Рішення
від 13.10.2016 по справі 915/837/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2016 року Справа № 915/837/16

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Васильєвої Л.І. при секретарі судового засідання Матвєєвій А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві справу

За позовом: Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» , вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017

до відповідача: Рибаківського житлово-комунального підприємства , вул. Поштова,5, с. Рибаківка, Березанський р-н

про: внесення змін до договору.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 довіреність № 01/53-861 від 01.07.2016 року

від відповідача: представник не з'явився

Публічне акціонерне товариство Миколаївобленерго звернулося до господарського суду із позовом, в якому просить внести зміни до договору про постачання електричної енергії № 36/274 від 19.06.2009 року.

Ухвалою від 03.08.2016 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та порушив провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

19.06.2009 року сторони уклали договір про постачання електричної енергії № 36/274, пунктом 2.1 якого встановлено, що сторони зобов'язалися під час виконання умов договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.

Постановою НКРЕКП № 2684 від 29.10.2015 року були внесені зміни до п. 6.6 ПКЕЕ щодо порядку оплати за електричну енергію.

На виконання п. 6.6 ПКЕЕ, листом № 549 від 07.06.16 року позивач направив відповідачу для підписання проект додаткової угоди від 07.06.16 року та додаток № 10 до неї, яким передбачено обов'язок відповідача до 25 числа місяця до початку розрахункового періоду здійснювати оплату на наступний розрахунковий період (попередню оплату) у сумі вартості 100% заявленого обсягу споживання електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.

Відповідач додаткову угоду на здійснення планових платежів з наступним перерахунком не підписав, що змусило позивача звернутися з відповідним позовом до суду.

Відповідач письмовий відзив по суті позову не надав.

У судовому засіданні 27.09.2016 р представник відповідача усно пояснив суду, що відповідач є комунальним підприємством, яке надає послуги населенню. Грошові кошти отримують тільки по факту виконання договорів з абонентами, тобто сплачувати кошти наперед за використання електричної енергії не мають змоги.

у судове засідання 13.10.2016 р. представник відповідача не з'явився, причин неявки не повідомив. Про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення від 27.09.2016 р. (а.с. 47).

Згідно ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд -

встановив:

19.06.2009 року сторони уклали договір про постачання електричної енергії № 36/274, згідно якого позивач зобов'язувався продавати електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з дозволеною потужністю 50,2 кВт, а відповідач зобов'язувався оплачувати вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.

Пунктом 2.1 договору встановлено, що сторони зобов'язалися під час виконання умов договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.

Згідно п. 2.3.3 договору відповідач зобов'язаний оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 10 «Порядок розрахунків» та № 4 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» .

Додатком № 10 до договору № 36/274 від 19.06.2009 року між сторонами було узгоджено, що обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається відповідно до «Акту про використану електричну енергію» . Рахунок на оплату за фактично спожиту за розрахунковий період електричну енергію має бути оплачено відповідачем протягом 5 операційних днів з дня отримання.

Розрахунковим вважається період з 22 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Покази розрахункових засобів обліку відповідно до переліку об'єктів споживача і точок комерційного обліку фіксуються споживачем на звітну дату кожного місяця та оформлюються Актом про використану електричну енергію .

Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2684 від 29.10.2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26.11.15 року за № 1477/27922, були внесені зміни до п. 6.6 ПКЕЕ та встановлено, що: оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком.

У разі систематичного (тричі впродовж календарного року) порушення споживачем, який застосовує порядок оплати авансовими та/або плановими платежами, умов договору про постачання електричної енергії в частині своєчасної оплати вартості обсягу електричної енергії авансовими та/або плановими платежами постачальник електричної енергії має право ініціювати внесення змін до договору в частині переведення споживача на попередню оплату заявлених обсягів споживання електричної енергії.

Споживачі, які користуються об'єктами (електроустановками) на підставі договорів оренди, здійснюють повну попередню оплату прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період.

Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.

На виконання п. 6.6 ПКЕЕ, листом № 549 від 07.06.16 року позивач направив відповідачу для підписання проект додаткової угоди від 07.06.16 року та додаток № 10 до неї, яким передбачено обов'язок відповідача до 25 числа місяця до початку розрахункового періоду здійснювати оплату на наступний розрахунковий період (попередню оплату) у сумі вартості 100% заявленого обсягу споживання електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.

За приписами ч. 3, 4 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідач додаткову угоду на здійснення планових платежів з наступним перерахунком не підписав, натомість направив до позивача протокол розбіжностей до додаткової угоди в одному примірнику, в якому відповідач повідомив про намір здійснювати оплату за фактично спожиту електроенергію.

Відповідно до ч. 4 ст. 188 ГК України у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Пунктом 9.3 договору встановлено, що спірні питання та розбіжності щодо виконання умов цього договору, щодо яких сторонами не буде досягнуто згоди, вирішуються у порядку, встановленому законодавством України.

Частиною 2 ст. 651 ЦК України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 277 ГК України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання, яке є додатком до Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 3 від 16.12.15 року, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, внесення змін до Правил, обов'язок додержання яких законодавчо встановлений ст. 277 ГК України, є достатньою підставою для внесення змін до договору в разі його невідповідності Правилам (постанови Вищого господарського суду України від 26.03.2014 № 7/414пд, від 06.06.2013 № 913/79/13-г).

Виходячи з викладеного, приймаючи до уваги, що п.6.6. Правил користування електричною енергією викладений у новій редакції, яка передбачає, що оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо внесення змін в чинний договір про постачання електричної енергії № 36/274 від 19.06.2009 року.

За таких обставин позов підлягає задоволенню повністю.

Керуючись ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Внести зміни до договору про постачання електричної енергії № № 36/274 від 19.06.2009 року, укладеного між публічним акціонерним товариством Миколаївобленерго та Рибаківським житлово-комунальним підприємством, виклавши додаток №10 Порядок розрахунків в редакції, запропонованій ПАТ Миколаївобленерго додатковою угодою від 07.06.2016 до договору про постачання електричної енергії № 36/274 від 19.06.2009 року в наступній редакції:

Додаток № 10

до договору № 36/274

від 19.06.2009 р.

Порядок розрахунків

1. Розрахунковим періодом вважається календарний місяць.

Покази розрахункових засобів обліку відповідно до переліку об'єктів Споживача і точок комерційного обліку фіксуються Споживачем на останній календарний день місяця та оформлюються Актом про використану електричну енергію по наведеному у Додатку № 4 зразку у 2-х примірниках по одному для кожної сторони.

Розрахунки за електричну енергію проводяться Споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.

За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточні рахунки Постачальника.

2. Споживач до 25 числа місяця до початку розрахункового періоду здійснює оплату на наступний розрахунковий період (попередню оплату) у сумі вартості 100% заявленого обсягу споживання електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.

У випадку співпадання дати оплати з вихідним чи святковим днями, споживач здійснює оплату у найближчий робочий день, що передує вихідному чи святковому дню.

В день надання Акту про використану електричну енергію Постачальник надає Споживачу рахунки за фактично спожиту активну електроенергію і фактичне перетікання реактивної електроенергії за розрахунковий період та рахунок на здійснення попередньої оплати.

Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться більшим ніж очікуване, різниця між сумою попередньої оплати та вартістю фактично спожитої електроенергії має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунків за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію.

Якщо сума передоплати перевищує вартість фактично використаної електроенергії, надлишкові кошти зараховуються як оплата наступних платежів.

Припинення повністю або частково постачання електричної енергії за несплату передбачених цим додатком рахунків на попередню оплату не може застосовуватись раніше початку розрахункового або планового періоду, на який має здійснюватись відповідна оплата.

3. Споживач, який має погоджену у встановленому порядку екологічну та/або аварійну броню електропостачання, здійснює протягом перших трьох днів поточного розрахункового періоду платіж за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні в наступному розрахунковому періоді за тарифами, які діють на день здійснення платежу.

4. Обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається відповідно до Акту про використану електричну енергію .

Акт про використану електричну енергії субспоживачем узгоджується з основним споживачем.

Якщо Постачальник електричної енергії не отримав у зазначений термін даних про обсяги спожитої електричної енергії, визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється відповідно до Правил користування електричною енергією.

5. Сума коштів, які має оплатити Споживач за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію визначається за діючими у цьому розрахунковому періоді тарифами.

6. За перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності Споживач оплачує Постачальнику нараховані відповідно до ст. 26 Закону України Про електроенергетику санкції протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку.

Кошти за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або потужності сплачуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.

7. У разі несвоєчасної оплати обумовлених даним Додатком платежів, Постачальник електричної енергії проводить Споживачу нарахування за весь час прострочення:

- пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, за який здійснюються нарахування;

- 3% річних з простроченої суми.

При цьому сума боргу повинна бути сплачена Споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Пеня, 3% річних та інфляційні нарахування сплачуються на поточний рахунок Постачальника електричної енергії, який вказується в рахунках, протягом 5 операційних днів з дня їх отримання.

8. Перевірка стану розрахунків за цим Договором проводиться щомісяця та оформлюється двостороннім Актом звірки між Споживачем та Постачальником, який Споживач зобов'язаний повернути підписаним до наступного розрахункового періоду.

9. Сторони домовились, що у разі звернення споживача (розірвання договору, припинення його дії, тощо) щодо повернення йому переплати, що виникла за цим договором, постачальник зобов'язаний повернути кошти протягом шести місяців .

3 . Стягнути з Рибаківського житлово-комунального підприємства (вул. Поштова,5, с. Рибаківка, Березанський р-н, 57460, ЄДРПОУ 31395585) на користь Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, ЄДРПОУ 23399393) судові витрати у розмірі 1378,00 грн.

Видати наказ.

Рішення у відповідності зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково у порядку і строки встановлені ст.93 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 18.10.2016р.

Суддя Васильєва Л.І.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення13.10.2016
Оприлюднено21.10.2016
Номер документу62031932
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/837/16

Рішення від 13.10.2016

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Васильєва Л.І.

Ухвала від 27.09.2016

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Васильєва Л.І.

Ухвала від 03.08.2016

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Васильєва Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні