Рішення
від 17.10.2016 по справі 916/2084/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" жовтня 2016 р.Справа № 916/2084/16

За позовом: Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ"

до відповідача: Комінтернівського районного відділу ГУМВС України в Одеській області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ"

про стягнення 9 641, 28 грн.

Суддя Цісельський О.В.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (за довіреністю)

від відповідача: ОСОБА_2 (за довіреністю)

від третьої особи: не з'явився

У відповідності до ст.77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 11.10.2016р. до 14 год. 30 хв. 17.10.2016р.

СУТЬ СПОРУ: позивач, публічне акціонерне товариство "ОДЕСАГАЗ", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з Комінтернівського районного відділу ГУМВС України в Одеській області вартості спожитого природного газу без відповідних лімітів у розмірі 9 641,28 грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.08.2016р. позовну заяву (вх.№2235/16) прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №916/2084/16 та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

06.09.2016р. відповідач звернувся до суду із клопотанням (вх.№2-4641/16) про залучення товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" до участі у даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.09.2016р. заяву відповідача було задоволено, а товариство з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" залучено до участі у даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Письмове клопотання позивача про продовження строку розгляду справи (вх.№2-5158/16 від 29.09.2016р.) судом задоволено, у зв'язку з чим, строк розгляду справи було продовжено на п'ятнадцять днів.

29.09.2016р. позивач подав до суду письмові пояснення (вх.№24174/16), якими навів додаткове обґрунтування заявлених позовних вимог.

Зазначені письмові пояснення судом залучені до матеріалів справи та враховані при прийнятті рішення.

Представник позивача заявлені в позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача заявлені позивачем позовні вимоги не визнає та просять суд відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позов (вх.№21601/16 від 06.09.2016р.) та письмових поясненнях (вх.№24589/16 від 10.10.2016р.).

Представник третьої особи в судові засідання не з'являвся, хоча про час та місце їх проведення був повідомлений належним чином, подав до суду письмові пояснення (вх.№24659/16 від 10.10.2016р.) відповідно до яких позовні вимоги позивача вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню судом.

В процесі розгляду справи учасниками процесу були надані додаткові докази, які оглянуті судом та залучені до матеріалів справи.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

22 жовтня 2015р. між публічним акціонерним товариством "ОДЕСАГАЗ" (Газорозподільне підприємство), товариством з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" (Постачальник) та Комінтернівським районним відділом ГУМВС України в Одеській області (Споживач) було укладено договір на постачання природного газу за врегульованим тарифом для установ та організацій, що фінансується з державного і місцевих бюджетів №017309, згідно умов п.2.1. якого, Постачальник постачає природний газ (далі - газ) Споживачеві в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором. Код ДК України 016-2010:35.23.1 Торгівля газом, подаваним трубопроводами.

Відповідно до п.3.7. Договору, Постачальник до 5-го (п'ятого) числа місяця, наступного за звітним, надає Споживачу три примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний місяць, які підписані уповноваженими представником Газорозподільного підприємства, погоджені Постачальником та скріплені печатками.

Пунктом 5.6. Договору передбачено, що оплата за спожитий у розрахунковому періоді природний газ здійснюється Споживачем грошовими коштами шляхом поточного перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника протягом місяця поставки 100% вартості запланованих обсягів газу.

Зі змісту п.11.1. Договору вбачається, що Договір набуває чинності з дня його підписання та укладається у частині постачання природного газу на термін до 31 грудня 2015 року, а у частині оплати за надані послуги - до їх повного здійснення.

08.02.2016р. відповідачем було підписано та надано позивачу заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

На підставі вказаної заяви позивач та відповідач уклали Договір розподілу природного газу.

Відповідно до пунктів 2.1, 6.4 Договору оператор ГРМ (Позивач) зобов'язався надати споживачу (Відповідачу) послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язався прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку визначені цим договором. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунку оператора ГРМ. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який є побутовим, до 05 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу на підставі рахунка оператора ГРМ. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ.

Пунктом 3.3. Договору встановлено, що Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов Договору постачання природного газу.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що Комінтернівський районний відділ ГУМВС України в Одеській області зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу мав здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Однак, всупереч умов договору № 017309 від 08.02.2016 р. та Кодексу газорозподільних систем Споживачем не було здійснено жодних заходів щодо коригування підтвердженого обсягу або заходів із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.

Об'єм газу, спожитий Комінтернівським районним відділом ГУМВС України в Одеській області у квітні 2016 року становить 0,664 тис. куб. м.

Згідно з актом № 04-16-1512000741-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу за квітень 2016 року від 30.04.2016, обсяг негативного місячного небалансу ПАТ "ОДЕСАГАЗ" за квітень 2016 року становить 23,478 тис. куб. м. Вартість послуг балансування обсягів природного газу становить 213 364,31 грн.

Враховуючи те, що номінація на квітень місяць 2016 року у відповідача 0 м 3 , спожитий об'єм газу віднесений ПАТ "Укртрансгаз" на небаланс ПАТ "ОДЕСАГАЗ".

У зв'язку з цим, ПАТ "ОДЕСАГАЗ" направило Комінтернівському районному відділу ГУМВС України в Одеській області рахунок №26 від 17.05.2016р. на оплату вартості відшкодування нанесеного збитку (втрати газу).

Споживач отримав рахунок 01.06.2016р., який відповідачем залишено без оплати.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язань за вищенаведеним договором в частині споживання відповідачем природного газу без підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на квітень 2016р., і стало підставою для позивача звернутись до господарського суду Одеської області із даним позовом за захистом своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:

У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Частиною 1 ст.903 Цивільного кодексу України визначено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певні дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому, зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі із договору.

Згідно вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

В свою чергу, порушенням зобов'язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін в силу положень ч.2 ст.598 цього Кодексу допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема з розрахунку вартості спожитого природного газу без відповідних лімітів, приведеного позивачем в позовній заяві та не спростованого відповідачем, останнім договірні зобов'язання в частині проведення оплати вартості спожитого природного газу в квітні 2016р. не виконані, у зв'язку з чим, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає вартість спожитого природного газу без відповідних лімітів, встановлена судом в розмірі 9 641,28 грн.

Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги позивача не спростовано.

Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПАТ "ОДЕСАГАЗ" є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, наявними в матеріалах справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до приписів ст.44, 49 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378,00 грн.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комінтернівського районного відділу ГУМВС України в Одеській області (67500, Одеська обл., Комінтернівський район, смт. Комінтернівське, вул. Грубніка, буд. №33, код ЄДРЮОФОПГФ 08674637) на користь публічного акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ" (65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. №1, код ЄДРЮОФОПГФ 03351208) вартість спожитого природного газу без відповідних лімітів у розмірі 9 641 (дев'ять тисяч шістсот сорок одна) грн. 28 коп. та витрати на оплату судового збору в сумі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.

Рішення господарського суду набирає чинності в порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати в порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 24 жовтня 2016 р.

Суддя О.В. Цісельський

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.10.2016
Оприлюднено28.10.2016
Номер документу62213013
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2084/16

Рішення від 17.10.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 29.09.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 29.09.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 15.09.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 06.09.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 06.09.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 04.08.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні