УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "11" жовтня 2016 р. Справа № 906/846/16
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Маріщенко Л.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Ребренюк М.К. - директор; Сорока І.Ю. - дов. від 11.10.2016
від відповідача: Лось О.В. - дов. від 07.10.2016 № 17/0229/2063
Комаренко М.П. - дов. від 07.10.2016 № 17/0229/2064
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Малинського району (м. Малин Житомирської області)
до Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації (м. Малин Житомирської області)
про стягнення 40577,17 грн
Позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача на його користь 40577,17 грн заборгованості, з яких: 33594,33 грн боргу та 1306,19 грн пені згідно договору оренди № 1 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ району від 27.12.2010; 453,65 грн згідно договору оренди транспортних засобів № 1 від 02.03.2009; 5223,00 грн боргу згідно договору оренди комп'ютерної техніки № 1 від 01.09.2010.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем взяти х на себе зобов'язань по договорам щодо оплати за користування орендованим майном.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили з підстав викладених у відзиві, але вказали, що сума боргу є правильною та відповідач дійсно заборгував позивачу кошти згідно з укладеними договорами. Однак, оскільки у відповідача заблоковані рахунки, а фінансується відповідач з державного бюджету, то не має змоги розрахуватись по такій заборгованості.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
02.03.2009 між Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Малинського району (орендодавець/позивач) та Управлінням праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації (орендар/відповідач) укладено договір оренди транспортних засобів № 1, за умовами якого, за Актом приймання-передачі від 01.11.2013, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування транспортний засіб (а.с. 64-69).
Відповідно до пунктів 3.1-3.6 договору, орендна плата визначається на підставі методики розрахунку орендної плати, розмір орендної плати за перший місяць оренди 123,50 грн. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендар сплачує орендну плату шляхом перерахування відповідної суми коштів на поточний рахунок орендодавця в термін 7 днів після отримання рахунку, але не пізніше 25 числа місяця, в якому подано рахунки.
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати орендних платежів згідно договору оренди № 1 від 02.03.2009 виконав частково, внаслідок чого перед позивачем існує заборгованість в сумі 453,65 грн.
27.10.2010 між Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Малинського району (орендодавець/позивач) та Управлінням праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації (орендар/відповідач) укладено договір оренди № 1 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ району, за умовами якого, за Актом приймання-передачі від 27.12.2010, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування частину нежитлового приміщення (надалі - майно) площею 315,1 кв.м. розміщене за адресою: м. Малин, вул. Тараскіна, 5 (а.с. 70-76).
Відповідно до пунктів 3.1-3.3 договору, орендна плата визначається на підставі методики розрахунку орендної плати (орендна плата може бути встановлена за домовленістю сторін, але не менше розміру, визначеному на підставі методики), затвердженої Малинською районною радою і становить без ПДВ за перший місяць оренди 426,90 грн. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата перераховується орендарем по мірі надходження коштів з державного бюджету у розмірі 100 % на розрахунковий рахунок орендодавця, згідно виставленого рахунку не пізніше 25 числа поточного місяця. Орендодавець перераховує до районного бюджету 50% орендної плати за нерухоме майно.
Згідно п. 3.6 договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає індексації і стягується з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати орендних платежів згідно договору оренди № 1 від 27.10.2010 виконав частково, внаслідок чого перед позивачем існує заборгованість в сумі 33594,33 грн. Також, нараховано 1306,19 грн пені.
01.09.2010 між Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Малинського району (орендодавець/позивач) та Управлінням праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації (орендар/відповідач) укладено договір оренди комп'ютерної техніки № 1, за умовами якого, за актом приймання-передачі від 05.09.2014, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування комп'ютерну техніку (а.с. 8-11).
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати орендних платежів договір оренди комп'ютерної техніки № 1 виконав частково, внаслідок чого перед позивачем існує заборгованість в сумі 5223,00 грн.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Так, статтею 762 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором.
Крім того, статтею 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі.
Проте, відповідач свої зобов'язання щодо оплати орендних платежів виконав частково, внаслідок чого станом на день звернення позивача з позовом до суду та на час розгляду справи у суді перед позивачем існує заборгованість в сумі 39270,98 грн.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 ЦК України).
Відповідно до ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За ст. 627, 629 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Це положення кореспондується зі ст.193 ГК України, згідно якої об'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги позивача в частині стягнення основного боргу в сумі 39270,98 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно п. 3.6 договору оренди № 1 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ району, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає індексації і стягується з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Згідно розрахунку позивача (правильність якого перевірена судом) розмір пені становить 1306,19 грн.
Відповідно до ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню повному обсязі - з відповідача стягується на користь позивача 39270,98 грн боргу та 1306,19 грн пені.
Витрати, пов'язані з оплатою судового збору, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації (11601, Житомирська область, м. Малин, вул. Тараскіна, 5, код 03192572) на користь Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Малинського району (11601, Житомирська область, м. Малин, вул. Тараскіна, 5, код 37082094):
- 39270,98 грн боргу;
- 1306,19 грн пені;
- 1378,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 17.10.16
Суддя Маріщенко Л.О.
Друк:
1 - у справу,
2,3 - сторонам (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2016 |
Оприлюднено | 20.10.2016 |
Номер документу | 61998187 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Маріщенко Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні