Справа № 357/5847/16-ц Головуючий у І інстанції Кошель Л. М. Провадження № 22-ц/780/5488/16 Доповідач у 2 інстанції Матвієнко Ю. О. Категорія 22 06.10.2016
УХВАЛА
Іменем України
06 жовтня 2016 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
Головуючого - судді : Матвієнко Ю.О.,
суддів : Мельника Я.С., Олійника В.І.,
при секретарі Бобку О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Київської області цивільну справу за апеляційною скаргою Фермерського господарства «Чудова Марка» на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 02 серпня 2016 року у справі за позовом Селянського фермерського господарства «Горизонт-2» до ОСОБА_2, Фермерського господарства «Чудова Марка», треті особи: приватний нотаріус Білоцерківського міського нотаріального округу Губенко Тетяна Анатоліївна, Управління Держгеокадастру у Білоцерківському районі, про визнання недійсним договору оренди землі та скасування його державної реєстрації,
ВСТАНОВИЛА:
В травні 2016 року СФГ «Горизонт-2» звернулось до суду з вищевказаним позовом та просило ухвалити рішення про його задоволення, посилаючись на те, що 05 листопада 2012 року між СФГ «Горизонт-2» та ОСОБА_2 було укладено договір № 102 оренди земельної ділянки загальною площею 1,6702 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району, строком на п'ять років, предметом якого є вищевказана земельна ділянка.
26 листопада 2012 року вказаний договір оренди землі був зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Білоцерківському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 322040004006503.
Однак, 19 травня 2016 року з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно позивачу стало відомо, що 10 травня 2016 року приватним нотаріусом Білоцерківського міського округу Київської області Губенко Т.А. здійснено державну реєстрацію договору оренди землі № б/н від 06 травня 2016 року, укладеного між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «Чудова Марка», предметом якого є та сама земельна ділянка площею 1,6702 га, яка перебуває в користуванні позивача.
Укладений 06 травня 2016 року між відповідачами договір оренди земельної ділянки, яка перебуває у користуванні позивача на підставі чинного договору оренди від 05 листопада 2012 року, суперечить діючому законодавству та порушує його права, в зв'язку з чим позивач просив визнати цей договір оренди земельної ділянки недійсним та скасувати його державну реєстрацію.
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 02 серпня 2016 року позов задоволено.
Визнано недійсним договір оренди землі від 06 травня 2016 року, укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «Чудова Марка», предметом якого є земельна ділянка площею 1,6702 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району.
Скасовано державну реєстрацію договору оренди землі від 06 травня 2016 року, укладеного між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «Чудова Марка», земельної ділянки площею 1,6702 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району, який було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Білоцерківського міського нотаріального округу Губенко Т.А. 10.05.2016 року, індексний номер 29586975, номер запису про інше речове право 14492174.
Стягнуто з ОСОБА_2 та Фермерського господарства «Чудова Марка» на користь Селянського фермерського господарства «Горизонт-2» по 1 378 грн. судових витрат з кожного.
В апеляційній скарзі відповідач ФГ «Чудова Марка», посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити по справі нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 (а.с.108) є власником земельної ділянки площею 1,6702 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.
05 листопада 2012 року між СФГ "Горизонт-2" та ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі № 102, предметом якого є земельна ділянка площею 1,6702 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району строком на п'ять років. Зазначений договір оренди зареєстрований в Управлінні Держкомзему Білоцерківського району Київської області 26 листопада 2012 року, про що зроблено відповідний запис у Державному реєстрі земель (а.с.6, 102-103).
06 травня 2016 року ОСОБА_2 уклала договір оренди вищевказаної належної їй на праві власності земельної ділянки з Фермерським господарством "Чудова Марка" (а.с.86-87). Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 10 травня 2016 року приватним нотаріусом Білоцерківського міського нотаріального округу Губенко Т.А. була здійснена державна реєстрація договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Чудова Марка", індексний номер 29586975, номер запису про інше речове право 14492174, предметом якого є одна і та ж земельна ділянка площею 1,6702 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка 05 листопада 2012 року була передана в оренду СФГ «Горизонт-2».
З акту обстеження земельної ділянки № 04-19/40 від 01 серпня 2016 року, складеного державним інспектором сільського господарства в Київській області Шурашкевич О.В. та державним інспектором сільського господарства в Київській області Михайлюк І.О., вбачається, що земельна ділянка площею 1,6702 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, використовується СФГ «Горизонт-2» за цільовим призначенням, в даний час засіяна сільськогосподарською культурою кукурудзою (а.с.100).
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з його доведеності та обґрунтованості, з чим погоджується і колегія суддів, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
За змістом частини другої статті 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства щодо договору, договору найму, регулюються актами земельного законодавства, ЗК України, Законом України «Про оренду землі».
Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
В силу ч.1 ст.210 ЦК України та ч.1 ст.20 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі підлягає державній реєстрації і є укладеним з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно вимог ст.ст. 215, 216 ЦК України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину, може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.
Оскільки оспорюваний договір оренди землі, укладений 06 травня 2016 року між ОСОБА_2 та ФГ «Чудова Марка», був укладений під час дії договору оренди землі від 05 листопада 2012 року, це є безумовним порушенням прав СФГ «Горизонт-2», як орендаря, на володіння та користування землею на умовах договору оренди від 05 листопада 2012 року, укладеного строком на п'ять років.
Доводи апеляційної скарги ФГ «Чудова Марка» про те, що договір оренди землі від 05 листопада 2012 року припинений в зв'язку з реалізацією орендодавцем ОСОБА_2 передбаченого умовами договору права на розірвання договору в односторонньому порядку, законності та обґрунтованості висновків суду не спростовують, оскільки зі змісту договору не вбачається наявність в ньому умови про право орендодавця на розірвання договору в односторонньому порядку, і доказів на спростування даної обставини апелянтом суду надано не було.
Інших доводів, які б спростували законність і обґрунтованість ухваленого судом першої інстанції рішення, апеляційна скарга ФГ «Чудова Марка» не містить.
Оскільки судом першої інстанції повно і всебічно з'ясовані всі обставини справи, дана належна правова оцінка доказам, висновки суду відповідають фактичним обставинам справи, а ухвалене рішення відповідає вимогам матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Фермерського господарства «Чудова Марка» - відхилити.
Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 02 серпня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2016 |
Оприлюднено | 18.10.2016 |
Номер документу | 61957042 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Київської області
Матвієнко Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні