетровської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: комунальне підприємство "Дорожник", м. Кам'янське Дніпропетровської області
про стягнення 14 917,78 грн. та виселення з орендованого майна
Суддя: Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №04-01/2500 від 10 серпня 2016 року, головний спеціаліст-юрисконсульт
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: не з'явився
С У Т Ь C П О Р У :
Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради звернувся до господарського суду із позовом, яким з урахуванням заяви про зміну предмету позову (вх. №60971/16 від 04.10.2016) просить:
- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Комербудавтотех" неустойку у розмірі 14 917,78 грн. за період з 01.02.2015 по 12.08.2016;
- виселити ТОВ "Комербудавтотех" з орендованого нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, загальною площею 24,0 кв.м. за адресою: вул. Тритузна (Петровського), 176 в м. Кам`янське (Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна б/н від 01 серпня 2012 року. Позивач зазначає, що договір оренди припинив свою дію 30.06.2015, за місяць до закінчення терміну дії договору оренди орендар не повідомив орендодавця про намір продовжувати договірні відносини. В свою чергу, орендодавцем на адресу відповідача направлені листи № 02-08/1106 від 30.04.2015, №02-08/1773 від 08.07.2015, №02-08/1337 від 21.04.2016 про те, що договір оренди на новий термін продовжуватись не буде. В порушення умов договору оренди орендар після закінчення дії договору орендоване приміщення не звільнив, в порядку, установленому договором орендодавцю не повернув, у зв'язку з чим позивачем нарахована неустойка в розмірі подвійної орендної плати за період з 01.09.2015 по 12.08.2016 у сумі 14 917,78грн.
Відповідач у судові засідання 14.09.2016 та 04.10.2016 призначені для розгляду справи не з'явився, явку повноважного представника не забезпечив, відзиву на позов та інших витребуваних господарським судом документів не надав, про день, час, місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Направлена судом на адресу відповідача ухвала про порушення провадження повернута підприємством зв'язку з відміткою: "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до роз'яснень Вищого господарського суду України, викладених в інформаційному листі № 01-8/482 від 13.08.2008, до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
За змістом підпункту 3.9.1. пункту 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 (із змінами та доповненнями) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Одночасно, застосовуючи відповідно до ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Третя особа у судові засідання 14.09.2016 та 04.10.2016 призначені для розгляду справи не з'явилася, явку повноважного представника не забезпечила, відзиву на позов та інших витребуваних господарським судом документів не надала, про день, час, місце розгляду справи повідомлений належна чином
Суд вважає, що відповідач та третя особа не скористались своїм правом на участь у судовому засіданні та вважає можливим розглянути справу за відсутності представників відповідача та третьої особи, оскільки останні повідомлені про час та місце судового засідання належним чином, а матеріали справи містять достатньо документів необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.
Відповідно до п.3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Розгляд справи був відкладений з 14 вересня 2016 року на 04 жовтня 2016 року.
У судовому засіданні 04 жовтня 2016 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
01 серпня 2012 року між Фондом комунальної власності м. Дніпродзержинська міської ради (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Комербудавтотех" (орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Дніпродзержинська (далі -договір), відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар бере в строкове платне користування комунальне нерухоме майно (надалі - майно), нежитлове приміщення площею 24,0 м.кв., розташоване за адресою: вул. Петровського,176 в на першому поверсі двоповерхової нежитлової будівлі, що перебуває на балансі комунального підприємства "Дорожник" (далі - балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку (станом на 04.07.2012 ) і становить 39 000,00грн.
Майно передається в оренду з метою: розміщення офісу (п. 1.2. договору).
Стан майна на момент укладання договору - задовільний, визначається в акті приймання - передавання (п. 1.3. договору).
Цей договір укладено строком на два роки одинадцять місяців, що діє з 01 серпня 2012 року до 30 червня 2015 року включно (п. 10.1 договору).
Пунктом 10.4 договору передбачено, що орендар, який належним чином виконував обов'язки за договором оренди має право на продовження терміну його дії. За місяць до закінчення терміну договору оренди орендар для одержання дозволу на пролонгацію договору оренди нерухомого майна надає орендодавцю наступні документи:
- заяву на пролонгацію договору;
- копію договору страхування орендованого приміщення на ризик випадкової загибелі або пошкодження об'єкту оренди;
- копії дозволів на проведення робіт відповідних служб;
- інші документи, передбачені законодавством.
У договорі на новий термін можуть бути передбачені зміни на підставі рішень органів місцевого самоврядування, інших нормативних актів відповідно до чинного законодавства.
У разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем (орендодавцю або балансоутримувачу). У разі, якщо орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження. (п. 10.9 договору).
Згідно п.10.10 договору майно вважається поверненим орендодавцю/ балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передавання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря.
Якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки в розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення (п. 10.11. договору).
Умови передачі орендованого майна орендарю врегульовано розділом 2 договору.
Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається територіальна громада м. Дніпродзержинська, а орендар користується ним протягом строку оренди. Передача майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у звіті про незалежну оцінку. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на орендаря.
На виконання умов договору комунальне підприємство "Дорожник" передало, а орендар - товариство з обмеженою відповідальністю "Комербудавтотех" прийняло в тимчасове користування (в оренду) вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 24,0 кв.м., розташоване за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Петровського, 176 (ОСОБА_1 прийому-передачі від 01.09.2009, а.с.19).
На момент прийому-передачі об'єкт знаходиться з задовільному стані.
Відповідальність за використання об'єкту відповідно до умов договору несе орендар, контроль здійснює балансоутримувач.
За змістом пункту 3.2 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затвердженої рішенням міської ради і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку серпень 2012р. 523,61 грн. з урахуванням індексу інфляції за 06 місяць 2012р. індекс -1,000. Орендна плата за перший місяць оренди - серпень 2012 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за серпень 2012 р.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.4 договору).
Відповідно до п. 3.7 договору орендна плата перераховується до міського бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 70% та 30% відповідно:
- не пізніше останнього дня місяця за який здійснюється нарахування. В разі відсутності індексу інфляції за розрахунковий місяць перерахування здійснюються в сумі орендної плати визначеної в попередньому місяці (перший місяць оренди - в сумі орендної плати визначеною за результатами конкурсу) та до 20 числа місяця наступного за розрахунковим перераховується скоригована частина суми орендної плати визначена з урахуванням офіційно опублікованого індексу інфляції за розрахунковий місяць;
- сума заборгованості по орендній платі, яка виникла на перше число місяця слідуючого за розрахунковим підлягає корегуванню на індекс інфляції.
У разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість з орендної плати, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до міського бюджету та балансоутримувачу (п. 3.11 договору).
30.04.2015 позивач направив на адресу відповідача лист за вих. №02-08/1106 про умови пролонгації договору оренди, в якому зазначено, що у разі якщо договір лонгуватися не буде, приміщення повинно бути звільнене 30.06.2015 відповідно до акту приймання-передачі, після чого буде запропоноване для укладання договору оренди в т.ч. на конкурсних засадах.
08.07.2015 позивач звернувся до відповідача з претензією вих. 02-08/1773 про погашення заборгованості з орендної плати та звільнення орендованого приміщення (а.с.20).
15 липня 2015 року позивач звернувся до відповідача з претензією №02-98/1853, якою повідомив відповідача про закінчення терміну дії договору оренди 30.06.2015 та про те, що у зв'язку із систематичним порушенням умов договору оренди на новий строк договір оренди продовжуватися не буде. Позивач вимагав у п'ятиденний строк з моменту отримання претензії сплатити заборгованість у сумі 6 489,24грн., звільнити приміщення та передати відповідно до діючого законодавства. Претензія була направлена за місцем державної реєстрації відповідача, а саме: м. Дніпродзержинськ, вул. Клари Цеткін,138, однак поштове відправлення повернулося на адресу позивача.
21.04.2016 позивач повторно звернувся до відповідача з претензією вих. 02-08/1337 про погашення заборгованості з орендної плати та звільнення орендованого приміщення (а.с.20).
Відповідач доказів належного виконання своїх зобов'язань по договору оренди щодо повернення об'єкту нерухомого майна з оренди на час розгляду спору до господарського суду не надав, наведені позивачем обставини не спростував.
Позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань щодо повернення орендованого майна в строки, встановлені договором та законом, у зв'язку з чим нарахував та просить стягнути неустойку у розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення у сумі 14 917,78 грн. за період з 01.09.2015 по 12.08.2016.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", який розповсюджується на спірні правовідносини, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Відповідно до ч. 1 ст. 763 ЦК України, договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Враховуючи наведені вище положення законодавства та умови договору щодо підстав припинення терміну дії договору, строк дії договору оренди припинив свою дію 30.06.2015.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст.193 ГК України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України та п.7 ст.193 Господарського кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Обов'язок відповідача у разі припинення або розірвання договору повернути протягом трьох робочих днів за актом прийому-передачі майно передбачає пункт 10.9 розділу 10 договору.
В установлений договором оренди строк відповідач свої зобов'язання з повернення майна не виконав.
Отже, заявлені позивачем вимоги про виселення ТОВ "Комербудавтотех" з орендованого нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, загальною площею 24,0 кв.м. за адресою: вул. Тритузна (Петровського), 176 в м. Кам`янське (Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області є правомірними та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 785 ЦК України, якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Законодавством, що регулює орендні правовідносини, встановлено можливість стягнення неустойки за весь час прострочення виконання зобов'язання щодо повернення об'єкта оренди після закінчення строку дії договору (Такої правової позиції дотримується Верховний Суд України у постанові від 18.04.2011 у справі № 30/191).
Неустойка, передбачена нормою ст. 785 Цивільного кодексу України, є засобом забезпечення виконання зобов'язань, метою якого являється захист інтересів орендодавця в разі неповернення орендованого майна після закінчення строку дії договору або його дострокового розірвання, розмір якої ставиться в залежність не від наявності або відсутності завданих орендодавцю збитків, а від строку такого безпідставного користування майном.
Наведена правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого господарського суду України по аналогічним справам, а саме: в постанові від 30 липня 2013 року по справі №901/711/13-г, постанові від 01 серпня 2013 року по справі № 910/834/13, постанові від 18 липня 2013 року по справі № 5004/1128/12.
Акт приймання - передачі орендованого майна в установленому порядку не складено, майно позивачу, як власнику, після припинення дії договору оренди, відповідач не повернув.
За змістом пункту 10.11 договору якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки в розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення.
Позивач нарахував та просить стягнути неустойку за несвоєчасне повернення орендованого майна за загальний період з 01.09.2015 по 09.08.2016 у сумі 14 917,78 грн.
Враховуючи, що невиконання відповідачем своїх зобов'язань щодо повернення орендованого майна орендодавцю після закінчення строку дії договору оренди має місце, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення неустойки за період з 01.09.2015 по 09.08.2016 у сумі 14 917,78 грн.
Отже, позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати у справі підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 1, 33, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Комербудавтотех" (51933, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Клари Цеткін, буд.138, ЄДРПОУ 19441327) на користь Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан ОСОБА_2, буд.2, ЄДРПОУ 20268696; р/р 37110024002550 банк ГУДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпродзержинськ код 20268696 МФО 805012) неустойку у розмірі 14 917,78 грн., витрати пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 2 756,00грн., про що видати наказ.
Виселити товариство з обмеженою відповідальністю "Комербудавтотех" (51933, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Клари Цеткін, буд.138, ЄДРПОУ 19441327) з орендованого нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, загальною площею 24,0 кв.м. за адресою: вул. Тритузна (Петровського), 176 в м. Кам`янське (Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області, про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.М.Євстигнеєва
Повне рішення складено, - 10.10.2016.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2016 |
Оприлюднено | 12.10.2016 |
Номер документу | 61881185 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні