Рішення
від 18.10.2016 по справі 924/858/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" жовтня 2016 р.Справа № 924/858/16

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Гладій С.В., розглянувши матеріали справи

за позовом фермерського господарства "Мальва" с. Підгірне, Старокостянтинівського району, Хмельницької області

до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький

про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 17.08.2005р. кадастровий номер 6824285600:06:028:0001

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - голова ФГ „МальваВ»

від відповідача : ОСОБА_2 - за довіреністю №9-22-0.7-10848/23-16 від 01.06.16р.

В судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть справи: Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 6824285600:06:028:0001 від 17.08.2005р. укладеного між Старокостянтинівською районною державною адміністрацією та ФГ „МальваВ» та зареєстрованого Старокостянтинівським районним центром Державного земельного кадастру у книзі реєстрації договорів тимчасового користування землею за №040774700143 від 03.10.2007р. строком до 11.05.2025р. на тих самих умовах.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позову заперечує. Посилається на те, що договір оренди земельної ділянки вважався би поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, тільки у випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі та реєстрації права оренди у органах державної реєстрації прав. А тому просить в позові відмовити.

Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Старокостянтинівська районна державна адміністрація (Орендодавець) та фермерське господарство "Мальва" (Орендар, позивач у справі ) уклали договір оренди земельної ділянки від 17 серпня 2005 року, далі - Договір, за умовами якого Орендодавець на підставі розпорядження райдержадміністрації від 12 травня 2005 року №101/2005-р надає, а Орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межах Миролюбненської сільської ради. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 10,00 га ріллі, у тому числі ріллі - 10,00 га, із земель резерву Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району, згідно з кадастровим планом (схемою) розташування земельної ділянки, що є невід'ємною частиною даного договору.

Згідно розділу 3 даного договору, земельна ділянка надається у тимчасове платне користування на умовах оренди строком до 11 травня 2015р. для використання за цільовим призначенням. При бажанні продовжити договір на новий строк Орендар зобов'язаний не пізніше 30 днів до закінчення терміну дії цього договору, письмово попередити про це Орендодавця.

Даний договір був зареєстрований Старокостянтинівським районним центром Державного земельного кадастру у книзі реєстрації договорів тимчасового користування землею (в т.ч. на умовах оренди) записом за № 040774700143 від 03.10.2007р., кадастровий номер 6824285600:06:028:0001.

Позивач звернувся до відповідача з клопотанням (Лист-повідомлення) від 08.04.2015р. відповідно до ст. 33 Закону України „Про оренду земліВ» про поновлення Договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 10га, розташованої за межами населених пунктів Миролюбненської сільської ради, що надана в користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та додав: завірену копію договору оренди земельної ділянки з усіма додатками; проект додаткової угоди до даного договору та наступні додатки: схема земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання - передачі об'єкта оренди, оригінал витягу управління Держагенства в районі (місті) з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки; оригінал технічної документації землеустрою про встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

22.10.2015р., 19.11.2015р. та 20.01.2016р. позивач направив відповідачу повторні клопотання (лист-повідомлення) про поновлення Договору оренди земельної ділянки від 17.08.2005 року, однак відповіді не отримав.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке:

Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

За змістом частини другої статті 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства - Земельним Кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

Законом України "Про оренду землі", визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Об'єктом оренди є земельна ділянка.

Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI, який набрав чинності з 12.03.2011, містить такі положення:

"По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Відтак, стаття 33 Закону України "Про оренду землі" містить дві різні правові конструкції, а зміст права, підстави та обставини для захисту переважного права орендаря, яке виникає відповідно до частин першої-п'ятої зазначеної статті, не є тотожними змісту та підставам захисту його права, яке виникає за частиною шостою наведеної вище статті.

Так, у частині першій статті 33 цього Закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Частини друга - п'ята ст. 33 Закону України "Про оренду землі" встановлюють процедуру, дотримання якої є необхідним для реалізації переважного права орендаря на поновлення договору оренди землі.

Виходячи з приписів статей 319, 626 ЦК України, слід дійти висновку, що реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першою ст. 33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Отже, для застосування частини першої статті 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором, орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Аналіз зазначених правових норм (частини перша - п'ята ст. 33 Закону України "Про оренду землі") дає підстави для висновку про те, що порушення переважного права орендаря, яке підлягає захисту відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України, матиме місце при укладенні договору оренди:

- з новим орендарем при отриманні письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право;

- у випадку недосягнення згоди щодо плати за новим договором та інших умов договору з іншим наймачем на більш сприятливих умовах і укладення з ним договору на тих самих умовах, які були запропоновані попереднім наймачем при реалізації переважного права;

- укладення договору з новим орендарем за умови, що підставою відмови попередньому орендарю у поновленні договору оренди було повідомлення орендодавця про необхідність використовувати об'єкт оренди для власних потреб.

Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі: якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", враховуючи також положення частин восьмої та дев'ятої зазначеної статті Закону, необхідна наявність таких юридичних фактів: 1) орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; 2) орендар належно виконує свої обов'язки за договором; 3) відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; 4) сторони укладають додаткову угоду про поновлення договору оренди.

Вказана правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 25.02.2015 року у справі № 6-219цс14 та у справі № 6-10цс15, у постановах від 18.03.2015 року у справі № 6-3цс15 та у справі № 6-4цс15.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за місяць до закінчення строку дії договору було надіслано відповідачу лист-повідомлення від 08.04.2015р. відповідно до ст. 33 Закону України „Про оренду земліВ» про поновлення Договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 10га, розташованої за межами населених пунктів Миролюбненської сільської ради, що надана в користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з пакетом документів, а саме: завіреною копією договору оренди земельної ділянки з усіма додатками; проектом додаткової угоди до даного договору та наступними додатками: схемою земельної ділянки, кадастровим планом земельної ділянки, актом визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); актом приймання - передачі об'єкта оренди, оригіналом витягу управління Держагенства в районі (місті) з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки; оригіналом технічної документації землеустрою про встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Який відповідачем залишено без відповіді та задоволення.

В подальшому позивачем 22.10.2015р., 19.11.2015р. та 20.01.2016р. направлено відповідачу повторні клопотання (лист-повідомлення) про поновлення Договору оренди земельної ділянки від 17.08.2005 року, які також залишені без відповіді та задоволення (доказів зворотніх відповідачем листів позивачу не надано).

За таких обставин, оскільки позивач продовжив користуватися спірною земельною ділянкою по закінченню строку договору оренди, відсутня заборгованість зі сплати орендної плати, а також враховуючи, що позивачем було виконано вимоги які передбачені ст. 33 Закону України "Про оренду землі", суд дійшов висновку про те, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Таким чином, судовий збір стягується з відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 4-4, 4-5, 4-7, 12, 13, 33, 34 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов фермерського господарства "Мальва" с. Підгірне, Старокостянтинівського району, Хмельницької області до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 17.08.2005р. кадастровий номер 6824285600:06:028:0001 задоволити.

Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 17.08.2005р. кадастровий номер 6824285600:06:028:0001 укладений між Старокостянтинівською районною державною адміністрацією та фермерським господарством „МальваВ» та зареєстрований Старокостянтинівським районним центром Державного земельного кадастру у книзі реєстрації договорів тимчасового користування землею за №040774700143 від 03.10.2007р. строком до 11.05.2025р. на тих самих умовах.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська,4/1, код 38428145) на користь фермерського господарства "Мальва" (с. Підгірне, Старокостянтинівського району, Хмельницької області, код 23838711) - 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.) судового збору.

Видати наказ.

Повний текст складено 20.10.2016р.

Суддя С.В. Гладій

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу,( с. Підгірне, Старокостянтинівського району, Хмельницької області)

3 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Інститутська,4/1)

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення18.10.2016
Оприлюднено25.10.2016
Номер документу62120767
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/858/16

Рішення від 18.10.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

Ухвала від 10.10.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

Ухвала від 27.09.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

Ухвала від 08.09.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні