Копія
Справа № 822/1859/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріГнидюк І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі до комунального підприємства "Красилівський Телерадіоцентр Красилівської районної ради Хмельницької області про стягнення коштів в розмірі 307247,77 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі (далі - позивач) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить стягнути з комунального підприємства "Красилівський Телерадіоцентр Красилівської районної ради Хмельницької області" (далі - відповідач) на його користь капіталізовані платежі в сумі 307247 грн. 77 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що в ЄДРЮО та ФОП внесено запис про припинення юридичної особи - відповідача, що не пов'язане з банкрутством. У позивача на обліку перебуває потерпілий на виробництві, що отримав трудове каліцтво під час виконання трудових обов'язків у відповідача, якому проводяться страхові виплати.
У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст.1200 ЦК України, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. Відтак позивач вимушений звернутись до суду із даним позовом, з метою капіталізації суми платежу, необхідної для розрахунку з потерпілими на виробництві.
В судове засідання представник позивача не з'явився, від нього надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відділення, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання уповноваженого представника не направив. На його адресу, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, надіслано копію ухвали про відкриття провадження у справі, яка повернулась до суду з відміткою підприємства поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання". З урахуванням положень ч.4 ст.33 КАС України, суд вважає, що копія ухвали вручена відповідачеві належним чином.
Судом явка відповідача не визнавалася обов'язковою, а тому суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні відповідно до вимог ч.4 ст. 128 КАС України.
Оскільки сторони до суду не з'явились, у відповідності до ст.41 КАС України технічний запис судового засідання не проводився.
Дослідивши наявні в справі докази суд дійшов наступних висновків.
Суд в становив, що комунальне підприємство "Красилівський Телерадіоцентр Красилівської районної ради Хмельницької області зареєстроване юридичною особою 14.09.2000 року. За рішенням засновників, від 28.03.2014, відповідач перебуває в стані припинення, про що 28.05.2014 року в ЄДРЮО та ФОП зроблено відповідний запис, що підтверджується відповідним витягом.
У відповідача працював громадянин ОСОБА_3, який через нещасний випадок на виробництві, отримав трудове каліцтво, і внаслідок якого встановлено 40% втрати працездатності довічно. Даний факт підтверджується актом №1-Н про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 24.10.2002 року, виписками з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 21.09.2015 року.
Постановою від 30.01.2015 року №2221/852/852/11 позивач призначив потерпілій ОСОБА_4 щомісячну грошову суму в розмірі 643,25 грн. Вирішено проводити виплату з 01.03.2014 року безстроково.
Статтею 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено порядок ліквідації юридичної особи. Згідно даної статті, виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Стаття 112 ЦК України вказує, що майнові претензії кредиторів юридичної особи, що ліквідується, задовольняються з її майна. При цьому законодавець припускає, що відповідного майна для задоволення претензій всіх кредиторів може не вистачити. Тому для виплати грошових сум кредиторів встановлена спеціальна черговість, а саме: в першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; в другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результатів його інтелектуальної, творчої діяльності; в третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); в четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.
Окремі правила встановлені законодавством стосовно черговості задоволення вимог кредиторів за договорами страхування в разі ліквідації страховика. Такі правила залежать від того, чи ліквідується страховик, що має заборгованість перед кредиторами, в добровільному порядку за рішенням його учасників, чи в процедурі банкрутства в разі неплатоспроможності.
Якщо ліквідація страховика відбувається в добровільному порядку, а сам страховик є платоспроможним, то відповідно до ст.43 Закону України "Про страхування" вимоги страхувальників за договорами страхування відносяться до вимог першої черги.
Страховик, який визнаний неплатоспроможним і його ліквідація відбувається в процедурі банкрутства, черговість погашення вимог кредиторів встановлюється за правилами ст. 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". У відповідності до вказаної статті в першу чергу задовольняються вимоги кредиторів за договорами страхування.
Ч.2 ст.1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому повинні бути капіталізовані для виплати їх потерпілому у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Незважаючи на те, що припинення юридичної особи внаслідок ліквідації, не тягне правонаступництва, у відношенні зобов'язання по відшкодуванню шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю потерпілого це правило діє не в повній мірі, оскільки в силу ст.ст.609, 1205 ЦК передбачається капіталізація платежів з метою їх наступних періодичних виплат.
Станом на момент розгляду справи заявлена до стягнення сума кредиторських вимог в розмірі 307247,77 відповідачем не сплачена.
За змістом статей 15, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон № 1105-XIV), фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.
Відповідно до ст.46 Закону №1105-XIV, фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством).
Оскільки законодавством не визначена процедура капіталізації платежів на стадії самостійної ліквідації платоспроможної юридичної особи, то суд вважає можливим застосувати аналогію закону, а саме порядок, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000 року "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю" (далі - Порядок).
Положенням п.п.5-1 Порядку передбачено, що у вимогах відповідного Фонду до боржника, щодо якого порушено справу про банкрутства, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. При цьому, суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації підприємства-банкрута, перераховуються ліквідатором робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому підприємство перебуває на обліку.
Згідно з п.1 Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Порядком передбачено, що до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість підприємства-банкрута з виплат, пов'язаних із зобов'язаннями цього підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян: з одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та за лікарняними листами.
Згідно з п.3 вказаного Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1-5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації. Для визначення періоду, на який розраховується капіталізація платежів, позивачем було використано середні показники смертності та середньої очікуваної тривалості життя за 2015 рік.
Сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілою особою у комунального підприємства "Красилівський Телерадіоцентр Красилівської районної ради Хмельницької області, КП Красилівський телерадіоцентр" становить 307247 грн. 77 коп., що підтверджується розрахунком потреби в капіталізації коштів відповідача станом на 01.09.2016 року та матеріалами справи. Однак, не зважаючи на дії, вчинені позивачем по поверненню коштів у добровільному порядку, ця сума відшкодована не була, а тому позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Красилівському районі необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст.94, 158 -163,186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Красилівському районі задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Красилівський Телерадіоцентр Красилівської районної ради Хмельницької області, ідентифікаційний код 14153492, на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Красилівському районі капіталізовані платежі в сумі 307247 (триста сім тисяч двісті сорок сім) грн. 77 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 жовтня 2016 року 11:55.
Суддя /підпис/О.П. Шевчук "Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2016 |
Оприлюднено | 07.11.2016 |
Номер документу | 62404862 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Шевчук О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні