Рішення
від 05.10.2016 по справі 910/27328/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.10.2016Справа №910/27328/15 Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" до Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) про зобов'язання вчинити дії, за участю представників позивача - Джуган М.В., довіреність №б/н від 01.08.2016 р., відповідача - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) про зобов'язання останнього вчинити дії, а саме: надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (власників)/кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED), у тому числі кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) засновника (засновників) Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED), якщо засновник - юридична особа, а саме: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта або паспортного документа.

Судом встановлено, що відповідач по справі - Приватна компанія з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED), яка знаходиться на Кіпрі є нерезидентом, який не має свого представництва на території України.

Враховуючи, що Кіпр являється підписантом Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Гаага, 1965 року (далі - Конвенція, 1965), яка є чинною в Україні згідно з Законом України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" від 19.10.2000 № 2052-ІІІ, суд дійшов висновку, що для належного та своєчасного повідомлення відповідача про розгляд даної справи судові документи підлягають надісланню безпосередньо поштою особам, які перебувають за кордоном, відповідно ст. 10 Конвенції, згідно положень якої, якщо запитувана держава не заперечує, то ця Конвенція не обмежує можливості надсилати судові документи безпосередньо поштою особам. При цьому документи, що підлягають врученню відповідачу згідно з дорученням Господарського суду міста Києва, слід складати та вручати в нотаріально засвідченому перекладі на англійську мову.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.10.2015року порушено провадження у справі, призначено до розгляду на 25.07.2016 року та зупинено провадження у справі №910/27328/15 до 24.07.2016 року у зв'язку із необхідністю вручення документів відповідачу, який є нерезидентом, який знаходиться на території Кіпру.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 25.07.2016 року судом виправлено описки, допущені в ухвалі господарського суду міста Києва від 25.07.2016 року у справі № 910/27328/15, вказавши правильну дату призначення справи до розгляду - " 05.10.16 о 14:10 год." та зазначити в резолютивній частині вказаної ухвали п.5 "Зупинити провадження у справі №910/27328/15 до 04.10.2016 року".

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 05.10.2016, не з'явився, про поважні причини неявки суд не повідомив, вимоги ухвали суду від 23.10.2015 не виконав.

Водночас, про час та місце судового розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином шляхом вручення процесуальних документів безпосередньо поштою.

За Конвенцією, 1965, яка згідно із статтею 9 Конституції України є частиною національного законодавства, зокрема, судове рішення не може бути винесено, поки не буде встановлено, що судовий документ було вручено або доставлено особисто відповідачеві і це було здійснено в належний строк, достатній для здійснення захисту.

У випадку, передбаченому частиною другою статті 15 Конвенції, суд може постановити рішення, якщо з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців.

Водночас судом також враховано, що відповідно до положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року (далі - Конвенція, 1950) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004 та інші).

Суд також зазначає, що відкладення розгляду, можливість якого передбачена статтею 77 Господарського процесуального кодексу України, є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Оскільки судом не встановлено обставин, які б перешкоджали вирішенню спору в судовому засіданні 05.10.2016 за відсутності відповідача, суд вважає відкладення розгляду справи недоцільним і таким, що суперечить принципу розумності строку вирішення спору.

Отже, зважаючи на наведене, враховуючи приписи пункту 1 статті 6 Конвенції, 1950, частини другої статті 15 Конвенції, 1965, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті в судовому засіданні 05.10.2016 без участі представника відповідача відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи відповідачем не надано.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач - Приватна компанія з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) заснована та зареєстрована в республіці Кіпр, є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" (позивача) та володіє 100% статутного капіталу.

25 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» від 14.10.2014 року № 1701 -V11 (далі - Закон № 17(Л -V11).

Зазначеним Законом внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі по тексту також - Закон про реєстрацію), Господарського кодексу України, а також Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно вказаних змін, Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» доповнено ч. 1 ст. 1, змінено абз. 8 ч. 2 ст. 17, доповнено ч. 2 ст. 19) змінено абз. 6 ч. 1 ст. 24. доповнено абз. 6 ч. 1 ст. 27 цього закону.

Зазначеними змінами передбачається внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) інформації про: кінцевого вигодоодержувача юридичної особи; кінцевого вигодоодержувача її засновника, якщо засновник юридична особа; структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає можливість встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону про реєстрацію, зазначена вище інформація включається засновником (засновниками) або уповноваженою ними особою до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.

Згідно статі 64-1 Господарський кодекс України, підприємства, крім державних та комунальних підприємств, зобов'язані встановлювати свого кінцевого вигодоодержувача, регулярно оновлювати і зберігати інформацію про нього та надавати її державному реєстратору у випадках та в обсязі, передбачених законом: термін «кінцевий вигодоодержувач» розуміється у значенні, що вживається в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму».

Відповідно до п. 6. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму зброї масового знищення» кінцевий бенефіціарний власник (контролер) - фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб, на утримання або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб, що здійснюються, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма активами чи їх значною частиною, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування, а також вчинення правочинів, які надають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління, або яка має можливість здійснювати вплив шляхом прямого або опосередкованого (через іншу фізичну чи юридичну особу) володіння однією особою самостійно або спільно з пов'язаними фізичними та/або юридичними особами часткою в юридичній особі у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі; вигодоодержувач - особа, на користь або в інтересах якої проводиться фінансова операція.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № № 1701 -VIІ встановлено, що юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, зобов'язані подати державному реєстру відомості про свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера), у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) їх засновника (учасника), якщо засновник (учасник) - юридична особа, або про відсутність такого кінцевого бенефіціарного власника (контролера) упродовж десяти місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Враховуючи те, що Закон №17011-VII набрав чинності 25 листопада 2014 року, у позивача виникло зобов'язання подати державному реєстратору відомості про кінцевого вигодонабувача/кінцевого бенефіціарного власника (контролера) в строк до 25 вересни 2015 року.

На даний час позивач не володіє інформацією про кінцевого вигодоодержувача, а учасник товариства - відповідач у справі не повідомляє цю інформацію на запит позивача.

Статтею 65 Господарського кодексу України передбачено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства, який діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Відповідно до ст. 11.4 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго", його директор є виконавчим органом Товариства, призначеним у відповідності з вимогами статті 65 ГПК України.

З метою забезпечення внесення до Єдиного державного реєстру інформації про Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго", яка передбачена положеннями Закону № 1701 -VII, директор Товариства звернувся до Ради Директорів Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) листом від 05.05.2015 року, яким просив надати інформацію стосовно зареєстрованих акціонерів-фізичних осіб/кінцевих бенефеціарних власників Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго".

У разі відсутності такої інформації, просив звернутись до акціонерів з метою її отримання. Згідно з повідомленням про вручення, відповідач вказаний лист (запит) отримав. Однак, на даний час відповідач не надав відповідь на лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" щодо надання інформації стосовно зареєстрованих кінцевих вигодоодержувачів.

Так, відповідно до ст. 117 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства зобов'язані: додержуватися установчого документа товариства та виконувати рішення загальних зборів: виконувати свої зобов'язання перед товариством, у тому числі ті, що пов'язані з майновою участю, а також робити вклади (оплачувати акції) у розмірі, в порядку та засобами, що передбачені установчим документом; не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства; учасники господарського товариства можуть також мати обов'язки, встановлені установчим документом товариства та законом.

В свою чергу, відповідно до вимог ч. 3 ст. 88 Господарського кодексу України та ст. 11 Закону України «Про господарські товариства» учасники господарського товариства зобов'язані додержуватися вимог установчих документів товариства, виконувати рішення його органів управління, нести інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, іншими законами та установчими документам товариства.

Відповідно до п. 3.4. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" учасники Товариства зобов'язані: додержуватись положень установчих документів Товариства; внести свої внески в порядку, що встановлений Статутом Товариства; не розголошувати конфіденційну інформацію про діяльність Товариства: вносити додаткові внески у випадках, розмірі, формі, що визначаються рішенням органу Товариства; всебічно сприяти Товариству у його діяльності; своєчасно проінформувати адміністрацію Товариства про зміни у внутрішній структурі, організації тощо.

Враховуючи приведені правові норми, бездіяльність Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) свідчить про порушення ст. 117 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 88 Господарського кодексу України, ст. 11 Закону України «Про господарські товариства», п. 3.4. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" його учасником.

Відповідно до ст. 1.1. Статуту, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" створене і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України.

Товариство набуло статус юридичної особи з дня його державної реєстрації, керується в своїй діяльності чинним законодавством України, у тому числі, міжнародними договорами та міжурядовими угодами, Цивільним кодексом України. Господарським кодексом України, Земельний кодекс України, Податковий кодекс України, Законом України «Про господарські товариства», Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" (ст. 1.3. Статуту).

Відповідно до ст. 4.1. Статуту, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" метою господарської діяльності товариства є отримання прибутку.

Відповідно до ст. 3.3. Статуту відповідач має право на прийняття участі в управління справами Товариства, якому кореспондує обов'язок приймати таку участь, якщо того вимагає закон. В свою чергу ст. 3.4. Статуту на відповідача покладається прямий обов'язок всебічного сприяння Товариства в його діяльності.

Враховуючи те, що обов'язок встановлення кінцевого вигодоодержувача встановлюється законом, а товариство немає змоги отримати таку інформацію, крім як від свого учасника, відповідно Приватна компанія з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) яка зобов'язана повідомити цю інформацію на запит товариства, однак ухиляється від виконання зобов'язання.

Таким чином, бездіяльність відповідача порушує права позивача на отримання інформації щодо кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) засновника (засновників) відповідача, який є учасником та власноиком 100% капіталу Товариства позивача та унеможливлює виконання позивачем вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» від 14.10.2014 року № 1701 -V11, а тому вимоги позивача про зобов'язання відповідача вчинити дії, а саме: надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (власників)/кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED), у тому числі кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) засновника (засновників) Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED), якщо засновник - юридична особа, а саме: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта або паспортного документа є обґрунтованими та позов підлягає задоволенню.

Судові витрати відповідно до вимог статті 49 ГПК України підлягають стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Приватну компанію з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) (реєстраційний номер НЕ 212972 Андреа Армефті, 3, 3080, Лімассол, Кіпр (Andrea Armefti, 3, 3080 Limassol Cyprus) вчинити дії, а саме: надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" (04071, м. Київ, вул.. Хорива, буд. 41-Б, код 32209888) інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (власників)/кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED), у тому числі кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) засновника (засновників) Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED), якщо засновник - юридична особа, а саме: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта або паспортного документа.

Стягнути з Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "ЮМА ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" (JUMA INVESTMENTS LIMITED) (реєстраційний номер НЕ 212972 Андреа Армефті, 3, 3080, Лімассол, Кіпр (Andrea Armefti, 3, 3080 Limassol Cyprus) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Енерго" (04071, м. Київ, вул. Хорива, буд. 41-Б, код 32209888) 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. судового збору.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 10.10.2016р.

Суддя С.О. Чебикіна

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.10.2016
Оприлюднено17.10.2016
Номер документу61931336
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/27328/15

Рішення від 05.10.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 03.08.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні