ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" вересня 2016 р.Справа № 922/2953/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Васильєвой Л.О.
розглянувши справу
за позовом Чугуївська міська рада Харківської області, м. Чугуїв до Приватне АТ "Агва - Інтерком", м. Харків про стягнення коштів та розірвання договору за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, довіреність № 02.02-34/1147 від 01.06.2016 року;
відповідача - не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Чугуївська міська рада Харківської області (позивач) звернувся до господарського суду Харківської області із позовом до Приватне АТ "Агва - Інтерком" (відповідач) про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 61932,54 грн. та розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.09.2007 року. Судові витрати просить суд покласти на відповідача.
Позовні вимоги обгрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за договором оренди земельної ділянки від 10.09.2007 року в частині повного та своєчасного їх виконання.
28.09.2016 року позивач надав через канцелярію суду документи для долучення до матеріалів справи.
Представник позивача в судовому засіданні 28.09.2016 року позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у призначене судове засідання 28.09.2016 року не з'явився, витребувані судом документи не надав, про причину неявки на час розгляду справи суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Ухвала господарського суду про порушення провадження у справі була повернута 21.09.16р. до суду із довідкою органу зв'язку "не существует".
Згідно п.п. 4.1.1 п.4.1. Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 1149 від 12.12.2007р. нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку) місцевої - Д+2, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання.
Відповідно до п. 4.2. Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №1149 від 12.12.2007р. при пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 4.1 нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Судом перевірено адресу відповідача, згідно з наданого позивачем ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 06.10.14 року, місцезнаходження відповідача - 61075, м. Харків, вул. Северіна Потоцького (вул. 17 Партз'їзду), буд. 38-А, та встановлено, що саме на цю адресу надсилались процесуальні документи, а позивачем було надіслано позовну заяву та додані до неї документи.
Відповідно до вимог ч. 1,3 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Як визначено у п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто, адресою, яка була повідомлена стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації-адресою, зазначеною в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат був повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Зважаючи на те, що ухвала суду про порушення провадження у справі була направлена на адресу відповідача, вказану у Витягу з ЄДР і повернута поштою 21.09.16р. із посиланням на "не существует" (а.с. № 40-43), суд приходить до висновку про те, що відповідач є таким, що був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Крім того, відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Враховуючи те, що норми ст. 65 ГПК України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч.3 ст.129 Конституції України, - визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
Справа розглядається за наявними матеріалами у справі згідно ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.
10 вересня 2007 року між Чугуївською міською радою Харківської області (Позивач) та Приватним акціонерним товариством "Агва - Інтерком" (відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки.
Вказаний договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Чугуївському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Держкомземі України" в Державному реєстрі земель 17.12.2007 року за № 040768200075.
Відповідно до п. 1 договору, позивач надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 6312000000:27:001:0006, яка знаходиться по вулиці Б. Хмельницького, 60-А в м. Чугуєві Харківської області, площею 2,4620 га, з метою обслуговування будівель та споруд. На підтвердження передачі земельної ділянки в оренду сторонами складено акт про передачу та прийом земельної ділянки від 17.12.2007 року.
Згідно з п.11 договору, орендна плата вноситься орендарем щомісячно рівними частками протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Відповідно до п.п. 9,10 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у сумі 9067,97 у розмірі 1 % (одного) відсотка до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка у 2007 році складала 906 796 грн. 77 коп.
Розмір нормативної грошової оцінки землі щорічно індексується.
На підставі податкової декларації з плати за землю за 2015 рік, поданої ПрАТ "Агва-Інтерком", платником податку самостійно обчислено суми орендної плати за землю. Так, розмір щомісячного платежу у 2015 році становив 5181,33 грн.
Відповідно до розрахунку податкового боргу, наданого Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області, вих. 162/9/20-29-17 від 15.05.16 р., Приватне акціонерне товариство "Агва-Інтерком" має заборгованість з орендної плати за землю за період січень-грудень 2015 року у сумі 61 932, 54 грн.
31 травня 2016 року позивачем на 3 різні адреси відповідача, зазначені в ЄДРПОУ, податковій декларації з орендної плати за землю та у договорі оренди, направлено претензію про виконання умов договору, вих. №0-02-34-082 від 24.05.2016р., яку було повернуто за закінченням строків зберігання.
Товариством частково погашено суму заборгованості за січень 2015 року у розмірі 243,34 гривні.
Втім, орендарем було порушено умови договору та припинено сплату орендної плати за землю, внаслідок чого утворилась заборгованість, що і стало підставою для звернення позивача до суду з відповідною позовною заявою.
Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договір та інші правочини та юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт господарювання (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вичинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкту (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо) або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язків.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч.7 ст.179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір, є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом та припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених законом або договором, а згідно ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно з ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не припустив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до статей 13, 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесені орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.
Відповідно до статті 284 Господарського кодексу України, орендна плата є істотною умовою договору оренди.
Пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Відповідно до пункту 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлені частиною 2 статті 285 Господарського кодексу України.
Відповідно до п. 14.1.147 ст. 9 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до п. 288.4, 288.4. розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п. 11 договору, орендна плата вноситься орендарем щомісячно рівними частками протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Відповідно до п.п. 9,10 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у сумі 9067,97 у розмірі 1 % (одного) відсотка до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка у 2007 році складала 906 796 грн. 77 коп.
Розмір нормативної грошової оцінки землі щорічно індексується.
Згідно зі ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації за поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно зі ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Станом на момент розгляду справи, відповідач не сплатив 61932,54 грн. заборгованості та не надав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленого боргу.
Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до вимог статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Враховуючи, що відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, статей 193, 198 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно вимогам закону, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, приймаючи до уваги викладені обставини, та враховуючи те, що відповідач не надав суду жодного документу, який би підтверджував сплату заборгованості за договором оренди у сумі 61932,54 грн., суд вважає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 61932,54 грн. заборгованості з орендної плати, правомірними та обґрунтованими, такими, що не спростовані відповідачем, тому такими, що підлягають задоволенню.
За змістом ст. 193 ГК України, ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається; зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 3 статті 509 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У пункті 41 договору встановлено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором тощо.
Відповідно до п. 2.19. Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" при цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Положеннями п. 2.20. Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачено, що вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
У відповідності до положень п. 2.23. Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с. № 22), а саме відповідно до розрахунку податкового боргу, наданого Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області, вих. 162/9/20-29-17 від 15.05.2016 р., Приватне акціонерне товариство "Агва-Інтерком" має заборгованість з орендної плати за землю за період січень - грудень 2015 року у сумі 61 932, 54 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність позивачем своїх вимог, а тому приходить до висновку про наявність законних підстав для розірвання договору оренди.
Зважаючи на вищевикладене позовні вимоги є законними, обгрунтованими, доведеними позивачем, не спростованими відповідачем, тому є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, судові витрати у даній справі покладаються на відповідача повністю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 142-145 Конституції України, ст. 32 Закону України "Про оренду землі", статтями 285-288 Податкового кодексу України, статтями 509, 525, 526, 530, 610, 614, 628, 629, 759, 792 Цивільного кодексу України, статтями 173, 286 Господарського кодексу України; ст.ст. 1, 4, 12, 32, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "АГВА - ІНТЕРКОМ" (61075, м. Харків, вул. Северина Потоцького (17 Партз'їзду), буд. 38А, код ЄДРПОУ 23919668) на користь Чугуївської міської ради Харківської області (63503, м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 35а, код ЄДРПОУ 21227883, р/р 33210812700020, отримувач Чугуївське УДКСУ Харківської обл. код ЄДРПОУ 37792204, банк отримувача : ГУДКСУ в Харківськів області, МФО 851011) заборгованості з орендної плати за землю у сумі 61932,54 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 10.09.2007 року між Чугуївською міською радою Харківської області та Приватним акціонерним товариством "АГВА-ІНТЕРКОМ", що зареєстрований у Чугуївському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК при Держкомземі України", запис у Державному реєстрі земель №040768200075 від 17.12.2007р.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "АГВА - ІНТЕРКОМ" (61075, м. Харків, вул. Северина Потоцького (17 Партз'їзду), буд. 38А, код ЄДРПОУ 23919668) на користь Чугуївської міської ради Харківської області (63503, м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 35а, код ЄДРПОУ 21227883, р/р 35412001022241 ГУДКУ в Харківській області МФО 851011) судовий збір в розмірі 2756,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 03.10.2016 р.
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2016 |
Оприлюднено | 13.10.2016 |
Номер документу | 61902126 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Шарко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні