Рішення
від 18.10.2016 по справі 291/683/16-ц
РУЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 291/683/16-ц

2/291/450/16

У К Р А Ї Н А

Ружинський районний суд Житомирської області

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

18 жовтня 2016 року

Ружинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого - судді Нейла В.М.

з участю секретаря - Герасимчук Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача- ОСОБА_3 до Топорівської сільської ради, 3-тя особа , яка не заявляє самостій них вимог - відділ реєстрації Ружинської районної денржавної адміністрації про перерозподіл спадщини та визнання права власності на спадкове майно

встановив:

ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_3 звернувся з вищевказаним позовом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача ОСОБА_4, після смерті якої мати позивача ОСОБА_5 вступила у права спадкування відповідно до ст.549 ЦК Української РСР, але не отримала свідоцтва про право на спадщину на майно померлої.

ІНФОРМАЦІЯ_2 мати позивача ОСОБА_5 померла. Після її смерті позивач прийняв спадщину та отримав свідоцтва про право на спадщину на майно, яке залишилося після її смерті.

В зв'язку з тим, що у позивача був відсутній, належний його бабі ОСОБА_4, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, він не мав можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на дане майно. Тим більше, що він отримав в нотаріальній конторі роз'яснення про те, що законом не визначено строки для отримання свідоцтва про право на спадщину, а тому позивач вирішив не поспішати з вирішенням даного питання, адже не мав в першу чергу, ні фінансової можливості, ні часу.

24.02.2016 року позивач звернувся до Ружинської державної нотаріальної контори із проханням видати свідоцтво про право на спадщину на належну його бабі ОСОБА_4 земельну частку (пай) та отримав відмову в зв'язку з тим, що у нього відсутній правовстановлюючий документ.

При підготовці позовної заяви до суду, позивач отримав інформацію у відділі Держгеокадастру в Ружинському районі про те, що Рішенням Ружинського районного суду у цивільній справі №291/1458/14-ц визнано відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_4 та передано земельну ділянку у власність територіальної громади Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області.

Дані обставини змусили позивача звернутися із заявою до Топорівської сільської ради та просити її звернутися до суду із заявою про перегляд судового рішення.

Ухвалою Ружинського районного суду Житомирської області від 28.03.2016 року відкрито провадження у цивільній справі № 291/1458/14-ц 8/291/3/16 за позовом Топорівської сільської ради про перегляд рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами.

Ухвалою Ружинського районного суду Житомирської області від 30.06.2016 року заяву Топорівської сільської ради про перегляд в зв'язку з нововиявленими обставинами судового рішення задоволено та скасовано рішення Ружинського районного суду від 07.10.2014 року по справі за заявою прокурора Ружинського району в інтересах Топорівської сільської ради про визнання відумерлою спадщини ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Топори Ружинського району Житомирської області.

Дане рішення суду дає підстави для перерозподілу спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_4, у відповідності до ч.2 ст.1280 ЦК України, яка передбачає право спадкоємця вимагати передання в натурі майна, якщо таке майно перейшло як відумерле до територіальної громади.

Як зазначалося вище, земельну ділянку передано у власність територіальної громади Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області та присвоєно кадастровий номер НОМЕР_4.

З врахуванням вказаного позивач просить визнати за ним, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку під кадастров номером НОМЕР_4, яка розташована на території Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області і належала померлій ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки під кадастровим номером НОМЕР_4, яка розташована на території Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області та зареєстрована за територіальною громадою Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області. Витребувати від територіальної громади Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, земельну ділянку під кадастровим номером НОМЕР_4, яка розташована на території Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області.

В суд позивач та його направили заяви, в яких просить розглядати справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Відповідачі - Топорівська сільська рада Ружинського району направила до суду заяву, в якій просить розглядати справу у відсутні-сть її представника , визнає позовні вимоги.

В суд представник відділу реєстрації Ружинської РДА направила заяву, в кій просить розглядати справу у її відсутність, проти задоволення позову не щзаперечує.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Топори Ружинського району Житомирської області, що вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 16.02.2016 року (а.с.52).

Відповідно до ст.549 ЦК УРСР , який діяв на час виникнення правовідносин, вважається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до п.113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Мінюсту України №18/5 від 14.06.1994р. та зареєстрованої в Мініс-турстві юстиції України 07.07.1994р.( в редакції, яка діяла на час відкриття спадщини ОСОБА_7.), свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто таким, які фактично вступили в управління або володіння спадковим майном чи подали заяву в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини.

Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов'язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що, набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

Відповідно до ст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за заповітом і за законом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Згідно зі ст.529 Цивільного кодексу Української РСР (1963р.), який був чинним на час смерті спадкодавця ОСОБА_4, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Як вбачається з довідки Топорівської сільської ради Ружинського району від 23.11.2015 року за № 734 ОСОБА_5 прийняла спадщину, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_4 фактично вступивши у володіння спадковим майном ( а.с.8).

ОСОБА_5 заповіла все належне їй на день смерті майно синові ОСОБА_1, що стверджується заповітом від 04.02.2000 року (а.с.31).

Зі спадкової справи № 315 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 вбачається, що остання була рідною матір'ю позивача ( а.с.25-59).

Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого Ружинською районною державною адміністрацією 10.06.1997 року підтверджується, що ОСОБА_4 належало право власності на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності ВАТ Топорівське розміром 3.46 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( а.с.56).

Позивач являється сином і, відповідно, спадкоємцем ОСОБА_5 по закону першої черги, у встановлений законодавством строк прийняв її спадщину, що вбачається зі спадкової справи №315, розпочатої 13.07.2009 року, заведеної до майна ОСОБА_5 Ружинською державною нотаріальною конторою.

Однак, рішенням Ружинського районного суду Житомирської області від 07.10.2014 року

(справа № 291/1458/14-ц), спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_4, до складу якої входить право на земельну частку (пай) , посвідчену сертифікатом серії НОМЕР_3 від 20.06.1997 рок, розміром 3.46 в умовних кадастрових гектарах , вартістю 94049.41 грн., розташовану на території Топорівської сільської ради Ружинського району Жи-томирської області, було визнано відумерлою і вказану земельну ділянку передано у власність територіальної громади Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області.

Ухвалою Ружинського районного суду Житомирської області від 30.06.2016 року заяву Топорівської сільської ради про перегляд в зв'язку з нововиявленими обставинами судового рішення задоволено та скасовано рішення Ружинського районного суду від 07.10.2014 року по справі за заявою прокурора Ружинського району в інтересах Топорівської сільської ради про визнання відумерлою спадщини ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Топори Ружинського району Житомирської області.

Отже, судом встановлено що до ОСОБА_1 перейшло в порядку спадкування право на вищевказану належну спадкодавцю земельну частку(пай).

Проте позивачу державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказане майно, оскільки у заявника відсутні правовстановлюючі документи на зазначене спадкове майно, що вбачається з листа Ружинської державної нотаріальної контори в Житомирській області від 24.02.2016 р. за №408/02-14.

На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що право позивача на прийняття спадщини реалізоване, але мають місце труднощі здійснення процедури реєстрації успадкованого майна, що виникли не з його вини.

Перешкодою для оформлення спадкових прав у позивача є неотримання спадкодавцем за свого життя правовстановлюючого документа на вказане майно, хоч право власності ОСОБА_5 на вказане майно ніким не оспорюється, а тому зазначене не може бути підставою для позбавлення спадкоємця права власності на таке майно.

Усунення порушень прав позивача можливо лише в судовому порядку шляхом визнання за ним в порядку спадкування права власності на успадковане майно.

Керуючись ст.ст.524-526, 530, 548-549 ЦК УРСР, Указом Президента України № 720/95 від 08.08.1995 р. Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільсько-господарським підприємствам і організаціям , ст.ст.209, 212,213,215 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянкупід кадастр номером НОМЕР_4, яка розташована на території Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області і належала померлій ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки під кадастровим номером НОМЕР_4, яка розташована на території Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області та зареєстрована за територіальною громадою Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області.

Витребувати від територіальної громади Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, земельну ділянку під кадастровим номером НОМЕР_4, яка розташована на території Топорівської сільської ради Ружинського району Житомирської області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Ружинський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особою, яка не була присутня в судовому засіданні під час проголошення судового рішення -протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя В. М. Нейло.

СудРужинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення18.10.2016
Оприлюднено24.10.2016
Номер документу62039748
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —291/683/16-ц

Рішення від 18.10.2016

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Нейло В. М.

Ухвала від 04.08.2016

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Нейло В. М.

Ухвала від 20.07.2016

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Нейло В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні