ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.10.2016Справа №910/11029/16
За позовом Публічного акціонерного товариства Холдингова компанія Київміськбуд
до Публічного акціонерного товариства Завод залізобетонних виробів №1
третя особа Публічне акціонерне товариство Національний депозитарій України
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Маринченко Я.В.
Представники сторін:
від позивача - Маркова Т.Л. (представник за довіреністю);
від відповідача - Мендограло І.А. (представник за довіреністю);
Рудень Т.А. (представник за довіреністю);
від третьої особи - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
У червні 2016 Публічне акціонерне товариство Холдингова компанія Київміськбуд звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до відповідача, Публічного акціонерного товариства Завод залізобетонних виробів №1 , третя особа - Публічне акціонерне товариство Національний депозитарій України про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 31.01.2007 між ПАТ ХК Київміськбуд та ТОВ Фондова спілка Україна було укладено Договір №7-Ю про відкриття рахунків у цінних паперах, відповідно до умов якого, позивачем були знерухомлені та переведені на зберігання до ТОВ Фондова спілка Україна прості іменні акції 34 акціонерних товариств, у тому числі прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 в кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн. У зв'язку з чим, ТОВ Фондова спілка Україна було зареєстровано у системі власників іменних цінних паперів вищезазначеного емітента, як номінальний утримувач.
В подальшому, постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.03.2011 у справі №6/250 було розірвано Договір №7-Ю від 31.07.2007.
У зв'язку з розірванням Договору №7-Ю від 31.07.2007, 10.12.2010 між ПАТ ХК Київміськбуд та ПАТ КБ Глобус було укладено договір про відкриття рахунку в цінних паперах, відповідно до якого зберігач зобов'язаний здійснювати зберігання та облік цінних паперів.
Проте до теперішнього часу прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 не зараховані на рахунок, відкритий ПАТ ХК Київміськбуд у ПАТ КБ Глобус , відповідно ПАТ КБ Глобус не зареєстрований у системі реєстру власників іменних цінних паперів, як номінальний утримувач зазначених акцій.
Листом №04232/0/2-14 від 27.08.2014 позивач звернувся до ПАТ Національний депозитарій України , в якому просив списати з рахунку емітента - ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 , та зарахувати на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд , відкритий у зберігача - ПАТ КБ Глобус , прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 в кількості 631960 штук номінальною вартістю 157990 грн.
Проте у відповідь на зазначений лист ПАТ Національний депозитарій України направив позивачу повідомлення про неможливість виконання операції списання та зарахування акцій ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 , внаслідок чого позивач звернувся до господарського суд міста Києва з позовом до ПАТ Національний депозитарій України про зобов'язання вчинити дії.
В ході розгляду справи №910/20912/14 господарським судом міста Києва було встановлено, що постановою про приєднання речових доказів від 12.11.2010, прості іменні акції ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 у кількості 631960 штук приєднано до кримінальної справи, як речові докази.
В подальшому, 29.05.2015 старшим слідчим СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві було винесено постанову про скасування арешту накладеного постановою від 12.11.2010.
У зв'язку із зняттям арешту, 17.02.2016 позивач звернувся до відповідача із вимогою подати відповідне розпорядження до Центрального депозитарію для списання цінних паперів на рахунок ПАТ ХК Київміськбуд відкритий у депозитарній установі ПАТ КБ Глобус , проте на думку позивача, відповідач своїми діями, зокрема затягуванням процесу списання цінних паперів, що полягає у витребуванні у позивача документів, що мають бути наявними та доступними ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 та зверненням до ПАТ Національний депозитарій України з метою отримання роз'яснень щодо подальших дій, порушує права позивача та позбавляє можливості останнього в повному обсязі розпоряджатися своїм майном, зокрема отримувати дивіденди та управляти корпоративними правами відповідача.
На підставі викладеного позивач просить суд, зобов'язати ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 подати розпорядження до ПАТ Національний депозитарій України для списання з рахунку у цінних паперах емітента - ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 у кількості 631960 штук простих іменних акцій ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 загальною номінальною вартістю 157990 грн. на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київмісьбуд відкритий в депозитарній установі - ПАТ КБ Глобус .
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги та просив суд задовольнити позов.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема зазначили, що дійсно 12.11.2010 в рамках розслідування кримінальної справи №49-3015, старшим слідчим в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Павлій Д.В. винесено постанову про приєднання речових доказів до справи та заборонено будь-яким реєстраторам здійснювати операції щодо внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів.
Разом з тим, 29.05.2015 старшим слідчим слідчого відділу Голосіївського РУ ГУ МВС України в місті Києві було винесено постанову про скасування арешту на майно накладеного постановою від 12.11.2010, зокрема припинив дію заборони на внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 в частині здійснення облікової операції щодо списання ПАТ Національний депозитарій України з рахунку цінних паперів емітента - ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 простих іменних акцій у кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн. на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд , відкритий в депозитарній установі - ПАТ КБ Глобус .
Проте на думку відповідача, зазначена постанова про скасування арешту є безпідставною, відтак останній просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, проте подав письмові пояснення по суті спору в яких зазначив, що в період з 21.03.2016 по 18.08.2016 до Центрального депозитарію на надходило розпорядження ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 щодо списання з рахунку у цінних паперах відповідача простих іменних акцій у кількості 631960 штук, загальною номінальною вартістю 157990 грн. для їх перерахування на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд відкритий в депозитарній установі ПАТ КБ Глобус .
Додатково пояснив, що постановою про приєднання речових доказів до справи від 12.11.2010 акції відповідача було приєднано як речові докази до справи, а рішенням комісії від 25.05.2012 №719 було зупинено внесення змін до системи депозитарного обліку щодо акцій відповідача. Проте, рішенням комісії від 04.06.2015 №756 було надано дозвіл на проведення операції переказу 631960 акцій відповідача з рахунку відповідача на рахунок депозитарної установи ПАТ КБ Глобус для зарахування прав на ці акції на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд .
Також зазначив, що на думку ПАТ Національний депозитарій України в разі задоволення позовних вимог, прийняте судом рішення жодним чином не вплине на права та обов'язки Центрального депозитарію, оскільки внаслідок його прийняття Центральний депозитарій не буде наділений новими правами чи обов'язками, а також не будуть змінені або скасовані вже наявні права та обов'язки Центрального депозитарію, визначені законодавством України.
Розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 31.01.2007 між Акціонерним товариством Холдингова компанія Київміськбуд (деподент) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фондова Спілка Україна (зберігач) укладено Договір №7-Ю про відкриття рахунку у цінних паперах, відповідно до умов якого депонент доручає, а зберігач зобов'язується надавати депоненту послуги щодо відкриття та ведення рахунку у цінних паперах, зберігання належних депоненту цінних паперів, обслуговування операцій за цим рахунком, отримання доходів за цінними паперами на викладених нижче умовах відповідно до положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, внутрішнього положення зберігача, чинного законодавства України та на підставі розпоряджень депонента (п.1.1 Договору).
У відповідності до зазначеного договору Публічним акціонерним товариством Холдингова компанія Київміськбуд були знерухомлені та передані на зберігання до ТОВ Фондова спілка Україна прості іменні акції 34 акціонерних товариств, у тому числі прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 в кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн.
В подальшому постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.03.2011 у справі №6/520 за позовом Акціонерного товариства холдингова компанія Київміськбуд до Товариства з обмеженою відповідальністю Фондова спілка Україна про визнання права власності, зокрема було розірвано договір №7-Ю про відкриття рахунків у цінних паперах від 31.01.2007 укладений між ТОВ Фондова спілка Україна та ПАТ ХК Київміськбуд .
У зв'язку із розірванням зазначеного договору, 10.12.2010 між Акціонерним товариством холдингова компанія Київміськбуд (деподент) та Відкритим акціонерним товариством Комерційний Банк Глобус (зберігач) було укладено Договір №3045/10 про відкриття рахунку в цінних паперах, відповідно до умов якого депонент доручає, а зберігач зобов'язується надавати депоненту послуги щодо відкриття та ведення рахунку в цінних паперах (Рахунок у ЦП), зберігання належних депоненту цінних паперів, обслуговування операцій за цим Рахунком у ЦП, отримання доходів за цінними паперами на викладених нижче умовах відповідно до положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 №999, Внутрішнього положення про провадження професійної депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, тарифів на депозитарні послуги та інших внутрішніх документів зберігача, чинного законодавства України та на підставі розпоряджень депонента (п.1 Договору).
Відповідно до п.5.1 Договору, вид, кількість, форма випуску цінних паперів та інші умови ведення рахунку в ЦП депонента визначається розпорядженнями депонента, договорами-доручення або додатковими угодами до цього договору.
Згідно з п.7.1 Договору, цей договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє протягом 1 (одного) року з дати набрання чинності.
Цей договір вважається автоматично пролонгованим на кожний наступний термін, визначений п.7.1 цього договору, якщо за 30 (тридцять) днів до закінчення терміну дії цього договору сторони не виявили бажання у письмовій формі його припинити (п.7.2 Договору).
Проте прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 не були зараховані на рахунок, відкритий позивачем у ПАТ Комерційний банк Глобус , а ПАТ Комерційний банк Глобус не було зареєстровано у системі реєстру власників іменних цінних паперів, як номінальний утримувач зазначених акцій.
В подальшому, з метою відновлення права власності на прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 , позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до ПрАТ Всеукраїнський депозитарій цінних паперів та ПАТ Комерційний банк Глобус зокрема з вимогами про внесення змін до системи депозитарного обліку власників іменних цінних паперів зазначеного емітента.
Відтак, рішенням господарського суду міста Києва від 20.09.2011 у справі 13/259 за позовом акціонерного товариства холдингової компанії Київміськбуд до Приватного акціонерного товариства Всеукраїнський депозитарій цінних паперів , Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Глобус позовні вимоги ПАТ ХК Київміськбуд було задоволено в повному обсязі та зокрема, зобов'язано ПрАТ Всеукраїнський депозитарій цінних паперів здійснити переказ з рахунку у цінних паперах зберігача ПАТ Асвіо Банк , що відкритий у ПрАТ Всеукраїнський депозитарій цінних паперів , на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд , що відкритий у зберігача ПАТ Комерційний банк Глобус прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 у кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн.
Листом №04232/0/2-14 від 27.08.2014 позивач звернувся до ПАТ Національний депозитарій України , в якому просив списати з рахунку емітента ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 та зарахувати на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд , відкритий у зберігача ПАТ Комерційний банк Глобус , прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 в кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн.
Проте у відповідь на вказаний лист ПАТ Національний депозитарій України направив на адресу позивача повідомлення №1882/09 від 11.09.2014, в якому вказував на неможливість виконання операції списання та зарахування акцій ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 на підставі наданих документів.
Внаслідок таких дій ПАТ Національний депозитарій України , позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до ПАТ Національний депозитарій України , ПАТ КБ Глобус та ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 про зобов'язання ПАТ Національний депозитарій України здійснити переказ цінних паперів з рахунку емітента на рахунок позивача, а також про зобов'язання ПАТ КБ Глобус зарахувати на рахунок позивача спірні акції.
В ході розгляду справи №910/20912/14, господарським судом міста Києва було встановлено, що відповідно до витягу з Держаного реєстру обтяжень рухомого майна №29302978 від 18.11.2010 вбачається, що постановою Генеральної прокуратури України від 12.11.2010 на все рухоме майно та 100% акцій ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 був накладений арешт та встановлено заборону на їх відчуження.
Відтак, станом на момент звернення позивача до ПАТ Національний депозитарій України з проханням списати з рахунку емітента ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 та зарахувати на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд , відкритий у зберігача ПАТ Комерційний банк Глобус , прості іменні акції ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 в кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн., на всі акції такого товариства був накладений арешт та встановлено заборону на їх відчуження.
Таким чином, наявність такого публічного обтяження (арешту) 100% акцій ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 виключало можливість вчинення відповідачами будь-яких дій, направлених на зарахування на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд , відкритий у зберігача ПАТ Комерційний банк Глобус , простих іменних акцій ВАТ Завод залізобетонних виробів №1 в кількості 631960 штук.
У зв'язку з чим, рішенням господарського суду міста Києва від 18.03.2015 у справі №910/20912/14 було відмовлено у задоволенні позовних вимог ПАТ ХК Київміськбуд в повному обсязі.
Разом з тим, 29.05.2015 старшим слідчим слідчого відділу Голосіївського РУ ГУМВС України в місті Києві було винесено Постанову про скасування арешту якою частково скасовано арешт, накладений постановою винесеною 12.11.2010 старшим слідчим в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Павлій Д.В. та зокрема, припинено дію заборони на внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 в частині здійснення облікової операції щодо списання ПАТ Національний депозитарій України з рахунку цінних паперів емітента - ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 простих іменних акцій у кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн. на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд відкритий в депозитарній установі - ПАТ Комерційний банк Глобус з відповідним розпорядженням емітента.
У зв'язку із зняттям арешту, позивач звернувся до ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 з листом №00529/0/2-16 від 17.02.2016 із вимогою подати відповідне розпорядження до Центрального депозитарію для списання цінних паперів на рахунок ПАТ ХК Київмісьбуд відкритий у депозитарній установі ПАТ Комерційний банк Глобус та повідомити ПАТ ХК Київміськбуд про вчинені дії.
Листом №21 від 18.03.2016 ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 звернувся до позивача з проханням надати для ознайомлення оригінали або належним чином завірені копії документів на які посилається позивач, а саме ухвала господарського суду міста Києва від 15.12.2014 та постанова старшого слідчого СВ Голосіївського РУ ГУМВС України в місті Києві від 29.05.2015 про скасування арешту.
Позивач в свою чергу, листом від 05.04.2016 направив ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 запитувані документи та повторну вимогу про подання відповідачем розпорядження до Центрального депозитарію для списання цінних паперів на рахунок ПАТ ХК Київмісьбуд .
У відповідь на зазначений лист, відповідач повідомив ПАТ ХК Київмісьбуд , що ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 звернулось до Національного депозитарію України з листом про письмове роз'яснення щодо зняття обтяження або обмеження на 631960 штук простих іменних акцій Товариства, на які відповідно до постанови старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Павлієм Д.В. від 12.11.2010 було накладено арешт та надати роз'яснення щодо порядку та процедури здійснення переказу зазначених акцій на рахунок ПАТ ХК Київміськбуд . Та повідомив позивача, що після отримання відповіді від Національного депозитарію України, правління Товариства прийме відповідне рішення, про що додатково проінформує ПАТ ХК Київміськбуд .
За твердженнями позивача, відповідач умисно затягує процес списання цінних паперів, чим порушує законні права останнього, щодо можливості в повному обсязі розпоряджатися своїм майном, отримувати дивіденди та управляти корпоративними правами ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 , що і слугувало підставою для звернення ПАТ ХК Київміськбуд до суду з розглядуваним позовом.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.20 Закону України Про акціонерні товариства акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
Відповідно до статті 194 Цивільного кодексу України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.
До особи, яка набула право власності на цінний папір, переходять у сукупності усі права, які ним посвідчуються.
Приписами ст.163 Господарського кодексу України визначено, що цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає відносини між суб'єктом господарювання, який його випустив (видав), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його випуску, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.
Положеннями ст.3 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок визначено, що цінні папери - це документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам. Цінні папери за порядком їх розміщення (видачі) поділяються на емісійні та неемісійні. Емісійні цінні папери - це цінні папери, що посвідчують однакові права їх власників у межах одного випуску стосовно особи, яка бере на себе відповідні зобов'язання (емітент). До емісійних цінних паперів належать: акції; облігації підприємств; облігації місцевих позик; державні облігації України; іпотечні сертифікати; іпотечні облігації; сертифікати фондів операцій з нерухомістю; інвестиційні сертифікати; казначейські зобов'язання України.
У відповідності до п.16 ч.1 ст.1 Закону України Про депозитарну систему України реєстр власників іменних цінних паперів - перелік власників іменних цінних паперів, складений відповідно до вимог законодавства Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на певну дату із зазначенням кількості іменних цінних паперів, належних зазначеним власникам на праві власності, номінальної вартості і виду таких цінних паперів та іншої інформації, визначеної Комісією.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону України Про депозитарну систему України , депозитарна діяльність - діяльність професійних учасників депозитарної системи України та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв-кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність, Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках (далі - Розрахунковий центр), депонентів, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України.
Частиною 1 статті 4 Закону України Про депозитарну систему України визначено, що система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків, про емітентів, власників цінних паперів, що мають права за цінними паперами та права на цінні папери, обмежень прав на цінні папери, уповноважених ними осіб, управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів, яка містить дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), а також інша передбачена законодавством інформація (далі - система депозитарного обліку).
Набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку (ч.2 ст.4 Закону України Про депозитарну систему України ).
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України Про депозитарну систему України , підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі.
Нормами статті 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 2 ст. 6 Закону України Про депозитарну систему України визначено, що внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника здійснюється виключно депозитарними установами (у визначених законодавством випадках - Національним банком України або депозитаріями-кореспондентами), в установленому Комісією порядку на підставі:
- інформації, що подається Центральним депозитарієм, у разі вчинення правочину щодо цінних паперів на фондовій біржі щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої цим Законом, веде Центральний депозитарій;
- інформації, що подається Національним банком України, у разі вчинення правочину на фондовій біржі щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої цим Законом, веде Національний банк України;
- розпорядження, що подається кожним депонентом, що є стороною правочину, - у разі вчинення депонентами однієї депозитарної установи правочину щодо цінних паперів поза фондовими біржами без додержання при розрахунках принципу "поставка цінних паперів проти оплати";
- розпорядження, що подається депонентом та Центральним депозитарієм або Національним банком України у разі вчинення депонентами різних депозитарних установ правочину щодо цінних паперів поза фондовими біржами без додержання при розрахунках принципу "поставка цінних паперів проти оплати";
- розпорядження та інших документів (у випадках, встановлених Комісією), що подаються депонентом, - у разі встановлення або зняття обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами відносно прав цього депонента;
- документів, визначених Комісією, у разі спадкування, правонаступництва чи в інших установлених Комісією випадках;
- рішення суду або уповноваженого законом державного органу або його посадової особи.
Відповідно до п.5 розділу III Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735, облікові операції - депозитарні операції з ведення рахунків у цінних паперах та відображення операцій з цінними паперами, наслідком яких є зміна кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, встановлення або зняття обмежень щодо їх обігу.
До облікових операцій Центрального депозитарію, депозитарних установ належать операції зарахування, списання, переказу:
1) зарахування - облікова операція, яка відображає уведення до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію, депозитарної установи визначеної кількості депозитарних активів та збільшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах клієнта, депонента на таку саму кількість.
Операція зарахування призводить до збільшення на однакову кількість цінних паперів, прав на цінні папери на активних і пасивних аналітичних рахунках депозитарного обліку;
2) списання - облікова операція, яка відображає виведення (вилучення) визначеної кількості депозитарних активів, за якими Центральний депозитарій, депозитарна установа здійснювали депозитарний облік, та зменшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах клієнта, депонента на таку саму кількість.
Операція списання призводить до зменшення на однакову кількість цінних паперів, прав на цінні папери на активних і пасивних аналітичних рахунках депозитарного обліку;
3) переказ - облікова операція, що відображає переведення цінних паперів, прав на цінні папери з рахунку в цінних паперах одного клієнта, депонента на рахунок у цінних паперах іншого клієнта, депонента або проведення операцій, пов'язаних з обмеженнями щодо обігу (блокуванням) цінних паперів, прав на цінні папери на визначений строк та/або до настання певної події (зокрема у зв'язку з обтяженням цінних паперів зобов'язаннями) або відміною встановлених обмежень (розблокуванням) цінних паперів, прав на цінні папери.
Операція переказу призводить до збільшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на одному пасивному аналітичному рахунку депозитарного обліку та зменшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на іншому пасивному аналітичному рахунку депозитарного обліку на однакову величину.
Пунктом 4.1 Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2009 №999 встановлено, що обслуговування операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів депозитарій здійснює згідно з вимогами законодавства відповідно до розпоряджень емітента цінних паперів та відповідних документів або їх копій, засвідчених в установленому законодавством порядку, які підтверджують наявність підстав для здійснення операцій з цінними паперами на рахунках у цінних паперах.
Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів і Україні право власності на цінні папери, випущені в без документарній формі, переходить до нового власника з моменту зарахування цінних паперів на рахунок власника у зберігача.
За умовами п. 10 розділу III Положення про провадження депозитарної діяльності, депозитарні операції (крім депозитарної операції з відкриття рахунку в цінних паперах) виконуються Центральним депозитарієм, депозитарною установою не пізніше трьох робочих днів з дати прийняття розпорядження та/або документів, що є підставою для здійснення цих операцій, крім випадку, коли у розпорядженні або у відповідному договорі (депозитарному договорі, договорі про обслуговування випуску цінних паперів, договорі про кореспондентські відносини, договорі про обслуговування рахунку в цінних паперах, договорі про обслуговування Розрахункового центру, договорі про обслуговування клірингової установи) встановлений інший (пізніший) строк його виконання або протягом вказаного строку контрагентом за відповідним правочином не було надано розпорядження на проведення відповідної депозитарної операції, що має бути здійснена на виконання цього правочину.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України Про депозитарну систему України , депозитарна установа в установленому Комісією порядку відповідно до отриманих від Центрального депозитарію та/або Національного банку України депозитарних активів провадить діяльність з депозитарного обліку та обслуговування обігу цінних паперів і корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах депонентів, а також на власному рахунку в цінних паперах, на якому обліковуються цінні папери, права на цінні папери та обмеження прав на цінні папери, що належать такій депозитарній установі.
Таким чином, для зарахування цінних паперів позивача на рахунок у ПАТ Комерційний банк Глобус відповідач повинен подати до ПАТ Національний депозитарій України відповідне розпорядження про списання таких цінних паперів зі свого рахунку.
Як зазначалось вище, судом встановлено, що 29.05.2015 старшим слідчим слідчого відділу Голосіївського РУ ГУМВС України в місті Києві було винесено Постанову про скасування арешту якою частково скасовано арешт, накладений постановою винесеною 12.11.2010 старшим слідчим в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Павлій Д.В. та зокрема, припинено дію заборони на внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 в частині здійснення облікової операції щодо списання ПАТ Національний депозитарій України з рахунку цінних паперів емітента - ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 простих іменних акцій у кількості 631960 штук, номінальною вартістю 157990 грн. на рахунок у цінних паперах ПАТ ХК Київміськбуд відкритий в депозитарній установі - ПАТ Комерційний банк Глобус з відповідним розпорядженням емітента.
Відсутність заборон щодо внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ПАТ Завод залізобетонних виробів №1 також підтверджується Витягом з державного реєстру обтяжень рухомого майна №50316528 від 14.09.2016 виданим Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Сліпченко А.А., оригінал якого наявний у матеріалах справи.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Холдингова компанія Київміськбуд підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона, як на підставу своїх вимог і заперечень, покладається на цю сторону.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на спростування викладених у позові обставин.
Щодо розподілу судового збору, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За приписами ст.4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.8 Закону України Про Державний бюджет України на 2016 рік мінімальна заробітна плата з 01.01.2016 становить 1378 грн.
Таким чином, за подання до суду даної позовної заяви, позивачем мав бути сплачений судовий збір в розмірі 1378 грн.
На підставі викладеного, враховуючи положення ст.49 Господарського процесуального кодексу України, витрати на сплату судового збору в сумі 1378 грн. покладаються на відповідача у повному обсязі.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство Завод залізобетонних виробів №1 (04073, м. Київ, вул. М.Вовчка, буд. 18; ідентифікаційний код 04012218) подати розпорядження до Публічного акціонерного товариства Національний депозитарій України (04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, буд. 17/8; ідентифікаційний код 30370711) для списання з рахунку у цінних паперах емітента - Публічного акціонерного товариства Завод залізобетонних виробів №1 у кількості 631960 штук простих іменних акцій Публічного акціонерного товариства Завод залізобетонних виробів №1 , загальною номінальною вартістю 157990 грн. (ISIN UA4000102230) на рахунок у цінних паперах Публічного акціонерного товариства Холдингова компанія Київміськбуд (01010, м. Київ, вул. Суворова, буд. 4/6; ідентифікаційний код 23527052) №302315-UA40003045, відкритий в депозитарній установі - Публічному акціонерному товаристві Комерційний банк Глобус (04073, м. Київ, пров. Куренівський, буд. 19/5; ідентифікаційний код 35591059).
Стягнути з Публічного акціонерного товариства Завод залізобетонних виробів №1 (04073, м. Київ, вул. М.Вовчка, буд. 18; ідентифікаційний код 04012218) на користь Публічного акціонерного товариства Холдингова компанія Київміськбуд (01010, м. Київ, вул. Суворова, буд. 4/6; ідентифікаційний код 23527052) витрати зі сплати судового збору в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписаний 11.10.2016
Суддя Я.В. Маринченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2016 |
Оприлюднено | 19.10.2016 |
Номер документу | 61999475 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Маринченко Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні