Рішення
від 11.10.2016 по справі 608/1529/16-ц
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" жовтня 2016 р. Справа № 608/1529/16-ц

Номер провадження2/608/708/2016

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Теслі О. П.

при секретарі Фаштиковської М.І.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третьої особи ОСОБА_5 районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року представник позивача ОСОБА_2-ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно.

В позові вона вказала, що після смерті спадкодавця ОСОБА_6, яка померла 09 липня 2013 року, вона в інтересах позивачки звернулася в ОСОБА_5 районну державну нотаріальну контору з приводу одержання свідоцтва про право на спадщину за заповітом посвідченим Улашківською сільською радою Чортківського району Тернопільської області 08 липня 2013 року за реєстровим №23, на цілий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за №1 (один) по вул. Визволителів в с. Улашківці Чортківського району Тернопільської області, після смерті ОСОБА_6, що померла 10 липня 2013 року.

Державним нотаріусом надано письмову відповідь, що видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом неможливо, оскільки відсутні свідоцтва про право власності, виданого на ім'я ОСОБА_6 виконкомом Улашківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області на 1/2 частку житлового будинку, який знаходиться в с. Улашківці по вул. Визволителів за №1 Чортківського району Тернопільської області, та свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого на ім'я ОСОБА_6 ОСОБА_5 районною державною нотаріальною конторою 02 квітня 2004 року, на 1/2 частину домоволодіння, що знаходиться в с. Улашківці по вул. Визволителів за №1 Чортківського району Тернопільської області. Оригінали вищезазначених документів відсутні а тому позивачу відмовлено в оформленні спадщини в нотаріальному порядку, що змушує звернутися до суду.

Просить суд визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно за заповітом, яке складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. Визволителів, 1 в с. Улашківці Чортківського району Тернопільської області, яке залишилось за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої 10 липня 2013 року.

Представник позивача ОСОБА_1 позов підтримує, просить його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 подав суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі, не заперечує проти позову.

Відповідач ОСОБА_4 подав суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі, не заперечує проти позову.

Третя особа без самостійних вимог ОСОБА_5 районна державна нотаріальна контора подала суду заяву з клопотанням про розгляд справи без участі їх представника.

Суд вислухавши пояснення позивача, враховуючи заяву відповідачів, заяву третьої особи, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що представник позивача ОСОБА_2-ОСОБА_1 звернулася в ОСОБА_5 районну державну нотаріальну контору з приводу одержання свідоцтва про право на спадщину за заповітом посвідченим Улашківською сільською радою Чортківського району Тернопільської області 08 липня 2013 року за реєстровим №23, на цілий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за №1 (один) по вул. Визволителів в с. Улашківці Чортківського району Тернопільської області, після смерті ОСОБА_6, що померла 10 липня 2013 року.

Державний нотаріус своїм листом від 14.07.2016 року № 1755/02-14 відмовив позивачу у вчиненні нотаріальних дій.

Відповідно до даних ОСОБА_5 районної державної нотаріальної контори „13" вересня 2016 року заведена спадкова справа №625/2013 до майна померлої "09" липня 2013 року ОСОБА_6 за заявами ОСОБА_3 і ОСОБА_4 за заповітом, посвідченим у їх користь Улашківською сільською радою Чортківського району Тернопільської області від 08 липня 2013 року за реєстровим №24 на належну спадкодавцю земельну ділянку. "10" січня 2014 року до спадкової справи долучено заяву ОСОБА_7 про прийняття спадщини за заповітом, посвідченим в її користь Улашківською сільською радою Чортківського району Тернопільської області від 08 липня 2013 року за реєстровим №23 на належний спадкодавцю житловий будинок.

23 вересня 2014 року на ім'я ОСОБА_3 і ОСОБА_4 на підставі заяви видано відповідні свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку за кадастровим номером 6125588300:01:001:0057, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,3184 гектарів в межах згідно з планом, що розташована на території Улашківської сільськох ради ОСОБА_5 районну Тернопільської області, що належала ОСОБА_6.

Інші заяви до нотаріальної контори не надходили, а також інші свідоцтва про право на спадщину не видавались.

08 липня 2013 року в с. Улашківці Чортківського району Тернопільської області ОСОБА_6 на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, яким з належного їй майна: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться в с. Улашківці по вул. Визволителів за №1 (один) Чортківського району Тернопільської області, заповіла ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1.

ОСОБА_6, померла 09 липня 2013 року в с. Улашківці Чортківського району Тернопільської області, про що Улашківською сільською радою Чортківського району Тернопільської області 10 липня 2013 року зроблено відповідний актовий запис №16 і видане свідоцтво про смерть.

Відповідно до оголошення, надрукованого в газеті «Голос народу» №26 (8574) від 01.07.2016 року, вважати недійсним свідоцтво про право власності на 1/2 частку житлового будинку, який знаходиться в с. Улашківці по вул. Визволителів за №1 Чортківського району Тернопільської області, видане 28 грудня 2000 року виконавчим комітетом Улашківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області на ім'я ОСОБА_6.

Відповідно до оголошення, надрукованого в газеті «Голос народу» №26 (8574) від 01.07.2016 року, вважати недійсним свідоцтво про право на спадщину, видане 2 квітня 2004 року в м. Чорткові Тернопільської області на ім'я ОСОБА_6 на 1/2 частину житлового будинку в с. Улашківці по вул. Визволителів, 1.

Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину та роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Оригінали документів, що посвідчують право власності (свідоцтво про право власності на нерухоме майно тощо) на ім'я спадкодавця у спадкоємця відсутні, тому позивачу відмовлено в оформленні спадщини в нотаріальному порядку.

Таким чином, на час смерті спадкодавця позивачки залишилось спадкове майно на яке відсутні правовстановлюючі документи.

Необхідною умовою для видачі свідоцтва про право на спадщину є подання спадкоємцем документа, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ст. 346 ЦК України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації, виходячи з ст. ст. 25, 30 ЦК України мати та набути цивільне право (право власності на нерухоме майно) може лише жива та дієздатна особа. Виходячи із змісту ст. ст. 391, 392 ЦК України у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватись у судовому порядку.

Відповідно до ст.ст. 3, 15, 16, 18, 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами здійснюється лише за заявою власника (володільця) нерухомого майна.

Відповідно до п. 3 ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до п. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ст.ст. 1233-1235 Цивільного кодексу України позивачка являється спадкоємцем за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_6. Видача свідоцтва про право на спадщину, яка підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.

Відповідно до п. 4.15 глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22 лютого 2012 року за № 282/20595 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Відповідно до п.4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає правовстановлюючий документ. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до листа Міністерства юстиції України №19-32/319 від 21.02.2005 р., у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності, на яке не була проведена, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.

Видача свідоцтва про право на спадщину, яка підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.

У разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.

Таким чином, позовна заява є підставною і підлягає до задоволення.

На підставі ст..ст. 386, 392, 1218, 1222, 1223,1233-1235 ЦК України та керуючись ст.ст. 10, 57, 88, 209, 218, 223, 294 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно за заповітом, яке складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. Визволителів, 1 в с. Улашківці Чортківського району Тернопільської області, яке залишилось за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої 10 липня 2013 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення подається до Апеляційного суду Тернопільської області через Чортківський районний суд на протязі 10-ти днів з дня проголошення рішення.

Суддя: О. П. Тесля

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення11.10.2016
Оприлюднено20.10.2016
Номер документу62016446
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —608/1529/16-ц

Ухвала від 03.11.2016

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Тесля О. П.

Рішення від 11.10.2016

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Тесля О. П.

Ухвала від 15.09.2016

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Тесля О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні