Рішення
від 19.10.2016 по справі 916/2498/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" жовтня 2016 р.Справа № 916/2498/16

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань ОСОБА_1

За участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю від 01.08.2016р.

Від відповідача: не з`явився.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» до товариства з обмеженою відповідальністю „НептунВ» про стягнення 119 165,88 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» (далі по тексту - ТОВ „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» ) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „НептунВ» (далі по тексту - ТОВ „НептунВ» ) про стягнення основного боргу у розмірі 119 165,88 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем прийнятих на себе за договором поставки № 4 від 18.02.2015 року зобов'язань щодо здійснення своєчасної та в повному обсязі оплати вартості поставленого товару.

Представник відповідача жодного разу в судові засідання по даній справі не з'явився та про причини неявки суд не повідомив. При цьому, суд зазначає, що конверти із поштовими відправленням суду, які були надіслані за адресою місцезнаходження ТОВ „НептунВ» згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, пров. Шевченка 3, буд. 3 були повернуті суду у зв'язку із неможливістю вручення адресату. З огляду на викладене, відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. за № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (з наступними змінами та доповненнями) відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду даної справи господарським судом. Оскільки ТОВ „НептунВ» не було надано суду відзив на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

18.02.2015р. між ТОВ „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» (Постачальник) та ТОВ „НептунВ» (Покупець) було укладено договір поставки № 4, у відповідності до п. 1.1 якого Постачальник зобов'язується передати, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити в порядку передбаченому договором гофрокартонну продукцію (надалі - товар), оригінал-макет (креслення), асортимент та кількість якого визначена в специфікаціях до договору.

Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 ГК України сторонами договору поставки можуть бути суб'єкти господарювання, зазначені у пунктах 1, 2 частини другої статті 55 цього Кодексу.

Виходячи з положень п.п. 2.1 - 2.3 договору поставки № 4 від 18.02.2015р. Постачальник зобов'язується формувати асортимент та кількість товару в партії на підставі та у відповідності із заявкою Покупця, а також передавати всі приналежності та документи, що стосуються товару і підлягають переданню разом із ним. Покупець зобов'язаний прийняти товар або вчинити необхідні з його сторони дії для забезпечення одержання товару. Сторони зобов'язані проводити звірку взаємних розрахунків на вимогу будь-якої із Сторін протягом п'яти робочих днів з моменту виставлення вимоги.

При цьому, п. п. 4.3-4.4 договору поставки № 4 від 18.02.2015р. доставка товару належної кількості, якості та асортименту відбувається силами та за рахунок Постачальника згідно з графіком поставки вказаної у заявці Покупця та за адресою складу Покупця: Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, пров. Шевченка 3, буд. 3. Датою поставки товару вважається дата вказана у видатковій накладній, за умови, якщо інша дата не вказана представником Покупця при підписанні видаткової накладної, що засвідчує момент передачі товару.

Згідно з п. 5.1 договору поставки № 4 від 18.02.2015р. приймання товару здійснюється: за кількістю відповідно до видаткових накладних Постачальника, за якістю згідно з технічною документацією. Покупець повинен звірити кількість товару під час отримання товару за адресою складу Покупця.

Відповідно до положень ст.ст. 662, 664 ЦК України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства. Обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар.

Пунктом 10.1 договору поставки № 4 від 18.02.2015р. сторони погодили, що договір вступає в силу з моменту підписання його Постачальником і Покупцем і діє до 31 грудня 2016 року. Дія договору автоматично продовжується на наступний календарний рік, якщо жодна із сторін не попередить іншу сторону про припинення дії договору протягом одного місяця після закінчення строку дії договору, вказаного у цьому пункті договору. Кількість таких продовжень є необмеженою.

Додатком №1 від 27.07.2015р. до договору поставки № 4 від 18.02.2015р. сторони виклали п. 6.4 у новій редакції, відповідно до якої покупець зобов'язаний провести розрахунок за товар наступним чином: передплата 50% вартості партії товару - протягом 2-х банківських днів з дати отримання рахунку-фактури; другі 50% від вартості партії товару - безпосередньо перед відвантаженням товару зі складу Постачальника. Датою отримання товару вважати дату підписання видаткових накладних.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору поставки № 4 від 18.02.2015р. позивачем відповідно до видаткової накладної №РН-0000683 від 04.07.2016р. було передано у власність ТОВ „НептунВ» товар - ящики у кількості 39 590 штук, вартість яких складає 119 165,88 грн. На отримання вказаного товару ТОВ „НептунВ» було уповноважено ОСОБА_3 відповідно до довіреності №895258 від 04.07.2016р.

Згідно з п. 6.1 договору поставки № 4 від 18.02.2015р. ціна товару зазначається в специфікаціях підписаних сторонами протягом дії договору. Загальна сума договору складає сума товару, отриманого Покупцем по всім видатковим накладним.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

ТОВ „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» зазначає, що за поставлений у липні 2016р. відповідно до видаткової накладної №РН-0000683 товар ТОВ „НептунВ» взагалі не розрахувалось, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема зміна умов зобов'язання.

Як встановлено статтею 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За приписами статті 524 ЦК України зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.

В силу положень ст. 693 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов'язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 538 ЦК України виконання свого обов'язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов'язку, є зустрічним виконанням зобов'язання. При зустрічному виконанні зобов'язання сторони повинні виконувати свої обов'язки одночасно, якщо інше не встановлено договором, актами цивільного законодавства, не випливає із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту. Сторона, яка наперед знає, що вона не зможе виконати свого обов'язку, повинна своєчасно повідомити про це другу сторону. У разі невиконання однією із сторін у зобов'язанні свого обов'язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов'язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов'язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі. Якщо зустрічне виконання обов'язку здійснено однією із сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов'язку, друга сторона повинна виконати свій обов'язок.

Враховуючи умови договору поставки № 4 від 18.02.2015р. та положення чинного законодавства, господарський суд визнає правомірним визначення суми основного боргу ТОВ „НептунВ» перед ТОВ „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» за вказаною угодою в сумі 119 165,88 грн.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ТОВ „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» зі стягнення з ТОВ „НептунВ» заборгованості за придбаний товар в сумі 119 165,88 грн.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вищевикладене, факт існування основної заборгованості ТОВ „НептунВ» перед ТОВ „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» в сумі 119 165,88 грн. витікає з умов укладеної між сторонами по справі угоди, положень чинного законодавства та підтверджується матеріалами справи. Доказів, спростовуючих викладене, відповідачем суду надано не було.

Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі шляхом присудження до стягнення із ТОВ „НептунВ» на користь ТОВ „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» суми основного боргу в розмірі 119 165,88 грн. відповідно до ст.ст. 11, 509, 524, 530, 538, 610 - 612, 617, 625, 627, 629, 662, 664, 692, 693, 712 ЦК України, ст.ст. 193, 265 ГК України.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „НептунВ» /67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, пров. Шевченка 3 , буд. 3, ідентифікаційний код 30559309/ на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Завод гофротари „ПридніпровськийВ» /02002, м. Київ, вул. О. Туманяна, 15 А, 3 поверх, офіс 630, ідентифікаційний код 35870921/ суму основного боргу в розмірі 119 165 грн. 88 коп. /сто дев'ятнадцять тисяч сто шістдесят п'ять грн. 88 коп./, судовий збір в сумі 1 787 грн. 49 коп. /одна тисяча сімсот вісімдесят сім грн. 49 коп./. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення підписано 24 жовтня 2016 р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.10.2016
Оприлюднено28.10.2016
Номер документу62195059
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2498/16

Рішення від 19.10.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 03.10.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні