Рішення
від 10.10.2016 по справі 922/2792/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2016 р.Справа № 922/2792/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Денисюк Т.С.

при секретарі судового засідання Кудревичу М.О.

розглянувши справу

за позовом Садівничого товариства "Слобода", смт. Васищеве до Приватного підприємства "Власенергія", м. Харків про примусове виконання обов'язку в натурі та стягнення пені в розмірі 7 279,00 грн. за участю :

Представник позивача - ОСОБА_1 довіреність №1 від 17.08.2016 року;

Представник відповідача - ОСОБА_2 довіреність №22/09 від 22.09.2016 року;

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Садівниче товариство "Слобода" звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Приватного підприємства "Власенергія" (відповідач), в якому просить суд зобов"язати відповідача виконати в натурі обов"язки за Договором підряду №28-13М на виконання робіт з мотажу від 20 вересня 2013 року та стягнути з відповідача пеню у розмірі 7 279, 00 грн.

Також позивач просить суд покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 756,00 грн. та витрати по сплаті послуг адвоката в розмірі 8 000,00 грн.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.08.2016 року за позовною заявою було порушено провадження по справі №922/2792/16 та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні на 04 жовтня 2016 року.

Ухвалою суду від 04.10.2016 року розгляд справи було відкладено на 10 жовтня 2016 року.

10 жовтня 2016 року від позивача до суду надійшли письмові заперечення на відзив відповідача та додаткові пояснення в обгрунтування позовних вимог (вх. №33306), які були досліджені та долучені судом до матеріалів справи.

Представник Садівничого товариства "Слобода", який брав участь в судовому засіданні 10.10.2016 року, підтримував позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив суд в його задоволені відмовити.

Приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, суд встановив наступне.

20 вересня 2013 року між Садівничим товариством "СЛОБОДА" (Замовник) та Приватним підприємством "ВЛАСЕНЕРГІЯ" (Підрядник) було укладено Договір підряду № 28-13М на виконання робіт з монтажу (надалі за текстом - Договір).

Згідно предмету вказаного Договору, умови якого закріплені у Розділі 1 Договору, Пвдрядник зобов'язується виконати послуги з проведення електромонтажних робіт з встановлення КТП і прокладанню кабельної лінії за адресою: Харківська область, Харківській район, смт Васищеве та здати виконані роботи Замовнику.

Відповідно до п. 2.1. Договору вартість робіт за Договором визначена у розмірі 145 940 грн. 00 коп., є твердою та зміні не підлягає.

Пунктом 4.1. Договору, з урахуванням положень Додаткової угоди № 1 від 28.05.2014 року до Договору, передбачено, що строк виконання робіт Підрядником за цим Договором закінчується 31 грудня 2015 року.

Відповідно до п. 6.1.1. Договору Підрядник зобов'язується виконати всі роботи за Договором своїми силами та засобами, із свого матеріалу, якісно, в узгодженому обсязі, в строки, передбачені цим Договором та здати їх Замовнику.

Згідно з п. 9.1. Договору - Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до повного виконання зобов'язань Сторонами. Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторони від відповідальності за порушення його умов, які мали місце під час дії Договору.

Таким чином, Договір набрав чинності 20.09.2013 року, а роботи, передбачені Договором, мали бути виконані відповідачем до 31 грудня 2015 року.

Проте, як стверджує позивач, станом на момент подання цього позову відповідач своїх обов'язків за Договором підряду № 28-13М від 20 вересня 2013 року не виконав.

Відповідач, не погоджуючись із позовними вимогами, зазначив, що не мав можливості виконати свої зобов'язання в передбачений Договором термін, оскільки позивач до теперішнього часу не надав Приватному підприємству "Власенергія" завдання на проектування та технічне завдання на виконання робіт, у зв'язку з чим відповідач позбавлений можливості з'ясувати конкретний план на місцевості, де повинні проводитися роботи, перелік яких визначений у кошторисі (Додаток 1 до Договору).

Таким чином, порушення строків виконання робіт сталося з вини позивача, який не надав відповідачу технічної документації, на підставі якої відповідач міг би приступити до виконання робіт. Отже, строк виконання робіт є продовжений до моменту надання позивачем технічного завдання, проекту та дозвільної документації на виконання робіт.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача вчинити дії, а саме: виконати в натурі обов"язки за Договором підряду №28-13М на виконання робіт з мотажу від 20 вересня 2013 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

За договором підряду одна сторона (підрядчик) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 Цивільного кодексу України).

Пунктом 4 ст. 882 Цивільного кодексу передбачено, що передавання робіт підрядчиком і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами.

Стаття 627 Цивільного кодексу України передбачає, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно із ст. 14 Цивільного кодексу України, цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України встановлює, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України збов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання, відповідно до ч. 2 ст. 509 ЦК України, виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, згідно якої підставами для виникнення цивільних прав та обов'язків є, в тому числі, і договір.

Відповідно до приписів ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Застосування господарських санкцій до суб'єкта, який порушив зобов'язання, не звільняє цього суб'єкта від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, крім випадків, коли інше передбачено законом або договором, або управнена сторона відмовилася від прийняття виконання зобов'язання.

Як зазначалося, відповідно до ст.ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, відповідач повинен виконувати зобов'язання належним чином відповідно до умов договору, які є обов'язковим для виконання сторонами та вимог ЦК України.

Якщо у зобоввЂ�язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно, відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобоввЂ�язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до п. 2 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором, або законом, зокрема, зміна умов зобов'язання.

Статті 15 та 16 Цивільного кодексу України встановлюють, що кожна особа має право на захист цивільних прав та інтересів.

Частиною 2 ст. 16 Цивільного кодексу України встановлені способи захисту цивільних прав та інтересів, яким, зокрема, може бути примусове виконання обов'язку в натурі.

Відповідно до ст. 20 Цивільного кодексу України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Позивач звернувся з позовною вимогою про зобов'язання відповідача виконати в натурі обов"язки за Договором підряду №28-13М на виконання робіт з мотажу від 20 вересня 2013 року та стягнути з відповідача пеню у розмірі 7 279, 00 грн.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Позивач в судовому засіданні належним чином обґрунтував свої вимоги та належними засобами доказування довів факт істотного порушення відповідачем умов Договору.

Відповідач належних доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав, оскільки його посилання на те, що порушення строків на виконання робіт з проведення електромонтажних робіт з встановлення КТП і прокладанню кабельної лінії за адресою: Харківська область, Харківській район, смт Васищеве, що є предметом Договору підряду, було спричинено тим, що позивач не надав відповідачу завдання на проектування та технічне завдання на виконання робіт, не є підставою для порушення відповідачем взятих на себе по Договору зобов'язань щодо строків виконання робіт з монтажу, адже відповідно до умов Договору відповідач був зобоввЂ�язаний в повній мірі виконати свої обов"язки, в тому числі, і отримати всю необхідну документацію.

Згідно приписів ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, а обставини, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги в частині зобоввЂ�язання відповідача виконати в натурі обов"язки за Договором підряду №28-13М на виконання робіт з мотажу від 20 вересня 2013 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Кім того, позивач, посилаючись на порушення відповідачем зобов"язань за Договором, просить стягнути з нього пеню у розмірі 7 279,00 грн..

Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

Ст.549 Цивільного кодексу України передбачено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Крім того, суд зазначає, що обов'язок виконати зобов'язання в натурі і обов'язок сплатити неустойку або відшкодувати збитки незалежні один від одного. Право кредитора на стягнення збитків або неустойки не обумовлене пред'явленням вимоги про реальне виконання. Виконання зобов'язання в натурі (після закінчення строку (терміну) виконання) не є мірою відповідальності і, фактично будучи лише виконанням з запізненням, не тягне за собою для боржника будь-яких додаткових зобов'язань, заміну існуючого зобов'язання новим тощо. Боржник просто виконує те, що був зобов'язаний зробити, якщо управнена сторона не відмовилася від прийняття виконання зобов'язання. Водночас кредитор має право не вимагати сплати неустойки і відшкодування збитків, обмежившись вимогою про виконання зобов'язання в натурі.

Пунктом 7.2. Договору визначено, що при виконанні "Підрядником" робіт з порушенням строків, передбачених Договором, Підрядник сплачує Замовнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості несвоєчасно виконаних робіт за кожен день прострочення, але не більше 5 % від суми Договору.

Розрахунок пені перевірено судом та встановлено, що він відповідає умовам договору та вимогам чинного законодавства (5% від суми Договору).

Наведені законодавчі приписи та установлені фактичні дані щодо невиконання відповідачем взятих на себе зобов'язань по виконанню робіт з проведення електромонтажних робіт з встановлення КТП і прокладанню кабельної лінії за адресою: Харківська область, Харківській район, смт Васищеве у розмірі та у строк, встановлений Договором, дають підстави для висновку суду про правомірність позовних вимог щодо стягнення на користь позивача пені в розмірі 7279,00 грн.

З урахуванням вимог ст. 44, 49 ГПК України, з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 2756,00 грн.

Разом з тим, звертаючись до суду з позовною заявою, позивач просив в ній, зокрема, вартість правової допомоги в розмірі 8 000,00 грн. покласти на відповідача. При цьому позивач в якості доказів вищевказаних витрат надав до позовної заяви копію Договору про надання правової допомоги №1/08-16/АБ від 17 серпня 2016 року, укладеного з Адвокатським бюро "Антона Новакова" та квитанцію №13_5 від 18 серпня 2016 року про сплату 8 000,00 грн., призначення платежу - оплата адвокатських послуг згідно Договору про надання правової допомоги №1/08-16/АБ від 17.08.2016 року.

Вищевказаний Договір про надання правової допомоги №1/08-16/АБ від 17 серпня 2016 року був укладений між Садівничим товариством "СЛОБОДА" (Клієнт/Позивач) та Адвокатським бюро "Антона Новакова" (Адвокат), в особі керуючого адвоката ОСОБА_1, що діє на підставі свідоцтва про право зайняття адвокатською діяльністю №1373 від 20.12.2005 року. Відповідно до розділу 1 Договору - "Предмет договору", Клієнт доручає, а Адвокат, відповідно до чинного законодавства України, приймає на себе зобов'язання в порядку надання правової допомоги здійснювати представницькі повноваження та захищати права і законні інтереси (у т. ч. майнові) Клієнта в обсязі та на умовах, встановлених цим Договором в суді першої інстанції - Господарському суді Харківської області у справі за позовом Клієнта до Приватного підприємства "ВЛАСЕНЕРГІЯ" (Боржник) про спонукання до виконання договору підряду № 28-13М на виконання робіт з монтажу від 20.09.2013 року, з метою реалізації юридично значимих (правових та процесуальних) процедур, спрямованих на спонукання Боржника до виконання договору підряду, в обсязі та на умовах, встановлених цим Договором.

Розмір гонорару за надання правової допомоги у суді першої інмтанції - Господарському суді Харківської області, передбаченої розділом 1 цього Договору визначається фіксованою сумою у розмірі 8 000,00 гривень, який підлягає сплаті Клієнтом протягом трьої банківських днів з моменту укладення цього Договору (п. 4.1. Договору).

Оплата позивачем послуг адвоката підтверджується оригіналом квитанції №13_5 від 18 серпня 2016 року (призначення платежу - оплата адвокатських послуг згідно Договору про надання правової допомоги №1/08-16/АБ від 17.08.2016 року).

Згідно ст. 44 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, господарський суд враховує, що розмір відшкодування витрат за послуги адвоката (8 000,00 грн.), є співрозмірним з переліком наданих адвокатом - ОСОБА_1 послуг (надання консультацій, рекомендацій та роз'яснень, підготовка та направлення до господарського суду Харківської області позовної заяви, представництво інтересів позивача під час рогляду справи в Господарському суді Харківської області, тощо) при зверненні Садівничого товариства "СЛОБОДА" із відповідним позовом до суду.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат на послуги адвоката у сумі 8 000,00 грн..

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49 ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

ЗобоввЂ�язати Приватне підприємство "ВЛАСЕНЕРГІЯ" (адреса: 61024, місто Харків, вул. Пушкінська, буд. 79; код ЄДРПОУ 36455344) виконати в натурі обов"язки перед Садівничим товариством "СЛОБОДА" (адреса: 62495, Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве; код ЄДРПОУ 24334197) за Договором підряду №28-13М на виконання робіт з мотажу від 20 вересня 2013 року (згідно Кошторису - Додатку 1 до Договору підряду №28-13М від 20.09.2013 року), а саме:

- виїмка грунту по трасі - 646 м.п.;

- засипка траншеї - 646 м.п.;

- копка приямків - 4 м3;

- засипка приямків - 4 м3;

- облаштування подушки з піску і захист цеглою - 646 м.п.;

- укладення високовольтного кабелю у землю пер. до 120 кв.мм - 646 м.п.;

- прокладення кабелю по опорі - 10 м.п.;

- з'єднання кабелю з проводом АС на опорі -1 шт.;

- прокладання проводу АС через ріку - 160 м.п.;

- встановлення лічильника з модемом - 1 шт.;

- встановлення з'єднальної муфти на високовольтний кабель - 1 шт.;

- встановлення з'єднальної муфти на низковольтний кабель - 1 шт.;

- встановлення з'єднальної муфти на н/к опорі - 1 шт.;

- виконати заземлення опор - 2 шт.;

- прокол під дорогами - 7 м.п.;

- встановлення траверси і раз'єднувача на опорі - 1 шт.;

- встановлення опори СВ 105 (з опорою) - 4 шт.;

- встановлення взла У-1 - 2 шт.;

- фундамент для КТП - 1 шт.;

- встановлення УП і документація для його приймання - 1 шт.;

- контур заземлення КТП - 1 шт.;

- автовишка;

- автокран;

- доставка КТП і кабелю - 1шт..

Стягнути з Приватного підприємства "ВЛАСЕНЕРГІЯ" (адреса: 61024, місто Харків, вул. Пушкінська, буд. 79; код ЄДРПОУ 36455344) на користь Садівничого товариства "СЛОБОДА" (адреса: 62495, Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве; код ЄДРПОУ 24334197) пеню в розмірі 7279,00 гривень, витрати по сплаті судового збору в розмірі 2756,00 гривень та витрати на послуги адвоката в розмірі 8000,00 гривень.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17.10.2016 р.

Суддя ОСОБА_3

Справа №922/2792/16.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.10.2016
Оприлюднено21.10.2016
Номер документу62031214
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2792/16

Ухвала від 27.12.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Денисюк Т.С.

Постанова від 30.11.2016

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Білецька А.М.

Рішення від 10.10.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Денисюк Т.С.

Ухвала від 04.10.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Денисюк Т.С.

Ухвала від 22.08.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Денисюк Т.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні