ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.2016р. Справа№ 914/2228/16
За позовом : Публічного акціонерного товариства В«ЛьвівобленергоВ» , м. Львів,
до відповідача: Фермерського господарства «Марець», с. Варени Кам'янка-Бузького району Львівської області,
про стягнення 26' 824,23 грн.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Цяпка О.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача : не з'явився.
На розгляд господарського суду Публічним акціонерним товариством В«ЛьвівобленергоВ» подано позов до Фермерського господарства «Марець» про стягнення 26' 824,23 грн.
Ухвалою суду від 02.09.2016р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 20.09.2016р. Розгляд справи відкладався на 11.10.2016р. у зв'язку з неявкою відповідача.
У судове засідання 11.10.2016 року представник позивача з'явився, заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, позов просив задоволити. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем у порушення умов договору №12939 від 22.06.2012р. не оплачено вартість отриманої електричної енергії, і станом на червень 2016р. заборгованість становить 13' 695,73 грн. Крім того, відповідачу нараховано 1' 301,08 грн. пені, 487,04 грн. - інфляційних втрат, 101,73 грн. 3% річних. За перевищення обсягу споживання електроенергії у березні 2016 р. на 7071 кВт/год. позивачем нараховано відповідачу штраф в розмірі 11' 238,65 грн. Таким чином, загальна заборгованість відповідача становить 26' 824,23 грн.
У судові засідання 20.09.2016р. та 11.10.2016р. представник відповідача не з'явився, причин неприбуття не повідомив. Поштовий конверт із ухвалою про порушення провадження у справі, надісланий відповідачу на адресу, вказану у ЄДРЮОФОП та позовній заяві, повернувся на адресу суду з відміткою на конверті «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч.1 ст.64 ГПК України суддя, прийнявши позовну заяву, не пізніше трьох днів з дня її надходження виносить і надсилає сторонам, прокурору, якщо він є заявником, ухвалу про порушення провадження у справі, в якій вказується про прийняття позовної заяви, призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду в засіданні. Ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Згідно п.3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 26.12.2011р. № 18 із змінами та доповненнями «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відтак, суд виконав вимоги Господарського процесуального кодексу України щодо належного повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи. Зважаючи на наведене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та його відзиву на позов, в порядку статті 75 ГПК України, за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
22.06.2012 року між ВАТ В«ЛьвівобленергоВ» (Постачальник) та Фермерським господарством «Марець» (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 12939 (надалі - Договір).
Відповідно до п.1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення електроустановок споживача з приєднаною потужністю зазначеною у додатку №9 В«Графік зняття показників засобів обліку електричної енергіїВ» , а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п.2.3.3 договору споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №2 В«Порядок розрахунківВ» та №9 В«Графік зняття показів засобів обліку електричної енергіїВ» .
22.06.2012 р. між постачальником та споживачем було укладено додаток №2 до договору №123558 про В«Порядок розрахунківВ»
Відповідно до п.2 додатку №2 до договору розрахунковим вважається період з 15 числа попереднього місяця до 14 числа поточного місяця (включно) та прирівнюється до календарного. Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на зазначений у договорі поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії.
Відповідно до п.4 додатку №2 до договору споживач протягом розрахункового періоду здійснює 1 (один) плановий платіж на поточний рахунок із спеціальним режимом використання у таких співвідношеннях: з 01 до 05 числа розрахункового періоду 100 % вартості заявленого (очікуваного) обсягу споживання.
Відповідно до п.5 додатку №2 остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ.
Під час визначення суми платежу остаточного розрахунку за поточний розрахунковий період враховуються суми проведеної в попередніх та поточному розрахункових періодах оплати споживання електричної енергії за поточний розрахунковий період.
Відповідно до абз.2 п.7 додатку №2 до договору тривалість періоду для оплати отриманих рахунків має не перевищувати 5 операційних днів з дня отримання рахунку.
Як вбачається з матеріалів справи з періоду з березня 2016 року до червня 2016 року відповідачем не було оплачено спожитої електроенергії відповідно до Розрахунку боргу по електроенергії. Сума заборгованості становить 13 695,73 грн.
Також за березень 2016 р. відповідачем спожито 7171 кВт/год. Враховуючи, що договірна величина споживання електроенергії відповідно до п. додатку №2 складає 100 кВт/год. - її перевищення склало 7071 кВт/год. Це підтверджується додатком №9 Графіком зняття показників засобів обліку електричної енергії, а також завданням на зняття трьохфазного лічильника та актом про закриття точки обліку від 12.03.2016р., які підписані відповідачем без зауважень. Таким чином за порушення умов договору відповідачу була нарахована двократна вартість різниці фактично спожитої та договірної величини, яка на даний час не оплачена. Тому сума заборгованості складає:
Березень 2016: (7171-100)*1,584 ( тариф за 1 кВт/год.) = 11' 238,65 грн.
Загальна сума заборгованості складає :
13' 695,73 грн. (заборгованість) +1' 301,08 грн. (пеня) + 487,04 грн. (індекс інфляції) +101,73 грн. (3% річних) +11' 238,65 грн. (штраф за перевищення енергоспоживання) = 26' 824,23 грн.
Cтаном на дату прийняття рішення заборгованість відповідачем не оплачена.
При прийняття рішення суд виходив з наступного.
Згідно ст.26 Закону України В«Про електроенергетикуВ» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил користування електричною енергією.
Відповідно до ч.5. ст. 26 ЗУ В«Про електроенергетикуВ» споживачі (крім населення та навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є порушення правил користування електричною енергією.
Відповідно до ст. ст. 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання то воно підлягає виконанню в цей строк.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (ст. 610 ЦК України).
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору (ст.193 ГК України).
Відповідач не оплатив за спожиту активну електроенергію за березень-червень 2016р., тому вимога позивача про стягнення 13' 695,73 грн. є правомірною.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі ст.625 ЦК України позивач правомірно просить стягнути з відповідача 101,73 грн. 3%. Щодо розміру інфляційних втрат, то до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає 486,37 грн.
На підставі п.4.2.1 договору за порушення термінів оплати отриманої активної електроенергії позивачем правомірно нараховано відповідачу 1' 301,08 грн. пені, а на підставі п.4.2.2 договору - подвійну вартість спожитої енергії в розмірі 11' 238,65 грн. за перевищення договірних величин споживання електроенергії .
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір слід покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 33, 34 , 43 ,44, 49 , 75 , 82, 84, 85 ГПК України , суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково
2. Стягнути з Фермерського господарства «Марець» (80424, Львівська область, Кам'янка - Бузький район,с. Верени, ідентифікаційний код 20779669) на користь Публічного акціонерного товариства В«ЛьвівобленергоВ» ( 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3, ЄДРПОУ 00131587) 13' 695,82 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 1' 301,08 грн. пені, 486,37 грн. інфляційних втрат, 101,73 грн. 3% річних, 11' 238,65 грн. за перевищення договірних величин споживання електроенергії та 1' 378,00 грн. судового збору.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
У судовому засіданні 11.10.2016р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 12.10.2016р.
Суддя Яворський Б.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2016 |
Оприлюднено | 18.10.2016 |
Номер документу | 61959573 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Яворський Б.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні