Рішення
від 18.02.2016 по справі 607/17036/15-ц
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.02.2016 Справа №607/17036/15-ц

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Сливки Л.М.

за участі секретаря судового засідання Зарічної О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Добродій ЛТД до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,

В С Т А Н О В И В :

Позивач товариства з обмеженою відповідальністю Добродій ЛТД (надалі ТОВ Добродій ЛТД) пред'явив до суду позов до відповідача ОСОБА_1 в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 7 069,60 за період з 01 вересня 2011 року по 30 червня 2015 року з врахуванням суми інфляційних нарахувань та 3% річних, а також просить визнати договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій між ТОВ Добродій ЛТД та ОСОБА_1 укладеним. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачка є власником квартири АДРЕСА_1, однак не зареєстрована у ній. Позивач обслуговує будинок, в якому знаходиться квартира відповідачки та надає послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території. За період з 01 вересня 2011 року по 30 червня 2015 року відповідачці нараховано плату за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3935,50 гривень, однак жодної сплати протягом 2009-2015 років позивачкою не здійснено. У 2014 році ТОВ Добродій ЛТД звернулось до Тернопільського міськрайонного суду із заявою про видачу судового наказу щодо стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за наданні послуг з обслуговування будинку та прибудинкової території, однак ухвалою Тернопільського міськрайонного суду відмовлено у прийнятті заяви про видачу судового наказу та роз'яснено позивачу право на звернення до суду в порядку позовного провадження. З цих підстав позивач звернувся до суду із позовом до відповідачки про стягнення заборгованості в розмірі 7069,60 гривень за утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 вересня 2011 року по 30 червня 2015 року.

10 листопада 2015 року позивачем подано до суду заяву про зміну позовних вимог, згідно якої позивач просить виключити із позовних вимог вимогу щодо визнання укладеним Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій між ТОВ Добродій ЛТД та ОСОБА_1, інші позовні вимоги залишити без змін.

У судове засідання представник позивача не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, змінені позовні вимогипідтримує в повному обсязі та просить задовольнити, не заперечує щодо ухвалення заочного рішення.

Про час і місце розгляду справи та виклик до суду відповідача повідомлено, в порядку ч.9 ст.74 ЦПК України, шляхом публікування оголошення в газеті Свобода №9 (3047) від 03 лютого 2016 року, однак відповідач в судове засідання не з'явився з невідомої суду причини.

Приймаючи до уваги вимоги ч.4 ст.169 ЦПК України, суд вважає, що відповідач повідомлений належним чином і повторно не з'явився у судове засідання без поважних причин, а тому, суд може вирішувати справу на підставі наявних у ній даних та доказів. Зі згоди позивача, який не заперечує проти заочного розгляду справи, суд ухвалює заочне рішення, що відповідає ст.224 ЦПК України.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі факти:

Згідно довідки № 51 виданої ТОВ Добродій ЛТД 29 вересня 2015 року, відповідач ОСОБА_1 є власником двохкімнатної квартири № 81, загальною площею 79,6 кв. м., в будинку № 53, яка знаходиться за адресою: м. Тернопіль вул. Чернівецька.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 26 грудня 2007 року № НОМЕР_1 Добродій ЛТД є балансоутримувачем будинку № 53, який знаходиться за адресою: вул. Чернівецька в м. Тернополі.

Для нарахування та оплати послуг за утримання будинку та прибудинкової території відповідачу ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № 215546.

Рішеннями Тернопільської міської ради від 05 травня 2008 року № 803 з дадатками №№ 1,2 та рішенням від 28 вересня 2011 року № 1603 з додатком, встановлено та погоджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також, на інші житлово-комунальні послуги.

Як убачається з додатку до рішення Тернопільської міської ради №2126 від 14 грудня 2011 року, для будинку по вулиці Чернівецька,53 в місті Тернополі встановлено тариф за 1 кв.м. загальної площі житлових приміщень у розмірі 1,34 гривень.

За період з 01 вересня 2011 року по 30 червня 2015 року відповідачу ОСОБА_1 було нараховано 3935,50 грн. плати за утримання будинку та прибудинкової території, яка останньою не погашена.

Відповідно до п.2 ст.14 Закону України Про житлово-комунальні послуги ціни/штрафи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території формуються і затверджуються органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

На період заборгованості, а саме, з 01 вересня 2011 року по 30 червня 2015 року діяло два рішення Тернопільської міської ради від 05 травня 2008 року № 803 та від 28 вересня 2011 року № 1603 Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , відповідно до яких і проводилось нарахування за послуги.

Плата за обслуговування будинку та прибудинкової території з вересня по грудень 2011 року становила - 81,19 гривень в місяць, а з січня 2012 року по червень 2015 року становила 85,97 грн.

Станом на 30 червня 2015 року відповідачем заборговано за послуги - 3 935,50 грн., про що свідчить наданий ТОВ Добродій ЛТД розрахунок помісячного нарахування заборгованості за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території.

Згідно розрахунку індекс інфляційних нарахувань за період з 01 вересня 2011 року по 31 червня 2015 року становить 177,0%, а сума проіндексованої заборгованості становить 6 965,83 гривень.

Щодо вимог про стягнення трьох процентів річних за весь час прострочення виконання зобов'язання слід зазначити наступне.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до розрахунку 3 % річних від простроченої суми боргу становить 103,77 грн. Отже, загальна сума заборгованості по оплаті за обслуговування будинку та прибудинкової території відповідача перед позивачем складає: 6 965,83 грн. + 103,77 грн. = 7 069,60 грн.

Суд бере до уваги наданий відповідачем розрахунок трьох процентів річних та інфляційних витрат, як такий, що відповідає вимогам закону, методиці розрахунку, сумі заборгованості, періоду прострочення виконання зобов'язання.

На попередження із пропозицією оплатити борг, вказана сума відповідачем добровільно не сплачена.

Згідно із нормами статей 160, 161 Житлового кодексу Української РСР, власник та повнолітні члени його сім'ї зобов'язані щомісячно вносити плату за надані комунальні послуги за затвердженими у встановленому порядку тарифами.

Відповідно до вимог ст. 10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду від 19 червня 1992 року, власники, а також повнолітні члени сім'ї власника квартир багатоповерхових будинків, які є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання, зобов'язані за рахунок власних коштів брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території згідно своєї частки в майні будинку і вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування і ремонт будинку.

Положеннями ст. ст. 20, 21 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначені права та обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язком оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов'язком виконавця надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотриманням умов його виконання згідно з типовим договором.

Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Судом встановлено, що ТОВ Добродій ЛТД надає послуги з утримання будинку №53 по вулиці Чернівецькій в м. Тернополі.

Судом установлено та підтверджено матеріалами справи, що власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 Таким чином, на власника квартири покладено обов'язок оплачувати послуги за утримання будинку та прибудинкової території.

Відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про житлово-комунальні послуги у разі, коли жиле приміщення належить особі на праві приватної власності, то учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг щодо такого приміщення є саме ця особа.

Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов'язанням, в якому, серед інших прав і обов'язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов'язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) вимагати сплату грошей за надані послуги.

Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов'язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.

За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України.

Згідно з положеннями ст.11 ЦК України зобов'язання виникають не лише з підстав, передбачених законодавством, зокрема, з угод, а також з дій громадян і організацій, які в силу загальних засад і змісту цивільного законодавства породжують цивільні права і обов'язки.

Судом установлено, що між сторонами фактично виникли правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг, а тому сама по собі відсутність договору між ними про участь у витратах на утримання будинку і прибудинкової території не може бути підставою для відмови в позові про відшкодування позивачеві витрат за надані ним послуги.

Аналізуючи в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, враховуючи вимоги закону, які до них застосовуються, суд приходить до переконання, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що відповідають встановленим обставинам справи та вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення у повному обсязі, оскільки позивачем доведено надання відповідачу послуг з утримання будинку та прибудинкової території, які останньою не оплачені, що призвело до виникнення заборгованості та порушення прав позивача, які підлягають захисту шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по оплаті за утримання будинку та прибудинкової території в сумі 7 069,60 гривень.

Згідно ст. 88 ЦПК України в користь позивача із відповідача слід стягнути понесені судові витрати в розмірі 1218 грнивень.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 509, 526, 610, 611, 625 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 212, 213, 215, 223, 224, 226, 228, 233, ч. 1 ст. 294, ч. 1 ст. 296 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позовні вимогизадовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю Добродій ЛТД (м. Тернопіль, вул. Тролейбусна,11д, ЄДРПОУ 14036622, р/р 26006000216244, МФО 338879), заборгованість по оплаті за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 7 069 (сім тисяч шістдесят дев'ять) гривень 60 копійок, а також 1218 гривень судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою з аявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий суддяОСОБА_2

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення18.02.2016
Оприлюднено21.10.2016
Номер документу62051807
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/17036/15-ц

Рішення від 18.02.2016

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Ухвала від 28.10.2015

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні