Єдиний унікальний номер 728/2259/16-ц
Номер провадження 2/728/635/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2016 р. Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі :
головуючого судді - О.Ф. Костенко
при секретарі - Л.І. Кулик
за участю представника позивачки - ОСОБА_1
3-ої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмачі справу за позовом ОСОБА_3 до Обмачівської сільської ради, Бахмацької райдержадміністрації про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
03 березня 2011року громадянка ОСОБА_4 видала заповіт, яким все належне їй на день смерті майно вона заповіла ОСОБА_3. Заповіт посвідчений секретарем Батуринської міської ради, реєстровий номер 57, занесений у Спадковий реєстр під № 50849151, є чинним, не змінений.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Батурині, Бахмацького району, Чернігівської області . На день смерті вона була зареєстрована в АДРЕСА_1, одна.
В зв"язку із смертю ОСОБА_4 відповідно до ст. 1220 ЦК України відкрилась спадщина на спадкове майно. Із заявами про прийняття спадщини за заповітом до приватного нотаріуса Бахмацького районного нотаріального округу Кухти Д.О. звернулись ОСОБА_2 і ОСОБА_3 Свідоцтва про право на спадщину у нотаріуса не отримали.
У вересні 2016 року до Бахмацького райсуду із позовною заявою про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування звернулась ОСОБА_6 , посилаючись на те, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 відкрилась спадщина на спадкове майно, в тому числі, і на 2 земельні ділянки, які розташовані на території Обмачівської сільської ради Бахмацького району, Чернігівської області, які належали померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1. На даний час зазначений акт відсутній, так як він втрачений, про що зроблено відповідне повідомлення. 20.05.2010 року спадкодавець залишила заповіт, яким, в тому числі, земельну ділянку згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 заповіла ОСОБА_2 Зазначений заповіт був посвідчений секретарем Обмачівської сільської ради за № 07 від 20 травня 2010 року. З 2011 року ОСОБА_4 тяжко захворіла і за станом свого здоров"я потребувала постійного догляду , а тому, в січні 2011 року вона забрала її до себе додому, де всі разом проживали , мали сумісний грошовий бюджет, купували необхідні речі, їжу, медикаменти. Коли спадкодавець померла, вона несла необхідні витрати у зв"язку із її похованням. 03.03.2011 року спадкодавець залишила ще один заповіт , яким все належне їй майно заповіла на її ім"я. Цей заповіт був посвідчений секретарем Батуринської міської ради за № 57 від 03.03.2011 року. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту , який заповідач склав перед ним. З метою реалізації свого права на оформлення спадкового майна, яке залишилося після смерті ОСОБА_4, вона звернулась до приватного нотаріуса . Однак , в зв"язку з тим, що правовстановлюючий документ на спадкове майно втрачений , нотаріус повідомив, що за таких обставин він не має можливості видати відповідні свідоцтва про право на спадщину. З метою відновлення правовстановлюючого документа вона звернулась із відповідною заявою до відділу Держгеокадастру у Бахмацькому районі з проханням видати дублікат Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, який належав ОСОБА_4 Але їй було повідомлено, що з 01.01.2013 року Державні акти не видаються.
В судове засідання позивачка не з"явилась, але з"явився її представник - ОСОБА_1, який був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, про що підтверджують розписки про отримання судової повістки представником (а. с. 29, 49). Відповідно до ст. 76 ч. 5 ЦПК України вручення судової повістки представникові особи, яка бере участь у справі , вважається врученням повістки цій особі.
Представник позивачки - ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги позивачки і просить їх задовільнити.
Представник відповідача - Обмачівської сільської ради в судове засідання не з"явився. Про час і місце розгляду справи сільська рада була повідомлена належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення судової повістки ( а.с. 42) . Сільська рада подала до суду факсимільним зв"язком заяву, в якій просить справу розглянути у відсутність представника і проти задоволення позову не заперечує ( а.с. 39) .
Представник відповідача - Бахмацької РДА в судове засідання не з"явився, про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином , про що підтверджують дані розносної книги Бахмацького райсуду за жовтень 2016 року ( а.с. 50-51).
Третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору , ОСОБА_2 в судовому засіданні позову не визнав, так як вважає, що він є спадкоємцем за заповітом, виданим ОСОБА_4 20.05.2010 року на земельну ділянку відповідно до державного акту на право власності серії НОМЕР_1 і на майновий пай члена КСП відповідно до майнового сертифікату серії НОМЕР_3, так як зазначений заповіт не скасований і не змінений спадкодавцем до його смерті, і він після смерті матері звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини . Свідоцтва про право на спадщину за заповітом чи за законом він не отримав. Непрацездатним за віком чи за станом здоров"я він не являється, так як не досяг на момент смерті матері певного віку, групи інвалідності не має. За життя матері до 2011 року він вкладував значні кошти на лікування матері, допомагав їй по господарству . Вважає , що він має право на земельну ділянку, а позивачка - на садибу і на земельну ділянку коло неї. Вважає також , що спадкодавець на час видачі заповіту позивачці знаходилась не в адекватному стані.
Ознайомившись із матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивачки, 3-ої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору , ОСОБА_2, суд вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню з слідуючих підстав.
Згідно із ст. 1235 ч. І ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних , родинних відносин , а також інших учасників цивільних відносин ; ч. 3 ст. 1235 ЦК України- заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов"язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов"язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини .
Відповідно до ст. 1254 ЦК України заповідач має право у будь - який час скасувати заповіт .
Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який складений пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить . Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. Заповідач має право у будь - який час внести до заповіту зміни. Скасування заповіту, внесення до нього змін проводиться у порядку, встановленому цим Кодексом, для посвідчення заповіту і підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку , затвердженому Кабміном України.
Як вбачається із інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 22.12.2015 року ( а.с. 58-59) ОСОБА_4 за життя в період з 04.04.2000 року по 03.03.2011 року видала 5 заповітів, всі вони є не скасованими . Але кожний новий заповіт скасовував попередні і не відновлював заповіту, який заповідач склав перед ним.
Самим останнім був заповіт, складений 03.03.2011 року, за реєстровим номером № 57, посвідчений секретарем Батуринської міської ради (а.с. 59). Відповідно до цього заповіту ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження : все її майно , де б воно не було і з чого б воно не складалося, все те, що їй буде належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_3. Заповіт був посвідчений секретарем Батуринської міської ради , реєстровий № 57 ( а.с.12, а.с. 37).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла у м. Батурин, Бахмацького району, Чернігівської області , про що підтверджує копія свідоцтва про її смерть серії НОМЕР_4 ( а.с.7) .
В зв"язку із смертю ОСОБА_4 відкрилась спадщина на спадкове майно відповідно до ст. 1220 ЦК України.
Згідно із ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, зазначені в заповіті . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1268 ЦК спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її . Спадкоємець , який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини , вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Згідно із ч. І ст. 1269 ЦК України спадкоємець , який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
Згідно із ст. 1270 ч. І ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців , який починається з часу відкриття спадщини.
Довідкою Обмачівської сільської ради від 15.12.2015 року № 610 (а.с. 8) підтверджується, що ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1, одна.
Довідкою Батуринської міської ради від 23.09.2016 року № 1342 ( а.с.11) підтверджується, що ОСОБА_4 постійно без реєстрації, з січня 2011 року і до дня смерті проживала у АДРЕСА_2, в сім"ї ОСОБА_3
За повідомленням приватного нотаріуса Бахмацького районного нотаріального округу від 05.10.2016 року № 01-16/272 ( а.с. 33) після смерті ОСОБА_4 заведено спадкову справу за № 32/2015 від 22 грудня 2015 року. Із заявами про прийняття спадщини звернулись ОСОБА_2 і ОСОБА_3 - спадкоємці за заповітом.
Суд вважає, що право на спадкування за заповітом має ОСОБА_3, як особа, зазначена в останньому заповіті від 03.03.2011 року. ОСОБА_2 не має права на обов'язкову частку у спадщині, так як він не відноситься до осіб, які мають право на обов'язкову частку, які визначені у ч. 1 ст. 1241 ЦК України, так як не являється непрацездатним.
Відповідно до ст. 1297 ч. 1 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов"язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Абзаци 2,3 п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 „Про судову практику у справах про спадкування „зазначають, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством . За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження".
Нотаріус своїм листом від 21.09.2016 року № 260 ( а.с. 13) повідомив ОСОБА_3 про неможливість видачі їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, так як вона не надала нотаріусу оригіналу документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку для введення товарного сільськогосподарського виробництва на ім"я померлої ОСОБА_4
Оригінал Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 на ім"я ОСОБА_4 втрачено, про що зроблено оголошення у газеті „Порадник „ (а. с. 15, зворот).
Відділом Держгеокадастру у Бахмацькому районі листом від 16. 09. 2016 року 3-301/0-308/6 - 16 (а. с. 14) ОСОБА_3 повідомлено, що відповідно до ЗУ „Про державний земельний кадастр" з 01.01. 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються, замість них документом, що громадянин отримує в органах Держгеокадастру, є витяг із Державного земельного кадастру про державну реєстрацію земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За повідомленням Відділу Держгеокадастру у Бахмацькому районі від 16.09.2016 року (а. с. 14) Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 був виданий ОСОБА_4 19.05.2009 року, про що зроблено запис у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди за № 010983200148.
За повідомленням відділу Держгеокадастру у Бахмацькому районі від 12.10.2016 року 9-28-99.4-3068/2-16 (а. с. 38), земельні ділянки під кадастровими номерами НОМЕР_5, площею 0,94 га; НОМЕР_6, площею 1,37 га, розташовані на території Обмачівської сільської ради, надані для введення товарного с/г виробництва і належали ОСОБА_4 на підставі Державного акту серії НОМЕР_1.
Згідно із ст. 81 ч. 1 п"г" ЗК України громадянин України набуває права власності на земельну ділянку на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Обраний позивачкою спосіб захисту права на спадкове майно не суперечить способам захисту, визначеним у ч. 2 ст. 16 ЦК України .
Керуючись ст. ст. 15, 16, 1217, 1218, 1223, 1225, 1235, 1254, 1269, 1270, 1297 ЦК України, п.23 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року № 7, ст. 81 ч. 1 п „г", ст. ст. 60, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 - задовільнити.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на 2 земельні ділянки під кадастровим номером НОМЕР_5 площею 0,94 га, і № НОМЕР_6, площею 1,37 га, які розташовані на території Обмачівської сільської ради Бахмацького району, Чернігівської області, надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і належали ОСОБА_4 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданого Бахмацькою РДА і відділом земельних ресурсів у Бахмацькому районі 19 травня 2009 року, як спадкоємцем за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Копію рішення суду до відома направити сторонам і 3-ій особі.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Бахмацький райсуд Чернігівської області протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні при розгляді справи - протягом 10 днів з дня отримання копії рішення суду.
Суддя:
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2016 |
Оприлюднено | 08.11.2016 |
Номер документу | 62451700 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Костенко О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні