Рішення
від 25.10.2016 по справі 635/6354/16-ц
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/5663/16

Провадження № 2/635/2678/2016

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2016 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Панас Н.Л.

при секретарі - Сайко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконкому Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області, третя особа - Перша Державна нотаріальна контора Харківського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 року позивачі звернулися до суду з позовом де вказують, що 02 серпня 2010 року, померла їх матір - ОСОБА_4 Після її смерті залишилось спадкове майно у вигляді домоволодіння №64 по вулиці Верхньороганська у с.Верхня Роганка Харківського району Харківської області та земельна ділянка №37, площею 4,7036 га, кадастровий номер 6325184000:02:001:0052, розташована на території Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області. У зв'язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно на ім"я матері, вони не можуть оформити свої спадкові права на спадкове майно. Тому просили визнати за ними право власності в рівних частинах - по 1/3 частці кожному на спірне домоволодіння в порядку спадкування за законом після смерті матері.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з"явилася, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суду не повідомила. Тому суд, вважає можливим розглянути справу у її відсутність, за участю її представника.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з"явилася, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суду не повідомила. Тому суд, вважає можливим розглянути справу у її відсутність, за участю її представника.

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, надала суду письмову заяву з проханням розглянути справу у її відсутність. Позовні вимоги підтримала, просила задовільнити у повному обсязі.

Представник позивачів у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву з проханням розглядати справу у його відсутність. Заявлені позовні вимоги підтримав і просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, постановивши рішення по справі на розсуд суду.

Представник третьої особи - у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, постановивши рішення по справі на розсуд суду, у відповідності з вимогами діючого законодавства.

Відповідно до вимог ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.

Згідно з вимогами ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за заявою (скаргою) осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін, які беруть участь у справі.

Частинами 3 та 4 ст.2 ЦПК України передбачено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам цивільного процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

Частиною 1 ст.60 ЦПК України передбачено, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу .

Статтею 1218 Цивільного Кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Статтею 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Цивільним Кодексом передбачена черговість спадкоємців за законом, відповідно до якої у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України), у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ст. 1262 ЦК України), у третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця (ст. 1263 ЦК України), у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України), у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї. Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування (ст. 1265 ЦК України).

Відповідно до ст.1264 ЦК України право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше, як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно з вимогами ст.1216 ЦК України (в редакції 2004 року), спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як вбачається зі свідоцтва про право власності на житловий будинок, посвідченого державним нотаріусом Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області 01 березня 1991 року за реєстровим №3-592, зареєстрованого у виконавчому комітеті Сороківської сільської ради за реєстровим №336 від 23 березня 1991 року та на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №3-594 від 01 березня 1991 року виданого державним нотаріусом Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області, зареєстрованого у виконавчому комітеті Сороківської сільської ради за реєстровим №336 від 23 березня 1991 року ОСОБА_4 на праві власності належить житловий будинок №64 по вул.Верхньороганська в с.Верхня Роганка Харківського району Харківської області (а.с.7-8).

Згідно з технічним паспортом, виданим 18 квітня 2014 року, спірне домоволодіння за даними КП ХРБТІ було проінвентаризовано на ім"я ОСОБА_4 (а.с.9-14).

02 серпня 2010 року померла ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ №276144, виданим Відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову Харківського міського управління юстиції від 04 серпня 2010 року, про що зроблено відповідний актовий запис за №10722 (а.с.6).

Як вбачається з листа Першої Державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області №1524/02.14 від 09 липня 2014 року після смерті померлої 02 серпня 2010 року ОСОБА_4, яка мешкала за адресою: Харківська область, Харківський район, с.Сороківка, вул.Верхньороганська, 64, з заявами про прийняття спадщини, згідно заповіту, посвідченого 23 березня 1991 року виконкомом Сороківської сільської Ради народних депутатів Харківського району Харківської області, за реєстровим №31, на протязі шестимісячного строку зі дня смерті спадкодавиці зверталися діти померлої - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Заяв від інших спадкоємців до держнотконтори не поступали. Спадкоємці ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в своїх заявах про прийняття спадщини просили оформити свої спадкові права за законом, так як в заповіті спадкодавці ОСОБА_4, посвідченого 23 березня 1991 року виконкомом Сороківської сільської Ради народних депутатів Харківського району Харківської області за реєстровим №31, допущена помилка у прізвищі спадкоємиці "Довженко" (а.с.43).

09 липня 2014 року за реєстровим №2-739, 2-741, 2-743 були видані свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку №37, площею 4,7036 га, кадастровий номер 6325184000:02:001:0052, розташованої на території Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області на ім'я дітей померлої ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по 1/3 частці кожному (а.с.15-17).

Як вбачається з довідки КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» за вих. №Е-1440 від 25 квітня 2014 року, право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: Харківська область, Харківський район, с.Верхня Роганка, вул.Верхньороганська, 64, що згідно архівних матеріалів БТІ даний житловий будинок зведений у 1947 році, право приватної власності станом на 31 грудня 2012 року в бюро не зареєстровано (а.с.19).

З листа Першої Державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області №1524/02.14 від 09 липня 2014 року вбачається, що позивачевам було рекомендовано звернутися до суду за оформленням своїх спадкових прав на спірне домоволодіння через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно (а.с.18).

Враховуючи те, що позивачі фактично прийняли спадщину після смерті матері, подавши заяви про прийняття спадщини до держнотконтори, суд вважає можливим задовольнити позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в повному обсязі, визнавши за кожною з них по 1/3 частці спірного житлового будинку, в порядку спадкування за законом, після смерті матері - ОСОБА_4.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 81,82, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконкому Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області, третя особа - Перша Державна нотаріальна контора Харківського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовільнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частку житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами №64 по вулиці Верхньороганська у с.Верхня Роганка Харківського району Харківської області, що складається з: житлового будинку літер А-1 загальною площею 50,2 кв.м., житловою площею 27,8 кв.м., тамбура літер а, веранди літер а1, ганку літер а2, сараїв літер Б, В, Г, Д, гаража літер Е, вбиральні літер Ж, літньої кухні літер З, погріба літер И, колонки літер к, воріт №1, огорожі №2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла 02 серпня 2010 року.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частку житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами №64 по вулиці Верхньороганська у с.Верхня Роганка Харківського району Харківської області, що складається з: житлового будинку літер А-1 загальною площею 50,2 кв.м., житловою площею 27,8 кв.м., тамбура літер а, веранди літер а1, ганку літер а2, сараїв літер Б, В, Г, Д, гаража літер Е, вбиральні літер Ж, літньої кухні літер З, погріба літер И, колонки літер к, воріт №1, огорожі №2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла 02 серпня 2010 року.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/3 частку житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами №64 по вулиці Верхньороганська у с.Верхня Роганка Харківського району Харківської області, що складається з: житлового будинку літер А-1 загальною площею 50,2 кв.м., житловою площею 27,8 кв.м., тамбура літер а, веранди літер а1, ганку літер а2, сараїв літер Б, В, Г, Д, гаража літер Е, вбиральні літер Ж, літньої кухні літер З, погріба літер И, колонки літер к, воріт №1, огорожі №2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла 02 серпня 2010 року.

Рішення може бути оскаржено сторонами повністю або частково до апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області.

Апеляційна скарга подається у письмовій формі протягом десяти днів зі дня проголошення рішення.

Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів зі дня отримання копії рішення.

Суддя Н.Л. Панас

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення25.10.2016
Оприлюднено28.10.2016
Номер документу62228026
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/6354/16-ц

Ухвала від 06.01.2017

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Панас Н. Л.

Рішення від 25.10.2016

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Панас Н. Л.

Ухвала від 31.08.2016

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Панас Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні