Справа № 202/3763/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
28 вересня 2016 року Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі головуючого судді Марченко Н.Ю., за участю секретаря судового засідання Герасименка В.А., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Садового товариства «Мічурінець» про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з даним позовом, ОСОБА_3 зазначає, що на початку серпня 2012 року між нею та ОСОБА_5 була укладена угода про купівлю-продаж садової ділянки АДРЕСА_1. Після цього вона стала користуватися цією ділянкою, а ОСОБА_5 звернулася до голови садового товариства з заявою про виключення з членів товариства. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла. Після її смерті спадщину прийняли її мати ОСОБА_6 та син ОСОБА_7, який 7 березня 2013 року надав на ім'я голови садового товариства заяву про те, що він не має претензій щодо переоформлення ділянки НОМЕР_1, а також, що його бабка ОСОБА_6 теж не претендує на неї. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 померла. 26 травня 2013 року на загальних зборах було прийнято рішення про прийняття її до членів садового товариства. Після зміни в червні 2013 року правління садового товариства, останнє вимагає в неї документи на право заняття вищевказаної земельної ділянки та відмовляється надати їй документи, необхідні для її приватизації. Крім того, відповідач припинив водо- та електропостачання на ділянку. За цих підстав позивач просить зобов'язати Садове товариство "Мічурінець", яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, усунути їй перешкоду в користуванні земельною ділянкою НОМЕР_1 шляхом прийняття членських та інших внесків, підключення водо- та електропостачання, надання завірених копій статутних документів.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та наполягала на його задоволенні.
Представник відповідача Садового товариства «Мічурінець»ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на те, що між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 не могла бути укладена угода купівлі-продажу земельної ділянки НОМЕР_1 в Садовому товаристві "Мічурінець", оскільки вона є неприватизованою. Крім того, членом садового товариства була не ОСОБА_5, а її мати ОСОБА_6 Вважає, що підпис у заяві про виключення з членів товариства ОСОБА_5 не належить. Рішення про прийняття ОСОБА_3 до членів товариства від 26 травня 2013 року є підробленим. 27 травня 2013 року на загальних зборах членів садового товариства не всі погодилися на прийняття ОСОБА_3 до членів товариства та просили її надати нотаріально посвідчену угоду купівлі-продажу земельної ділянки. Але до теперішнього часу позивач вказані документу не пред'явила. Онук ОСОБА_6 від усіх питань, пов'язаних із земельною ділянкою, ухиляється. Заборгованість за членським внесками ніхто не сплачує. З 2012 року водо- та електропостачання до земельної ділянки НОМЕР_1 не подається. Також вважала, що підстави для прийняття у позивача членських внесків та підключення водо- та електропостачання відсутні, так як вона не є членом садового товариства та безпідставно користується земельною ділянкою. Просила в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити повністю.
Суд, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:
Судом встановлено, що за життя ОСОБА_6 була членом Садового товариства "Мічурінець", яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1,в якому користувалася земельною ділянкою НОМЕР_1.
Фактично права та обов'язки члена садового товариства у зв'язку з похилим віком ОСОБА_6 виконувала її дочка ОСОБА_5.
15 серпня 2012 року ОСОБА_5 звернулася до голови правління Садового товариства "Мічурінець" з заявою про виключення з членів товариства у зв'язку продажем ділянки ОСОБА_3.
З серпня 2012 року ОСОБА_3 постійно користується земельною ділянкою НОМЕР_1 в Садовому товаристві "Мічурінець".
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5, а ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_6, що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями свідоцтв про їх смерть.
Крім того, 7 березня 2013 року син ОСОБА_5 та онук ОСОБА_6 - ОСОБА_7 подав на ім'я голови садового товариства заяву про відсутність в нього будь-яких претензій щодо ділянки НОМЕР_1.
26 травня 2013 року позивач ОСОБА_3 звернулася з заявою про вступ до товариства та рішенням правління Садового товариства "Мічурінець" від 26 травня 2013 року, затвердженим загальними зборами членів садового товариства, ОСОБА_3 було прийнято до членів цього товариства.
Заявляючи вимоги про зобов'язання відповідача усунути їй перешкоди в користуванні земельною ділянкою НОМЕР_1 шляхом прийняття членських та інших внесків, підключення водо- та електропостачання, надання завірених копій статутних документів, позивач посилається на те, що після зміни правління садового товариства в червні 2013 року останнє не визнає її членства в товаристві, у зв'язку з чим відмовляється приймати в неї внески, надавати послуги водо- та електропостачання, а також документи, необхідні для приватизації земельної ділянки.
Згідно зі статтею 100 ЦК України право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі.
В Україні на даний час відсутнє спеціальне законодавство про садові товариства.
Отже, регулювання спірних правовідносин між сторонами здійснюється на підставі Закону України "Про кооперацію" від 10 липня 2003 року № 1087-ІV (далі - Закон).
Відповідно до статті 2 вказаного Закону кооперативом є юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Згідно зі статтею 4 даного Закону кооперація базується на таких основних принципах як добровільність вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації, рівного права голосу під час прийняття рішень, демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій, безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності тощо.
Діяльність кооперативу регулюється його статутом (стаття 8 Закону).
Статтею 10 Закону передбачено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Кооператив зобов'язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.
Відповідно до статті 11 Закону вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
Статтею 12 цього ж Закону визначені основні права та обов'язки члена кооперативу. Зокрема, передбачено, що члени кооперативу мають право користуватися послугами кооперативу, звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов'язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити тощо.
Згідно зі статтею 13 даного Закону членство в кооперативі припиняється у разі добровільного виходу з нього, несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу, смерті члена кооперативу - фізичної особи тощо. Виключення з членів кооперативу може бути оскаржене до суду.
Статутом Садового товариства "Мічурінець", затвердженим зборами членів товариства згідно з протоколом № 1 від 23.05.2010 року та зареєстрованим 08.06.2010 року, номер запису НОМЕР_2, також передбачено, що вступ до Товариства здійснюється на підставі письмової заяви незалежно від форми власності на землю (пункт 7.3 Статуту).
Відповідно до пункту 10.1 Статуту у зв'язку зі смертю громадянина, члена товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
Згідно з пунктом 11.1 Статуту особа, яка бажає брати участь у товаристві, подає письмову заяву, яка розглядається правлінням з наступним затвердженням на зборах членів товариства. Питання про вступ нового члена вирішується більшістю голосів.
Пунктом 9.1 Статуту передбачено, що член товариства має право вийти з товариства незалежно від згоди інших членів товариства.
Аналіз наведених норм законодавства та положень статуту, свідчить про те, що особа набуває права та обов'язки члена садового товариства з моменту затвердження загальними зборами членів товариства рішення правління про прийняття такої особи до членів товариства. При цьому прийняття особи до садового товариства не пов'язується виключно з наявністю в неї конкретних прав на землю. Підставою прийняття особи до садового товариства є її заява про вступ до товариства.
Відповідно до частини 3 статті 10 та частини 1 статті 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Позивач надала суду копію рішення правління Садового товариства "Мічурінець" від 26 травня 2013 року про прийняття її до членів товариства, яке підписано головою правління, завірено печаткою товариства та в якому зазначається про його схвалення зборами членів товариства.
Між тим, відповідач, заперечуючи проти позову, не надав суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження своїх доводів щодо не прийняття ОСОБА_3 до членів садового товариства та безпідставного користування нею земельною ділянкою.
З письмових заперечень проти позову та пояснень представника відповідача в судовому засіданні вбачається, що питання про затвердження рішення правління про прийняття позивача до членів садового товариства «Мічурінець» розглядалося на загальних зборах членів цього товариства 27 травня 2013 року. Разом із тим, протягом усього часу судового розгляду суду не було надано протокол загальних зборів членів товариства про не затвердження такого рішення правління. В той час як з долученої до матеріалів справи копії акту передання документів від 02.06.2013 року вбачається, що після зміни правління садового товариства вся документація, в тому числі протоколи загальних зборів членів товариства, були передані новому голові правління, яким жодні зауваження до акту не висловлювалися.
Суд враховує, що рішення правління Садового товариства "Мічурінець" від 26 травня 2013 року про прийняття ОСОБА_3 до членів цього товариства недійсним не визнано.
Протягом усього часу користування позивачем земельною ділянкою, починаючи з серпня 2012 року, ані відповідачем, ані іншими особами її членство в товаристві в судовому порядку не оспорювалося, позов з підстав безпідставного користування позивачем земельною ділянкою не заявлявся. За життя ОСОБА_6 та ОСОБА_5 жодних вимог до ОСОБА_3 з приводу даної ділянки не пред'являли.
Крім того, з заяви ОСОБА_8 на ім'я голови правління також вбачається, що в нього відсутні претензії щодо цієї ділянки. З часу смерті ОСОБА_6 в ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 своїм переважним правом на вступ до членів товариства не скористався.
Виходячи з наведеного, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про не прийняття позивача до членів садового товариства та безпідставного користування нею земельною ділянкою НОМЕР_1.
Доводи відповідача про те, що позивач зобов'язана пред'явити нотаріально посвідчену угоду купівлі-продажу земельної ділянки не ґрунтуються на вимогах закону та положеннях статуту садового товариства, якими передбачено вчинення таких правочинів лише щодо приватизованих земельних ділянок.
Отже, позивач як член Садового товариства "Мічурінець" має право отримувати копії статутних документів товариства, користуватися в товаристві послугами водо- та елекропостачання, сплачувати членські та інші внески, а в разі порушення її прав відповідачем або іншими особами вимагати усунення цих порушень.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зі статтею 275 ЦК України фізична особа має право на захист свого особистого немайнового права від протиправних посягань інших осіб. Захист особистого немайнового права здійснюється способами, встановленими главою 3 цього Кодеку. Захист особистого немайнового права може здійснюватися також іншим способом відповідно до змісту цього права, способу його порушення та наслідків, що їх спричинило це порушення.
В частині 2 статті 16 ЦК України визначено основні способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, такий спосіб як зобов'язання вчинити певні дії.
При цьому, вирішуючи спір між сторонами, суд враховує, що позивач не довела, що з боку правління садового товариства чи його членів їй чиняться перешкоди в користуванні земельною ділянкою. З пояснень сторін у судовому засіданні встановлено, що позивач має вільних доступ на свою ділянку, постійно нею користується.
За таких обставин, позов ОСОБА_3 слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача надати позивачу завірену копію статуту Садового товариства «Мічурінець», затвердженого зборами членів товариства згідно з протоколом № 1 від 23.05.2010 року та зареєстрованого 08.06.2010 року, номер запису НОМЕР_2, прийняти в неї членські та інші внески, а також підключити водо- та електропостачання до ділянки НОМЕР_1, якою користується позивач.
У відповідності до статті 88 ЦПК України у зв'язку із частковим задоволенням позову суд присуджує стягнути з відповідача на користь позивача половину понесених витрати по сплаті судового збору в розмірі 275,60 грн.
Керуючись ст. ст. 209, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_3 до Садового товариства «Мічурінець» про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкоюзадовольнити частково.
Зобов'язати Садове товариство «Мічурінець» (ідентифікаційний код 23927082), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, надати ОСОБА_3 завірену копію статуту Садового товариства «Мічурінець», затвердженого зборами членів товариства згідно з протоколом № 1 від 23.05.2010 року та зареєстрованого 08.06.2010 року, номер запису НОМЕР_2; прийняти від ОСОБА_3 членські та інші внески; підключити водо- та електропостачання до ділянки НОМЕР_1, що розташована на території цього товариства.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Садового товариства «Мічурінець» на користь ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в розмірі 275 (двісті сімдесят п'ять) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги через Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Н.Ю. Марченко
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2016 |
Оприлюднено | 21.10.2016 |
Номер документу | 61979405 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Марченко Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні