Рішення
від 01.11.2016 по справі 913/373/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01 листопада 2016 року Справа № 913/373/16

Провадження № 34/913/580/16

За позовом Публічного акціонерного товариства В«УкрнафтопродуктВ» , м. Київ

до відповідачів:

1. Публічного акціонерного товариства В«ЛуганськнафтопродуктВ» , м. Луганськ

2. Публічного акціонерного товариства В«Національний депозитарій УкраїниВ» , м. Київ

про зобов'язання виконати певні дії

Господарський суд Луганської області у складі суддів:

ОСОБА_1 - головуючого, ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Секретар судового засідання-помічник судді Гуленко К.С.

У засіданні брали участь:

від позивача - представник не прибув;

від 1-го відповідача - представник не прибув;

від 2-го відповідача - представник не прибув.

в с т а н о в и в:

Предметом спору у цій справі є вимога про зобов`язання голови правління ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» здійснити дії щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» відповідно до вимог Порядку забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 24.06.2014 № 805, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 серпня 2014 року за № 1021/25798В» , враховуючи викладені обставини в ухвалі суду від 19.07.2016.

Відповідно до ст. 21 Господарського процесуального кодексу України сторонами у господарському процесі можуть бути підприємства та організації, зазначені у ст. 1 Господарського процесуального кодексу України.

Позивач у позовній заяві як першого відповідача зазначає саме ПАТ «Луганськнафтопродукт». Зі змісту позовної заяви також вбачається, що вимоги ПАТ «Укрнафтопродукт» звернені саме до відповідача як юридичної особи.

За визначенням, наведеним у п. 15 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про акціонерні товариства», голова правління (виконавчого органу акціонерного товариства) є посадовою особою ПАТ «Луганськнафтопродукт».

Таким чином, проаналізувавши позовну заяву в цілому, з огляду на суть позовних вимог, незважаючи на звернення у прохальній частині позовної заяви вимог до голови ПАТ «Луганськнафтопродукт», відповідачем у справі є безпосередньо ПАТ «Луганськнафтопродукт», про що також зазначено у постанові Донецького апеляційного господарського суду від 30.03.2016 у справі № 913/373/16 (т. 3, а.с. 45-47)

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою забезпечення повноцінної діяльності ПАТ "Луганськнафтопродукт" на території, підконтрольній українській владі, позивач мав намір скликати позачергові загальні збори акціонерів на правах власника 51% акцій ПАТ «Луганськнафтопродукт» на підставі п. 4 ч. 1 ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства" та змінити місцезнаходження першого відповідача, але не зміг самостійно отримати реєстр власників іменних цінних паперів від депозитарної установи емітента, у зв'язку з чим виникла необхідність відновлення реєстру акціонерів.

Позивач у позові в обґрунтування посилається на пункт 1 розділу II Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.01.2014 № 47, яким врегульовано порядок дій емітента та професійних учасників депозитарної системи України щодо забезпечення існування у бездокументарній формі іменних цінних паперів, випуски яких не були переведені у таку форму в установленому законодавством порядку до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України", а саме: емітент для забезпечення існування іменних цінних паперів певного випуску у бездокументарній формі, якщо документи системи реєстру не були передані емітенту реєстратором і не знаходяться у нього на зберіганні як в уповноваженого на зберігання, до дати прийняття відповідного рішення щодо цього випуску повинен здійснити дії щодо з'ясування інформації стосовно наявності документів системи реєстру.

У випадку відсутності документів системи реєстру цього випуску у емітента, або в Центральному депозитарії, або в депозитарній установі, яка остання до набрання чинності Законом України В«Про депозитарну систему УкраїниВ» здійснювала ведення реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, емітент до прийняття уповноваженим органом рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів бездокументарній формі повинен здійснити дії щодо відновлення інформації про власників іменних цінних паперів цього випуску (реєстру власників іменних цінних паперів).

Позивач також посилається на положення пункту 2 Порядку забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 24.06.2014 № 805, який передбачає, що акціонер має право ініціювати проведення процедури відновлення інформації про власників шляхом встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, з метою забезпечення надалі існування іменних цінних паперів цього випуску в бездокументарній формі.

Крім того, позивач у позові посилається на ч. 1 ст. 24 та п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про депозитарну систему України», які передбачають, що інформація, яка міститься у системі депозитарного обліку, є інформацією з обмеженим доступом, охороняється законом та підлягає розголошенню. На письмову вимогу суду така інформація надається депозитарними установами.

Таким чином, позивач звернувся до суду з відповідним позовом, оскільки відповідач, який знаходиться у м. Луганськ, не здійснює дій щодо відновлення реєстру власників цінних паперів, що порушує права ПАТ «Укрнафтопродукт» як власника 51% акцій.

Сторони за весь час розгляду справи правом на участь в судових засіданнях не скористалися, причини неявки суду не повідомили, про час та місце проведення судових засідань були повідомлені належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.

При цьому, сторони не заявили клопотання про відкладення розгляду справи з наведенням відповідного обґрунтування необхідності такого відкладення та доданням доказів поважності неприбуття у дане судове засідання.

Відповідно до абз. 2 п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 2.1 від 26.12.2011 В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» (зі змінами) в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на закінчення строку зберігання, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 05.06.2014 № 01-06/745/2014 "Про деякі питання практики застосування у судовій практиці Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" роз'яснено, що учасник судового процесу, який знаходиться на тимчасово окупованій території України, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду за умов, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 "Про Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" (у редакції Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 01.12.2014 № 01-06/2052/14). Так, учасник судового процесу, який знаходиться на території проведення АТО, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду за таких умов:

1) Якщо відповідну ухвалу господарським судом надіслано поштою за місцезнаходженням учасника судового процесу, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. При цьому слід мати на увазі, що згідно із статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, вони вважаються достовірними, доки до них не внесено відповідних змін.

2) У разі коли учасник судового процесу не значиться у згаданому реєстрі, - якщо названу ухвалу господарським судом надіслано поштою за адресою, яку зазначено в заяві (скарзі), або за місцем проживання фізичної особи, або за місцезнаходженням відокремленого підрозділу юридичної особи (коли заяву пов'язано з його діяльністю).

3) Якщо у господарського суду наявні достовірні (тобто документально підтверджені підприємством зв'язку) відомості про неможливість здійснення поштових відправлень до певних населених пунктів чи місцевостей, то суд не вчиняє дій, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту. У такому разі, а також у випадках, коли поштові відправлення учасникам судового процесу все ж було надіслано, але їх повернуто підприємством зв'язку через неможливість вручення, суд здійснює відповідне повідомлення шляхом надсилання телеграми, телефонограми, з використанням факсимільного зв'язку чи електронною поштою або з використанням інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. У такому разі на примірнику переданого тексту, що залишається у матеріалах справи, зазначаються дата і година його передачі і прізвища та ініціали осіб, які передали і прийняли текст. У матеріалах справи мають міститися документи, що підтверджують отримання учасником судового процесу повідомлення (завірений судом витяг з журналу реєстрації телефонограм, журналу реєстрації електронних поштових відправлень тощо).

4) За неможливості здійснити повідомлення учасника судового процесу і в такий спосіб - інформація про час і місце судового засідання розміщується на сторінці відповідного суду (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/). У такому разі на роздрукованій сторінці з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідання господарського суду, зазначаються дата розміщення інформації, прізвище та ініціали судді, у провадженні якого знаходиться відповідна справа, а також вчиняється його підпис.

Так, відповідно до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцем реєстрації першого відповідача є 91020, м. Луганськ, вул. Боженко, 123.

Листом від 16.03.2015 №511-30-100 УДППЗ В«УкрпоштаВ» повідомляє, що відповідно до Указу Президента України від 14.11.2014 № 875/2014 В«Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 В«Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областяхВ» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р В«Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткненняВ» (зі змінами), органи поштового зв'язку тимчасово не здійснюють пересилання поштових відправлень до вказаного населеного пункту.

Оскільки перший відповідач у справі знаходиться на території проведення АТО інформація про час і місце судового засідання також була розміщена на сторінці господарського суду Луганської області (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/), про що свідчить роздрукована сторінка з мережі Інтернет.

Таким чином, судом вжито відповідні заходи щодо повідомлення учасника судового процесу, який знаходиться на тимчасово окупованій території, тому у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування прийнятого судового рішення з посиланням на пункт 2 частини третьої статті 104 або пункт 2 частини другої статті 111-10 Господарського процесуального кодексу (аналогічна позиція викладена у Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 ).

Перший відповідач не надав до матеріалів справи відзиву на позовну заяву та інші витребувані судом документи, що не є перешкодою для розгляду справи за наявними в ній матеріалами згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.

Від другого відповідача надійшов відзив на позову заяву від 04.08.2016 № 1840/09, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та розглянути справу без участь його повноважного представника.

При цьому, вказаний відзив надано щодо вимог, які були предметом розгляду у цій справі, за результатами якої винесено рішення від 21.03.2016 суддею Лісовицьким Є.А.

Разом з тим, ПАТ В«Національний депозитарій УкраїниВ» надав письмові пояснення від 16.08.2016 № 1938/09, в яких зазначив, що станом на сьогодні акції ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» існують у бездокументарній формі, а отже складання реєстру власників цінних паперів емітента здійснюється відповідно до норм Закону України В«Про депозитарну систему УкраїниВ» та Положення про провадження депозитарної діяльності. Вказаними нормативно-правовими актами передбачено, що реєстр власників іменних паперів може бути складено Центральним депозитарієм за розпорядженням емітенту або за розпорядження акціонерів, які на день подання вимоги про проведення позачергових загальних зборів сукупно є власниками 10 і більше відсотків простих акцій акціонерного товариства, про проведення позачергових загальних зборів.

На виконання ухвали суду Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку надала письмові пояснення від 04.10.2016 № 14/01/20150, в яких зазначила наступне.

З Державного реєстру випусків цінних паперів вбачається, що 19.05.2010 в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку переоформлений випуск простих іменних акцій емітента ПАТ «Луганськнафтопродукт» у обсязі 18 179 440 грн., у кількості 72 717 760 шт., номіналом 0,25 грн., форма випуску - бездокументарна, № свідоцтва про реєстрацію 14/12/10.

За наявною в Національній комісії з цінних паперів та фондовому ринку інформацією, глобальний сертифікат емітента ПАТ «Луганськнафтопродукт» № 14/12/1/10 депоновано 09.06.2011 в ПАТ «Національний депозитарій України», міжнародний ідентифікаційний код цінних паперів (ISIN) UА4000070114.

Відповідно до щоквартальних адміністративних даних, наданих Центральним депозитарієм цінних паперів відповідно до Положення про порядок звітування Центральним депозитарієм цінних паперів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, станом на 30.06.2016 акції емітента ПАТ «Луганськнафтопродукт» обліковуються в депозитарних установах: ПАТ «Укргазбанк» у кількості 26 567 959 шт. (36,5357%) та в ПАТ «Укркомунбанк» у кількості 46 149 801 шт. (63,4643%).

За ліцензійним реєстром професійних учасників фондового ринку ПАТ «Укркомунбанк» 12.10.2013 отримало ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності депозитарної установи серія АЕ № 286506 від 08.10.2013 з необмеженим строком дії, зареєстрований за адресою: 91055, Луганська обл., місто Луганськ, вул. Шевченка В.В., 18-а.

Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.11.2014 «Щодо запобігання порушень прав інвесторів та уникнення ризиків професійних учасників», передбачало дії депозитарних установ, які здійснювали свою діяльність в зоні проведення антитерористичної операції.

Депозитарною установою ПАТ «Укркомунбанк» дії, визначені Рішенням, не були виконані, банк не змінив місцезнаходження (тимчасово або постійно), бази даних депозитарного обліку цієї депозитарної установи до Центрального депозитарію цінних паперів не передавались.

Крім того, починаючи з початку операційного дня 12 січня 2015 року, у зв'язку з невиконанням вимог Рішення Центральним депозитарієм припинено проведення облікових операцій за рахунком у цінних паперах ПАТ «Укркомунбанк».

Відповідно до постанови Національного банку України від 14.09.2015 № 604 відкликано банківську ліцензію та оголошено про початок ліквідації ПАТ «Укркомунбанк».

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.09.2015 № 1524, відповідно до пункту 3 розділу IV Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.05.2013 № 816 ПАТ «Укркомунбанк» анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності депозитарної установи.

Таким чином, на даний час, ПАТ «Укркомунбанк» не здійснює облік прав на цінні папери своїх депонентів.

За останніми наявними в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку щоквартальними адміністративними даними, наданими депозитарною установою ПАТ «Укркомунбанк» відповідно до Положення про порядок звітування депозитарними установами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку станом на 30.06.2014 (права на цінні папери емітента ПАТ «Луганськнафтопродукт» у кількості 46149801 шт. обліковувалися на 2116 рахунках у цінних паперах власників цих цінних паперів. При цьому права на цінні папери емітента ПАТ «Луганськнафтопродукт» у кількості 37 086 057 шт. (51%) обліковувались на рахунку у цінних паперах ПАТ «Укрнафтопродукт» (01030, м. Київ, вул. І.Франко, 6).

Суд, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.

19.05.2010 ПАТ "Луганськнафтопродукт" здійснило переведення простих іменних акцій емітента у бездокументарну форму. Останньому було видано Свідоцтво про реєстрацію випуску № 14/12/1/10, яке зареєстроване Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та якому присвоєно Міжнародний ідентифікаційний номер UA4000070114. Випуск цих акцій становив 100% у статуному капіталі. Ці відомості позивачем отримані з інформаційного ресурсу smida.gov.ua.

Відповідно до відомостей зазначеного ресурсу, ПАТ "Луганськнафтопродукт" було розміщено повідомлення про проведення 15.04.2014 загальних зборів за адресою: 91020, м. Луганськ, вул. Боженко, 123 (зал 2-го поверху), у виданні "Бюлетень. Цінні папери України" № 45 від 11.03.2014.

15.04.2014 у встановленому законом порядку були проведені загальні збори учасників ПАТ «Луганськнафтопродукт» за його юридичною адресою: м. Луганськ, вул. Боженко. 123 та вирішені питання згідно із порядком денним. Викладене не спростовано сторонами у справі.

Проте, з 14.04.2014 розпочався період проведення АТО відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

В подальшому з метою забезпечення повноцінної діяльності першого відповідача ПАТ "Укрнафтопродукт" мало намір скликати позачергові загальні збори акціонерів на правах власника 51% акцій на підставі п. 4 ч. 1 ст 47 Закону України "Про акціонерні товариства". Проте, для скликання загальних зборів (як річних, так і позачергових) відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства" необхідно направити письмові повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених ч. 6 ст. 47 цього Закону - акціонерами, які цього вимагають.

У зв'язку з чим, 27.10.2015 позивач звернувся з листом № 10/15-13 до ПАТ "Національний депозитарій України" про вжиття заходів щодо проведення позачергових зборів акціонерів ПАТ "Луганськнафтопродукт" за вимогою акціонера.

Листом від 10.11.2015 № 3189009 ПАТ "Національний депозитарій України" повідомив про необхідність надати повний перелік документів, зокрема, виписку з рахунку в цінних паперах, складену на дату надання виконавчому органу емітенту вимоги про проведення позачергових загальних зборів емітента, та станом на дату звернення до Центрального депозитарію, яка підтверджує факт володіння акціонером визначеним законодавством відсотком акцій.

У зв'язку з цим, позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку ПАТ "Укркомунбанк" (депозитарної установи), з листом від 17.11.2015 № 11/15-06, в якому просив посприяти отриманню реєстру та/або переліку акціонерів.

У відповідь було надіслано лист від 24.12.2015 № 312/15-Л, в якому повідомлено, що надати інформацію щодо переліку акціонерів ПАТ "Луганськнафтопродукт" не вбачається можливим, оскільки керівники депозитарної установи не здійснили передачу бухгалтерської та іншої документації, печаток та штампів банку, тому що сервер з базою даних та паперова документація перебуває за адресою: м. Луганськ, вул. В.В.Шевченка, 18А, та доступ до них тимчасово неможливий.

Таким чином, позивач не має можливості отримати виписку з рахунку в цінних паперах щодо себе з огляду на те, що депозитарна установа не перемістилася на підконтрольну українській владі територію, тому відсутня можливість із використанням баз даних ПАТ В«УКРКОМУНБАНКВ» скласти перелік та/або реєстр акціонерів, у яких зберігались акції ПАТ В«ЛУГАНСЬКНАФТОПРОДУКТВ» у вказаній депозитарній установі.

У зв'язку з чим, позивач позбавлений можливості ініціювати питання про проведення позачергових загальних зборів учасників товариства першого відповідача.

За таких обставин, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Дослідивши матеріали справи, подані позивачем документи, господарський суд, оцінивши докази у їх сукупності, дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з таких підстав.

В обґрунтування позовної вимоги про зобов'язання ПАТ «Луганськнафтопродукт» здійснити дії щодо відновлення реєстру акціонерів позивач посилається на Порядок забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, який затверджено рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.06.2014 № 805.

Проте, вказаний порядок визначає послідовність дій емітента, Центрального депозитарію цінних паперів, власників іменних цінних паперів та депозитарних установ щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів у разі наявності судового рішення щодо встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, з метою забезпечення надалі існування іменних цінних паперів цього випуску в бездокументарній формі після прийняття відповідного рішення емітентом.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, 19.05.2010 ПАТ «Луганськнафтопродукт» здійснило переведення простих іменних акцій емітента у бездокументарну форму (свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 19.05.2010 № 14/12/1/10). Про це зазначено самим позивачем у позові та у поясненнях Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 04.10.2016 № 14/01/21050, а також вбачається з роздруківки з сайту smida.gov.ua. (т. 1, а.с. 172).

Таким чином, до вказаних правовідносин не можуть застосовуватися норми Порядку забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, оскільки такі акції існують вже у бездокументарній формі. У даному випадку спірні відносини регулюються Законом України «Про депозитарну систему України» та Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735.

Матеріали справи свідчать про те, що 15.04.2014 у встановленому законом порядку були проведені загальні збори учасників ПАТ «Луганськнафтопродукт» за його юридичною адресою: м. Луганськ, вул. Боженко. 123 та вирішені питання згідно із порядком денним. Викладене не спростовано сторонами у справі.

Проте, з 14.04.2014 розпочався період проведення АТО на території Луганської області відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

За матеріалами справи емітент (перший відповідач у справі) не змінив місцезнаходження.

У зв'язку з чим, ПАТ "Укрнафтопродукт" немає можливості скликати позачергові загальні збори акціонерів на правах власника 51% акцій на підставі п. 4 ч. 1 ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства", у зв'язку з відсутністю переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.

Відповідно до п.п. 1,2 ст. 8 Закону України «Про депозитарну систему України» підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі. Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.

Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Укрнафтопродукт» звертався до ПАТ «Національний депозитарій України» з проханням, оформленим листом № 10/15-13, про вжиття заходів щодо підготовки та проведення позачергових зборів акціонерів ПАТ "Луганськнафтопродукт" за вимогою акціонера відповідно до ст. 47 Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповіддю від 10.11.2015 № 3189009 ПАТ "Національний депозитарій України" відмовив з посиланням на необхідність надати повний перелік документів, зокрема, виписку з рахунку в цінних паперах, складену на дату надання виконавчому органу емітенту вимоги про проведення позачергових загальних зборів емітента, та станом на дату звернення до Центрального депозитарію, яка підтверджує факт володіння акціонером визначеним законодавством відсотком акцій.

У зв'язку з цим, позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку ПАТ "Укркомунбанк" (депозитарної установи), з листом від 17.11.2015 № 11/15-06, в якому просив посприяти отриманню реєстру та/або переліку акціонерів.

У відповідь було надіслано лист від 24.12.2015 № 312/15-Л, в якому повідомлено, що надати інформацію щодо переліку акціонерів ПАТ "Луганськнафтопродукт" не вбачається можливим, оскільки керівники депозитарної установи не здійснили передачу бухгалтерської та іншої документації, печаток та штампів банку, тому що сервер з базою даних та паперова документація перебуває за адресою: м. Луганськ, вул. В.В.Шевченка, 18А, та доступ до них тимчасово неможливий.

Отже, позивач не має можливості отримати виписку з рахунку в цінних паперах щодо себе з огляду на те, що депозитарна установа не перемістилася на підконтрольну українській владі територію, тому відсутня можливість із використанням баз даних ПАТ В«УкркомунбанкВ» скласти перелік та/або реєстр акціонерів, у яких зберігались акції ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» у вказаній депозитарній установі. У зв'язку із чим, позивач позбавлений можливості ініціювати питання про проведення позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Луганськнафтопродукт».

Водночас, в матеріалах справи є роздруківка з інформаційного ресурсу smida.gov.ua, згідно із якою ПАТ «Укрнафтопродукт» є власником 51% акцій першого відповідача.

Крім того, в листі Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку від 04.10.2016 № 14/01/21050 за останніми наявними даними, які надавалися депозитарною установою ПАТ «Укркомунбанк» станом на 30.06.2014 (права на цінні папери емітента ПАТ «Луганськнафтопродукт» у кількості 46149801 шт. обліковувалися на 2116 рахунках у цінних паперах власників цих цінних паперів. При цьому права на цінні папери емітента ПАТ «Луганськнафтопродукт» у кількості 37 086 057 шт. (51%) обліковувались на рахунку у цінних паперах ПАТ «Укрнафтопродукт» (01030, м. Київ, вул. І.Франко, 6).

Відповідачі ніяким чином цю інформацію не спростували.

Суд також звертає увагу на ч. 3 ст. 4 Закону України «Про тимчасової заходи на період проведення антитерористичної операції» проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівників юридичних осіб, що знаходяться в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, на період проведення антитерористичної операції забороняється.

Проаналізувавши вищезазначене, суд дійшов до висновку про те, що позивач є власником простих іменних акцій у розмірі 51% на дату звернення останнього із позовом до суду.

Як свідчать матеріали справи, позивач позбавлений можливості скликати позачергові загальні збори акціонерів на правах власника 51% акцій, оскільки у нього відсутня можливість без використання бази даних ПАТ «Укркомунбанк» (депозитарної установи) скласти перелік та/або реєстр акціонерів, у яких зберігалися акції ПАТ «Луганськнафтопродукт» у вказаній депозитарній установі.

Депозитарна установа не здійснила передачу будь-якої документації, тому що сервер з базою даних та паперова документація перебуває за адресою: м. Луганськ, вул. В.В.Шевченка, 18А, та доступ до них тимчасово неможливий.

За матеріалами справи, депозитарною установою реєстр власників іменних цінних паперів ПАТ «Луганськнафтопродукт» до Центрального депозитарію не передавався на виконання приписів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

У Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідний реєстр акціонерів першого відповідача відсутній.

Емітент не надав позивачу виписку з рахунку в цінних паперах, яка підтверджує факт володіння позивача визначеним законодавством відсотків акцій, для проведення позачергових загальних зборів ПАТ «Луганськнафтопродукт» в зв'язку з проведенням на території міста Луганська антитерористичної операції (т. 3, а.с. 80), та не здійснює дії щодо відновлення реєстру акціонерів ПАТ «Луганськнафтопродукт».

З огляду на вищенаведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що реєстр акціонерів ПАТ «Луганськнафтопродукт» (першого відповідача у справі) є втраченим.

Втрата системи реєстру та незабезпечення дій щодо її відновленню першим відповідачем є порушенням прав акціонера щодо прав володіння, користування та розпорядження своїм майном, яким у даному випадку є акції.

Отже, відсутність реєстру акціонерів і неможливість його самостійного відновлення у даному випадку дозволяє позивачу як акціонеру звернутись за захистом своїх порушених першим відповідачем прав на розпорядженням акціями.

З огляду на викладене, для відновлення порушених прав позивача необхідно здійснення дій щодо відновлення втраченого реєстру власника іменних цінних паперів емітента.

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про депозитарну систему України» реєстр власників іменних цінних паперів складається у разі отримання розпорядження від емітента, а також в інших установлених Комісією випадках. Емітент або інша особа, яка має право на отримання реєстру власників іменних цінних паперів, дає в установлених Комісією випадках визначеній особі розпорядження щодо надання реєстру власників іменних цінних паперів та зазначає дату, станом на яку необхідний такий реєстр. Для проведення загальних зборів акціонерного товариства реєстр власників іменних цінних паперів, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому Комісією.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про депозитарну систему України» інформація, що міститься у системі депозитарного обліку, надається власнику інформації або його представникові відповідно до умов договору, або іншим особам у передбачених законом випадках.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про депозитарну систему України» інформація, що міститься у системі депозитарного обліку, надається депозитарними установами на письмову вимогу суду.

Пунктом 1 ч. 5 ст. 25 Закону України «Про депозитарну систему України» передбачено, що Центральним депозитарієм та Національним банком України розкривається інформація, що міститься у системі депозитарного обліку, стосовно кількості цінних паперів певного випуску конкретного емітента на рахунку конкретного клієнта Центрального депозитарію або Національного банку України станом на визначену дату, стосовно операцій з цінними паперами певного випуску конкретного емітента на рахунках клієнтів Центрального депозитарію або Національного банку України за визначений період та стосовно переліку клієнтів Центрального депозитарію або Національного банку України, на рахунках яких містилися цінні папери певного випуску конкретного емітента станом на визначену дату, в таких випадках за рішенням суду.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача до першого відповідача про зобов'язати здійснити дії щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» .

Таким чином, позов Публічного акціонерного товариства В«УкрнафтопродуктВ» до Публічного акціонерного товариства В«ЛуганськнафтопродуктВ» слід задовольнити та зобов'язати першого відповідача здійснити дії щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» відповідно до вимог чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір сплачений позивачем у сумі 1378 грн. 00 коп. покладається на першого відповідача у справі.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст. ст. 33, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов Публічного акціонерного товариства В«УкрнафтопродуктВ» до Публічного акціонерного товариства В«ЛуганськнафтопродуктВ» про зобов'язання здійснити дії щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» задовольнити.

2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство В«ЛуганськнафтопродуктВ» , 91020, м. Луганськ, вул. Боженко, 123, код за ЄДРПОУ 05481582, здійснити дії щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ В«ЛуганськнафтопродуктВ» .

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства В«ЛуганськнафтопродуктВ» , 91020, м. Луганськ, вул. Боженко, б. 123, код за ЄДРПОУ 05481582, на користь Публічного акціонерного товариства В«УкрнафтопродуктВ» , 01030, м. Київ, вул. Івана Франка, будинок 6, код за ЄДРПОУ 00018201, судовий збір в сумі 1378 грн. 00 коп. Наказ видати позивачу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено та підписано - 04.11.2016.

Суддя-головуючий Суддя Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

Надр. прим.

1 - до справи

2 - позивачу рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 02140, м. Київ, вул. Лариси Руденко, б. 7, кв. 254

3 - відповідачу 2 рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, б. 17/8

4 - відповідачу 1 (не направляється у зв'язку з тим, відповідно до листа УДППЗ В«УкрпоштаВ» від 16.03.2015 №511-30-100 пересилання пошти до вказаного населеного пункту тимчасово не здійснюється).

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення01.11.2016
Оприлюднено08.11.2016
Номер документу62459255
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/373/16

Рішення від 01.11.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 03.10.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 08.07.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Іванов А.В.

Постанова від 30.06.2016

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

М'ясищев А.М.

Ухвала від 22.06.2016

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

М'ясищев А.М.

Ухвала від 31.05.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Іванов А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні