Справа № 471/873/16-ц
Провадження №2/471/482/16
Номер рядка звіту 38
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"21" жовтня 2016 р.
Братський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді - Скарницької І.Б.,
за участю секретаря - Тягнирядно І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Братське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування.
В своєму позові позивач зазначив, що 19 липня 2012 року в смт. Братське Братського району Миколаївської області померла його мати ОСОБА_4. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки та житлового будинку. За життя ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений державним нотаріусом Братської державної нотаріальної контори 17 червня 2010 року, зареєстрований за реєстровим номером № 741, згідно якого заповідала земельну ділянку та житловий будинок позивачу. Відповідач ОСОБА_2 на момент смерті матері був пенсіонером, тому, маючи право на обов'язкову частку спадщини, після смерті матері звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у вигляді 1/6 частки земельної ділянки, від частки на житловий будинок відмовився. Позивач звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва на право на спадщину за заповітом йому було відмовлено, у зв'язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.
До початку судового позивач та надав заяву, в якій підтримав заявлені вимоги та просив суд розглядати справу за його відсутності.
В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з'явився, до суду надіслав телефонограму, відповідно до якої просив суд справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги визнав.
В судове засідання відповідач ОСОБА_3 не з'явився, до суду надіслав телефонограму, відповідно до якої просив суд справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги визнав.
Суд, відповідно до ст. 224-226 ЦПК, вважає за можливе ухвалити у справі заочне рішення.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив.
17 червня 2010 року ОСОБА_4 склала заповіт, що посвідчений державним нотаріусом Братської державної нотаріальної контори та зареєстрований в реєстрі за № 710, на ім'я ОСОБА_1 та заповідала останньому майновий пай в ССПП «Куйбишева» с. Новомар'ївка Братського району Миколаївської області в розмірі 0,133 відсотків пайового фонду; житловий будинок з господарськими спорудами № 5 по вул.. Щорса в смт. Братське Братського району Миколаївської області з присадибною земельною ділянкою та земельною ділянкою наданою для обслуговування цього житлового будинку; земельну ділянку площею 5,92 га, розташованих в межах території Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області, надану для ведення сільськогосподарського виробництва згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 605142; грошові вклади (а.с. 8).
19 липня 2012 року в смт. Братське Братського району Миколаївської області померла ОСОБА_4.
Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається крім іншого, із земельної ділянки, розміром 5,92 га для ведення сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області, кадастровий номер 4821483900:04:000:0067,яка належала померлій згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 605142, виданий Братською районною державною адміністрацією Миколаївської області 07 вересня 2007 року; та житлового будинку з господарськими спорудами № 5 по вул.. Щорса в смт. Братське Братського району Миколаївської області, який належав померлій на підставі рішення Братського районного суду Миколаївської області від 04 вересня 2012 року.
Позивач, син спадкодавця, є спадкоємцем за заповітом, відповідачі, також сини спадкодавця, є спадкоємцем 1-ї черги за законом, ОСОБА_2, відповідно до ст.. 1241 ЦК України, прийняв обов'язкову частку спадщини на все майно, інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має (а.с. 18).
Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва на право на спадщину за заповітом йому було відмовлено, у зв'язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Згідно ст. 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті (ст. 1223 ЦК України).
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Під час судового засідання судом встановлено, що оригінал державного акту на право власності на на земельну ділянку та свідоцтво на право власності на житловий будинок втрачено (а.с. 25).
Згідно п. 4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі оригіналів правовстановлюючих документів.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до п.1 ч. 2 вказаної статті, способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах не заборонених законом.
Враховуючи вказане, суд вважає можливим визнати за позивачем право власності на земельну ділянку та житловий будинок в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої 19 липня 2012 року.
Судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 214, 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на:
- 5/6 часток земельної ділянки, розміром 5,92 га для ведення сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області, кадастровий номер 4821483900:04:000:0067, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 605142, виданий Братською районною державною адміністрацією Миколаївської області 07 вересня 2007 року;
- житловий будинок з господарськими спорудами № 5 по вул.. Щорса в смт. Братське Братського району Миколаївської області, що належав спадкодавцю на підставі рішення Братського районного суду Миколаївської області від 04 вересня 2012 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої 19 липня 2012 року.
Заочне рішення може бути переглянуте Братським районним судом Миколаївської області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
На рішення протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Миколаївської області через Братський районний суд Миколаївської області.
Суддя ОСОБА_5
Суд | Братський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2016 |
Оприлюднено | 28.10.2016 |
Номер документу | 62199024 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Братський районний суд Миколаївської області
Скарницька І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні