Справа № 686/18612/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого - судді Продана Б.Г., при секретарі - Боднар А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорноострівської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
20 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Чорноострівської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно вказуючи, що 14 січня 2005 року померла ОСОБА_2, яка доводилась матір'ю її чоловіка, свекрухою позивача. Спадкоємцем майна за заповітом був її чоловік ОСОБА_3, який у визначений законом термін звернувся до Хмельницької районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері. 17 серпня 2013 року помер чоловік позивача, який за життя, через хворобу, не встиг оформити право власності на спадщину - земельну ділянку, яка розташована на території Захарівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. Після смерті чоловіка ОСОБА_1В звернулась за оформленням права власності на земельну ділянку до Хмельницької районної державної нотаріальної контори, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну ділянку в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, через що вона змушена звернутись з даним позовом до суду.
Позивач в судове засідання не з'явилась, подала заяву про слухання справи у її відсутності, позов підтримує в повному обсязі, просить задоволити.
Відповідач, Чорноострівська селищна рада, в судове засідання не з'явилась, повідомлена належним чином, подала заяву про слухання справи у її відсутності, позов визнає.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 14 січня 2005 року померла ОСОБА_2, яка доводилась свекрухою позивача. Спадкоємцем майна за заповітом був її чоловік ОСОБА_3, який помер 17 серпня 2013 року та не встиг оформити право власності на спадщину - земельну ділянку, яка розташована на території Захарівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області після смерті матері ОСОБА_2
Після смерті чоловіка ОСОБА_1В звернулась за оформленням права власності на земельну ділянку до Хмельницької районної державної нотаріальної контори, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну ділянку в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Данні факти об'єктивно підтверджуються наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а саме: копією свідоцтва про одруження ОСОБА_3 із ОСОБА_4, копіями свідоцтв про смерть ОСОБА_2 та ОСОБА_3, копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом, копією листа Хмельницької районної державної нотаріальної контори.
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб .
Згідно ст 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно із роз'ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», відповідно до статті 1225 ЦК право власності
на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними
правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення)
при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право
власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У
порядку спадкування можуть передаватися також право користування
земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис),
право користування чужою земельною ділянкою для забудови
(суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Відповідно до узагальнення пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ судової практики № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про практику розгляду цивільних справ про спадкування» у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім'я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
За таких обставин, суд приходить до висновку визнати за позивачем право власності на земельну ділянку площею 3,83 га розташовану на території Захарівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області в порядку спадкування за законом після померлого ОСОБА_5
Керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 78, 81, 86, 87 ЗК України, ст.ст. 316, 328, 392, 1216, 1218, 1223, 1225, 1258, 1261, ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», узагальненнями пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ судової практики № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про практику розгляду цивільних справ про спадкування» суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Взнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку розміром 3,83 га (кадастровий номер 6825083000:04:011:0010), яка розташована на території Захарівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як за спадкоємцем за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер 17 серпня 2013 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засідання під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя /
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2016 |
Оприлюднено | 27.10.2016 |
Номер документу | 62189528 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Продан Б. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні