справа № 278/1712/16-ц
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2016 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Максименко М.С., розглянув цивільну справу за заявою товариства з обмеженою віддповідальністю "Українська факторингова компанія" до Корольовського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції про звільнення майна з-під арешту, -
В С Т А Н О В И В :
Направленим до суду позовом представник позивача просив ухвалити рішення, яким звільнити з-під арешту земельну ділянку № 43 площею 1 900 кв.м., що знаходиться за адресою: с. Двірець Житомирського району Житомирської області, що був накладений постановою державного виконавця Корольовського відділу ДВС Житомирського міського управління юстиції 20 грудня 2010 року.
В обґрунтування позову представник позивача вказав, що позивач як іпотекодержатель має пріоритет права на задоволення забезпечених іпотекою вимог за рахунок предмета іпотеки, тобто вищевказаної земельної ділянки, а наявність арешту на такий об'єкт нерухомості унеможливлює вчинення позивачем заходів щодо задоволення вимог кредитора за рахунок предмета іпотеки.
Сторони в судове засідання не з'явились, проте від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, проти заочного розгляду справи не заперечував. В свою чергу підстави неявки в судове засідання представника відповідача суду невідомі, хоча він був завчасно та належним чином повідомлений про день та час слухання справи. За таких обставин, зважаючи на відсутність будь-яких даних про причини неявки в судове засідання представника відповідача, належне сповіщення останнього про день та час розгляду, беручи до уваги той факт, що представник позивача не заперечує проти заочного порядку розгляду даної справи, суд вважає за можливе відповідно до положень ст. ст. 224, 225 ЦПК України провести судове засідання за правилами заочного розгляду справи.
Дослідив матеріали справи судом встановлені наступні фактичні обставини справи і відповідно ним правовідносини.
10 квітня 2008 року між ВАТ "ОСОБА_1 Аваль" та ОСОБА_2 укладено кредитний договір № 014/0911/85132081, згідно умов якого останньому мали видатись кошти в сумі 23 000,00 доларів США для придбання нерухомості - земельну ділянку площею 1 900 кв.м., що знаходиться за адресою: с. Двірець Житомирського району Житомирської області (а.с.5-9).
14 квітня 2008 року між підписантами вищевказаного правочин укладено також договір іпотеки (а.с.10-11), яким забезпечились вимоги ВАТ "ОСОБА_1 Аваль" за названим вище кредитним договором.
Предметом даного договору є земельна ділянка № 43 площею 1 900 кв.м., що знаходиться за адресою: с. Двірець Житомирського району Житомирської області, кадастровий номер: 1822086500:06:001:0105, цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд. Також, зі змісту цього правочину убачається, що вказана земельна ділянка належить ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу укладеного між ним та ОСОБА_3 (п.1.2 Договору іпотеки).
26 травня 2016 року між ПАТ "ОСОБА_1 Аваль" та ПАТ "Вектор Банк" укладено договір про відступлення права вимоги № 114/19 згідно якого первісний кредитор передає (відступає) новому кредиторові за плату права вимоги до боржників, вказаних у реєстрі боржників (а.с.12-15). Крім цього, між сторонами даного правочину 27 травня 2016 року також укладено договір про відступлення прав за договорами іпотеки (а.с.16), зокрема і за тим, що був укладений між ВАТ "ОСОБА_1 Аваль" та ОСОБА_2 (а.с.17).
26 травня 2016 року між ПАТ "Вектор Банк" та позивачем у даній справі укладено договір відступлення права вимоги № 2 (а.с.18-19) відповідно до умов якого первісний кредитор передає новому кредиторові за плату права вимоги до боржників, вказаних у реєстрі боржників (а.с.20), серед яких, в свою чергу, є ОСОБА_2 27 травня 2016 року між ПАТ "Вектор Банк" та ТОВ "Українська факторингова компанія" укладено договір про відступлення прав за договорами іпотеки, серед яких і укладений між ВАТ "ОСОБА_1 Аваль" та ОСОБА_2 (а.с.22).
Як убачається з наданої представником позивача інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_2 від 4 липня 2016 року (а.с.23) на все належне останньому майно постановою Корольовського відділу ДВС Житомирського міського управління юстиції про відкриття провадження від 20 грудня 2010 року накладено обтяження у вигляді арешту нерухомого майна.
Проаналізував правовідносини, що склались між сторонами у даній справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.
Як роз'яснив судам у пункті 2 Постанови Пленуму № 5 від 3 червня 2016 року "Про судову практику в справах про зняття арешту з майна" Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, позов про зняття арешту з майна може бути пред'явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно). Відповідачами в справі є боржник, особа, в інтересах якої накладено арешт на майно, а в окремих випадках - особа, якій передано майно, якщо воно було реалізоване. Як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, має бути залучено відповідний орган державної виконавчої служби, а також відповідний орган доходів і зборів, банк та іншу фінансову установу, які у випадках, передбачених законом, виконують судові рішення. У спорах про зняття арешту з майна, яке є предметом застави (іпотеки) або придбано за рахунок кредиту, який не погашено, в якості третіх осіб у встановленому законом порядку залучаються заставодержатель (іпотекодержатель) або кредитор.
Як убачається із суб'єктного складу сторін у даній справі і який визначений позивачем, відповідачем у ній виступає Корольовський відділ Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції. Такий відповідач, на переконання суду і враховуючи позицію ВССУ з даного приводу, не є належним відповідачем за позовом, що розглядається, тобто у даному випадку на є правозобов'язаним суб'єктом матеріальних правовідносин. В свою чергу, право як на вибір суб'єкта цивільно-правових відносин, зокрема відповідача, так і на його заміну в ході розгляду справи згідно приписів процесуального закону покладене виключно на позивача (ст. 33 ЦПК України).
За таких фактичних обставин справи суд резюмує, що позов не підлягає до задоволення, у зв'язку з його пред'явленням до неналежного відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 10-11, ст. 60, ст. 212-215, 224-226 ЦПК України, ПП ВССУ № 5 від 3 червня 2016 року, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову - відмовити.
Рішення суду вступає в законну силу після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Житомирської області через Житомирський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
суддя Є.О. Грубіян
Суд | Житомирський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2016 |
Оприлюднено | 13.10.2016 |
Номер документу | 61892439 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Житомирський районний суд Житомирської області
Грубіян Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні