ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12.10.16р. Справа № 904/6884/16
Суддя господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г. при секретарі судового засідання Яковлєвій А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Петроліум", м. Одеса
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Протор Плюс", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення суми основної заборгованості у розмірі 9891грн.08коп.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, дов. №б/н від 27.01.2016р.
Від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "СК Петроліум" звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "Протор Плюс" з позовом про стягнення суми основної заборгованості в розмірі 9891грн.08коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору оренди нежилого приміщення №01/05/2013/ДБ/16 від 01.05.2013р., в частині розрахунків з орендної плати.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.08.2016р. порушено провадження у справі. Справа призначалась до розгляду в судових засіданнях на 27.09.2016р. та 12.10.2016р.
20.09.2016р. позивач надав письмові пояснення, в яких позивач визначив порядок нарахування плати за електричну енергію та інші комунальні послуги. Також, позивач зазначив, що грошові кошти, які надходять від орендаря в рахунок погашення орендної плати, зараховуються, в першу чергу, в рахунок погашення існуючої заборгованості, у разі її наявності. При цьому зарахування проводиться незалежно від призначення платежу, зазначеного в платіжних документах.
21.09.2016р. від позивача надійшло клопотання про відкладення судового засідання, призначеного на 27.09.2016р., на іншу дату у зв'язку з неможливістю направити в судове засідання свого повноважного представника. Вказане клопотання було задоволено судом, розгляд справи відкладений.
У зв'язку з невиконанням відповідачем вимог суду, викладених в ухвалах господарського суду Дніпропетровської області від 18.08.2016р., 27.09.2016р. та нез'явленням у судові засідання, розгляд справи відкладався.
Вказані ухвали суду були направлені відповідачу у справі в установленому порядку на адресу, вказану у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який наявний в матеріалах справи (а.с. - 73).
Поштова кореспонденція, направлена судом на адресу відповідача повернулась до суду з відміткою підприємства зв'язку "організація вибула".
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
З огляду на приписи статті 75 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу за наявними матеріалами. При цьому, згідно зі статтею 38 Господарського процесуального кодексу України визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Отже, відповідача відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи.
На день розгляду справи у судовому засіданні 12.10.2016р. будь-яких письмових заяв та клопотань від відповідача щодо відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Враховуючи, що від відповідача повідомлення щодо неможливості участі у судовому засіданні 12.10.2016р. до господарського суду Дніпропетровської області не надходило, відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, встановив.
01.05.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "СК Петроліум" (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Протор Плюс" (далі - орендар) підписаний договір оренди нежилого приміщення №01/05/2013/ДБ/16 (далі - договір). За умовами зазначеного договору орендодавець зобов'язується передати орендарю в строкове платне користування нежиле приміщення №1.2 - 30,27кв.м., яке розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Димитрова, 30б, перший поверх (далі - об'єкт оренди; пункт 1.1 договору).
Відповідно до пункту 1.4 договору орендодавець передає, а орендар приймає об'єкт оренди по акту прийому - передачі. Акт приймання - передачі підписується повноважними представниками сторін та скріплюється їх печатками і є невід'ємною частиною даного договору.
Згідно з пунктом 2.1.2 договору орендар зобов'язується утримувати об'єкт оренди в справності і відповідно до вимог норм санітарії, у зв'язку з чим при необхідності й у терміни погоджені з орендодавцем, робить поточний та капітальний ремонт приміщення за свій рахунок.
Приписами пункту 2.1.3 договору передбачено, що орендар зобов'язується не пізніше дня припинення договору або у випадку його дострокового розірвання з підстав, передбачених договором, здати приміщення орендодавцю за актом в стані придатному дл експлуатації, але не нижче вартості об'єкта оренди на момент його передачі в оренду, за винятком нормального зносу. Оплаті підлягає весь період користування об'єктом оренди до дня фактичної передачі. Повернення об'єкта оренди оформляється актом здачі -прийому, який є невід'ємною частиною даного договору і підписується обома сторонами договору та скріплюється печатками.
У відповідності до положень пункту 2.1.6 договору орендар зобов'язаний нести всі витрати, пов'язані з експлуатацією об'єкту оренди.
Орендар зобов'язаний відшкодовувати орендодавцю понесені ним витрати по оплаті за електропостачання, охорону об'єкта оренди, пожежну охорону, послуги з прибирання, компенсувати витрати електричної енергії у зв'язку з її перетіканням в мережах орендодавця (пункт 2.1.10 договору).
Відповідно до пункту 3.1 договору (в редакції додаткової угоди від 30.06.2013р. до договору) розмір орендної плати за користування 1кв.м. орендованої площі протягом одного календарного місяця становить 80грн. у т.ч. ПДВ. Сума орендної плати складає 2424грн. у т.ч. ПДВ. Розмір орендної плати змінюється на умовах і в порядку, визначених цим договором, у зв'язку з загальним підвищенням цін на товари і послуги (інфляцією) за офіційними даними Держкомстату України, або у зв'язку із збільшенням курсу долару США відносно до гривні, встановленому НБУ; введення та/або збільшення земельного податку, введення нових податків, інших рішень або дій державних органів України або органів місцевого самоврядування, які привели до збільшення витрат орендодавця. Крім того, орендодавець має право на власний розсуд самостійно змінювати розмір орендної плати.
Пунктом 3.2 договору сторони визначили, що у випадку збільшення протягом дії даного договору курсу долару США по відношенню до української гривні сторони проводять перерахунок розміру орендної плати за кожний наступний місяць користування об'єктом оренди за наступною формулою: А1=А0х(К1/К0).
А1 - розмір орендної плати на момент платежу;
А0 - розмір орендної плати на момент укладення даного договору згідно пункту 3.1 договору;
К0 - курс долара США до гривні на момент укладення договору, встановлений НБУ;
К1 - курс долара США до гривні на момент здійснення орендарем платежу, встановлений НБУ.
За приписами пункту 3.4 договору крім орендної плати орендар відшкодовує орендодавцю витрати за електропостачання, комунальні послуги, компенсує витрати електричної енергії у зв'язку з її перетіканням в мережах орендодавця на підставі виставлених орендодавцем рахунків. Розмір плати за електропостачання визначається згідно показів лічильників. Покази лічильників фіксуються двостороннім актом. У разі, якщо орендар відмовився або ухиляється підписати зазначений акт, то в акті робиться запис, що орендар відмовився або ухиляється від підпису та акт вважається складеним. У разі відсутності лічильника або неможливості його встановлення орендар компенсує орендодавцю витрати за електропостачання згідно середнього розрахунку споживання електричної енергії. Вказані витрати відшкодовуються орендарем за перший місяць оренди в строк до 15 числа поточного місяця оренди, в подальшому - до 15 числа поточного місяця за наступний місяць.
Пунктом 3.5 договору передбачено, що після підписання даного договору на протязі 5-ти банківських днів, орендар сплачує орендну плату за перший та останній місяці оренди, відповідно до пункту 3.1 договору, яка зараховується орендодавцем при остаточному розрахунку за даним договором. В подальшому орендна плата сплачується орендарем на підставі договору на умовах передплати не пізніше 10-го числа місяця, за який здійснюється оплата і підлягає щомісячній індексації з врахуванням діючих індексів інфляції.
Згідно з пунктом 3.8 договору (в редакції додаткової угоди від 31.12.2013р.) крім вказаних витрат орендар щомісячно сплачує орендодавцю до 10-го числа поточного місяця за поточний місяць експлуатаційно - сервісні послуги (зміст експлуатаційно - сервісних послуг визначається у додатку до цього договору). Вартість експлуатаційно - сервісних послуг визначається з 18грн.40коп. за 1кв.м. у т.ч. ПДВ та становить 557грн.52коп. у т.ч. ПДВ на місяць."
Відповідно до пункту 7.1 договору орендар орендує приміщення з моменту отримання його за актом приймання - передачі строком до 30.06.2013р. В подальшому, згідно додаткових угод від 30.06.2013р. та 31.12.2013р., сторони продовжили строк дії договором до 31.12.2013р. та до 30.06.2014р. відповідно. Вказані додаткові угоди підписані та скріплені печатками сторін без зауважень та заперечень до них.
На виконання умов договору позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування нежиле приміщення №1.2 - площею 30,27кв.м., яке розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Димитрова, буд. 30б, що підтверджується актом приймання - передачі майна від 01.05.2013р. до договору оренди нежилого приміщення №01/05/2013/ДБ/16 від 01.05.2013р. Вказаний акт підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень до нього.
В період з квітня 2014р. по червень 2014р. позивачем були складені та надані відповідачу для підписання акти здачі - прийняття робіт (надання послуг) з орендної плати та експлуатаційно - сервісних послуг на загальну суму 12286грн.82коп. (акти здачі - прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0009944 від 30.04.2014р., №ОУ-0010580 від 31.05.2014р. та №ОУ-0010668 від 30.06.2014р.). Відповідач відмовився від підписання вказаних актів, про що на них була поставлена відповідна відмітка представником позивача.
Також позивачем були надані для підписання відповідачу акти здачі - прийняття робіт (надання послуг) з відшкодування комунальних послуг на суму 585грн.78коп. за період з квітня 2014р. по червень 2014р. (акти здачі - прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0010471 від 30.04.2014р., №0010853 від 31.05.2014р. та №ОУ-0011153 від 30.06.2014р.). Відповідач відмовився від підписання вказаних актів, про що на них була поставлена відповідна відмітка представником позивача.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Протор Плюс" розрахувалось за орендну плату, експлуатаційно - сервісні послуги та за відшкодування комунальних послуг, нараховані згідно з договором оренди нежилого приміщення №01/05/2013/ДБ/16 від 01.05.2013р., за період з квітня 2014р. по червень 2014р. частково, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість перед позивачем в розмірі 9891грн.08коп.
Внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати орендної плати, експлуатаційно - сервісних послуг та відшкодування комунальних послуг в період з квітня 2014р. по червень 2014р., позивач 02.07.2015р. направив на адресу відповідача претензію №243 від 02.07.2015р. Вказана претензія залишилась без задоволення.
Таким чином на теперішній час залишається несплаченою заборгованість відповідача перед позивачем за договором оренди нежилого приміщення №01/05/2013/ДБ/16 від 01.05.2013р., яка виникла за період з квітня 2014р. по червень 2014р. в розмірі 9891грн.08коп.
З огляду на викладене, строк виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором оренди нежилого приміщення №01/05/2013/ДБ/16 від 01.05.2013р., з оплати орендної плати, експлуатаційно - сервісних послуг та відшкодування комунальних послуг в період з квітня 2014р. по червень 2014р. є таким, що настав.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України та статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
Згідно статті 202 Господарського кодексу України та статті 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином. Відповідачем не були виконані грошові зобов'язання, доказів припинення відповідних зобов'язань перед позивачем у будь-який інший передбачений законом спосіб, відповідачем до матеріалів справи не надано.
Згідно із положенням статті 4 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до статті 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог про стягнення з відповідача суми боргу у розмірі 9891грн.08коп., підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем. Тому суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача в цій частині.
Враховуючи викладене та керуючись нормами статей Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 4, 21, 22, 33, 34, 36, 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Петроліум" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Протор Плюс" про стягнення суми основної заборгованості в розмірі 9891грн.08коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Протор Плюс" (ідентифікаційний код: 37065189; місцезнаходження: 50027, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Димитрова, буд. 30Б) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Петроліум" (ідентифікаційний код: 25417282; місцезнаходження: 65080, м. Одеса, вул. Варненська, буд. 4, корпус Б) суму основної заборгованості в розмірі 9891грн.08коп. та судовий збір в розмірі 1378грн.00коп.
Видати наказ після набрання чинності рішенням.
В судовому засіданні від 12.10.2016р. проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст підписаний 17.10.2016р.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2016 |
Оприлюднено | 20.10.2016 |
Номер документу | 61997499 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні