ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" жовтня 2016 р.Справа № 921/436/16-г/10
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Півторака М.Є.
За участю секретаря судового засідання Цимбалюк І.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Комунального підприємства "Тернопільводоканал ", 46008, м. Тернопіль вул. Танцорова ,7, ідентифікаційний код юридичної особи 03353845;
до відповідача: Приватного малого підприємства "Схід"; м. Тернопіль вул. Героїв Крут,13, ідентифікаційний код юридичної особи 14056122;
про усунення порушень користування охоронними зонами інженерних мереж
За участю представників:
Позивача: ОСОБА_1 - представника , довіреність № 36/16 від 11.01.2016 року;
Відповідача: не прибув;
Представнику позивача у судовому засіданні роз'яснено процесуальні права та обов'язки відповідно до статей 20,22,27,81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутності відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Комунальне підприємство "Тернопільводоканал ", м. Тернопіль звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до приватного малого підприємства "Схід", м. Тернопіль про зобов'язання відповідача усунути порушення режиму використання охоронних зон інженерних мереж на земельній ділянці приватного малого підприємства "Схід" м . Тернопіль за кадастровим номером 6110100000:08:012 :0012 ; відшкодування витрат позивача по сплаті судового збору просить покласти на відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог КП "Тернопільводоканал " м. Тернопіль надало суду Акт технічного обстеження водоканалізаційних мереж від 25.05.2016 року; Свідоцтво про право власності на нерухоме майно по проспекту С. Бандери, буд. 140а м. Тернопіль; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.02.2015 року; лист № 1343/16 від 20.05.2016 року, направленого на адресу ПМП "Схід" копію плану земельної ділянки для обслуговування зупинки громадського транспорту за адресою проспект Ст. Бандери м. Тернопіль; лист № 45/14 від 14.01.2016 року Управління містобудування, архітектури та кадастру, адресованого директору КП "Тернопільводоканал ", Паспорт прив'язки зупинки громадського транспорту ОСОБА_2 по проспекту С. Бандери з вбудованою крамницею "Схід", інші документи, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Позивач посилається на вимоги статей 1,4,5,10,11,16 Закону України "Про трубопровідний транспорт", ст. 36 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", ст. 13,16 ЦК України.
Ухвалою господарського суду від 27 липня 2016 року порушено провадження у справі № 921/436/16-г/10 та призначено її до розгляду за участю представників сторін о 14 годині 15 хвилин 16.08.2016 року.
Ухвала господарського суду від 27.07.2016 року була направлена сторонам по справі за адресами, вказаними у позовній заяві рекомендованою кореспонденцією.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання представника відповідача розгляд справи відкладався до 15 годин 06 вересня 2016 року; до 10 годин 45 хвилин 23 вересня 2016 року; до 15 годин 30 хвилин 12 жовтня 2016 року в порядку статті 77 ГПК України.
Згідно клопотання позивача у справі КП "Тернопільводоканал " ухвалою господарського суду від 23 вересня 2016 року розгляд вирішення спору було продовжено на 15 днів в порядку статті 69 ГПК України.
Відповідач у справі письмового відзиву на позов не подав, заперечень щодо заявленого позову суду не представив; його представник у судові засідання не прибував, хоча про судові засідання був повідомлений у встановленому законом порядку рекомендованою кореспонденцією, письмових клопотань суду від ПМП "Схід" м. Тернопіль не поступило.
Представник позивача у судове засідання 12.10.2016 року прибув; суд перейшов до розгляду позову по суті та заслухав пояснення представника позивача, який повністю підтримав заявлені позовні вимоги, що викладені у письмовій позовній заяві.
Беручи до уваги, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи; явка представника відповідача не визнавалась судом обов'язковою; брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України; розгляд справи неодноразово відкладався, зокрема, у зв'язку із неявкою відповідача; наявних у справі доказів є достатньо для вирішення спору по суті, а тому справа розглядається в порядку статті 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами.
В судовому засіданні 12.10.2016 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно приписів статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача господарський суд встановив наступне:
Згідно статті 1 ГПК України підприємства, установи, організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних і охоронюваних законом інтересів.
Статтею 20 Господарського Кодексу України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Зазначена стаття визначила шляхи захисту прав та законні інтересів зазначених суб'єктів.
Стаття 16 Цивільного Кодексу України також визначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу та визначає способи захисту цивільних прав та інтересів. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії , яка порушує право.
Згідно з ч. 2 ст. 21 ГПК України позивачами є підприємства та організації, що подали позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Позивач по справі: Комунальне підприємство "Тернопільводоканал", м. Тернопіль, є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку і діє згідно Статуту підприємства зареєстроване Розпорядженням міського голови 20.11.1997 року за №472 та включене до ЄДРПОУ (зі змінами), ідентифікаційний код 03353845, що підтверджується Довідкою Головного управління статистики в Тернопільській області № 31-4 від 05.04.2011 року, а тому наділене правом на звернення до суду з позовом за захистом свої прав та охоронюваних законом інтересів .
Відповідно до статті 54 Господарського процесуального кодексу України, звертаючись з позовом до господарського суду, позивач самостійно визначає в позові предмет позову та його підстави, тобто, ті обставини, якими він обґрунтовує поданий позов; розглядаючи справу, господарський суд не може вийти за межі зазначених у позові предмету та підстав, за винятком випадків, прямо передбачених процесуальним законодавством.
Комунальне підприємство "Тернопільводоканал", м. Тернопіль визначило спосіб захисту свого права як зобов'язання відповідача вчинити дії, а саме усунути порушення режиму використання охоронних зон інженерних мереж на земельній ділянці приватного малого підприємства "Схід" м. Тернопіль за кадастровим номером 6110100000:08:012:0012.
Вказавши відповідачем у справі приватне мале підприємство "Схід", місцезнаходження якого м. Тернопіль вул. Героїв Крут ,13 КП "Тернопільводоканал", вважає, що вказана юридична особа порушила його права.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач у справі приватне мале підприємство "Схід" м. Тернопіль є власником будівлі, зупинки громадського транспорту з вбудованою крамницею за адресою м. Тернопіль проспект Ст. Бандери, будинок 140а, загальною площею 52,2 кв. м., що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, видане17.12.2015 року Тернопільським міським управлінням юстиції Тернопільської області, державний реєстратор ОСОБА_3 (належним чином засвідчена копія знаходиться в матеріалах справи).
Статтею 319 ЦК України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд; власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, при здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства; усім власникам забезпечується рівні умови здійснення своїх прав; власність зобов'язує; власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі; діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом .
Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом ( ст. 320 ЦК України ).
Положеннями статті 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку встановлених законом.
Відповідно до статті 386 Цивільного кодексу України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Статтею 391 ЦК України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Отже, відповідач у справі приватне мале підприємство "Схід" м. Тернопіль є власником будівлі, зупинки громадського транспорту з вбудованою крамницею, що знаходиться за адресою м. Тернопіль проспект Степана Бандери, буд. 140 і в силу приписів статті 391 ЦК України має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
У відповідності до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку , а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
З наданих позивачем документів також вбачається , що у відповідача у справі приватного малого підприємства "Схід" в користуванні (оренді) в місті Тернополі знаходиться земельна ділянка по проспекту Степана Бандери, площею 0,0131 га.
Так, з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, виданого 06.02.2016 року Реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції, вбачається, що Орендодавець: Тернопільська міська рада передала Орендарю: приватному малому підприємству "Схід" (відповідачу у справі) в оренду земельну ділянку по проспекту С. Бандери м. Тернопіль, площею 0,0131 га (цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі) кадастровий номер 6010100000:08:012:0012; дата державної реєстрації земельної ділянки 26.10. 2011 на підставі договору оренди землі, серія та номер: 5293, виданого 23.12.2014 року, виданого Тернопільською міською радою; строк дії: 28.11.2016, з правом пролонгації.
Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 19138629 від 06.02.2015 року.
Записів про обтяження вказаної земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень відсутні .
Правомірність укладення договору оренди земельної ділянки по проспекті ОСОБА_4 в м. Тернополі, укладеного 23.12.2014 року між ПМП "Схід" та Тернопільською міською радою Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" не оспорювався.
Позивач вказує, що 25.05.2016 року при обстеженні водопровідної мережі d=400 мм по вул. Ст. Бандери в м. Тернополі виявлено безпосередньо над вказаними мережами, на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:08:012:0012, площею 0,0131 га торговий магазин, розташований з порушенням будівельних норм (в межах охоронної зони водопровідної мережі), про що було складено працівником КП "Тернопільводоканал" Акт технічного обстеження.
Стаття 11 Закону України "Про трубопровідний транспорт" визначає, що до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначається законодавством України. Аналогічна норма встановлена у ст. 73 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про трубопровідний транспорт" охоронна зона - це землі вздовж магістральних та промислових трубопроводів, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов експлуатації, запобігання ушкодженню, а також зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля в цілому.
Згідно статті вказаного 10 Закону державний контроль у сфері трубопровідного транспорту здійснюється відповідними міністерствами та відомствами, органами державного нагляду і контролю та іншими спеціально уповноваженими на те державними органами, а також представницькими органами та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Повноваження підприємств, установ та організацій трубопровідного транспорту визначені у статті 16 вказаного Закону і до яких зокрема, віднесено:
контролювати виконання робіт, визначених Правилами охорони магістральних трубопроводів, що затверджуються Кабінетом Міністрів України;
порушувати питання про притягнення проектних організацій до відповідальності за помилкові проектні рішення в порядку, встановленому законодавством України;
на пріоритетне забезпечення на їх вимогу матеріально-технічними ресурсами в необхідних обсягах, асортименті та належної номенклатури через систему державного замовлення;
на енергозабезпечення об'єктів трубопровідного транспорту за першою категорією надійності;
вимагати від будівельних підприємств проведення передпускової діагностики, дефектоскопії внутрішньої порожнини трубопроводу та виконавчої зйомки;
формувати спеціальні підрозділи з бронюванням персоналу служби експлуатації та ремонту трубопроводів для підвищення їх надійності та технічного прикриття в особливий період.
Отже, статтею 16 вищевказаного Закону не надано право підприємствам трубопровідного транспорту (в тому числі і КП "Тернопільводоканал") на звернення до суду з вимогами про усунення перешкод в користуванні майном.
Окрім того, Комунальне підприємство "Тернопільводлоканал" не вказало які саме перешкоди і яким шляхом відповідачеві необхідно ці перешкоди усунути.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, господарський суд вважає позовні вимоги комунального підприємства "Тернопільводоканал " м. Тернопіль не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволення.
Згідно ст.49 ГПК України господарські витрати покладаються на позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1,2,33,43,49,54,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, статтями 1,11,16 Закону України " Про трубопровідний транспорт", господарський суд ,-
В И Р І Ш И В:
1.В позові відмовити.
2.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття (підписання).
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня його прийняття (підписання) через господарський суд Тернопільської області.
3.Повне рішення складене 17 жовтня 2016 року.
Суддя М.Є. Півторак
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2016 |
Оприлюднено | 01.11.2016 |
Номер документу | 62275213 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Півторак М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні