Рішення
від 10.10.2016 по справі 357/8985/16-ц
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/8985/16-ц

2/357/3549/16

Категорія 38

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Бондаренко О. В. ,

при секретарі - Бондаренко Н. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 4 цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, третя особа: ОСОБА_3, про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачі 18.08.2016 року звернулися до суду з даним позовом обґрунтовуючи тим, що 30.06.2006 року померла їхня мати ОСОБА_4, за життя вона набула права на майновий пай у пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства ПОП «Агрофірма «Узинська» м. Узин Білоцерківського району Київської області: земельну частку (пай) та права на земельну частку (пай) у землях, переданих у колективну власність громадянам-співвласникам ПОП «Агрофірма «Узинська». Сертифікат про право на земельну частку (пай) в підтвердження права матері на земельну частку (пай) надати суду не мають можливості, оскільки за життя мати розпочала процес виділення в натурі земельної ділянки, в ході якого зазначений Сертифікат був вилучений у неї, процес виділення в натурі земельної ділянки за життя матері завершений не був. Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 406884 був виготовлений після її смерті на підставі рішення Узинської міської ради 22 сесії 5 скликання від 18.11.2008 року № 22-225, тобто за життя мати набула право власності на земельну ділянку. У визначений законом строк вони звернулися до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, однак нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, в зв'язку з тим, що державний акт на право власності на земельну ділянку, виготовлений на ім'я їхньої матері ОСОБА_4, не пройшов державної реєстрації. На даний час вони не можуть оформити спадкові права на земельну частку (пай) оскільки не має правовстановлюючих документів. В зв'язку з тим, що в іншому порядку вирішити дане питання не має можливості, позивачі просять в судовому порядку визнати за позивачем ОСОБА_1 право на 1/3 частину земельної частки (паю) в розмірі 2,84055 умовних кадастрових гектарів, розміщеної в територіальних межах Узинської міської Ради Білоцерківського району Київської області у землях, передах у колективну власність громадянам-співвласникам Приватно-орендного підприємства «Агрофірма «Узинська», набуте в порядку спадкування та визнати за позивачем ОСОБА_2 право на 1/3 частину земельної частки (паю) в розмірі 2,84055 умовних кадастрових гектарів, розміщеної в територіальних межах Узинської міської Ради Білоцерківського району Київської області у землях, передах у колективну власність громадянам-співвласникам Приватно-орендного підприємства «Агрофірма «Узинська», набуте в порядку спадкування.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, причини неявки суд не повідомили.

Представник позивача, адвокат за договором, ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, до суду надав заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивачів, позовні вимоги підтримує в позовному обсязі.

Відповідач, Узинська міська рада Білоцерківського району Київської області, в судове засідання свого представника не направив, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суд не повідомив, заяв про відкладення чи заперечення на позов не надходило.

Суд, дослідивши матеріали справи, матеріали спадкової справи № 376/2006, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно із ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на момент відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно із ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з дня відкриття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що 30.06.2006 року померла ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 8).

За життя ОСОБА_4 жодних заповітів не складала.

Після смерті ОСОБА_4 залишилась спадщина, до якої входить спадкове майно: земельна ділянка площею 2,8406 га, розташована за адресою: Узинська міська рада Білоцерківського району Київської області, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.06.2016 року державного нотаріуса Узинської міської державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_6 (а.с. 54).

Спадкоємцями за законом на майно померлої ОСОБА_4 є її діти: ОСОБА_7, яка прийняла спадщину, подавши заяву про прийняття спадщини 24.10.2006 року до Узинської міської державної нотаріальної контори, ОСОБА_2, яка прийняла спадщину, подавши заяву про прийняття спадщини 24.10.2006 року до Узинської міської державної нотаріальної контори та ОСОБА_3, який прийняв спадщину, оскільки був зареєстрований разом з спадкодавцем за однією адресою, що підтверджується копією спадкової справи (а.с. 34-54).

01.06.2016 року державний нотаріус Узинської міської державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_6, перевіривши надані позивачами документи винесла постанову (а.с. 54), якою постановила відмовити гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею: 2,8406 га, розташовану за адресою: Узинська міська рада, Білоцерківського району Київської області, після померлої 30.06.2006 року їх матері - ОСОБА_4, через відсутність документів для вчинення нотаріальної дії, а саме: «державний акт не пройшов державну реєстрацію».

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

А за ч. 2 цієї статті, право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину.

Відповідно до ст. 3 Указу Президента України від 10.11.1994 року за № 666/94 «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва», який втратив чинність згідно з Указом Президента України від 20.07.2007 року за № 650/2007 (крім ст. 3), право на земельну частку (пай) може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.

Відповідно до п. 17 Перехідних положень ЗК України від 25.10.2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Отже, право громадянина на земельну частку (пай) посвідчується відповідним сертифікатом до виділення часток (паїв) в натурі (на місцевості), а після цього - власнику земельної частки (паю) видається державний акт на право власності на земельну ділянку.

Тому, враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що спадкоємці ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 набули право на отримання у власність по 1/3 частині земельної ділянки площею 2,84055 в умовних кадастрових гектарах, кадастровий номер: 3220410500:05:012:0036, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в територіальних межах Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, право на яку належало померлій 30.06.2006 року ОСОБА_8 згідно рішення Узинської міської ради 22 сесії 5 скликання від 18.11.2008 року № 22-225 на підставі якого було видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 406884, однак не мають можливості оформити право на спадкове майно, оскільки державний акт на право власності на земельну ділянку було видано після смерті спадкодавця, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Позов в частині щодо місце-знаходження земельної ділянки у землях переданих у колективну власність громадян-співвласників ПОП «Агрофірма «Узинська» не підлягає до задоволення, оскільки до позову не додано належних та допустимих доказів, що вказана земельна ділянка знаходиться у колективній власності ПАП «Агрофірма «Узинська», а додана копія свідоцтва (а.с. 7) є підтвердженням права на частку в пайовому фонді підприємства станом на 31.12.2003 року в розмірі 3883 грн., або 0,0736 %.

З матеріалів спадкової справи № 376/2006 (а.с. 34-54) вбачається, що заперечень щодо визнання права на спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) по 1/3 частини за позивачами, після померлої ОСОБА_4, за позивачами немає.

Даючи оцінку встановленим обставинам та доказам в їх сукупності суд приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення в частині.

Керуючись ст.ст. 125, 126 ЗК України, ст.ст. 1217, 1218, 1261, 1268, 1269 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 169, 209, 213 - 215, 294, 296 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), в порядку спадкування за законом, право власності на 1/3 частину земельної ділянки площею 2,84055 в умовних кадастрових гектарах, кадастровий номер: 3220410500:05:012:0036, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в територіальних межах Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, право на яку належало померлій 30.06.2006 року ОСОБА_8 згідно рішення Узинської міської ради 22 сесії 5 скликання від 18.11.2008 року № 22-225 на підставі якого було видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 406884.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) в порядку спадкування за законом, право власності на 1/3 частину земельної ділянки площею 2,84055 в умовних кадастрових гектарах, кадастровий номер: 3220410500:05:012:0036, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в територіальних межах Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, право на яку належало померлій 30.06.2006 року ОСОБА_8 згідно рішення Узинської міської ради 22 сесії 5 скликання від 18.11.2008 року № 22-225 на підставі якого було видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 406884.

В решті вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя ОСОБА_9

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення10.10.2016
Оприлюднено20.10.2016
Номер документу61981309
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —357/8985/16-ц

Ухвала від 24.11.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Бондаренко О. В.

Рішення від 10.10.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Бондаренко О. В.

Рішення від 10.10.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Бондаренко О. В.

Ухвала від 19.08.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Бондаренко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні