Рішення
від 18.10.2016 по справі 372/2558/16-ц
ОБУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 372/2558/16-ц

провадження № 2-1432/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

18 жовтня 2016 року Обухівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Мори О.М. ,

при секретарі Василенко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Обухові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства ВКФ Альянс про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки . В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі державного акту серії ЯА № 605255 від 12.10.2005 року є власником земельної ділянки площею 2,390 га, що має кадастровий номер 3223188400:02:005:0011, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва та знаходиться в межах Халеп'янської сільської ради Обухівського району Київської області. 16 березня 2010 року позивач уклала договір оренди № 161 з ПП ВКФ Альянс , відповідно до якого передала в оренду відповідачу вищезазначену земельну ділянку для вирощування сільськогосподарської продукції на строк п'ять років. Відповідач відповідно до умов договору оренди зобов'язався використовувати земельну ділянку за призначенням та своєчасно сплачувати орендну плату щорічно в розмірі 1000 кілограм зерна та 50 кілограмів цукру. Позивач виконав умови договору, передавши земельну ділянку в оренду відповідачеві, а відповідач в порушення умов договору оренди не сплатив позивачу орендну плату за 2014 рік та проігнорував претензію позивача здійснити орендну плату за зазначений період. У зв'язку з невиконанням відповідачем його договірних зобов'язань позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за 2014 рік, що є еквівалентним 2301 грн. 40 коп. та пеню відповідно до п. 4.1.2 договору оренди в розмірі 1009 грн. 47 коп. та в зв'язку з чим і звернувся до суду за захистом своїх прав.

Позивач в судове засідання не прибув, подав заяву, в якій просить справу слухати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити.

Відповідач участі представника у жодному судовому засіданні не забезпечив, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову та клопотань про розгляд справи за його відсутності, чи про відкладення розгляду справи не подавав.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін та їх представників та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів, і суд прийняв рішення про заочний розгляд відповідно до ст.ст. 224, 225 ЦПК України, оскільки представник позивача проти такого порядку не заперечував в своїй заяві.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 197 ЦПК України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі державного акту серії ЯА № 605255 від 12.10.2005 року є власником земельної ділянки площею 2,390 га, що має кадастровий номер 3223188400:02:005:0011, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва та знаходиться в межах Халеп'янської сільської ради Обухівського району Київської області.

16 березня 2010 року позивач ОСОБА_1 уклала договір оренди № 161 з ПП ВКФ Альянс , відповідно до якого передала в оренду відповідачу вищезазначену земельну ділянку для вирощування сільськогосподарської продукції на термін п'ять років, з 16.03.2010 року по 31.12.2016 року.

Відповідач відповідно до пунктів 3,4 умов договору оренди зобов'язався використовувати земельну ділянку за призначенням та своєчасно сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою у термін з 15 листопада по 31 грудня кожного року в розмірі 1000 кілограм зерна та 50 кілограмів цукру в розрахунку на одну земельну частку.

Позивач виконав умови договору, передавши земельну ділянку в оренду відповідачеві, а відповідач в порушення умов договору оренди не сплатив позивачу орендну плату за 2014 рік та проігнорував претензію позивача від 03.05.2016 року здійснити погашення заборгованості за орендну плату за зазначений період, порушивши цим самим умови договору оренди.

Відповідно до Інформаційної довідки Управління статистики в Обухівському районі головного управління статистики у Київській області, у 2014 році середня ціна реалізації 1000 кг зерна становила 1801 грн. 40 коп. та за 1тонну, що дорівнює 1000 кг цукру - 6592 грн. 60 коп.

Суд перевіривши поданий позивачем розрахунок заборгованості за договором оренди, не погоджується з розрахунком в частині що стосується середньої ціни його реалізації за 50 кг цукру, оскільки в довідці Управління статистики в Обухівському районі головного управління статистики у Київській області наданій позивачем визначено середню ціну реалізації цукру 6592 грн. 60 коп. за тонну, що дорівнює 1000 кг , а отже середня ціна реалізації цукру за 50 кг в 2014 році складала 329,60 гривень. Отже, розмір орендної плати, що повинна була бути сплачена відповідачем позивачу за 2014 рік: 1000 кг зерна=1801,40 коп. та 50 кг цукру =329,60 грн., в гривневому еквіваленті складає 2131 грн. 00 коп.

Відповідно до п. 4.1.2. договору оренди, у разі невнесення орендної плати у строки визначені договором, справляється пеня у розмірі 0,07% ( 1 грн. 49 коп) несплаченої суми за кожен день прострочення.

Відповідно наявних в матеріалах справи доказах, відповідач не виконував зобов'язання по сплаті орендної плати протягом 627 днів і розмір пені за цей період становить 934,23 грн. ( 627х1,49=1009,47), а не 1009,47 гривень, як розрахував позивач, оскільки як судом було виявлено, позивач не правильно здійснив розрахунок заборгованості орендної плати в частині середньої ціни реалізації цукру.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 , ч.1 ст. 627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, і сторони користуються свободою в укладенні договору, в тому числі у визначенні умов договору, але з врахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості .

Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, а абзац другий цієї норми визначає, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів цього виду, а також всі ті умови, щодо яких хоча б однією із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

У ч. 2 ст. 792 ЦК України вказано, що правовідносини оренди земельних ділянок регулюються законом.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України , Цивільним кодексом України , Законом України Про оренду землі (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), а також іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог ст.124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України ) передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Згідно з положеннями ст.14 Закону України Про оренду землі договір оренди землі укладається в письмовій формі. За змістом ст.ст. 93 , 125 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності; право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України Про оренду землі ).

Статтею 96 ЗК України встановлений обов'язок користувачів, у тому числі орендарів, своєчасно сплачувати орендну плату за користування землею. Така ж вимога міститься у ст. 24 ЗК України про те що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом ч. 1 ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Тобто за таких обставин, суд вважає, що в зв'язку з порушенням ПП ВКФ Альянс умов договору оренди № 161 від 16 березня 2010 року щодо своєчасної сплати орендної плати за користування земельною ділянкою позивача за 2014 рік з відповідача підлягає стягненню на користь позивача заборгованість по орендній плату за 2014 рік в сумі 2131 грн. 00 коп та пеня в сумі 934,23 грн., а всього з відповідача підлягає стягненню 3065 грн. 23 коп. в рахунок заборгованості за договором оренди земельної ділянки,а позовні вимоги позивача є законними та підлягають до часткового задоволення.

Судові витрати в справі, а саме сума сплаченого судового збору в розмірі 551, 20 гривень, підлягають покладенню на відповідача та відповідно до ст. 88 ЦПК України, слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 11, 57-60, 88, 212, 214, 215, 218,224 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства ВКФ Альянс про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки задовольнити частково.

Стягнути з Приватного підприємства ВКФ Альянс на користь ОСОБА_1 заборгованість за оренду земельної ділянки в сумі 3065гривень 23 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Приватного підприємства ВКФ Альянс на користь ОСОБА_1 551 гривню 20 копійок в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд Київської області.

СуддяОСОБА_2

СудОбухівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.10.2016
Оприлюднено21.10.2016
Номер документу62032445
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —372/2558/16-ц

Рішення від 18.10.2016

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Мора О. М.

Ухвала від 26.09.2016

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Мора О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні