ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.10.2016 Справа № 920/765/16
За позовом: Управління майном Сумської обласної ради, м. Суми;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське обласне підприємство парковок», м. Суми;
про зобов'язання вчинити дії
Суддя КОВАЛЕНКО О.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 10.10.2016 №02-10-83/1
Від відповідача: не з'явився
При секретарі судового засідання: Cаленко Н.М.
СУТЬ СПОРУ: позивач просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» у зв'язку зі зміною у складі його учасників, а саме: виходу Управління майном Сумської обласної ради із числа учасників ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» на підставі заяви від 26.10.2015 №814, а також стягнути з відповідача судові витрати по справі.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, тому відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами. В письмовому відзиві заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки позивач не позбавлений права ініціювати проведення загальних зборів учасників товариства, а сам протокол їх проведення буде підставою для проведення реєстраційних дій щодо виключення учасника. Крім того, подав суду копію контракту про проходження ОСОБА_2 /директором ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок»/ військової служби у Збройних Силах України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази по справі, суд встановив:
Відповідно до п.1 рішення Сумської обласної ради двадцять третього скликання від 27.04.2001 р. було дозволено управлінню майна Сумської обласної ради спільно з футбольним клубом «Спартак-Суми» та хокейним клубом «Динамо-Сумчанка» створити господарське товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське обласне підприємство парковок».
Зі змісту п. 1.1. Статуту в новій редакції, зареєстрованого у встановленому законом порядку (далі за текстом - «Статут»), вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумське обласне підприємство парковок» (далі за текстом - «Товариство») створено на підставі рішення Сумської обласної ради від 27.04.2001 року двадцять третього скликання «Про створення господарського товариства «Сумське обласне підприємство парковок», а також рішенням Сумської обласної ради від 18.09.2001 р. двадцять третього скликання «Про внесення доповнень до рішення обласної ради двадцять третього скликання від 27.04.2001 р.»Про створення господарського товариства «Сумське обласне підприємство парковок» у відповідності з Установчим договором про створення товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське обласне підприємство парковок» від 26.05.2003 р., шляхом об'єднання грошових та майнових внесків його Учасників з метою розвитку в Сумському регіоні хокею на траві та футболу, розвитку мережі платного паркування та отримання прибутку. Учасниками Товариства є управління майном Сумської обласної ради, благодійний фонд ВАТ «ФК «Спартак» «Футбольний клуб «Спартак», міська громадська організація «Хокейний клуб Динамо-Сумчанка» та приватна фірма «Джарві» (п. 1.2. Статуту).
Згідно п. 3.3. Статуту для забезпечення діяльності Товариства за рахунок вкладів Учасників створюється Статутний фонд. Розмір статутного фонду становить 59 259 грн. 30 коп. Кошти Статутного фонду належать Учасникам у співвідношеннях: 1) Управління майном обласної ради - 27%, вартість внеску 16 000 грн. 00 коп. /майновий комплекс ОП «Кіновідеопрокат», м. Суми, вул. Тополянська, 26/; 2) БФ ВАТ «ФК Спартак» «Футбольний клуб Спартак» - 27%, вартість внеску 16 000 грн. 00 коп. /меблі на суму 8 000 грн. 00 коп.; грошові кошти 8 000 грн. 00 коп./ ; 3) МГО «Хокейний клуб Динамо-Сумчанка» - 27%, вартість внеску 16 000 грн. 00 коп. /оргтехніка на суму 8 000 грн. 00 коп.; грошові кошти 8 000 грн. 00 коп./; 4) ПФ «Джарві» - 19%, вартість внеску 11 259 грн. 30 коп. /меблі та оргтехніка на суму 5 630 грн. 00 коп.; грошові кошти 5 629 грн. 30 коп./.
23 вересня 2015 р. Сумська обласна рада шостого скликання прийняла рішення про вихід Управління майна Сумської обласної ради зі складу учасників ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» та про повернення своєї частки в статутному капіталі товариства в розмірі 27% (16 000 грн. 00 коп.) до обласного бюджету.
За наслідками прийнятого рішення позивачем на юридичну адресу відповідача було надіслано заяву №814 від 26.10.2015 про вихід управління майном Сумської обласної ради з числа учасників ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок», частка якого у статутному капіталі товариства становить 27% (16 000 грн. 00 коп.) та повернення вказаної частки у статутному капіталі, а також про внесення відповідних змін в установчі документи підприємства /а.с.21/.
З письмових матеріалів справи вбачається, що зазначена заява була надіслана на адресу директора ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» ОСОБА_2 26.10.2015 р. та отримана ним особисто 06.11.2015 р., про що свідчать копії фіскального чеку та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 21/.
Не отримавши відповідь на заяву, 02.12.2015 р. листом №943 позивач повторно звернувся до відповідача з запитом щодо виконання вимог, викладених у попередній заяві про вихід Учасника. Доказами належного надсилання листа на адресу директора ТОВ «Сумське обласне підприємства парковок» ОСОБА_2 є копія фіскального чеку від 02.12.2015 р., а також про його особисте отримання 03.12. 2015 р. свідчить відповідна відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення /а.с. 23/.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідач в порушення вимог діючого законодавства після отримання його заяви не здійснив жодної дії щодо виключення його зі складу учасників Товариства та жодним чином не відреагував на них ,у зв'язку з чим просить суд зобов'язати відповідача вчинити відповідні дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах Товариства.
Відповідач, в свою чергу, обґрунтовує свої заперечення тим, що питання виключення позивача зі складу учасників Товариства повинно бути вирішене на загальних зборах учасників товариства, які відповідачем не проводились, а позивачем не ініціювалися.
Крім того, відповідач вважає, що суд не повинен приймати до уваги подані позивачем докази особистого отримання директором ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» ОСОБА_2 заяви про вихід зі складу учасників Товариства та повторного звернення з запитом про надання інформації за наслідками розгляду заяви про вихід зі складу учасників Товариства, оскільки зазначив про те, що з листопада 2015 р. ОСОБА_2 був мобілізований для проходження військової служби, а в травні підписав контракт про подальшу участь в проведенні антитерористичної операції на сході України, копію якого додав до матеріалів справи /а.с. 50-52/.
Зі змісту ч.1 ст. 58 Закону України «Про господарські товариства» вбачається, що вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить: а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів; б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; в) виключення учасника з товариства; г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів. З питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.
В той же час зі змісту п.3 ч.1 ст. 116 Цивільного кодексу України вбачається, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, вийти у встановленому порядку з товариства.
Згідно ч.1 ст. 148 Цивільного кодексу України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства (ч.2 цієї ж статті).
Відповідно до статті 148 Цивільного кодексу України та статті 10 Закону України «Про господарські товариства» учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням загальних зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є такими, що суперечать чинному законодавству. Крім того, моментом виходу учасника з товариства є дата спливу строку, передбаченого частиною першою статті 148 Цивільного кодексу України, або інша дата, зазначена у заяві учасника, якщо така дата визначена з дотриманням вимог цієї норми Цивільного кодексу України. Аналогічна позиція викладена в п. 4.12. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 № 4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин».
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача з приводу того, що позивач неналежним чином повідомив директора ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» ОСОБА_2 про вихід зі складу учасників товариства, оскільки відповідачем не подано письмових доказів спростування факту отримання вказаної заяви директором Товариства особисто, в той же час коли позивач додав до матеріалів справи належні докази такого повідомлення, а саме - копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення з особистим підписом ОСОБА_2 в розділі «вручено особисто».
Згідно ст. 7 Закону України «Про господарські товариства» зміни, які сталися в установчих документах товариства і які підлягають державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Відповідно до п. 4.17. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 № 4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин» якщо товариство не вчиняє дій у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства має право звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України «Про господарські товариства».
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх доводів і заперечень, а відповідно до ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які за законодавством мають підтверджуватися певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Таким чином, судом дійшов до висновку про те, що позивач належним чином повідомив Товариство в особі його директора про бажання вийти зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальність «Сумське обласне підприємство парковок», а відповідач, в свою чергу не вчинив передбачених діючими нормами законодавства дій щодо державної реєстрації змін в установчих документах ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» у зв'язку зі зміною у складі його учасників, а саме: виходу Управління майном Сумської обласної ради із числа учасників ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» на підставі заяви від 26.10.2015 №814, а отже позовні вимоги визнаються судом правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно вимог Закону України «Про судовий збір» та ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумське обласне підприємство парковок» (40000, м. Суми, вул. Тополянська, 26, код 31499733) вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» у зв'язку зі зміною у складі його учасників, а саме: виходу Управління майном Сумської обласної ради (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 2, код 21107251) із числа учасників ТОВ «Сумське обласне підприємство парковок» на підставі заяви від 26.10.2015 №814.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське обласне підприємство парковок» (40000, м. Суми, вул. Тополянська, 26, код 31499733) на користь Управління майном Сумської обласної ради (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 2, код 21107251) 1 378 грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 12.10.2016 року .
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2016 |
Оприлюднено | 18.10.2016 |
Номер документу | 61961353 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Коваленко Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні