ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 жовтня 2016 р. Справа № 918/938/16
Господарський суд Рівненської області у складі Судді Марач В.В. розглянувши справу за позовом Виконувач обов'язків керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державного професійно-технічного навчального закладу "Соснівський професійний ліцей", Управління освіти і науки ОСОБА_1 обласної державної адміністрації
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів ОСОБА_1 обласна рада
до відповідача ОСОБА_2 особа-підприємець ОСОБА_3
про визнання договору оренди недійсним та зобов'язання повернення орендованого майна вартістю 13 863 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_4В-директор; ОСОБА_5
від відповідача : ОСОБА_3-директор; ОСОБА_6-представник.
від органу прокуратури: ОСОБА_7
від третьої особи: не з'явився.
Статті 20, 22 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.
ВСТАНОВИВ:
Виконувач обов'язків керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державного професійно-технічного навчального закладу "Соснівський професійний ліцей" (надалі Ліцей), Управління освіти і науки ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (надалі Управління), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів ОСОБА_1 обласна рада, звернувся в господарський суд Рівненської області з позовом до відповідача ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3 (надалі Відповідач), в якому просить визнати недійсним договір оренди частини приміщення гуртожитку Державного професійно-технічного навчального закладу «Соснівський професійний ліцей» №15/1 від 12.01.2015, укладений між державним професійно-технічним навчальним закладом «Соснівський професійний ліцей» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, зобов"язати останню звільнити та повернути балансоутримувачу - Державному професійно-технічному навчальному закладу «Соснівський професійний ліцей» передане в оренду згідно договору оренди №15/1 від 12.01.2015 частину приміщення навчального закладу загальною площею 14,3 м 2 , розміщену на першому поверсі п'ятиповерхової будівлі гуртожитку №2 Державного професійно-технічного навчального закладу «Соснівський професійний ліцей» шляхом підписання акту приймання-передачі.
Свої вимоги Виконувач обов'язків керівника Сарненської місцевої прокуратури Рівненської області мотивує тим, що при укладенні договору оренди приміщення №15/1 від 12.01.2015 було порушено інтереси держави, яке полягає в незаконному, нецільовому використанні приміщення навчального закладу, загрозі збереження існуючої мережі навчальних закладів та їх матеріально-технічної бази, а також забезпечення належних умов для навчання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності.
Директор Державного професійно-технічного навчального закладу «Соснівський професійний ліцей та представник Управління освіти і науки ОСОБА_1 обласної державної адміністрації проти позову заперечили, пославшись на те, що об"єкт оренди не використовується в навчальному процесі.
Представник ОСОБА_1 обласної ради в судове засідання не з"явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Крім того, ОСОБА_1 обласна рада надала суду письмові пояснення в яких проти позову заперечила і пояснила, що оренда приміщення для розміщення перукарні у нежитловому приміщенні гуртожитку відповідає Державним санітарним правилам і нормам влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та узгоджується з організацією навчально-виховного процесу. Просила розгляд справи провести у відсутності повноважного представника.
Відповідач та його представник в судовому засіданні проти позову заперечили.
При цьому Відповідач пояснила, що Закон України «Про освіту» дозволяє додаткові джерела фінансування - передачу в оренду приміщень. Умови договору не суперечать Статуту Державного професійно-технічного закладу, що затверджений першим заступником міністра освіти і науки України ОСОБА_8, 29.04.2005 р. з послідуючим прийняттям на загальних зборах трудового колективу Соснівського професійного ліцею (протокол №15 від 20.05.2005 р.). Передача в оренду приміщення погоджено з ОСОБА_1 обласною радою (лист від 13.01.2015 року №14_2299/01). За період оренди кімнати до керівництва ліцею жодного разу ніхто не пред'являв претензії що до його ефективного використання. Тим більше, перебуваючи в кризовому стані ліцей використовує приміщення на 69%. Орендна плата чплачується вчасно, не порушено жодного пункту договору. Стрижка учнів за домовленістю з дирекцією проводиться за зниженими цінами і сприяє їх охайному вигляду. Вважає, що оренда приміщення навчального закладу сприяє вирішенню соціально-побутових проблем навчального закладу та не суперечить нормам діючого законодавства.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
За змістом частин 1, 2 статті 29 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Судом встановлено, що Виконувач обов'язків керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державного професійно-технічного навчального закладу "Соснівський професійний ліцей", Управління освіти і науки ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів ОСОБА_1 обласна рада, звернувся в господарський суд Рівненської області з позовом до відповідача ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3, про визнання договору оренди недійсним та зобов'язання повернення орендованого майна шляхом підписання акту приймання-передачі.
З матеріалів справи вбачається, що 12.01.2015 між державним професійно-технічним навчальним закладом «Соснівський професійний ліцей», як орендодавцем, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, як орендарем, укладено договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області №15/1.
Згідно п.1.1 Договору ДПТНЗ «Соснівський професійний ліцей» передає, а ФОП ОСОБА_9 приймає в строкове платне користування нерухоме майно загальною площею 14,3 м 2 , балансовою вартістю 13 863 грн. (висновок про вартість орендованого майна, виданий КП «ОСОБА_1 обласне бюро технічної інвентаризації станом на 31.10.2014), яке розміщене за адресою: смт. Соснове вул. Жовтнева,6а Березнівського району Рівненської області та перебуває на балансі ДПТНЗ «Соснівський професійний ліцей».
Відповідно до п.1.1 договору №15/1 від 12.01.2015 визначено мету використання об'єкта оренди, а саме для розміщення перукарні.
Вказаний договір укладено строком на 3 роки, відповідно із терміном чинності до 31.12.2017 та із встановленням річної орендної плати у сумі 831 грн. та щомісячної у сумі 71,39 грн.
На виконання умов вказаного договору 12.01.2015 між сторонами укладено ОСОБА_5 приймання-передачі частини приміщення, скріплений підписами та печатками сторін.
Підставою для визнання договору оренди недійсним Прокурор вказує те, що спірний договір укладено усупереч вимог чинного законодавства про освіту, у зв"язку з чим підлягає визнанню недійсним, а спірне майно поверненню навчальному закладу.
Відповідно до інформації із Реєстру прав власності на нерухоме майно № 61429916 від 14.06.2016, п'ятиповерхова будівля гуртожитку №2 ДПТНЗ «Соснівський професійний ліцей, розташована за адресою: вул. Жовтнева,6а смт. Соснове Березнівського району Рівненської області загальною площею 4850,7м 2 , в тому числі і об'єкт оренди згідно договору №15/1 від 12.01.2015 на праві комунальної власності належить територіальній громаді сіл, селищ, міст Рівненської області в особі ОСОБА_1 обласної ради.
Відповідно до рішення сесії ОСОБА_1 обласної ради №757 від 16.11.2012 року «Про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області будівель та споруд за адресою: Березніський район, смт. Соснове, вул. Жовтнева,6а», спірне майно є комунальною власністю територіальних громад сіл, селища, міст Рівненської області в особі ОСОБА_1 обласної ради ради, та у складі будівлі навчального корпусу загальною площею 2681,3 м 2 , загально-побутового корпусу загальною площею 1870,7м 2 , гуртожитку на 261 місце (№1) загальною площею 2073,1 м 2 , гуртожитку на 360 місць (№2) загальною площею 4850,7 м 2 , навчально- виробничою майстернею) загальною площею 1513,9 м 2 і господарських будівель, а саме: господарського хліва (площа 155,8 м 2 ), котельні та пожежних резервуарів (площа 160,8 м 2 ), туалетом (площа 6,8 м 2 ) та артезіанською свердловиною з насосною (площа 109 м 2 ) на праві оперативного управління передано ДПТНЗ «Соснівський професійний ліцей».
Відповідно до п.5.1 Статуту ДПТНЗ «Соснівський професійний ліцей», прийнятого на загальних зборах колективу Соснівського професійного ліцею (протокол №15 від 20.05.2005) та затвердженого першим заступником Міністра освіти і науки України 29.04.2005, управління ліцеєм здійснюється Міністерством освіти і науки України та управлінням освіти і науки ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, а відповідно до п.6.11 Статуту, ліцей несе відповідальність перед Міністерством освіти і науки України за збереження та використання за призначенням закріпленого за ним майна.
Статтею 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти.
Відповідно ст. ст. 2, 5, 6 Закону України «Про освіту», завданням законодавства України про освіту є регулювання суспільних відносин у галузі навчання, виховання, професійної, наукової, загальнокультурної підготовки громадян України. Україна визнає освіту пріоритетного сферою соціально - економічного, духовного і культурного розвитку суспільства. Державна політика в галузі освіти визначається Верховного Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Державний контроль за діяльністю навчальних закладів незалежно від форм власності здійснюється з метою забезпечення реалізації єдиної державної політики в галузі освіти. Державний контроль проводиться центральними і місцевими органами управління освітою. Одними з основних принципів освіти є доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку тощо.
Статтею 61 Закону України «Про освіту» встановлено, що фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування. Додатковими джерелами фінансування є, зокрема, доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання.
Відповідно з абзацом 5 частини 4 статті 61 Закону України «Про освіту» датковими джерелами фінансування навчальних закладів, заснованих, в тому числі на комунальній власності, є також доходи від надання в оренду приміщень, однак, оренда приміщень у них дозволяється лише у випадках, якщо об'єкт оренди використовується з цільовим призначенням - для навчально-виховного процесу.
Як встановлено судом, приміщення Відповідачем використовується для здійснення підприємницької діяльності, метою якої є отримання прибутку, шляхом розміщення у спірному приміщені перукарні, що відповідно передбачено у самому договорі.
Відповідно до витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань N» НОМЕР_1 від 14.06.2016, ФОП ОСОБА_9 надано дозвіл на провадження господарської діяльності за таким видом економічної діяльності як 90.02.0 «надання послуг перукарями та салонів краси».
Відповідно до п.2 ч.З ст. 6 ЦК України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Статтею 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення його сторонами вимог, які встановлені ч. 1-3, 5 ст.203 ЦК України (ч. 1 ст. 215 ЦК України). Зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
За приписами ч. 1 ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до ст. 236 ЦК України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
За змістом ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК України підставами недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог щодо змісту правочину, який не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, то підставами для визнання договору №1 від 02.01.2015 недійсними є порушення вимог Закону України «Про освіту» при його укладенні.
Законом визначено обов"язкове використання об"єктів освіти і науки, що фінансуються з бюджету, за цільовим призначенням, тобто пов"язане з навчально-виховним процесом мети такого використання, в тому числі на умовах оренди.
Як встановлено судом, згідно договору №15/1 від 12.01.2015 частина приміщення професійно-технічного навчального закладу передана фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 для розміщення перукарні, використовується для провадження діяльності, не пов'язаної з навчально-виховним процесом. За таких обставин, суд прийшов до висновку, що договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області №15/1 від 12.01.2015 слід визнати недійсним.
Заперечення Відповідача щодо того, що майно не використовувалось в навчальному процесі до передачі його в оренду, суд відхиляє як безпідставне, з огляду на наступне.
Згідно ч.5 ст.63 Закону України "Про освіту" об"єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов"язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.
Законом визначено обов"язкове використання об"єктів освіти і науки, що фінансуються з бюджету, за цільовим призначенням, тобто пов"язане з навчально-виховним процесом мети такого використання (в тому числі на умовах оренди).
Згідно п.3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затв.Постановою Головного державного санітарного лікаря України №63 від 14.08.2001р., здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов"язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється.
Відповідно до ст. 216 ЦК України, ст. 208 ГК України, п. 2.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №1 1 від 29.05.2013 «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними», недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, які пов'язані з його недійсністю.
У разі визнання недійсним зобов'язання кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні все одержане за зобов'язанням, а за неможливості повернути одержане в натурі - відшкодувати його вартість грошима, якщо інші наслідки недійсності зобов'язання не передбачені законом.
Відповідно до частини 1 статті 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму, наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно із частиною 2 статті 795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту, як правило, договір найму припиняється.
Таким чином у зв'язку з визнанням судом договору оренди нерухомого майна №15/1від 12.01.2015 недійсним, у орендаря виникає обов'язок по поверненню орендованого майна орендодавцю.
Враховуючи все вищевикладене в сукупності, суд прийшов до висновку, що вимоги Прокурора грунтуються на Законі, є правомірними, а відтак підлягають задоволенню.
На підставі ст.49 Господарського процесуального кодексу України на Відповідача покладаються судові витрати, так як спір виник внаслідок його неправильних дій, в зв"язку з чим Позивач був змушений звернутися до господарського суду за захистом своїх прав та інтересів.
Керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Визнати недійсним договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області №15/1 від 12.01.2015, укладений між державним професійно-технічним навчальним закладом «Соснівський професійний ліцей» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3.
3. ОСОБА_2 особі-підприємцю ОСОБА_3 (вул. Березнівська, 57 с. Адамівка Березнівського району Рівненської області, 34652, ІПН НОМЕР_2) звільнити та повернути балансоутримувачу - Державному професійно-технічному навчальному закладу «Соснівський професійний ліцей» (вул. Жовтнева, 6а смт. Соснове Березнівський район Рівненська область, 34652, код ЄДРПОУ 02547174) передане в оренду згідно договору оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області №15/1 від 12.01.2015 частину приміщення навчального закладу загальною площею 14,3 м 2 , розміщену на першому поверсі п'ятиповерхової будівлі гуртожитку №2 Державного професійно-технічного навчального закладу «Соснівський професійний ліцей» розташовану за адресою: вул. Жовтнева, 6а смт. Соснове Березнівського району Рівненської області шляхом підписання акту приймання-передачі.
4. Стягнути з ОСОБА_2 особи - підприємця ОСОБА_3 (вул. Березнівська, 57 с. Адамівка Березнівського району Рівненської області, 34652, ІПН НОМЕР_2) на користь Прокуратури Рівненської області (33028, Рівненська обл., місто Рівне, вул. 16 Липня, будинок 52, код 02910077) - 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість ) грн. 00 коп. судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено і підписано 24 жовтня 2016 року.
Суддя Марач В.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2016 |
Оприлюднено | 26.10.2016 |
Номер документу | 62161731 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Марач В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні