ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.07.2016 р. Справа № 917/770/16
Господарський суд Полтавської області
в складі головуючого судді Кульбако М.М.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Селянського (фермерського) господарства "Ромашка", вул. Полтавська, 18, смт. Градизьк Глобинського району Полтавської області, 39070
до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039
про визнання угоди укладеною, -
В С Т А Н О В И В :
Селянське (фермерське) господарство "Ромашка" звернулось до господарського суду Полтавської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання укладеною між сторонами додаткової угоди до Договору оренди землі від 15.11.2010 року, посилаючись на зволікання відповідача у підписанні додаткової угоди щодо поновлення Договору оренди землі.
Відповідач в судове засідання свого представника жодного разу не направив, подавши клопотання №9-16-7777-4147/2-16 від 31.05.2016р. та б/н від 21.06.2016р. про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечити явку уповноваженого представника. Вимог суду, викладених в ухвалах не виконав.
Представник позивача в судовому засіданні 11.07.2016 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
В судове засідання 11.07.2016 р. відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання також не забезпечив, причин щодо того суду не повідомив. Належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Згідно статті 69 ГПК України спір має бути вирішено протягом двох місяців з дня надходження позовної заяви. В даному випадку цей строк закінчився, а тому суд не може більше відкладати розгляд справи.
Судом враховано, що відповідно до пункту 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Відтак, обставин, які б перешкоджали чи не дозволяли розглянути спір у даному судовому засіданні судом не було встановлено. За таких обставин, суд не вбачає за необхідне відкладати розгляд справи та відповідно до статті 75 ГПК України здійснює її розгляд за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що 15 листопада 2010 року Глобинська районна державна адміністрація Полтавської області (Орендодавець) та Селянське (фермерське) господарство "Ромашка" (Орендар, позивач) уклали договір оренди землі, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування, земельну ділянку сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5320655400:00:004:0125, загальною площею 30,20 га, з них 30,20 га рілля, яка знаходиться на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області (далі Договір). Земельна ділянка передана в оренду на підставі розпорядження голови Глобинської райдержадміністрації №600 від 03.12.2009 р.
Договір зареєстрований у Глобинському райвідділі ПРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.12.2010 р. за №041055301151.
Згідно пункту 3.1. Договору договір укладено терміном на 5 років. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі. Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктом 5.1. Договору сторони встановили, що земельна ділянка передається в оренду для вирощування товарної сільськогосподарської продукції.
Відповідно до пункту 15.1. Договору, він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Також, у Договорі сторони узгодили розмір орендної плати, порядок та умови її сплати та перегляду, умови передачі, використання та повернення земельної ділянки, відповідальність сторін та інші умови, необхідні для даного виду договорів.
Як вбачається з матеріалів справи, маючи намір та бажання в подальшому використовувати вказану земельну ділянку за її цільовим призначенням 22 вересня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення Договору оренди землі, укладеного між Селянським (фермерським) господарством "Ромашка" та Глобинською районною державною адміністрацією, до якої додав копію Договору оренди землі, ОСОБА_1 з державного земельного кадастру про земельну ділянку, проект Додаткової угоди до Договору оренди.
Відповідь на вказану заяву не надійшла.
Позивач зазначає, що 16.02.2016 року повторно подав відповідачу заяву про поновлення договору оренди землі, в якій у відповідності до заяви від 22.09.2015 просив розглянути питання поновлення Договору оренди землі на новий строк з прикладенням копії заяви від 22.09.2015 р., Договору оренди землі від 15.11.2010 р., даних технічної документації із землеустрою на земельну ділянку, проекту додаткової угоди про поновлення Договору оренди землі
Однак, запропонований орендарем проект Додаткової угоди щодо продовження дії Договору оренди земельної ділянки орендодавцем-відповідачем не підписано, питання не вирішено до цього часу.
Протягом терміну дії Договору позивач добросовісно користувався наданою в оренду земельною ділянкою відповідно до її цільового призначення. Після закінчення строку дії договору оренди землі позивач продовжує до цього часу користуватись орендованою земельною ділянкою та сплачувати за користування орендну плату відповідно до умов договору оренди землі. Будь-яких повідомлень про припинення договору оренди землі або про відмову в продовженні оренди земельних ділянок до позивача від відповідача не надходило.
Позивач вказує, що Договір оренди землі від 15.11.2010 є продовженим в силу ч. 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", але оскільки відповідач додаткову угоду до Договору оренди землі не підписав, СФГ "Ромашка" було вимушене звернулася до суду з даним позовом.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з приписами статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до статті 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
При цьому орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист - повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа - повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Як вбачається з матеріалів справи орендар:
- своєчасно до сплину терміну дії договору оренди землі повідомив про наміри продовжити договірні взаємовідносини;
- після закінчення строку дії договору позивач продовжує платно користуватися земельною ділянкою, що підтверджується Довідкою Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області №1539 від 04.05.2016 р., відповідно до якої СФГ "Ромашка" з 12 липня 2004 року по даний час орендує земельну ділянку площею 30,20 га, яка розташована на території Градизької селищної ради; Актом приймання-передачі проекту землеустрою про еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, які знаходяться у користуванні СФГ "Ромашка" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Градизької сільської ради Глобинського району Полтавської області; платіжними дорученнями за останні три місяці 2016 року про сплату СФГ "Ромашка" орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою.
- у місячний строк після закінчення строку дії договору орендодавцем не було письмово повідомлено (листом-повідомленням) про заперечення у поновленні договору.
У відповідності до викладеного вимоги позивача є обґрунтованими та правомірними, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
При вирішення даного спору судом приймається до уваги те, що під належністю доказу розуміється наявність об'єктивного зв'язку між змістом судових доказів і фактами, що є об'єктом судового дослідження. Належними слід визнавати докази, які містять відомості про факти, що входять у предмет доказування у справі, та інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Виходячи із змісту статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Згідно статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Судовий збір відповідно до вимог статті 49 ГПК України покладається на відповідача.
На підставі матеріалів справи та керуючись статтями 33, 34, 43, 49 ,75, 82-82 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати укладеною між Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області (ЄДРПОУ 39767930) та Селянським (фермерським) господарством (ЄДРПОУ 23810138) Додаткову угоду до Договору оренди землі від 15 листопада 2010 року, зареєстрованого у Глобинському райвідділі ПРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.12.2010 р. за №041055301151, в такій редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до Договору оренди землі від 15.11.2010 р. (державна реєстрація від 23.12.2010 р.
№041055301151) про поновлення терміну його дії
Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, ідентифікаційний код 39767930, що знаходиться в м. Полтава, вул. Уютна, 23, яке діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, іменоване у подальшому "Орендодавець", з однієї сторони, та Селянське фермерське господарство "Ромашка", ідентифікаційний код 23810138, що знаходиться в смт. Градизьк, вул. Полтавська, 18, Глобинського району Полтавської області, в особі голови СФГ "Ромашка" ОСОБА_2, який діє на підставі Статуту селянського (фермерського) господарства "Ромашка", іменований у подальшому "Орендар", з другої, (надалі разом іменуються - Сторони), на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі", пункту 3.1. Договору оренди землі від 15.11.2010 р. (державна реєстрація від 23.12.2010 р. №041055301151), уклали цю Додаткову угоду до Договору оренди землі від 15.11.2010 р. (державна реєстрація від 23.12.2010 р. №041055301151) щодо поновлення терміну його дії про наступне:
1. Поновити Договір оренди землі від 15.11.2010 р. (державна реєстрація від 23.12.2010 р. №041055301151) на той самий строк - на п’ять років
2. Всі інші умови вищезазначеного Договору оренди землі від 15.11.2010 р. (державна реєстрація від 23.12.2010 р. №041055301151), залишаються незмінними.
3. Ця Додаткова угода є невід’ємною частиною Договору оренди землі від 15.11.2010 р. (державна реєстрація від 23.12.2010 р. №041055301151)."
3. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код 39767930) на користь Селянського (фермерського) господарства "Ромашка" (вул. Полтавська, 18, смт. Градизьк Глобинського району Полтавської області, 39070, код 23810138) 1378,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ з набранням рішенням законної сили.
4. Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області на протязі 10 днів.
Суддя Кульбако М.М.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2016 |
Оприлюднено | 03.11.2016 |
Номер документу | 62367789 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кульбако М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні