Рішення
від 01.11.2016 по справі 926/3140/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" листопада 2016 р. Справа № 926/3140/16

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут", м. Чернівці

до Приватного підприємства "ОСОБА_1 - Елл", м. Чернівці

про стягнення заборгованості у сумі 2375,54 грн.

Суддя С.М. Гушилик

За участю представників:

Від позивача: ОСОБА_1 - представник (довіреність №01/1351 від 24.03.2016р.)

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ: товариство з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» м. Чернівці 03.10.2016 року звернулося з позовом до приватного підприємства «ОСОБА_1 - Елл» м. Чернівці про стягнення заборгованості за договором на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими №11410ZORGYAP016 від 01.01.2016 року у сумі 2375,54 грн., з яких: сума основного боргу - 1999,14 грн., пеня - 293,09 грн., інфляційні - 58,43 грн. та три відсотки річних у розмірі 24,88 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 01.01.2016 року між позивачем та відповідачем було укладено договір на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими №11410ZORGYAP016 (далі - договір). Згідно з цим договором позивач передав у власність відповідачу природний газ у необхідних для відповідача обсягах, споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором. Позивач надав відповідачу послуги з постачання природного газу з березня по квітень 2016 року у обсязі 300 куб.м. на загальну суму 1999,14 грн., що підтверджено актами приймання-передачі природного газу. Відповідач за отриманий природний газ не розрахувався, що стало підставою для нарахування йому пені в сумі 293,09 грн., 3 % річних в сумі 24,88 грн. та збитки завдані інфляцією в сумі 58,43 грн.

Ухвалою суду від 03.10.2016 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 18.10.2016 року.

Ухвалою суду від 18.10.2016 року відкладено розгляд справи до 01.11.2016 року.

Відповідач в судове засідання, 01.11.2016 року, повторно не з'явився хоч і був належним чином повідомлений про час, дату і місце слухання справи, відзив на позовну заяву не подав і причин своєї неявки суду не повідомив.

Слід зазначити, що поштова кореспонденція, яка неодноразово була надіслана на адресу приватного підприємства «ОСОБА_1 - Елл» (юридична адреса: 58000, м.Чернівці, вул. Головна, 27; податкова адреса: 58022, м.Чернівці, вул. Герцена, 1 каб.45) повернулась на адресу господарського суду Чернівецької області без вручення адресату з відміткою працівника поштового відділення зв'язку: «За зазначеною адресою не проживає».

Як вбачається з матеріалів справи, ПП «ОСОБА_1 - Елл» є юридичною особою, зареєстроване як юридична особа, за адресою: 58022, м.Чернівці, вул. Герцена, 1 каб.45, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а у Свідоцтві платника єдиного податку місце провадження господарської діяльності зазначено адресу: 58022, м.Чернівці, вул. Герцена, 1 каб.45.

Іншої адреси /місцезнаходження/ ПП «ОСОБА_1 - Елл» , як юридичної особи, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - не містить.

До повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції повернуті органами зв'язку з позначками «адресат вибув», «адресат відсутній» і т.п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій (п.4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році» від 02.06.2006 p. N 01-8/1228 ).

Разом з тим, нез'явлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору по суті, справу може бути розглянуто без його участі за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні представник позивача підтримав свої вимоги в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

01.01.2016 року між ТОВ «Чернівцігаз Збут» (постачальник) та ПП «ОСОБА_1 - Елл» (споживач) укладено договір на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовим №11410ZORGYAP016 (далі - договір), згідного умов якого, позивач (постачальник) передав у власність відповідачу (споживачу) природний газ у необхідних для відповідача обсягах, споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором (п.1.1. договору).

Річний плановий обсяг постачання газу визначається сторонами у Додатку №1 до цього договору (п.1.3. договору).

Відповідно до якого, постачальник здійснює протягом 2016 року постачання природного газу споживачеві для власного споживання в обсязі 1,75 тис.куб.м, у тому числі за місяцями та кварталами (Додаток до договору №1).

Договір набирає чинності з дня його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з 01.01.2016 року до 31.12.2016 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п.11.1. договору).

Згідно з п.4.2. договору оплата газу здійснюється споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в наступному порядку:

100% місячної вартості запланованого обсягу газу сплачується до 25 числа місяця, що передує місяцю постачання. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про зміну ціни газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати, споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці;

У разі збільшення в установленому порядку підтвердженого обсягу газу протягом розрахункового періоду споживач здійснює оплату вартості додатково заявлених обсягів газу в п'ятиденний строк після збільшення цього обсягу;

Остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу здійснюється до 5 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу (пп. 4.2.1.-4.2.3. договору).

Відповідно до п.2.9. договору, визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами здійснюється в наступному порядку:

3а підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов'язаний надати постачальнику копію відповідного акта про фактичний обсяг розподіленого, (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ (п.п.2.9.1. договору);

На підставі отриманих від споживача даних та\або даних оператора ГРМ постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних уповноваженим представником постачальника (п.п. 2.9.2. договору);

Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником споживача та скріплений печаткою споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обгрунтовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу. Мотивована відмова надається споживачем окремим друкованим листом на фірмовому бланку (за його наявності), за підписом уповноваженої посадової особи споживача з числа керівників та має містити вичерпні письмові пояснення причин відмови від підписання акта приймання-передачі газу, докази, що свідчать про можливість такої відмови, посилання на нормативно-правові акти, що регулюють право такої відмови, а також - на фактичні обставини, які підтверджують можливість застосування у даному випадку таких нормативно-правових актів. Інша форма відмови або будь-які рукописні дописи чи додруковані написи представника споживача на актах приймання-передачі газу не вважаються мотивованою відмовою. Акт приймання - передачі газу щодо якого у споживача немає заперечень, можуть бути підписані з боку сторін працівниками, що перебувають з відповідною стороною у трудових відносинах (п.п. 2.9.3. договору);

У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку на підставі даних оператора ГРМ. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних постачальника (п.п. 2.9.4. договору);

У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обгрунтованої відмови від його підписання у встановлений договором строк, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ (п.п. 2.9.5. договору).

Згідно п.3.1 договору розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем.

Ціна газу становить 6407,50 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 1281,50 грн., всього з ПДВ - 7689,00 грн. (п.3.2. договору).

У пункті 3.3. договору зазначено, що сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 3.2. та 3.3 цього договору, застосовується сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим договором.

Відповідно до п.3.4. договору місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом ІІ цього договору.

Враховуючи п.3.5. договору загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним договором.

Докази визнання Договору у встановленому законом порядку недійсним відсутні.

У відповідності до умов договору, позивач надав відповідачу послуги з постачання природного газу відповідно до договору, протягом березня - квітня 2016 року в загальному обсязі 300 куб.м., що підтверджується актами приймання-передачі природного газу за відповідний період.

Разом з тим, відповідач порушив умови договору в частині оформлення актів приймання-передачі газу, було порушено встановлений п.2.9 договору порядок підписання актів приймання-передачі природного газу з постачальником, споживачем не було надано постачальнику копію акта про фактичний обсяг розподіленого природного газу за розрахунковий період, що складений між відповідачем та оператором ГРМ (ПАТ «Чернівцігаз») та який є підставою для оформлення постачальником акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період.

Відповідачем у квітні та травні 2016 року було отримано від позивача акти приймання-передачі природного газу за березень та квітень 2016 року, проте в порушення п.2.9.2 договору не було повернуто постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаного уповноваженим представником відповідача та скріплений печаткою відповідача, а також не було надано в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу.

При цьому, відповідачем підписано акти про фактичні обсяги розподіленого природного газу за аналогічні розрахункові періоди, що складені між відповідачем та оператором ГРМ (ПАТ «Чернівцігаз»), які підтверджують аналогічні обсяги споживання відповідачем природного газу по договору з позивачем.

20.05.2016р. відповідачу було вручено досудову пропозицію про сплату боргу за №05/2059 від 19.05.2016 року, яка була відповідачем проігнорована.

09.06.2016р. позивач повторно надіслав відповідачу попередження разом з актами приймання-передачі газу, проте відповідачем на попередження відповідача зреаговано не було.

Як вже було зазначено вище, акти приймання-передачі газу за березень-квітень вважаються підписаними відповідачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ.

Відповідач свої зобов'язання в частині оплати позивачу за послуги з постачання природного газу належним чином не виконав, в результаті чого виникла заборгованість в сумі 1999,14 грн. що стало підставою для нарахування за період прострочення оплати послуг з постачання природного газу станом на 05.09.2016 року пені в сумі 293,09 грн., 3% річних в сумі 24,88 грн. та інфляційні в сумі 58,43 грн.

Враховуючи п.6.2.1. договору у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 договору, споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Крім того, споживач несе відповідальність відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України щодо оплати інфляційних та річних.

Відповідно до ч.1ст.265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною 6 статті 265 ГК України передбачено, що до відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення ЦК України про договір купівлі-продажу.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.193 ГК України , ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч.2 п.1 ст.199 ГК України до відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення ЦК України .

Відповідно до вимог ч.1 ст.546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (штрафом, пенею).

Згідно з ч.1 ст.547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.

Частинами 2, 3 статті 549 Цивільного кодексу України визначено, що: штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Судом з достовірністю встановлено, що відповідач несвоєчасно виконував грошові зобов'язання по оплаті за поставлений йому природній газ, у зв'язку з чим, позивач за прострочення платежу правомірно нарахував згідно умов договору пеню у сумі 293,09 грн.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України , встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно розраховано штрафні санкції, 3% річних та інфляційні за невиконання відповідачем своїх зобов'язань за договором.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості в сумі 1999,14 грн., пені в сумі 293,09 грн., 3% річних в сумі 24,88 грн. та інфляційних нарахувань в сумі 58,43 грн. є обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.

Судові витрати покласти на відповідача з вини, якого спір доведено до судового розгляду.

Керуючись статями 4-2 , 4-3 , 43 , 49 , 83 , 84 , 85 Господарського процесуального кодексу України , суд -

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з приватного підприємства «Сенс-Елл» (58022, м.Чернівці, вул. Герцена, 1, каб. 45, код ЄДРПОУ 35891610) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» (58009, м.Чернівці, вул.Винниченка, 9-а, код ЄДРПОУ 39584988, на розрахунковий рахунок №26006010072 у ПАТ «Кліринговий дім», МФО 300647) 1999,14 грн. основного боргу, 293,09 грн. пені, 24,88 грн. 3% річних, 58,43 грн. інфляційних втрат, 1378,00 грн. судового збору.

Повне рішення складено 03.11.2016 року

Суддя С.М. Гушилик

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення01.11.2016
Оприлюднено08.11.2016
Номер документу62455048
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/3140/16

Рішення від 01.11.2016

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гушилик Світлана Миколаївна

Ухвала від 18.10.2016

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гушилик Світлана Миколаївна

Ухвала від 03.10.2016

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гушилик Світлана Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні